Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224924
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegerea opticii - saracie sau lipsa de informare?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2008 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Alegerea opticii - saracie sau lipsa de informare?
Raspunde cu citat (quote)

Am splitat acest dialog intrucat nu mai avea legatura cu tema topicului de baza ("130 SAPO"). Noua tema de discutii se poate dezvolta sub acest titlu. Multumesc pentru intelegere.
mod z



Majoritatea celor de pe acest forum au probleme in a-si cumpara un binoclu sau un newton de vreo 100-200 de euro. Exista cativa (destul de putini, 2 sau 3 Sad) care sunt dispusi sa investeasca 1000-2000 de euro. Oare cam cati or fi hotarati sa dea 10000-20000 pe un sistem superapocromat cvadruplet cu tot felul de sorturi de sticla exotica si specificatii de proiectare ultra-precise si stricte? Aici nu vorbim despre serie, nici macar mica ci despre unicate facute la comanda pentru seici arabi Smile
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 01 Mar 2008 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de ce lumea are impresia ca trebuie sa coste cu zecile de mii de euro un instrument bun, chiar apocromat vorbind. Daca ma intrebi pe mine, e vorba de informare, cunoastere si alegere. Ma uit si eu aici pe forum, la fel ca tine, si ma iau cu mainile de par cind vad pe ce timpenii arunca lumea banii, aia putini pe care ii au. Putem vorbi aici mult si bine eu doar tin sa iti amintesc ceva....tii minte telescopul meu de 13.1'' (332mm) care il vindeam cu vreo 3200 roni la vremea lui? Chiar tu ai spus ca e un telescop serios si ca in sfirsit e vb de ceva mai mult decit ceea ce vezi pe piata normala...etc...Nu vreau sa iti spun ce discutii am avut si exista persoane pe forum care l-au refuzat si au luat de aprox aceeasi bani o chinezarie de 10'' dupa care au spus pe forum ca nu e ceea ce se astepta si ca e muuult prea greu si nu le place cum se vede.......mi-au trintit-o 'l-ai facut tu???', 'aaaaaaaaa, nu e de firma, e nasol!!' si uite la ce concluzii au ajuns singuri desi am fost cit se poate de sincer si le-am spus ca majoritatea lucrurilor adevarat bune sint in proportie de 80% SELF MADE (vb de amatori!!).....asa si cu refractoarele....poti sa gasesti sa cumperi un obiectiv un tub si un focuser si sa ai un refractor excelent la jumate de pret, cu putina munca si creier....e valabil si ptr reflectoare si tot asa.

In fine, hai ca ne indepartam de la subiect....pe scurt, e lipsa de vointa si de educatie in astronomie la nivel de constructia sistemelor, mod de functionare, variante posibile ...etc...
Lumea se multumeste cu putin...asta e ceea ce vedem in jur...in orice domeniu!!

Nu e aroganta din partea mea, e adevarul tinind cont de acesti ani petrecuti in comuniatatea astronomica.

Cu respect si oricind cu un sfat ptr cei interesati de ATM la refractoare si reflectoare,
Catalin
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 07 Mar 2008 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saracia duce la neglijenta in informare. Si viceversa. Laughing
Dar sunt sigura ca un individ care-si permite un telescop de cateva mii - zeci de mii de ... orice, e mult mai atent sa se informeze decat unul care nu-si permite.
Dealtfel, si informatia costa> timp, posibilitati de informare, etc.
Ciobanul cu doi oi, acela al d-lui AC, ciobanul cel doxat in Fizica, vrea telescop. Nu e informat nici cum sa se informeze. Nu e o vina a lui, ci a noastra.
Sa ma ierte exceptiile, de care acest forum e plin (nu am vrut sa fiu licentioasa). Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2008 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului: alegerea opticii
Raspunde cu citat (quote)

Va salut, iubitori ai cerului instelat!
Pe scurt, sa ma prezint: am 47 de ani, interesat de astronomie din copilarie, devenit membru al Astroclubului Bucuresti in 1976 (pe vremea lui Ion Corvin Sangeorzan), prima luneta construita: lentila de ochelari( D= 50 mm,1333mm focala),apoi telescop Newton D=130mm,F= 800mm, oculare de microscop, pe montura ecuatoriala ( dupa cartea lui Matei Alexescu). Incercare ratata de slefuire a unei oglinzi( pisat piatra de polizor, decantat, slefuit, esec, discuri sticla subtiat, abandonat, cumparat IOR, calitate slaba). Sunt un dinozaur, nu-i asa?
Sunt nou pe forum, cer intelegere pentru eventualele stangacii. Nu sunt expert in folosirea PC-ului (in vremea studentiei mele invatam FORTRAN).
Stiu, repet STIU, cat de pretios e timpul fiecaruia( cei mai tineri e normal sa nu inteleaga), dar vazand cat de multe cunostinte in domeniu au cei mai multi dintre voi, va rog sa-mi dati un sfat privind alegerea ( achizitia) unui instrument astronomic bun. Se vorbeste aici de lipsa de informare a celor ce doresc sa cumpere un instrument astronomic de pe piata acuala. Pot investi 1500-1700 euro(cu tot cu montura si oculare). Ce sa aleg? Va multumesc anticipat tuturor celor care ma veti sfatui.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9042

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Carstea
Ce ma bucur ca ai venit pe forum.Asa cel putin vom fi doi dinozauri.Am totusi o intrebare,tu de care esti?Ca eu sunt pradator:) deoarece am oglinzi numai una si una, dar intotdeauna am luat de la altii,de la Beches,Csatlos,Csillag (oglinda mica dar ff buna) si mai am doar ambitia de a obtine o oglinda Stanescu.
Serios vorbind,ai construit telescoape,unul cu optica proprie,ai de ce sa fii mandru.
Daca as vrea sa cheltuiesc banii tai ,as construi un telescop mediu cu oglinda Stanescu,Csatlos sau Royce.Cu privire la accesorii nu te lasa dus de val,urmeaza sfatul lui Al Nagler in persoana (prietenii stiu de ce).El recomanda un Plossl de 11mm,altul de 25mm si un Barlow de 2x,evident toate Tele-Vue.
Precizare:inteleg notiunea de telescop mediu dupa clasificarea lui Henry Paul (asa mai din vremea noastra),adica reflector intre 20cm si 30cm.Mircea
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 12 Mar 2008 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

ptr Lucia : eu cunosc persoane care au 15 oculare care sint mediocre TOATE si care de banii investiti puteau cumpara 3 oculare excelente...
de ce au cumparat asa?....simplu, ptr ca da mai bine sa dai 100lei decit 400lei pe un ocular. numai ca lumea uita ca 4x100 = 400 si atunci banii dati de 4 ori la rind aiurea puteau fi dati o sg data si bine.

ptr Carstea : depinde la ce doresti a folosi telescopul.
daca vrei unul pur de vizual merge f bine in banii aia unul de 30-35cm deschidere cu constructie proprie sau ajutat si accesoriile necesare lui de o calitate f buna. Optica luata de afara sau facuta de cineva care are experienta.
daca vrei unul pe montura ecuatoriala e un pic mai complicat ptr ca ai avea mai multe variante (refractor/reflector) depinde de ceea ce se doreste a se face cu el (vizual/vizual+poze)

Daca ne lamuresti in privinta alegerii ca si folosinta...ar fi mai usor sfatul Smile

Catalin
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului: alegerea opticii
Raspunde cu citat (quote)

Salut Catalin! Noi ne stim (am cumparat de la tine un binoclu 15X70).
Instrumentul l-as folosi in gen. pt. observatii vizuale dar as lasa deschisa pt. viitor si posibilitatea de a fotografia.
Ma gandesc la un refractor ED 102? 714mm de la Astro Professional (Germania) pe montura EQ5. Ce parere ai? E adevarat ca apertura nu e foarte mare dar ma gandesc ca niciodata nu e destul de mare( unii sunt cuprinsi de "febra aperturii") si parca as aprecia mai mult placerea de a observa printr-un refractor. Cred ca si tu ai trecut prin asta.
Multumesc si lui Mircea pentru sfat. Are dreptate. Eu insa nu mai am posibilitatea de a construi instrumente. In privinta ocularelor as vrea sa cumpar Tele Vue, nu am bani decat de Plossl. Poate imi spune cineva de unde sa le cumpar aici in Romania.
Va multumesc, Dan Carstea
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 12 Mar 2008 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Dane....ma bucur ca ai revenit!!!

ai PM cum sa ma contactezi si putem vb cit vrei pe tema!!

Numai bine!!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Mar 2008 06:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca subiectul mai este urmarit, dar pt ca a venit vorba de dinozauri, (eu am 50, ...de ani ) as vrea sa va spun propria mea experienta apropo de subiect. dupa ce am inceput si eu prin 2000 , 2001 sa fac o lunetica dintr-un teleobiectiv foto si oculare din piese de la microscoape si de la ap. foto smena si lomo in 2005 am facut rost de 1300 de euro cu care sa imi cumpar un telescop. Mai mult de jumatate s-au dus pe ore la internetcafe-uri, (si in ploiesti sunt mult mai ieftine orele decat in Bucuresti) pe descarcarea materialelor si pe imprimarea lor. Am cumparat cartile de optica ale lui Dodoc. tot ce am mai gasit prin anticariate, revistele Sky&T, Ciel&E, Astronomy. In final am cumparat oglinzi la mana a doua si am facut telescopul care a fost la vanzare din decembrie si de care, spre norocul meu, nu s-a interesat nimeni, pt ca romanii nu au incredere in obiecte ''homemade''. Si eu am acum 15 oculare plossl si wide-uri chinezesti pe care, exceptand vreo doua, le-as da pe toate pt 3 Baader Hyp daca as gasi asa ceva.
In concluzie: acest site ar trebui sa aiba sub scroll-ul de titlu link-uri la un ghid pt cumpararea de instrumente, la un scurta introducere in optica, si de ce nu la un material despre optica telescopului (slava domnului,vad ca sunt aici oameni f. buni cunoscatori in domeniu). Si poate ca in timp strangeti suficient material sa faceti o carte. Nu stiu daca ar publica-o cineva, dar cine stie printr-un efort comun... prin colaborarea mai multor astrocluburi. Nevoie de asa ceva este.
Si inca ceva. Vara trecuta am intalnit pe litoral multi oameni interesati de astronomie si care nu stiau ca exista acest site.
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2008 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului: alegerea opticii
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dragos!
Daca esti amabil, asa ca intre dinozauri, spune-mi care ar fi ocularele chinezesti care merita cumparate. Eu sunt in pragul achizitionarii de oculare( pana acum am doar de microscop). Ai folosit Hyperion? Unii zic ca 8 lentile reprezinta prea multa sticla! Sunt prea sarac pt. a cumpara oculare slabutze. Ce cumpar vreau sa pastrez pana la sfarsitul erei dinozaurilor! Multumesc anticipat.
Intrebarea se adreseaza oricarui alt binevoitor.
Dan Carstea
Sus
KERAUNOS
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Sep 2006
Mesaje: 23



Localitate: Navodari

MesajTrimis: 29 Mar 2008 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nenea carstea...lasa televue plossl si hyperion si treci macar pe 1-2 Stratus Wide-Field.da un search pe google.ro,le poti lua si de la noi.si daca nu esti multumit ma dai in judecata;)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5541

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2008 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sunt prea sarac pt. a cumpara oculare slabutze. Ce cumpar vreau sa pastrez pana la sfarsitul erei dinozaurilor!


salut!
este o pozitie pe care am incercat sa o adopt si eu, mi se pare realista.
ocularele Hyperion sunt bune daca le folosesti pe sisteme cu raportul focal de la 6-7 in sus. eu le folosesc si sunt multumit de ele, asa ca le voi pastra pana la sfarsit Smile
exista mai multe serii de oculare cu 8 lentile (inclusiv Nagler) de care nimeni pana acum nu s-a plans ca au prea multa sticla.
seria stratus este identica cu Hyperion.
ai mai putea incerca seria SWAN de la WO care se gaseste acum la un pret rezonabil.
Sus
KERAUNOS
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Sep 2006
Mesaje: 23



Localitate: Navodari

MesajTrimis: 29 Mar 2008 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt de-acord cu tine zircon mai mult de 70%,insa trebuie sa recunoastem ca stratus se comporta bine si in sisteme mai mici de f/6,spun asta din experienta proprie.de hyperion nu am avut parte personal,insa cei ce au facut comparatie intre cele doua oculare au ajuns sa "colectioneze " toata gama(excelsis si cloudynights).Se pare ca doar antares e mai presus de stratus si hyperion(lasand la o parte crema si cireasa de pe tort vixen,nagler,etc)
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Mar 2008 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KERAUNOS a scris:
sunt de-acord cu tine zircon mai mult de 70%,insa trebuie sa recunoastem ca stratus se comporta bine si in sisteme mai mici de f/6,spun asta din experienta proprie.de hyperion nu am avut parte personal,insa cei ce au facut comparatie intre cele doua oculare au ajuns sa "colectioneze " toata gama(excelsis si cloudynights).Se pare ca doar antares e mai presus de stratus si hyperion(lasand la o parte crema si cireasa de pe tort vixen,nagler,etc)


Ocularele Hyperion sunt putin mai bune decat Stratus. Au acelasi design optic, sunt facute in acelasi loc in CHINA, insa ocularele Hyperion au straturi antireflex mai bune si o constructie mecanica mai flexibila ce se bazeaza pe sistemul T2. Ambele se comporta la fel de bine/prost pentru ca sunt acelasi lucru, cu un mic avantaj optic si mecanic pentru Hyperion.

E bine sa nu facem aprecieri ale diferitelor componente optice fara sa avem si sa utilizam instrumentele respective.
Sus
KERAUNOS
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Sep 2006
Mesaje: 23



Localitate: Navodari

MesajTrimis: 29 Mar 2008 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher ma corectez:in loc de "trebuie sa recunoastem"(ce-am spus in postul anterior)va ramane"trebuie sa recunosc";).Aprecierea pt hyperion nu am facut-o eu(am dat destul de clar sursele de comparatie si am precizat ca nu am utilizat personal hyperion).Dar utilizatorii cunosc...si oricine e liber sa cunoasca impresiile,review-urile altora.Mai mult, nu pot crede ca nenea sarpe a avut atata ghinion in optica telescoapelor folosite cand a utilizat hyperion...!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact