Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hartley_2_Roiul_Dublu_x~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari fara raspuns


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Ian 2021 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis

Eu pot sa iti spun ca am ajuns la concluzia ca lumina, fotonul nu este de fapt unda e-m fiindca in vid nu poate functiona mecanismul undelor, care cere ca un camp sa se nasca succesiv, din variatia celuilalt, prin efectul inductiei electro-magnetice. Fiindca vidul nu este nici coeziv nici repulsiv, nici elastic nici inertial. Asa ca fotonul este doar un relief e-m, care luneca hidrodinamic prin spatiu, fiind propulsat de forta electro-magnetica. Din interactiunea cu spatiul apare presiunea dinamica a spatiului asupra structurii dinamice de motor electric liniar a fotonului. Presiunea dinamica a spatiului este data in formula lui Poynting. Unde presiunea magnetica este scrisa B^2/miu0. In care B^2 este=ro, iar miu0=(4.pi.k)/c^2. Si atunci relatia devine ro*c^2/(4.pi.k). Aceasta presiune magnetica se aduna, in aceasta paranteza, cu presiunea electrica=epsilon0.E^2. Structura dinamica a fotonului explica lipsa retroradiatiei, ceruta de principiul Huygens-Fresnel si sinfazarea campului electric cu cel magnetic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 19 Ian 2021 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Variatia unui camp magnetic sau electric produce efecte masurabile. Cu alte cuvinte daca trecem fascicule de lumina printre placile unui condensator sau printr-o bobina, fara a le atinge, (toate aflate in vid ca sa nu existe discutii), ar trebui sa putem masura anumite efecte electrice. Nu e cazul. Asa ca natura electromagnetica a undelor electromagnetice e mai mult decat discutabila. Cu asta am inceput si e cazul sa ma opresc aici cu discutia.
_________________
0770403936
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2021 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis

Un foton, care este structura de campuri alternative, sa comporta neutru electric si nu va suferi niciun efect la trcerea prin campul electric al condensatorului. Dar trecut prin campul magnetic al unei bobine, va suferi fenomenul de rotatie a planului de polarizare. Eu vroiam sa iti spun ca fenomenul de cuplaj al densitatii fotonului cu densitatea mediului se produce doar in cazul fotonilor optici de mica energie. In cazul fotonilor gama, care au densitate mult mai mare, nu se mai observa difractia, refractia si reflexia fotonilor. Mai vreau sa adaug ca argumentarea matematica elementara a structurii dinamice a fotonului, in vid, este data in lista cu -parametri fizici ai fotonului in vid- postata in pdf-ul cu acest titlu, postat in pagina forumului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 20 Ian 2021 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simplist, mult prea simplist.
La ce fel de vid faceti referire?
Spatiul, volumul nu exista sine qua non.
Faptul ca experimental nu se poate ajunge la toate informatiile dorite, nu inseamna ca spatiul fizic nu este coeziv.
Coerenta, cunoasterea nu se ofera niciodata pe tava, cunoasterea este tributara intotdeauna unui filtru, simturi, interpretari, reinterpretari, deduceri etc.
Se vorbeste despre electric si despre magnetic, sucesiune si implicit interactie zero intre ele, asta dovedind o insuficienta cunoastere a fenomenului magnetic si electric.
Se poate acest lucru?
Se pare ca da.
Citat:
Variatia unui camp magnetic sau electric produce efecte masurabile.


Aveti acces direct la masura oricarei variatii, oricarui salt?

Daca DA, atunci de ce va scapa anumite efecte?
De ce va scapa natura electricului si magneticului, campului si implcit natura oricarui lucru, oricarui strat?
Natura tuturor lucrurilor este indiscutabil comuna, daca nu ar fi asa, interactiile ar fi mai mult decat simple mituri, interactiile ar fi utopii, ceea ce nu e cazul.
Nu va mai exprimati categoric intr-o chestiune considetara discutabila, neinteleasa in totalitate, nu este deontologic.
Atunci cand calatoreste, si calatoreste tot timpul, fotonul este chiar spatiul pe care il ocupa, spatiul in care electricul si magneticul coexista simultan.
Neglijati excesiv de mult, aproape ca ignorati efectul expansiunii si colapsarii spatiului fizic, efecte aflate la baza oricarui camp fizic.
V-am deranjat cu aceste aspecte avand in vedere obiectivele propuse, obiective la limita cunoasterii, teluri inalte, observatii deosebit subtile.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2021 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis
Dl Boldis
Eu am omis sa spun ca acel cuplaj al densitatii fotonului cu densitatea mediului optic sau cu densitatea emanata din substanta Pamantului, explica foarte simplu formula lui Fresnel, de antrenare partiala a eterului, dar si rezultatul experimentului M-M. Fiindca cuplajul luminii cu campul densitatii terestre, elimina orice directie privilegiata pentru curgerea vantului eteric. Argumentarea acestor asertiuni, adica demonstratia matematica elementara se gaseste in pdf-ul cu; -Formula lui Fresnel-, postata in pagina forumului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Remus Boldis

Eu pot sa iti spun ca am ajuns la concluzia ca lumina, fotonul nu este de fapt unda e-m fiindca in vid nu poate functiona mecanismul undelor, care cere ca un camp sa se nasca succesiv, din variatia celuilalt, prin efectul inductiei electro-magnetice. Fiindca vidul nu este nici coeziv nici repulsiv, nici elastic nici inertial. Asa ca fotonul este doar un relief e-m, care luneca hidrodinamic prin spatiu, fiind propulsat de forta electro-magnetica. Din interactiunea cu spatiul apare presiunea dinamica a spatiului asupra structurii dinamice de motor electric liniar a fotonului. Presiunea dinamica a spatiului este data in formula lui Poynting. Unde presiunea magnetica este scrisa B^2/miu0. In care B^2 este=ro, iar miu0=(4.pi.k)/c^2. Si atunci relatia devine ro*c^2/(4.pi.k). Aceasta presiune magnetica se aduna, in aceasta paranteza, cu presiunea electrica=epsilon0.E^2. Structura dinamica a fotonului explica lipsa retroradiatiei, ceruta de principiul Huygens-Fresnel si sinfazarea campului electric cu cel magnetic.


Ati facut dumneavostra un experiment si ati verificat ca undele electromagnetice nu se propaga in vid sau e doar o simpla speculatie?
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Dl. Iacob Dumitru
Vreau sa spun ca la intrebarea cu numarul 4 am ajuns la concluzia ca nu se poate deduce adimensionalitatea lui G din dimensiunile termenilor din ecuatia relativista a gravitatiei. Dupa multe cautari, un domn profesor din Germania, care are si niste filme pe -yootube, foarte amabil, mi-a dat un link la o lucrare, in care sunt date dimensiunile in SI ale termenilor din ecuatie. (Nu stiu de ce in lucrarile savantilor nostri, nu se dau nicio data dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatia relativista a gravitatiei) Si am vazut ca folosind acele dinensiuni, nu rezulta adimensionalitate lui G. Adimensionalitatea lui G am argumentato eu intr-un fisier postat in pagina. Daca s-ar fi putut demonstra si cu termenii relativisti, ar fi fost o argumentare in plus. Asa ca au ramas doar primele trei intrebari la care la care inca nu am primit un raspuns clar lamuritor.


Si nu ne dai si noua acel link in care sunt date dimensiunile in SI ale termenilor din ecuatie sa vedem si noi sa ne iluminam? Sincer m-ati facut curios cum se numeste acest savant din germania si care este canalul sau de youtube. Ca se pare ca voi veniti cu idei nastrusnice fara argumente in cautarea senzationalului.


Ultima modificare efectuata de catre Vizitator la 28 Iul 2021 13:34, modificat de 1 data in total
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Troll
Un troll este un provocator fără cauză, cineva care lansează o discuție cu scopul de a recrea un conflict de idei. De asemenea, un troll poate fi definit precum o persoana care eronează anumite informații pe care le face credibile
Troll-ul se folosește de subiecte clasice, cunoscute pentru pasiunea pe care o pot genera și pentru imposibilitatea de a le argumenta definitiv. Adesea, troll-ul se folosește de subiecte specifice comunității în care dorește să stârnească zâzania
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Iul 2021 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau, s-a taiat de pe acest topic ceva deosebit de interesant, ce cu siguranta nu era in afara topicului.

Domnule, nu eu am adus discutia despre foton, dumneavoastra ati mentionat ceva eronat.

Fotonii au masa, eliminati fotonii din Univers si in mod sigur nu veti mai avea miscare, gravitatie si inclusiv geodezice, ca sa nu mai vorbim de toate celelalte.

Fizica actuala nu ne spune cum arata fotonul si de ce este omniprezent comportamentul unda-corpuscul.

Fizica actuala nu ne spune multe.

S-a acceptat ideea de dualitate conceptual, dintr-o necesitate, acest lucru nu presupune nici pe departe ca subiectul este incheiat, rezolvat.

Rezolvarea lui duce la elucidarea tuturor comportamentelor, inclusiv cel gravitational.


Nu ati venit cu nici o idee noua, despre demonstratii nici nu poate fi vorba.

Am initiat acest topic utilizand in mod intentionat si ironic cuvantul "cuantic', comportamentul gravitational fiind caracteristic doar la scara care l-a consacrat.

Rog sa nu mai taiat din topic, domnul ... a gresit prin unele afirmatii si e pacat sa nu ramana.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 28 Iul 2021 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Imi pare rau, s-a taiat de pe acest topic ceva deosebit de interesant, ce cu siguranta nu era in afara topicului.
[...]
Am initiat acest topic utilizand in mod intentionat si ironic cuvantul "cuantic', comportamentul gravitational fiind caracteristic doar la scara care l-a consacrat.

Rog sa nu mai taiat din topic, domnul ... a gresit prin unele afirmatii si e pacat sa nu ramana.

@IACOB DUMITRU:
Mi se pare ca ai confundat topicul asta cu "Gravitatia cuantica"... Rolling Eyes
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Iul 2021 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze!
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Citat:
Eterul ar fi materia primordiala a universului, nestructurata dinamic.

Sa ne focalizam atentia pe aceasta materie. In absenta etaloanelor de masura eterul este mut. Universul si implicit spatiul fizic este un viu grai, o diversitate de canale de comunicare si implicit diversitate de interpreti.
Limitand aceste aspecte fundamentale ale spatiului fizic, nu facem decat sa punem batista pe tambal si ochelari de cal.


Puteti sa definiti in termeni fizici ce reprezinta afirmatia 'eterul este mut"?

Cuvântul eter poate desemna:

Eter - o clasă de compuși chimici (substanțe organice)
Eter luminifer - un mediu de propagare a luminii, concept fizic actual depășit
Eter (element clasic) - un concept filozofic privind spațiul înconjurător

la care "eter" va referiti in afirmatia de mai sus?

Cu stima
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
CAdi
Citat:
1.Volumul este spatiu fizic.

Daca acel volum ar fi doar un vid, gol, sec, nu s-ar putea produce niciun fenomen fizic, fiindca nu ar putea exista nicio miscare. Si ar fi doar ceva metafizic. De aceea cred ca spatiul fizic ar fi materializat de fluidul inponderabil si ar fi suportul miscarilor fizice. Crezi cumva ca ar putea exista miscare fizica, fara sa existe un suport al miscarii?


Un corp sau o particula se poate misca printr-un volum lipsit de aer (cantitate de spatiu vid), mai mult cu cat presiunea unui volum scade fortele de frecare sau de rezistenta la inaintare prin acel volum (cantitate de spatiu)ce se opune miscarii oricarui corp care se deplaseaza intr-un fluid cum ar fi o particula de test sau corp se misca mai usor.

Nu este nevoie de un suport pentru ca un corp sa se poata misca, este ncesar doar sa aiba o energie initiala de impuls. Studiul aerodinamicii ne invata ca o miscare de translatie printr-un volum in care exista o presiune intampina o forta de frecare.

Conform principiului inertie, Un corp are propietatea de asi pastra starea lui de miscare geodezica uniforma atata timp cat asupra lui nu actioneaza o alta forta.

Daca spatiul fizic este un vid absolut acel corp se va misca la infinit, totusi acest lucru nu se intampla in natura, oriunde in univers exista o anumita cantitate de gaz sau praf stelar chiar si in cele mai remote zone ale universului, deci exita forta de frecare.
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
CAdi.

Am rasfoit topicul acela cu -legatura intre fizica si relativitate-. Si imi pare ca am gasit o eroare, acolo unde scrii ca W=Lm=Kg*m. Kg de aici, dupa cum stiu eu, este masa, adica cantitate de substanta. Nu este forta F care inmultita cu deplasarea d sa dea lucru mecanic. Imi pare ca ai asimilat Kg-ul cu greutatea care este intradevar forta. Dar este deja produsul masa*acceleratie. Eu am scris, la structura fotonului, acceleratia fotonului in vid, ca variatia vitezei de la repaus, la viteza luminii c in cursul unei perioade a fotonului t. a=c/t. Dar sunt persoane care nu admit ca fotonul ar suferi o acceleratie. Fiindca sustin ca fotonul se misca doar cu viteza c, care este un invariant. In relativitate se considera ca fotonii sunt unde e-m care se propaga in spatiu, fara sa existe un mediu electromagnetic, ca suport material al acestor unde. Eu asa ceva nu pot sa imi imaginez. Unde care se propaga fara mediu de propagare. Adica miscare fara de suport material. De aceea zic ca relativitatea ar fi ceva metafizic.


Mediul de propagare al undelor electromagnetice este spatiul si timpul care sunt marimi fizice măsurabile.
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 28 Iul 2021 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Nu exista foton decat pt creierul unor vietati pt unii oameni .
doar unda camp magnetic variabil cu electric se induc reciproc se propaga .


Corect, fotonul este doar o denumire fonetica ce se refera la cantitatea de energie asa zisa "Cuantă" pe care o transporta unda electromagnetica. Dar unii cercetatori au impresia ca fotonul este o particula materiala gen un bob de mazare ce alearga prin univers si ea insasi genereaza un camp electromagnetic pentru ca e smechera Razz


Ultima modificare efectuata de catre Vizitator la 28 Iul 2021 21:06, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact