Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vFota_mmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Argumente... chinuitoare


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Iul 2020 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Argumente... chinuitoare
Raspunde cu citat (quote)

De ceva vreme sunt intr-o dilema. Vreau sa-i aduca barza un fratior/o surioara micului meu Mak 127. Fratiorul/surioara sa-l completeze, adica sa aiba o focala mai scurta (si sa fie rapid(a)). Probabil va fi folosit(a) si la astrofoto.

Surioara ar fi o luneta APO, ma rog ED. Mai sus de 70/72mm apertura (420 mm focala) nu pot urca din cauza bugetului (am disponibili cca. 1600 lei si nu prea sunt dispus sa mai adaug pentru capriciul asta).
Avantajele ar fi:
- lipsa obstructiei
- design compact
- ultraportabila
Ca dezavantaje:
- pret mare
- aberatii cromatice bine corectate, dar inca existente
- curbura campului (necesita field flattener, care sporeste pretul cu mult)
- accesorii in plus de cumparat (adaptor 2" la 1,25", prelungitor - unii spun ca e necesar pentru focus, desi daca ai field flattenerul acesta poate lipsi)

Fratiorul, un newtonian de 100-114mm f/4 (nu mai mult, ca deja nu prea mai e portabil cum imi doresc).
Avantaje:
- pret muuult mai mic (o treime)... lasa loc la cheltuieli pentru un eventual tuning (focuser mai bun, chestii-socoteli).
- fara aberatii cromatice
- apertura mai mare
- suficient de portabil
Dezavantaje:
- obstructia (la draciile astea mici procentul e destul de mare...)
- coma (se corecteaza cu un corector care costa, sa zicem, cam cat field flattener-ul)
- design deschis (care nu e neaparat un dezavantaj)

Daca am uitat ceva, va rog completati.

Surioara ar necesita lejer peste 2000 de lei (deh, femeile sunt mai scumpe!), in timp ce fratiorul n-ar sari de 1000 de lei, cu toate cele necesare. Vorbim de tuburi optice, nu ma intereseaza monturi la ele, ca am deja prea multe (momentan Laughing ) Cum bugetul este o problema, iata-ma inclinand spre varianta fratiorului. Exista contraargumente serioase contra rationamentului meu? Va rog, chinuiti-ma cu ele. Vreau sa masor de zece ori pana cand voi ajunge sa tai o data.
Multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2020 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva comentarii daca imi este permis:

"curbura campului" ... sa stii ca la focale egale si oglinzile prezinta aceeasi curbura a campului. Doar ca in practica intalnesti mai rar oglinzi cu focala de 400-420mm.
In plus exista o diferenta consistenta intre campul iluminat 100% al unei lunete si campul iluminat 100% al unei oglinzi.

"pret mult mai mic la newtoniene" ... acest pret vine acompaniat de obicei de o mecanica slaba. Daca vrei sa faci tuning si sa montezi un focuser foarte bun, depasesti de 2-3x valoarea telescopului pe putin.

Ai uitat si de alinierea foarte stricta pe care o reclama opticile rapide si care la newtoniene trebuie refacuta uneori.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Iul 2020 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e, un focuser bun e pe la 1,2-max. 1,5x valoarea telescopului, nu chiar de 3x.
Pe de alta parte, cand ne gandim la luminozitate, vorbim de 114 mm vs 70 mm. Chiar si cu obstructia (care e poate singurul lucru care ma deranjeaza real), imaginile tot vor fi mai luminoase.
Colimarea deasa n-ar fi o problema.
Oricum, argumentele tale ma pun pe ganduri. Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iul 2020 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF

Io zic asa :
-daca as folosi noul intrument preponderent in modul vizual ,as opta pentru reflector
-daca l-as folosi preponderent pentru foto , as prefera luneta

Fa rost de niste ''sange rece'' ,analizeaza-te pe tine cat mai obiectiv,modul in care observi si decide ce va fi preponderent.
De acolo trebuie sa rezulte preferintele si decizia.
Vei face in viitor ce ai facut si pana acum... ''lupul isi schimba parul dar astronomul (naravul) nu''.
Daca nu tii jurnal de observatii amanuntit - care sa-ti puna in fata o oglinda obiectiva ... acum e momentul sa-ti para rau pentru asta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Iul 2020 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Timpul nu-mi permite prea multe observatii vara, spre marele meu regret, indeosebi din acelea cu iesiri in afara orasului. Campania agricola e in toi si serviciul meu e legat de ea... Iar iarna, cand e mai liniste si timp, e prea... racoare. Confused Cand pot, folosesc putinul timp la dispozitie, pentru a observa chestii din balcon, cu priveliste spre V-NV. Anul asta am avut noroc ca pe orizontul vizat vest-nord-vestic sa fie chestii interesante: Venus, comete, ISS, sa punem si Soarele... Jurnal de observatii n-o sa tin, fiindca in locul lui stau marturie fotografiile pe care le fac, cand le fac. Very Happy
Instrumentul ce mi-l doresc va fi folosit, cel mai probabil, in ambele feluri, probabil in mod egal, vizual si foto. La luneta ma atrage designul inchis, constructia mai inchegata, dar nu ma incanta apertura si pretul initial + investitiile ulterioare (flattener + diagonala + adaptor 2" - 1,25"). La newtonian ma atrage optica (in speranta ca e buna), dar ma pune pe ganduri obstructia si mecanica, cum a zis si zoth.
Din ce-am mai citit si pe la altii, un reflector tunat fotografic (adica sa-l faci țâțã de mâțã) ajunge sa coste multicel. Nu stiu cat de bine este executata optica la aceste jucarii de 100-114 mm apertura, n-am gasit nicio referinta si chiar am cautat in multe locuri. Din start eliminam oglinzile sferice, cum sunt pe la diverse ieftinaciuni: https://star-hunter.ru/en/black-list/

Ramane sa mai investighez varianta unui acromat (rapid) + filtru, desi stiu ca minunile nu exista si la foto, din experienta trecuta, sunt cam praf dpdv al aberatiilor cromatice (CA). Cel putin ce am testat eu. Ma refer la Skywatcher 90/900 (de departe cu cele mai mari CA), apoi Bresser-ul Lidlscope 70/700 cu CA mai putine decat cea de dinainte si SW 70/500, care a fost (culmea!) revelatia cu CA cele mai mici.


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 26 Iul 2020 14:34, modificat de 1 data in total
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Iul 2020 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am luat un newton SW 114/500 tot din dorinta de a-l folosi si la astrofoto. Dpdv mecanic este OK, la fel ca fratii mai mari, cu exceptia focuserului. Este de 1,25" si de plastic. Pentru vizual merge, desi probabil ti-ar trebui niste oculare care costa de doua ori mai mult ca telescopul+montura ( pentru a mai corecta din coma). Chiar daca ar exista pe piata CC de 1.25" (am cautat, dar n-am gasit), probabil nu vei intra in focus.
Eu am facut niste experimente cu el (este un topic undeva la d.i.y.). Am scos focuserul si am adaptat un port-barilet scurt de 2", pentu a incerca corectia cu un MPCC. Nu prea am avut rezultate. Un corector GPU pentru F4 este foarte lung (si greu), ar fi greu de fixat, greu de focalizat si ar face ditamai obstructia. In plus, secundara nu este supradimensionata pentru astrofoto cu iesire pe 2".
Acum, in locul focuserului, am o flansa cu T2 si un focuser helicoidal (mai bine zis dublu helicoidal, ce nu este bun la poze din cauza jocului).
Am incercat sa fac captura fara CC cu camera planetara (senzor de 1/3", diagonala de vreo 6mm). Coma este evidenta. Vezi poza.



M27_29x30s_newt114_GPCAM290C.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  433.18 kb
 Vizualizat:  de 5993 ori

M27_29x30s_newt114_GPCAM290C.jpg



_________________
Marius


Ultima modificare efectuata de catre dmtr69 la 26 Iul 2020 14:47, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Iul 2020 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant ce spui si de real ajutor, caci cuprinde si demonstratia.
Totusi, uite o poza facuta cu acelasi telescop, cu corector SW f/5:
https://www.asztrofoto.hu/galeria_image/1444383663
Mie imi pare perfecta. Si mai sunt destule pe astrobin.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Iul 2020 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus pe hartie piesa cu piesa, sa vad care e diferenta efectiva de costuri intre cele doua variante.

ED
1.700 - OTA
800 - field flattener
360 - diagonala dielectrica
130 - adaptor 2" la 1,25"
Total 2.990 lei

Newtonian
600 - OTA
750 - corector coma 2"
405 - Crayford 2"/1,25"
sau
210 - cremaliera 2"/1,25" (metalic)
Total 1.755 lei (Crayford) sau 1.560 lei (cremaliera), 58% respectiv 52% din costul sistemului ED.

Avantaj net pentru reflector.
Acum problema care se pune este daca focalizatoarele acelea (Crayford ma intereseaza in mod special) se potrivesc si la tuburile astea mici, ca vad ca au o oarecare curbura la baza... care pare mai ampla decat curbura tubului de 114mm. Ma gandesc ca designul sa nu fie pentru tuburi mai mari...
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 27 Iul 2020 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Esti sigur ca telescopul nu a fost imbunatatit (modificat)? Adica secundara mai mare si mai aproape de primara si in consecinta focuserul mutat. Acesta cred ca trebuie sa fie cu profil redus.
_________________
Marius
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Iul 2020 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E modificat. L-am abordat pe tip pe mail, sa vedem ce modificari i-a facut. Astept raspunsul lui, daca s-o deranja s-o faca.

Cica telescopul asta ar fi gandit pentru vizual (cu oculare pe 1,25"), asta inseamna ca trebuie saltata principala si inlocuita secundara, care e prea mica. Restul e floare la ureche, trebuie montat focuserul pe 2" (sa intre si corectorul de coma, care e doar pe 2"). Cam mare daraua... Daca as avea mijloacele necesare ATM, m-as baga, dar pe-aici cam lipsesc. Asa, mai astept. Deocamdata, o sa folosesc vechiul meu Soligor 400 cu f/6.3, sa vad ce rezultate da, dar nu-s foarte optimist... In orice caz, peste 3000 de lei necesari pe sistemul cu ED-ul ala de 72mm mi se par prohibitivi. Poate apare candva ceva SH, mai accesibil.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2020 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar ai nevoie de field flattener la ED?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Iul 2020 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce nu? Daca vrei sa faci foto perfect focalizate. Very Happy Curbura campului (raza) e apreciabila. E pe la 0,3 din focala. Si fiindca venise vorba anterior, la newtoniene e ~ focala. Mult mai mica.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2020 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
De ce nu? Daca vrei sa faci foto perfect focalizate. Very Happy
Tak Baby FSQ scrie pe tine!! Smile
Realistic vorbind optica n-ar trebui sa fie mai buna decat trackingul sau seeingul.
Eu as merge pe asa ceva, si as vine si makul (devine redundant):
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-Tube.html
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...tubus.html

Cand alegi un instrument, trebuie sa faci cel putin un comprimis, daca nu cumva mai multe. Ca sa fi multumit as incerca sa transform un dezavantaj in avantaj.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 27 Iul 2020 12:41, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Iul 2020 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

150 mm (600 mm focala) e deja muuuult prea mare pentru ce am eu in cap. Am deja 200-le conservat, la o adica, daca nu-l vand.
Asta nu-nteleg eu la producatorii astia, de ce nu fac si newtoniene mici cu constructie premium? Confused

PS: Mak-ul nu va disparea prea curand (poate niciodata) de la mine. E prea... bun, adecvat si indemanatic la ce face. Mr. Green
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2020 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai tocmai ca fac, dar poate e problema de definitie: ce inseamna newton mic?

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...graph.html

https://www.takahashi-europe.com/en/epsilo...ations.php

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact