Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M_11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Newton vs Dublet Apo Lanthan


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Care imagine e favorita? dpdv semnal, rezolutie, corectie geometrica si cromatica
Newtonian
86%
 86%  [ 13 ]
Refractor
13%
 13%  [ 2 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Aug 2020 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Newton vs Dublet Apo Lanthan
Raspunde cu citat (quote)

Demult mi-am dorit sa pot testa si compara inca un instrument, de tip diferit. Spun asta pentru ca de vreo 6 ani, am schimbat incremental in calitate 4 tuburi, dar pe acelasi design newtonian.
Vara asta am avut noroc de multa incredere acordata de un coleg de pe forum si a stat la mine un superb dublet, pe care fara intentie de reclama dar sa aveti specificatiile complete il "leg" aici: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctive.html

Newtonianul e un SkyWatcher Quattro de 10" cu tub din fibra de carbon.
Pentru a fi echitabil, am folosit aceleasi instrumente cu ambele tuburi, adica un Canon 1200d full spectrum cu filtru Hutech IDAS LPS-D1 si o montura StellarDrive GT respectiv OAG cu QHY5L-II-M. Singurele diferente sunt corectoarele, pe newt am mers pe corectorul de coma cu 4 elemente GPU ce nu modifica focala, iar pe refractor un reducator corector fara clare indicatii, care e cert doar ca reduce focala de la 975mm la 777mm. Toate pozele sunt facute din balconul sudic, cu aliniere polara drift.

Am sa incep cu niste poze raw, doar calibrate bias/dark/flat. Expuneri de 300s pe ambele tuburi, nopti diferite desigur dar cat am putut de similar ca si conditii/temperatura/faza lunii.



L_M16_300s__31C_0026_c_cc_d.jpg
 Descriere:
raw refractor
 Marime fisier:  969.25 kb
 Vizualizat:  de 4904 ori

L_M16_300s__31C_0026_c_cc_d.jpg



L_HutechIDASLPS-D1_0044_M16_2020-08-21_EOS_1200D_300s__31C_c_cc_d.jpg
 Descriere:
raw newtonian
 Marime fisier:  748.16 kb
 Vizualizat:  de 4904 ori

L_HutechIDASLPS-D1_0044_M16_2020-08-21_EOS_1200D_300s__31C_c_cc_d.jpg


Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Aug 2020 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului: continuare
Raspunde cu citat (quote)

Adaug si poze finale, prelucrate pe cat am putut de identic.
In cea cu newt am reusit sa adun 17x300s+26x120s, iar in cea cu refractor 47x300s.
In mod ciudat ghidaj mai bun am avut cu newtonianul de cel putin 2 ori mai greu.
Probabil obisnuinta monturii... Rolling Eyes



M16_2020-08-21_EOS_1200D_47x300s_30C_HutechIDASLPS-D1_TS125_Lanthanum_PI.jpg
 Descriere:
refractor
 Marime fisier:  455.06 kb
 Vizualizat:  de 4900 ori

M16_2020-08-21_EOS_1200D_47x300s_30C_HutechIDASLPS-D1_TS125_Lanthanum_PI.jpg



M16_2020-08-21_EOS_1200D_17x300s+26x120s_32C_HutechIDASLPS-D1_Sky_Watcher_Quattro_10CF_PI.jpg
 Descriere:
newtonian
 Marime fisier:  418.53 kb
 Vizualizat:  de 4900 ori

M16_2020-08-21_EOS_1200D_17x300s+26x120s_32C_HutechIDASLPS-D1_Sky_Watcher_Quattro_10CF_PI.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2020 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede semnal, detaliu si ceva contrast mai bun in ultima poza cu newton, desi timpul total e cam 60% din poza cu refractorul. Ar trebui rotite identic ca sa poti compara direct.
Parca nu se vede asa de mult diferenta de apertura, pune spykuri la poza cu TS-ul si fa un blind test Smile
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Aug 2020 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului: update
Raspunde cu citat (quote)

Adaug crop cu centru cat am putut de identic rotit si redimensionat sa fie cat mai aproapiate si usor de comparat, fara alte procesari.
Edit: constat de abia dupa ce le vad pe ambele simultan ca e o usoara diferenta de contrast in favoarea newtonianului, nu va lasati pacaliti de asta..., atentie la dimensiunile stelelor, la rezolutia detaliilor din nebuloasa

Mentionez ca scopul meu nu e concluzia "ala e mai bun!". Ambele au dezavantaje si avantaje.
Imi doresc sa ajut indecisii sa-si poata alege obiectiv ce le place mai mult si sa incerc sa dau argumente afirmatiei ca prin marirea timpului de expunere se poate ajunge la acelasi rezultat cu o apertura mai mare.

Mentionez ca sunt ca posesor de newton, foarte placut surprins de urmatoarele aspecte ale acestui refractor: focuser excelent - copie fidela feathertouch dupa mine, corectie cromatica neasteptat de buna pentru un dublet, constructie CNC cap coada, totul se demonteaza usor si poate fi remontat usor fara nevoie de recolimare, greutate redusa, imagini superbe la planete mai ales combinat cu PowerMate4x...!



m16_2020_08_21_eos_1200d_47x300s_30c_hutechidaslps_d1_ts125_lanthanum_pi_192_crop.jpg
 Descriere:
dublet
 Marime fisier:  123.79 kb
 Vizualizat:  de 4790 ori

m16_2020_08_21_eos_1200d_47x300s_30c_hutechidaslps_d1_ts125_lanthanum_pi_192_crop.jpg



m16_2020_08_21_eos_1200d_17x300s26x120s_32c_hutechidaslps_d1_sky_watcher_quattro_10cf_pi_761_crop.jpg
 Descriere:
oglinzi
 Marime fisier:  131.8 kb
 Vizualizat:  de 4790 ori

m16_2020_08_21_eos_1200d_17x300s26x120s_32c_hutechidaslps_d1_sky_watcher_quattro_10cf_pi_761_crop.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2020 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: update
Raspunde cu citat (quote)

rabeir a scris:
..si sa incerc sa dau argumente afirmatiei ca prin marirea timpului de expunere se poate ajunge la acelasi rezultat cu o apertura mai mare...
Incearca-le si la planete Wink
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Aug 2020 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am încercat și asta, e considerabil mai complicat ca trebuiesc montate simultan pe montura in mod alt/az și am nevoie de 2 camere sa o fac bine cu captura in același timp prin aceleași straturi de aer. Momentan nu am rezultate planetare concludente.
Poate reușesc sa-mi unesc forțele, dotările și mai ales expertiza la astfel de capturi unde eu sunt mai puțin versat, cu Gabi Corban care aud ca bântuie interiorul arcului carpatic. (Unde seeing-ul e praf...)
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Aug 2020 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raw refractor mai zgomotos in centru imaginii , se vede bine pe telefon , desi rezolutia e mai mica si fisierul mai mare . Sa fie din cauza aperturii ? Intradevar si contrastul e de partea Newtonianului .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Aug 2020 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginile cu Newton-ul arata putin mai detaliate, dar judecand dupa diferenta de aperturi nu e foarte mare diferenta!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
.. dar judecand dupa diferenta de aperturi nu e foarte mare diferenta!
Nu e mare diferenta, probabil ambele au rezolutie suficienta, insa diferenta este ca newtonul produce acelasi rezultat in, cel mult, juma de timp fata de refractor.

Cate stele "vede" fiecare instrument? Imi pare ca la newton sunt mai multe. Vorba americanului "no replacement for displacement", oricat turbo ar baga lanthanumul acela APO.

rabeir a scris:
..imagini superbe la planete mai ales combinat cu PowerMate4x...!

Ca sa impacam si capra si varza as lua ambele, refractorul pt. vizual si newtonul pentru foto. Parerea mea Laughing



 Descriere:
 Marime fisier:  174.77 kb
 Vizualizat:  de 4633 ori




Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
... semnal, detaliu si ceva contrast mai bun in ultima poza cu newton, desi timpul total e cam 60% din poza cu refractorul.


cata minte sa ai ca sa pui problema in felul asta? induci asa pe sub maneca ideea ca luneta ar fi favorizata la timpul de expunere dar ar da rezultate mai slabe. Ai fi putut pune problema asa daca cele doua instrumente ar fi avut aceeasi luminozitate.
Te-ai uitat la specificatiile instrumentelor? Ai vazut ca au luminozitati mult diferite chiar si cu reducatorul de focala montat pe luneta? Ai vazut ca diferenta de luminozitate e mai mare decat o valoare de diafragma si luneta ar avea nevoie de un timp de expunere de peste 2x mai mare decat newtonianul pentru a putea compara onest?

Nu stiu ce vreti sa demonstrati dar daca vreti sa-i ajutati pe indecisi puneti problemele corect.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ce am gresit? Inclusiv timpul este o parte a ecuatiei, nu poti neglija faptul ca refractorul, care e f8, necesita timp dublu pt. un rezultat anume comparabil cu reflectorul. Cum definesti comparatia onesta? De ex. eu consider onesta o comparatie la acelasi timp de expunere si focala. Si intradevar colegul rabeir a pus in primul post cate un cadru cu acelasi timp de expunere, imaginile par aproape identice ceea ce e putin ciudat dat fiind ca avem un f4 vs. f8.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Aug 2020 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
Inca din definitia problemei topicului comparatia e... inegala: 254mm vs 125mm, f/4 vs. f/7,8. Deci, date fiind datele problemei, valy n-a gresit cu nimic. A lucrat cu materialul clientului. Iar intre cele doua, e clar cine invinge. Wink
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scris mai sus cum cred eu ca ar fi corect dar nu vrei sa citesti. La expuneri lungi este vorba de acumulare de informatie iar asta se face in raport de luminozitatea instrumentului si de timp.
Te rog pentru ca esti fotac, sa calculezi cam ce raport de expunere ar fi necesar in cazul de fata (newton f/4 si dublet cu reducator f/6,2).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Am scris mai sus cum cred eu ca ar fi corect dar nu vrei sa citesti...
Am citit doar ca nu sunt de acord. Cand alerg contra lui Usain Bolt corect ar fi sa am finishul la 60m iar el la 100, ca sa am sanse sa casting si sa fie comparatia corecta, nu? Laughing

zoth a scris:
La expuneri lungi este vorba de acumulare de informatie iar asta se face in raport de luminozitatea instrumentului si de timp.
Sunt de acord cu tine, aici toti avem dreptate, in felul fiecaruia. Tu, fiind obiectiv, practic vrei sa lucrezi corect dar din punctul de vedere al refractorului, adica aduna mai putina lumina instantanee deci integram in timp, expunem un timp mai lung ca sa colectam acelasi numar de fotoni ca newtonul. Eu, fiind subiectiv, vreau sa lucrez corect din punct de vedere al reflectorului, aceeasi expunere in ambele, vedem cine "castiga". Altii, si mai obiectivi, se uita la imagini si zic ca ambele sunt "pe acolo". Comparatia insa este interesanta, vorbim de doua instrumente mari, cumva similare, aceeasi focala, pret pe acolo, cu un nivel de corectie (cu corectoare) al stelelor similar, difera putin greutatile, newtonul e mai gros deci mai greu de gestionat, clar refractorul este mai sexy.


zoth a scris:

Te rog pentru ca esti fotac, sa calculezi cam ce raport de expunere ar fi necesar in cazul de fata (newton f/4 si dublet cu reducator f/6,2).
Nu fac ca cu corector/reducator se schimba si focala si lucrurile se mai complica putin.

Totusi mai trebuie rezolvat un aspect: rezolutia, nu prea depinde de timpul total de expunere ci de apertura. Mai poti prin stacking sa mai scoti ceva detalii dar iar ajungem la problema timpului mai lung necesar obtinerii unui rezultat anume cu apertura mai mica.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2020 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci nu vrei sa calculezi ... poate o face altcineva!

Ca sa pot compara doua imagini ele ar trebui sa contina aceeasi cantitate de informatie, altfel comparatia nu are sens. Ca sa contina fiecare aceeasi cantitate de informatie cele doua instrumente ar trebui sa expuna un timp in functie de luminozitatea lor.

nota: cantitatea de informatie acumulata prin expunere nu trebuie confundata cu rezolutia instrumentului.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact