Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Polaris__final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari fara raspuns


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2021 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebari fara raspuns
Raspunde cu citat (quote)

dl Stanescu
Dumneata ai mereu o privire critica asupra postarilor. Dar poti sa dai un raspuns concret la intrebarile de la deschiderea topicuLui? Eu printro cercetare personala, am vazut ca in formulele de la efectul fotoelectric nu se conserva simultan si energia si impulsul. Si am imaginat un mecanism de divizare a fotonului gama incident, in cazul efectului Compton, tocmai pentru a respecta conservarea simultana a impulsului si energiei fotonului incident si pentru a explica aparitia fotonilor gama imprastiati, de frecventa mica. Este corect sau nu?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Ian 2021 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Stiinta nu se face pe forum nu exista cercetatori aici. doar persoane ce povestesc cum vad ei lumea inconjuratoare


Atunci nici sa nu se incadreze la fizica povestea respectiva. Fizica ESTE o stiinta. Fizicologie sau Filozofizica ar fi mai potrivit. Wink Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2021 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am si eu o opinie privind lumea inconjuratoare dupa ceva zeci de ani de lucru cu lumina si coerenta laser (am avut acasa laser de mare putere construit de mine din diverse ramasite gauream placi de 2mm de cupru la un singur impuls ) convingerea mea este ca nu exista particula de lumina foton . este doar unda electromagnetica lumina . la fel ca unda emisa de antena radio doar ca lungime de sub micrometru 0,38-0,7 micr la vizibil. nu au rost dicutii aici ca oricum nimeni de aici nu aduce aport stiintific care sa ramana in documente si carti sau sa apara din teorii dispozitive si module revolutionare .
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Ian 2021 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/o...o-13941936

Unele experimente au demonstrat deja dualitatea particula-unda.
String theory? Wink Muzica sferelor? Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2021 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Stanescu

Citat:
convingerea mea este ca nu exista particula de lumina foton . este doar unda electromagnetica lumina .


Convingerea mea este ca particula de lumina, foton, este doar un relief electromagnetic, o structura dinamica similara motorului electric liniar, in care, la fiecare semiunda exista egalitatea intre forta de inertie si forta electromagnetica propulsoare. Aceasta structura explica foarte simplu dualismul unda corpuscul, lipsa retro radiatiei si sinfazarea campului magnetic cu cel electric. Dar problema era daca trebuie sa se conserve simultan energia si impulsul fotonului incident, exact in cursul interactiunii fotonului cu electronul din material sau intereseaza doar conservarea energiei la nivel macroscopic?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 07 Ian 2021 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre lumina se pot spune multe, important este de stiut ca lumina vine la pachet cu “informatia”.
Ideea de corpuscul vine la pachet cu ideea de materie.
Materia dominanta in Univers, materia intunecata, sta sub nasul nostru, stim foarte putine lucruri despre ea, nu o vedem.
Materia mai putin dominanta o vedem, sta sub nasul nostru, stim suficient de putine lucruri despre ea incat sa o incadram la categoria “evaziva, mistica” (vezi dualitatea unda-corpuscul si nu numai).
Este adevarat ca totul se rezuma la a fi “doar” unda electromagnetica, dar asta nu inseamna ca stim totul despre electromagnetism, nu totul este sinusoidal. Comportamentul se modifica substantial asa incat, la un momendat, sa vorbim despre o alta natura a lucrurilor.
Cert este ca, oricat de reusit ar fi, experimentul nu este suficient pentru o intelegere deplina a lucrurilor, sunt comportamente de natura electromagnetica la care nu putem avea acces in mod direct.
Fotonul este o unda electomagnetica nesinusoidala, lasa urme vizibile cand sunt intr-o manifestare comuna, intr-un numar relativ mare (flux), imbatranesc imperceptibil, dupa fiecare oscilatie completa isi modifica imperceptibil lungimea de unda si implicit energia, generand in felul acesta ceea ce intelegem noi prin camp gravitational (o asa-zisa alta natura care are la baza omniprezentul fenomen electromagnetic).
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 07 Ian 2021 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Natura reala a radiatilor electromagnetice este astazi o mare necunoscuta. Ele pot fi generate, printre altele de oscilatia electronilor prin conductori, dar sunt ele elctromagnetice. Daca ar fi electromegnetice ar fi influentate de campuri magnetice sau electrice, dar nu sunt. Cu alte cuvinte pana si denumirea este gresita, asa ca mai avem de sapat pana vom avea cunostinte reale in domeniu. Momentan suntem doar utilizatori ai fenomenului.
_________________
0770403936
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 07 Ian 2021 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Denumirea nu este gresita, intelegerea noastra este incompleta.
Uneori, noi vedem prin experiment numai o latura a electromagnetismului, acest "inconvenient" facandu-ne sa vorbim de existenta unui camp pur magnetic sau pur electric.
In realitate, magneticul si electricul sunt inseparabile, faptul ca radiatia electromagnetica de care vorbiti nu este influentata ar trebui sa va dea de gandit, poate pentru ca ea primeste ambele influente.
Cu alte cuvinte, avem cunostinte reale, gestionarea lor lasand totusi uneori de dorit.
Evident ca spusele dumneavoastra sunt "adevaruri" consacrate, adevaruri pentru care unii se arunca cu capul inainte.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis

[quote] Daca ar fi electromegnetice ar fi influentate de campuri magnetice sau electrice, dar nu sunt./quote]

Dl Boldis, trebuie sa stii ca radiatia electromagnetica este chiar electromagnetica. Si efectele Kerr si Faraday demonstreaza fara niciun dubiu, interactia spacifica a luminii cu campul electric si cu cel magnetic. In cazul efectului Kerr campul electric modifica indicele de refractie al mediului numai dupa o directie si lumina cu planul de polarizare paralel cu directia campului electric, dintre armaturile, condensatorului din celula Kerr, este deviata dupa directia campului electric. In cazul experimentului Faraday, lumina polarizata intrun plan sufera rotatia planului de polarizare, cand raza trece prin cei doi poli ai electromagnetului. Si rotatia este in functie de intensitatea campului magnetic. Efectul Ker este folosit la obturatoare de lumina de de foarte mare viteza, obturatoare cam neinertiale.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 18 Ian 2021 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambele efecte se refera la modificarea proprietatilor unor medii de transmisie a luminii nu asupra undei electromagnetice. Ca sa sustinem natura electromagnetica aceste efecte ar trebui sa se produca si in vid. Undele electromagnetice evident au proprietatea de polaritate si mediile polarizate vor influenta transmisia, ca si reflexia si refractia. Nimic din ce stim astazi nu ne indreptateste sa infirmam teoria eterului ca mediu de transmisie a oscilatiilor luminoase. Cunostintiele noastre nu sunt inca la nivelul necesar.
_________________
0770403936
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Ian 2021 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eterul insusi este oscilatie si implicit camp.
Citat:
Cunostintiele noastre nu sunt inca la nivelul necesar.

Nu nivelul cunostintelor reprezinta problema.
Impedimentul este creat si intretinut de preconceptii, de interpretari eronate tributare asa-zisului bun simt.
Exemple:
"Timpul fizic nu exista"
"Eterul exista"
In realitate:
- timpul fizic si spatiul fizic este unul si acelasi lucru;
- oricare bucatica din mediul inconjurator are in componenta sa parametrii fizici personalizati, adrese fizice unice. Oricare bucatica din mediul fizica reprezinta o locatie in timp si spatiu.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Ian 2021 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis

Eu am inteles ca in campul electric aplicat celulei, moleculele mediului sufera o polarizare si orientare paralel cu directia campului. Acest fapt ar produce intensificarea puternica a campului electric intermolecular, pe directia campului aplicat. Ceeace intensifica interactiunea luminii cu campul aplicat. Incat mediul optic, aflat in camp electric se comporta ca si un cristal birefringent. Iar deviatia luminii polarizate, dupa directia campului aplicat, inseamna insumarea campului luminii cu campul aplicat. Ceeace reflecta interactiunea luminii cu campul electric. Mai este si difractia luminii, care se produce la marginea unui plan, materializat de un obiect din substanta. In acest caz densitatea luminii se combina cu densitatea substantei, care emana de la marginea obiectului. Si am dedus ca densitatea masei este data de patratul inductiei magnetice. Inductia magnetica a luminii se cupleaza cu inductia magnetica a substantei si lumina sufera o deviatie, care este mai mare la frecventa mai mare, care inseamna densitate mai mare, cand cuplajul este mai puternic si mai slaba la frecventa mai mica, cand densitatea este mai mica si cand cuplajul este mai slab. Aceeasi variatie a cuplajului densitatii luminii cu densitatea mediului se intampla si la trecerea luminii printro prisma si produce dispersia luminii albe in componente monocromatice. Si structura dinamica a fotonului, modelat ca un motor electric liniar, are nevoie de suportul material al eterului. Fiindca fotonul este inpins sa lunece prin spatiu, de catre presiunea dinamica a spatiului. Presiune care apare la interactiunea structurii dinamice a fotonului cu spatiul fizic materializat de oceanul eteric.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 19 Ian 2021 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca obtii astfel de interactiuni in vid, chiar si de mica amplitudine, mai discutam ! Cat despre eter, am spus ca eu personal nu pot exculde ipoteza.
_________________
0770403936
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Ian 2021 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis

Adica dumneata spui ca intre atomii substantei este altceva decat vidul cosmic. Iar difractia si dispersia luminii nu se produc si in vid. Doar ca eu spun aici chestiuni care nu sunt in manuale, in teoria oficiala. Eu le-am gasit prin cercetare personala. Asa am gasit ca inductia magnetica este frecventa (B=f) iar densitatea masei este frecventa la patrat (ro=f^2). Ceeace inseamna ca densitatea masei este inductia magnetica la patrat (ro=B^2). La descifrarea constantei de actiune am gasit ca factorul electric k nu poate fi decat adimensional. La fel am dedus ca factorul gravific G este adimensional. Adimensionalitatea acestor factori, avand in vedere identitatea formulelor lui Newton si Coulomb, duce fara niciun dubiu, la identitatea dimensionala masa-sarcina. Identitate care produce consecinte importante pentru sistemul teoretic al fizicii. Numai ca savantii nostri le considera ca ar fi niste erezii, absolut inacceptabile.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 19 Ian 2021 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In vid inseamna in vid! Vino cu demonstratii ale infuentei campurilor electrice sau magnetice (nu a materiei) asupra unelor ,,electro-magnetice", altfel discutia e inutila.
_________________
0770403936
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact