Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hiade.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224524
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ZWO ASI 462MC


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e relevant cat de mare iese ci ce detalii rezolvate ai acolo. La Saturn poti evalua doar pe baza diviziunilor din inel, ca in rest nu ai detalii, ce dimensiune avea diviziunea Cassini in acel moment?. Poti testa fie pe o mira de test sa vezi ce poate instrumentul sau incearca pe Luna, acolo ai multe detalii, cratere la care stim dimensiunea si putem evalua rezolutia finala la nivel de pixel. Sau poti testa pe duble.

Ca sa iasa un Saturn mare poti folosi barlow, drizzle, sau pur si simplu ii dai resize (upsize) si ai imagine mare cat vrei, dar conteaza si detaliile din imagine. Daca detaliul nu este in imagine, nu il poti scoate cu drizzle sau upsize din soft, dar posibil sa il scoti cu un barlow daca sistemul optic si seeingul il poate rezolva. Teoria zice ca detaliul poate fi rezolvat daca pixelul este mai mic decat limita, presupunand desigur ca restul elementelor il rezolva (optica, seeing).
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur ca nu poti adauga detalii prin soft facand upscaling. Ideea ce-o voiam transmisa era cea spusa mai sus: teoria e una, practica alta. Mai ales de cand cu softurile de stacking. Mai precis, trag la f/29,5 fara teama de oversampling. Mr. Green
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
teoria e una, practica alta.
Nu chiar, teoria zice care este limita sub care daca esti pierzi informatie (nu rezolvi detaliul), daca esti peste limita il rezolvi, teoria nu iti zice cat de sus te duci, poti sa te duci cat vrei, adica sa ai pixelsize si de 0.1um daca vrei tu si te tine hardwareul, doar ca nu prea te tine, sau daca te tine timpul de procesare devine prohibitiv de mare fara a avea rezultate (spor de calitate).

GunDALF a scris:
..fara teama de oversampling. Mr. Green
Oversamplingul nu strica adica daca tot scazi pixelsize-ul nu se strica mic, mai ales ca cresterea rezolutiei prin scaderea dimensiunii pixelului nu mai este azi o problema, ai USB3, ai SDD rapid, nu te mai limiteaza RAM-ul. Oversamplingul devine o problema cand saturezi banda si trebuie sa umbli la compresie, fps, rezolutie per pixel (8 bit in loc de 12 bit), incepi sa pierzi cadre ca nu are timp sa le proceseze, sau pierzi timp cu stackingul ca ai prea multe date.

Fa un test: binning 2x2, vs full resolution si donwsize, sau binning 2x2 + drizzle 2x vs. full resolution. Daca obtii acelasi rezultat as zice ca binning e mai bun ca iti permite un fisier mai mic, un timp de procesare mai mic, un fps mai mare, cu acelasi rezultat ca full, sau chiar mai bun ca poti capta mai multe cadre in acelasi interval de timp, cu beneficii la DR, noise, detalii.

Ce fps maxim ai la rezolutia full respectiv la binn 2x2?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La full res. 137 fps, la bin2 n-am bagat de seama. O sa ma uit cand imi mai vine cheful de joaca. Mr. Green Probabil tot atat. Fps-ul scade (64 fps la full res.) doar cand trec de pe RAW8 pe RAW16. Vezi attachement.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
.. Probabil tot atat. ..
Daca face binning in camera ar trebui sa fie un fps mai mare, ceea ce nu este de neglijat. Un alt aspect este si histograma, e aceeasi sau e mai "luminoasa" la binning, caz in care poti reduce timpul de expunere, cu avantaj la "inghetarea" mai buna a detaliilor. Deci as analiza putin mai indetaliu afirmatia "..fara teama de oversampling".
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, histograma se lumineaza, asta e un avantaj, intr-adevar, nu si reducerea rezolutiei. De fps, nu cred ca creste. O sa verific.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
.. nu si reducerea rezolutiei. ..
Poate fi un avantaj ca ai un volum de date mai mic, si ar trebui sa nu prezine dezavantaje daca inca esti peste limita de esantionare.

GunDALF a scris:
De fps, nu cred ca creste..
Ar trebui sa se dubleze.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ar trebui sa se dubleze.

Am o lene, da' asa ma faci s-o montez... da' mai tarziu. Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am o lene,
Te inteleg perfect.

Dar ne-am luat cu vorba si am uitat esentialul, pune si tu o poza cu utilajele sa vedem cum se asorteaza rosul la negru si verde... Rolling Eyes
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lol, m-ai dresat. Laughing

Daca tot am montat-o, am verificat si ce se-ntampla cu bin2. Vezi attachements. Framerate-ul ramane la fel, se modifica rezolutia la jumatate (de fapt la sfert) si expunerea. Dar, intr-adevar, in conditii de lumina mai slaba, modificarea expunerii spre cifre mai mici, inseamna framerate mai bun.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2020 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Dropped frames: 4", He he, si parca ziceai ca/sa nu ai teama de oversampling!

Preview fps are legatura cu fps-ul real de captura? Nu poti sa ii setezi tu fps-ul, o lasi pe ea sa aleaga? Sau poate ca face binn in soft, deci duce totul full resolution in PC, caz in care intr-adevar fps-ul se pastreaza. Nu sunt foarte convins ca ai testat corect, incearca sharpcap, pune-l sa capteze cu timelimit 60sec cu exact aceleasi setari (gain, expunerere, etc), si vezi cate cadre extage in cele doua situatii bin1 respectiv bin2x2.

Este drept ca mai e un aspect, de multe ori timpul de expunere nu iti permite sa obtii nici macar 60fps, ca subiectul este intunecat, mai ales daca pui barlow/filtre de banda ingusta pe intrumente >f10.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2020 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ASI Studio are probleme cu dropped frames, am si semnalat pe forumul lor si au zis ca or sa optimizeze codul, ca stiu si ei de problema. Si pe Live Stack am raportat probleme. Au ambitii mari, dar merg incet. E cam la stadiul de beta aplicatia lor. Sharpcap nu pierde frame-uri. S-a-ntamplat ca l-am deschis pe ASIS.
N-a fost un test in puterea cuvantului, doar asa de chichi. Am setat expunerea dupa display, ce se vedea in ferestra aplicatiei. Cu prima ocazie cand ies pe teren, o sa fac capturile in ambele moduri, dar tot la full res. o sa raman, cred.
Framerate-ul se poate seta si manual (in Sharpcap), probabil ca asa voi face, pentru a scadea marimea fisierelor. Sau trec pe RAW16 si scade automat. Mr. Green

valy a scris:
La Saturn poti evalua doar pe baza diviziunilor din inel, ca in rest nu ai detalii, ce dimensiune avea diviziunea Cassini in acel moment?.

Pai, are cam 0,3-0,4 arcsec.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Sep 2020 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Teste doar. In perioada urmatoare nicio sansa ca sunt in convalescenta... 😔


Fiindca inca mai dureaza, am rugat un prieten american (nickname darksolstice) de pe cloudynights sa-mi trimita cateva clipuri cu Jupiter, capturate cu exact acelasi setup ca al meu: Mak127 si ZWO ASI462MC. Le-am procesat in stilul meu Wink iar rezultatele le puteti vedea mai jos. Prima foto e la rezolutie intreaga, a doua resized/sharpened.
Ii multumesc si pe aceasta cale lui darksolstice pentru clipuri si pentru permisiunea de a publica fotografiile pe forumul acesta, pentru a arata ce poate setupul acesta.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Sep 2020 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oferta de procesare a clipurilor e valabila si pentru colegii romani. Daca doriti ajutor la asa ceva, nu ezitati sa ma contactati. Wink
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 30 Sep 2020 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multi iau in considerare doar fps-ul, dar nu si cat de intunecata este tinta la f/20 sau mai mult. Daca esti nevoit sa cresti expunerea la 50ms, nu poti sa ai mai mult de 20fps, relatia dintre expunere si framerate nu poate fi rupta, ar fi ilogic. De asemenea castigul nu poti sa-l pui la la valoare maxima, zgomotul ar fi prea mare si dinamica prea mica. Din cate stiu doar o parte, pana la o anumita valoare este analogic, apoi este doar digital care nu aduce nici un beneficiu ci dimpotriva.
_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact