Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_31-03-2006_detaliu.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari fara raspuns


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Oct 2020 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Volum ca si spatiu fizic, volum fizic, existent.
Din fericire, este direct in ceea ce poate explica existenta in general si existenta legilor fizice in particular.
Toate structurile sunt dinamice. Orice punct imaginat, orice reper al spatiului fizic este in miscare accelerata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2020 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gheorghe Adrian
Așa este, am un mic atelier la subsol, în curs de amenajare. Încă nu am toate puse la punct și prioritățile sunt altele acum, am câteva proiecte atât la job cât și personale la care lucrez. Nu știu, poate în viitor m-aș putea ocupa și de alte "aparate optice simple". Am în plan de exemplu să construiesc un spectroscop cu prisme de binoclu, pentru că am destule la dispoziție. Însă cu timpul nu stau grozav. Trimiteți-mi detalii în privat cu instrumentele respective, dacă există planuri, desene, imagini, ca să-mi fac o idee clară despre ce este vorba.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Oct 2020 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Cred ca sunt vreo 30 de ani de cand am incercat eu personal sa execut aceasta constructie. Trebuie sa am pe undeva niste desene de la inceputul constructiei. In proiectul initial era si un fel de periscop plasat intre ferestrele de vizare, prin care obiectul era vizat pe axa optica a aparatului si imaginea era adusa prin obiectivul al doilea, (de sus), pe ecranul de vizare. Dar m-am lovit de mai multe imposibilitati, la confectionarea oglinzilor si treaba a stagnat pana am neglijat-o complet.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Oct 2020 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Citat:
Volum ca si spatiu fizic, volum fizic, existent.


Eu am fixat, de unde, nu stiu, ca volumul este doar geometrie si este metafizic, pentru ca nu produce efecte fizice. Iar spatiul fizic ar fi sediul si suportul miscarilor fizice. Spatiul fizic ar fi materializat de oceanul eteric, constituit dintr-un fluid perfect si inponderabil, cu granulatie foarte fina. Intre granulele, compacte si rigide, absolut nedeformabile si lipsite de structura dinamica proprie, componente ale eterului, nu ar fi nici repulsie, nici atractie, nici frictiune si nici goluri. Eterul ar fi materia primordiala a universului, nestructurata dinamic. Si am gasit pe net ca si Einstein a fost nevoit, din necesitati logice, sa admita existenta eterului care materializeaza spatiul fizic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 18 Oct 2020 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:


Eu am fixat, de unde, nu stiu, ca volumul este doar geometrie si este metafizic, pentru ca nu produce efecte fizice. Iar spatiul fizic ar fi sediul si suportul miscarilor fizice.

Spatiul fizic ar fi materializat de oceanul eteric, constituit dintr-un fluid perfect si inponderabil, cu granulatie foarte fina.

Eterul ar fi materia primordiala a universului, nestructurata dinamic.

Si am gasit pe net ca si Einstein a fost nevoit, din necesitati logice, sa admita existenta eterului care materializeaza spatiul fizic.


1.Volumul este spatiu fizic. Nu ma refer la volum ca si notiune matematica ci la volumele existente in
spatiu fizic. Diverse volume =diverse cantitati de spatiu fizic.
2.Eterul este Campul Higgs de astazi. S-a admis oficial, cu alta denumire.

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2020 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin
Cred ca pentru spectroscop ai nevoie de o prisma facuta din sticla cu indice de refractie mare. Imi aduc aminte ca mai de mult chiar aveam o prisma cu patru fete. Imi pare ca ii zice prisma Welastone. Nu stiu daca o mai am prin cotoroage. Candva am incercat sa fac o prisma din gemuri, umpluta cu apa, dupa indicatii din revista -Tehnium- . Am facut intai una cu unghi de 30 de grade si muchile orizontale. Apoi am facut una cu unghi de 60 de grade si muchiile vericale. Si m-am jucat o vreme cu ele. Dar dispersia luminii era slaba. Pe acelasi principiu am inceput sa fac o celula Kerr. Pe care, nu mai stiu din ce motive, nu am finalizat-o. Ba imi aduc aminte ca, inca mai de mult, am incercat dupa indicatii din revista de -Stiinta si Tehnica-, sa confectionez lentile de proiector, din becuri umplute cu apa. Tot asa proiectorul acela nu a fost finalizat nicio data.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Oct 2020 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eterul ar fi materia primordiala a universului, nestructurata dinamic.

Sa ne focalizam atentia pe aceasta materie. In absenta etaloanelor de masura eterul este mut. Universul si implicit spatiul fizic este un viu grai, o diversitate de canale de comunicare si implicit diversitate de interpreti.
Limitand aceste aspecte fundamentale ale spatiului fizic, nu facem decat sa punem batista pe tambal si ochelari de cal.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2020 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi
Citat:
1.Volumul este spatiu fizic.

Daca acel volum ar fi doar un vid, gol, sec, nu s-ar putea produce niciun fenomen fizic, fiindca nu ar putea exista nicio miscare. Si ar fi doar ceva metafizic. De aceea cred ca spatiul fizic ar fi materializat de fluidul inponderabil si ar fi suportul miscarilor fizice. Crezi cumva ca ar putea exista miscare fizica, fara sa existe un suport al miscarii?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 20 Oct 2020 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu a spus ca acela ar fi doar un vid gol, dimpotriva, exista acceleratie peste tot, exista evenimente peste tot. Fluidul este Timpul, timpul se scurge diferit de la un moment la altul si de la o locatie la alta. Abaterile vtezei de scurgere a timpului sunt contabilizate permanent asemanator unor corpusculi. Timpul este fluidul, materializarea, si nu este nici pe departe imponderabil.
Legile Fizicii sunt actiuni de contabilizare.
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 20 Oct 2020 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
CAdi
Citat:
1.Volumul este spatiu fizic.

Daca acel volum ar fi doar un vid, gol, sec, nu s-ar putea produce niciun fenomen fizic, fiindca nu ar putea exista nicio miscare. Si ar fi doar ceva metafizic. De aceea cred ca spatiul fizic ar fi materializat de fluidul inponderabil si ar fi suportul miscarilor fizice. Crezi cumva ca ar putea exista miscare fizica, fara sa existe un suport al miscarii?

Ma judeci gresit.Nu am zis ca volumul este un vid, gol, am zis ca volumul este un spatiu fizic in diverse manifestari. Suportul este eterul...
Locul eterului l-a luat Campul Higgs in fizica moderna.

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2020 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdy
Citat:
Nu am zis ca volumul este un vid, gol, am zis ca volumul este un spatiu fizic in diverse manifestari. Suportul este eterul...

Eu am zis ca asa ar trebui inteles un volum curat geometric. Sigur ca un volum determinat in spatiu este ocupat cu spatiul fizic, care este sediul si suportul miscarii. Si spatiul fizic este materializat de acel fluid perfect si inponderabil pe care relativitatea il respinge. Dar este necesar pentru a explica inertia si energia cinetica a substantei si presiunea care striveste corpurile la impact. Aceste fenomene, intalnite peste tot si in permanenta, nu sunt explicate de loc, de relativitate.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 21 Oct 2020 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:

Dar este necesar pentru a explica inertia si energia cinetica a substantei si presiunea care striveste corpurile la impact. Aceste fenomene, intalnite peste tot si in permanenta, nu sunt explicate de loc, de relativitate.


O incercare timida am facut eu in topicul :

,,O legatura intre fizica clasica si cea relativista'' de pe acest domeniu (Fizica).

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2020 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi.

Am rasfoit topicul acela cu -legatura intre fizica si relativitate-. Si imi pare ca am gasit o eroare, acolo unde scrii ca W=Lm=Kg*m. Kg de aici, dupa cum stiu eu, este masa, adica cantitate de substanta. Nu este forta F care inmultita cu deplasarea d sa dea lucru mecanic. Imi pare ca ai asimilat Kg-ul cu greutatea care este intradevar forta. Dar este deja produsul masa*acceleratie. Eu am scris, la structura fotonului, acceleratia fotonului in vid, ca variatia vitezei de la repaus, la viteza luminii c in cursul unei perioade a fotonului t. a=c/t. Dar sunt persoane care nu admit ca fotonul ar suferi o acceleratie. Fiindca sustin ca fotonul se misca doar cu viteza c, care este un invariant. In relativitate se considera ca fotonii sunt unde e-m care se propaga in spatiu, fara sa existe un mediu electromagnetic, ca suport material al acestor unde. Eu asa ceva nu pot sa imi imaginez. Unde care se propaga fara mediu de propagare. Adica miscare fara de suport material. De aceea zic ca relativitatea ar fi ceva metafizic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Oct 2020 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Relativitatea pe care o cunoastem este ceva metafizic, orice explicatie, formula are un caracter metafizic.
Relativitate poate fi:
1. orice corp din Univers nu este si nici nu poate fi perfect delimitat;
2. perfecta egalitate este exclusa;
3. judecam lucrurile din spatiul fizic numai prin aproximare, un lucru este mai mare, mai mic sau aproape egal cu alt lucru.
4. concret, singurul lucru concret din lumea fizica, singurul lucru garantat 100% este eroarea, eroarea de aproximare, abaterea.
5. lucrurile ca si abateri la origine se autocontorizeaza.
Campul electromagnetic din fundal este deja o materializare, este deja un camp de forte, de tensiuni, in Fizica s-a tras o linie in mod arbitrar intre ceea ce este materie si ce nu este materie. Tot in mod arbitrar s-a spus ca viteza luminii este constanta.
Eroarea, abaterea este un dat ceea ce face ca si miscarea sa fie un dat, un altfel nu se poate, o singura solutie a existentei si implicit a spatiului fizic.
Metafizica este un dat, observatorii si interpretarile mai mult sau mai putin eronate sunt certitudinile acestei lumi.
Domnul Barbu nu ia in calcul posibilitatea de a se plafona, posibilitatea de a gresi, el este adeptul perfectiunii, o lume total iluzorie desigur, utopica, fara solutie teoretica si implicit practica.
O lume cu eroare garantata este o lume cu intelesuri garantate si multiple in acelasi timp.
Timpul se scurge diferit pentru fiecare dintre noi, intelesurile sunt diferite pentru fiecare dintre noi.
Fizica si orice asa-zisa demonstratie a ei a triunfat doar in masura in care i-a permis empiricul.
Doriti sa fiti cat mai aproape de intelesurile lumii reale, atunci incercati sa lucrati cu materialul clientului. Ferindu-va de intelesuri, de metafore, nu faceti nimic altceva decat sa va indepartati de asa-zisul adevar, de lumea reala si mesajele sale.
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 22 Oct 2020 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
CAdi.

Am rasfoit topicul acela cu -legatura intre fizica si relativitate-. Si imi pare ca am gasit o eroare, acolo unde scrii ca W=Lm=Kg*m. Kg de aici, dupa cum stiu eu, este masa, adica cantitate de substanta. Nu este forta F care inmultita cu deplasarea d sa dea lucru mecanic. Imi pare ca ai asimilat Kg-ul cu greutatea care este intradevar forta. Dar este deja produsul masa*acceleratie......


Nu este nici o greseala :

KILOGRAMMÉTRU, kilogrammetri, s.m. Unitate de măsură pentru lucrul mecanic, egală cu lucrul mecanic efectuat pentru ridicarea unei greutăți de un kilogram la înălțimea de un metru [Scris și: chilogrammetru] – Din fr. kilogrammètre.

https://www.webdex.ro/online/dictionar/kgm

(E mai rapid linkul acesta, nu am dat ceva din teorie....)

_________________
The truth is out there
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact