Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Umbre_in_noapte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari fara raspuns


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2020 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebari fara raspuns
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe scientia acest grup de patru intrebari, care mi se par interesante si de bun simt, dar la care nu am vazut raspunsuri. Poate cineva de pe forum, care cunoaste bine lucrurile, sa lamureasca aceste chestiuni.

1) Lucrul de extractie Wex care se adauga in ecuatia efectului fotoelectric, pentru a se obtine bilantul energetic al fotonului incident in metal, este sau nu este, ulterior interactiunii fotonului incident cu electronul liber dim metal?
2) Conservarea impulsului si energiei nu se respecta exact in momentul interactiunii fotonului incident cu electronul?
3) Este posibila (se produce cu adevarat) interactiunea directa a fotonului incident cu electronul?
4) Daca scoatem (deducem) factorul gravific G din ecuatia relativista a gravitatiei= ecuatia de camp a lui Einstein, fractia rezultata, analizata dimensional prin dimensiunile fizice ale acelor tensori din ecuatie, este sau nu este, un adimensional fizic?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Aug 2020 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie pusă întâi întrebarea dacă electronii se rotesc cu adevărat in jurul nucleului.
După cum arată difracția la electroni , ei se comportă mai degrabă ca niște unde, iar undele parcă nu prea fac revoluții . Mai degrabă electronii par a dispărea (intr-o altă dimensiune ?) atunci când sunt atrași violent de nucleu și apar cumva pe partea cealaltă a atomului (dacă or fi tot aceeași electroni ) manifestând o pendulare mai mult sau mai puțin haotică .

Mai trebuie pusă întrebarea dacă fotonul se deplasează cu adevărat prin realitatea percepută de noi , dacă nu cumva noi observăm doar efectele interacțiunii radiației electromagnetice cu materia .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2020 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebari fara raspuns
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Catalin Dumitru
Eu sunt convins ca electronii se rotesc in jurul nucleului. Eu am imaginat un mecanism prin care fotonul greu, de mare energie, incident in atom se divide in jurul nucleului si in jurul unui electron de pe prima orbita permisa si astfel ar aparea fotonul de frecventa mica si impulsul electric care accelereaza electronul puternic legat in atom, asa cum cere teoria lui Compton. Fiindca altfel nu cunosc niciun mecanism prin care, din fotonul de frecventa mare sa apara fotonul imprastiat, de frecventa mica si sa fie accelerat un electron puternic legat in atom.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 01 Sep 2020 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Intrebari fara raspuns
Raspunde cu citat (quote)

quanta emisa de atom are acealas nivel de energie ca a fotonului care a excitat electronul la momentul incidentului.

gheorghe adrian a scris:
Am gasit pe scientia acest grup de patru intrebari, care mi se par interesante si de bun simt, dar la care nu am vazut raspunsuri. Poate cineva de pe forum, care cunoaste bine lucrurile, sa lamureasca aceste chestiuni.

1) Lucrul de extractie Wex care se adauga in ecuatia efectului fotoelectric, pentru a se obtine bilantul energetic al fotonului incident in metal, este sau nu este, ulterior interactiunii fotonului incident cu electronul liber dim metal?
2) Conservarea impulsului si energiei nu se respecta exact in momentul interactiunii fotonului incident cu electronul?
3) Este posibila (se produce cu adevarat) interactiunea directa a fotonului incident cu electronul?
4) Daca scoatem (deducem) factorul gravific G din ecuatia relativista a gravitatiei= ecuatia de camp a lui Einstein, fractia rezultata, analizata dimensional prin dimensiunile fizice ale acelor tensori din ecuatie, este sau nu este, un adimensional fizic?

some news: https://www.symmetrymagazine.org/article/l...from-light

da, fotonii se ciocnesc de electroni si ei graviteaza in jurul nucleului,
functia de unda a lui schrodinger descrie miscarea revolutionara a electronului pe langa nucleu

graficul acestei functii (attachment) este privit de la stanga la dreapta in directia de mers, acesta descrie campul electric si magnetic al fotonului

daca este privit din fata, pe directia de deplasare a fotonului, acesta descrie o miscare de revolutie in jurul axei

deoarece viteza de deplasare a e- in jurul nucleului este foarte mare, e- are o probabilitate foarte mare sa fie peste tot

poza putin gresita



cosxplus2.png
 Descriere:
http://www.thestargarden.co.uk/Schrodingers-wave-equation.html
 Marime fisier:  21.76 kb
 Vizualizat:  de 7325 ori

cosxplus2.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 07:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu din cauza vitezei electronul pare să fie peste tot ci din cauza superpoziției cuantice. Electronul este localizat numai când colapsează funcția de undă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 03 Sep 2020 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai da, nu i poti identifica pozitia daca ii stii viteza 😃
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2020 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că e simplu nici de explicat nici de înțeles. Electronul nu este punctiform și nu se mișcă pe o traiectorie cum se mișcă o planetă pe o orbită, el este peste tot în acel orbital, în același timp, ca și când s-ar lăți, dar nu există concret decât în momentul interacțiunii și atunci apare punctiform, ca particulă sau ca undă, în funcție de modul de observație.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Sep 2020 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu toate scuzele de rigoare, dar eu am convingerea ca numai o intelegere si explicare suficienta a spatiului fizic va putea permite intelegearea cu adevarat a fotonului, electronului si nu in ultimul rand a interactiunilor, ciocnirilor, reperelor de orice gen ar fi ele.
Exemplu: "Punctiform", cat de punctiform? Pare aiurea, dar intrebarea este indreptatita.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2020 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob Dumitru
Vreau sa spun ca la intrebarea cu numarul 4 am ajuns la concluzia ca nu se poate deduce adimensionalitatea lui G din dimensiunile termenilor din ecuatia relativista a gravitatiei. Dupa multe cautari, un domn profesor din Germania, care are si niste filme pe -yootube, foarte amabil, mi-a dat un link la o lucrare, in care sunt date dimensiunile in SI ale termenilor din ecuatie. (Nu stiu de ce in lucrarile savantilor nostri, nu se dau nicio data dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatia relativista a gravitatiei) Si am vazut ca folosind acele dinensiuni, nu rezulta adimensionalitate lui G. Adimensionalitatea lui G am argumentato eu intr-un fisier postat in pagina. Daca s-ar fi putut demonstra si cu termenii relativisti, ar fi fost o argumentare in plus. Asa ca au ramas doar primele trei intrebari la care la care inca nu am primit un raspuns clar lamuritor.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Oct 2020 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa le luam pe rand, sa incepem cu intreabarea nr. 3.
Electronul este o stare generata de contributia unui numar mare de fotoni. Altfel spus, interactia unui numar de fotoni este perceputa ca stare specifica denumita electron. La acest nivel al observatiei nimic exact delimitat, nimic „direct”, totul inductiv, desigur „inductia”, o alta nebuloasa.
Electronul este un volum, oricare doua puncte imaginate ale acestui volum se indeparteaza unul de altul. Electronul, sarcina negativa este o pompa de injectie, injecteaza spatiu in jurul sau (combustibilul este spatiul).
Protonul, sarcina pozitiva este o vitanja, absoarbe spatiul din jurul sau (un volum, oricare doua puncte imaginare ale acestui volum se apropie unul de celalalt).
Punctele imaginate ale spatiului fizic, desi in miscare, nu se suprapun.
Cu adevarat, spatiul fizic nimic concret, totul mai mult sau mai putin imaginar.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2020 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Intrebari fara raspuns
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Citat:
Electronul este o stare generata de contributia unui numar mare de fotoni.

Eu am inteles sau am dedus ca electronul este compus dintrun numar de 9 miliarde de unde, ale fotonului gama electronic, insumate intro unda bipolara de mare amplitudine, printrun mecanism de interferenta constructiva, dupa refractia lor la 360 de grade, pe un cerc de raza electronului. Nu sunteti de acord cu acest model? Care imi pare ca este argumentat matematic, la nivel elementar.
Citat:
Electronul este un volum

Electronul este o forma de stocare a energiei. Si orice energie este data de produsul unei presiuni cu un volum (W=p*V)
Citat:
Electronul, sarcina negativa este o pompa de injectie, injecteaza spatiu in jurul sau (combustibilul este spatiul).

Eu am inteles ca electronul pompeaza in exterior, cu viteza foarte mare, eterul care materializeaza spatiul fizic.
Citat:
desigur „inductia”, o alta nebuloasa.

Aici sa stiti ca chiar va dau dreptate. Am gasit pe intro dezbatere pe un forum o idee nastrusnica. Spunea acolo ca si inductia e-m ar fi produsa de circulatia cu viteza super luminica a campului electric. Campul electric ar veni din hiperspatiul in care nu exista decat viteze superluminice. Campul electric ar fi infasurat de campul magnetic, care ar circula doar cu viteza luminii egala cu c. Cand dispare campul magnetic apare impulsul electric care produce accelerarea sarcinilor. Franarea campului electric, cu circulatii hiperluminice, pe particulele incarcate, ar produce accelerarea particulelor in spatiul nostru. Mie mi se pare o idee fantezista. Dar spune ca explica si repulsia dintre sarcinile electrice de acelasi semn dar si fenomenele observate in microcosmos, de curgere a timpului in sens invers, cand unele particule apar inaintea reactiei din care se nasc.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2020 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mie mi se pare o idee fantezista.

Mie mi se pare o varză totală. :Đ

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Oct 2020 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Erwin

Rasfoind pe forum am inteles ca dumneata ai avea posibilitati sa confectionezi aparate optice simple. Adica ai dispune de ustensile cu care sa efectuezi lucrari de lacatuserie de precizie, asa cum se cere la aparatele optice? Eu unul nu le am cu astronomia. Pe mine ma intereseaza doua dispozitive, daca poate sa mi le faca cineva. Ma intereseaza un adaptor stereoscopic, cu oglinzi, pentru aparat chinezesc Seagoule camera, de format 6/6, cu care sa obtin doua perechi fotograme stereoscopice de format 3/3. Ma mai intereseaza un interferometru cu biprisma fresnel, sa fac experimentul de evidentiere a fluxului eteric de aspiratie al Pamantului. Nu am gasit un atelier care sa faca aparatele astea. La un laborator specializat in holografie nu mi-au dat niciun raspuns.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Oct 2020 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Electronul este o forma de stocare a energiei. Si orice energie este data de produsul unei presiuni cu un volum (W=p*V)


Orice volum:
• este o forma de stocare a energiei;
• are personalitate, este unic in timp si spatiu;
• gazduieste simultan camp electric si camp magnetic, gazduieste inductie;
• gazduieste acceleratie.
Oricat ar parea de ciudat, spiritul are volum si implicit masa.
Oricat ar parea de ciudat, oricare spatiu fizic are spirit.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2020 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Citat:

Orice volum:
• este o forma de stocare a energiei;
• are personalitate, este unic in timp si spatiu;
• gazduieste simultan camp electric si camp magnetic, gazduieste inductie;
• gazduieste acceleratie.

1) Energia este stocata intotdeauna intro structura dinamica. Structura care evident ocupa un volum. Dar volumul este un element metafizic, fiindca volumul nu produce niciun efect fizic. Este doar o abstractiune a mintii omenesti si se determina cu relatii din geometrie. Esenta fizica a energiei ar fi presiunea. Presiunea este aceea care produce efectele fizice.
2) Cred ca vreti sa dati un sens filozofic al spatiului, care imi scapa si imi pare ca tine de filozofia existentiala. Deci ar fi pe langa fizica.
3) Intradevar in sanul structurilor dinamice ar fi circulatiile campurilor electric si magnetic. Circulatii care produc presiunile electrica si magnetica din paranteza lui Poynting. [(1/2)*(eps,0*E^2+B^2/miu.0)]
4) Inductia e-m ar aparea din cauza rotatiei foarte rapide a structurilor dinamice (de 10^20 rot/s) si genereaza o tensiune de semn opus care compenseaza, cu o mica intarziere, tensiunea gigantica a semiundelor. De cam 511 KV in cazul electronului si cam 1 MV in cazul nucleonului.
Si intradevar structurile dinamice gazduiesc acceleratii. Fiindca campurile fizice din sanul structurilor dinamice ar fi purtatoare de acceleratii.
Citat:
Oricat ar parea de ciudat, spiritul are volum si implicit masa.

Asta se poate spune doar cand spiritul este asternut pe paginile unor file si filele ar fi adunate intrun teanc, care se poate numi tom sau volum. Si ar fi un volum purtator de spirit. In paginile acestui tom ar putea sa figureze si legile fizicii. Legi care sunt desigur rezultatele cautarilor spiritului cercetator. Sigur ca teancul de foi adunate intrun tom are si o masa. Nu este ceva inponderabil.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact