Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
horsehead-final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225008
Numar de utilizatori inregistrati: 2842
Cel mai nou utilizator inregistrat: Hybrid
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prezentare luneta TS APO102F7


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 24 Ian 2023 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de informatii.

Banuiesc nu 102 ED nu poate sa fie mai rea decat Evostar 72ED (si ea e ok; la astrofoto, numai ca vreau una putin mai mare ). La cea de la SW, nici macar nu zic nimic despre sticla (ba chiar am vazut intr-un comentariu ca au fost deranjati de insistenta de a cunoaste ceva detalii despre sticla; ar fi zis ca utilizatorul nu trebuie sa stie toate detaliile).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat aceasta luneta de la TS, modelul 102 fpl 53. Parerea mea este ca cu TS este si o chestiune de noroc, poate unele sunt mai reusite decat altele, nu-mi dau seama. Insa aceasta luneta 102 fpl 53, este un F7, si comparata direct cu un Sw80ed, TS102 are mai multe aberatii cromatice vizibile. E posibil sa comparam mere cu pere, pt ca una e f7, alta e f7.5, dar totusi, la Jupiter am vazut cu ED80 98% aceleasi detalii ca in luneta TS102, in TS imaginea parea mai luminoasa, in 80ED, era un pic mai intunecata insa un contrast absolut extraordinar, fara aberatii cromatice, o prezentare estetica excelenta.
Nu am comparat direct TS 102 fpl53 cu SW100ED, dar as putea sa jur pe orice ca aceasta luneta de la TS ia bataie grav de la skywatcher.

Acuma gata, aruncati cu rosii! Laughing

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10659



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt scumpe rosiile.

Mai e valabil site-ul lui rohr cu teste, ca nu mai dau de el?
Posibil SW sa fie mai consistente, mai uniforme in calitate, posibil SW sa "ascunda" mai bine problemele optice, doar speculez.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce mai e iar posibil, e ca dintr-un dublet ED la F7 sa nu reusesti sa scoti aberatiile cromatice orice ai face.
Acum urmeaza sa va dau iar o ocazie si mai mare de a arunca cu rosii:
Deci ziceam mai sus ca nu am comparat direct TS102 fpl53 cu SW100ED deci nu pot sa ma pronunt 100%, insa am coparat DIRECT Takahashi FC-100DF cu SW100ED. Ma asteptam sa lesin de placerea data de imaginea Tak, cand colo ce sa vezi, Tak avea mai multe aberatii cromatie decat SW100ED. O sa ziceti ca am innebunit, insa nu mint. Am zis ok, are mai multe aberatii aia e, hai sa vedem cum e cu grosismentul mare cu care se lauda japonezii. Pe la 240x duse ambele, tot Sw100ed parea ceva mai sharp, cu foarte foarte putin, dar mai buna, nu de 3 ori mai proasta cum sugereaza pretul. La stele stiu ca am testat pe niste duble, si-mi amintesc clar comparatia facuta cu ambele la dubla 32 Ori (1.4"), seeingul nu era perfect, insa stiu ca am reusit o separatie mai clara si mai usoara cu SW100ED.
Nu fabulez, asta e fix experienta mea cu acele doua exemplare, poate pur si simplu s-a nimerit un skywacher perfect si un takahashi varza, cine stie.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4807

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Ian 2023 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Mai e valabil site-ul lui rohr cu teste, ca nu mai dau de el?

Asta ?
http://www.astro-foren.com/index.php/de/berichte
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura rugaminte pe care o am este sa evitam pe cat posibil speculatiile, nu as vrea sa transformam si acest topic intr-un episod de Las Fierbinti, asa cum se intampla cu multe alte topicuri aici pe forum.
Asadar am sa vorbesc din experienta pe care o am pana la momentul de fata cu ED-urile.

Prima comparatie facuta de Iulian mi se pare un pic ciudata, adica o comparatie intre doua instrumente care nu au nici un parametru comun (deschidere, raport focal, focala..) As spune ca ar fi posibila o astfel de comparatie respectand o pupila egala de iesire adica o comparatie pe imagini cu luminozitate egala, dar si asa e discutabil, instrumentul mai mare va trebui sa lucreze mereu la magnificatii mai mari unde evident ca si parametrii atmosferici sunt mai incisivi.

Marea problema cu optica chinezeasca este "loteria calitatii".
Am avut de-a lungul timpului 4 ED80 skywatcher, 2 ED100 skywatcher, un Equinox 100 si multe altele de la alti producatori comercializate pe diferite branduri. Mi-au mai trecut prin mana cu ocazia unor reglaje, masuratori inca pe atatea cel putin. La skywatcher se vede clar o grupare foarte stransa pe o corectie buna a obiectivului, la ceilalti producatori/branduri imprastierea parametrilor e semnificativ mai mare.
Ceea ce ma zgarie pe creier la skywatcher este prezenta zonarilor in prelucrarea optica a lentilelor. Aceste zonari le-am intalnit la toate skywatcher-ele care mi-au trecut prin mana. Atentie, nu spun ca toate ED-urile skywatcher ar avea aceste zonari dar cele care mi-au trecut mie prin mana, le aveau.
In mare masura zonarile nu reprezinta un facor limitativ al performantei sau cel putin nu factorul esential. Si pentru ca am ajuns la factorul esential, acesta nu este altul decat sferocromatismul.
Din acest motiv atunci cand compari doua ED-uri de deschidere egala, castig de cauza va avea intotdeauna cel cu focala mai lunga (evident daca si ceilalti parametri sunt in regula).

Legat de subiectul sferocromatismului am facut teste indelungi intre lunete ED de 80mm si acromatul meu de 80mm f15 care are una din lentile de flint dens si are sferocromatismul unei lunete clasice cu raport focal 20-22. Rezultatul a fost ca nici o luneta ED nu a stat in fata lui si nici macar pe aproape.
Pare incredibil dar sunt dispus sa refac testele in fata oricui.

Lui Iulian ii recomand un test si cu ED-ul de 102 f11 fie in vaianta FK61, fie in cea cu FPL53 care va apare in curand.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10659



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sferocromatismul in ce se traduce cand privim prin ocular?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca la acromate cu raport focal mediu si mic stiti unde sa-l cautati si stiti cum se manifesta, nu mai insist.
ED-urile sunt mai naravase, avem nevoie sa ducem luneta spre magnificatia maxima si turbulenta sa fie medie sau mica de preferat. Vom gasi sferocromatismul chiar in focus pe stele foarte luminoase si chiar pe planete ca Marte sau Saturn. Uitati-va si pe urma povestim despre ce ati vazut.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu ramana doar vorbe, iata un exemplu de zonare de la o luneta 100ED skywatcher:


problema suprafata.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  56.5 kb
 Vizualizat:  de 2022 ori

problema suprafata.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2023 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Lui Iulian ii recomand un test si cu ED-ul de 102 f11 fie in vaianta FK61, fie in cea cu FPL53 care va apare in curand.


Prin TS 102 F11 FK61, nu am avut ocazia sa ma uit, desi imi doresc, insa varianta asta F11 cu FPL53 cred ca ar fi grozava!

Fara sa supar pe nimeni, eu am relatat mai sus experienta mea directa si personala cu aceste exemplare din serie, aici "sample to sample variations" poate juca un rol important.
Spre exemplu, cand am comparat Takahashi FC-100DF cu SW100ED, le-am adus la acelasi grosisment si m-am uitat la acelasi subiect, cu Tak se vedeau mai multe aberatii cromatice, mai exact un mic halou albastrui-violet, in timp ce prin SW100ed, aceasta aberatie in acelasi loc, nu exista, sau cel putin nu am observat-o eu la fel de evident ca la Tak. Acum daca in laborator takahashi iese perfect la examen, iar SW iese cu probleme, insa imaginea la ocular este mai buna la SW, pe care alegeti?
Pana la urma cand comparam doua instrumente, cam ce ne dorim? Eu personal imi doresc mai multa informatie, mai multe detalii vizuale, iar pt mine din exemplul de mai sus a castigat Skywatcher.
Imi pare rau daca afirmatia suna a blasmefie, pt mine asta a fost adevarul.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 28 Ian 2023 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma pricep prea mult; dar Takahashi FC-100DF e F7.4 iar SW 100ED e F9.
Deci e asa cum a zis Zoth: castiga F-ul mai mare.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2023 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Acum daca in laborator takahashi iese perfect la examen, iar SW iese cu probleme, insa imaginea la ocular este mai buna la SW, pe care alegeti?


Chestia asta nu-mi place deloc pentru ca nu e adevarata si pentru ca ne poate conduce pe o poteca periculoasa. Mai degraba e vorba de incapacitatea noastra de a evalua corect magnitudinea "problemelor" si impactul lor asupra rezultatului final, adica asupra imaginii la ocular.
In primul rand tak nu are cum iesi mai bine la examenul de laborator chiar daca foloseste cristalul de fluorita la una din lentile. Un indice mai mic de refractie se traduce printr-o curbura mai accentuata, o focala mai mica, la fel. Ambele aspecte conduc la un sferocromatism mai mare. Acesta este factorul limitativ esential in acest caz. Posibila zonare aratata de obiectivul SW are un impact semnificativ mai mic la lentile si tine mai mult de estetica masuratorii si de "piticii" de pe creierul celui care o face.
Asadar eu nu sunt surprins deloc de rezultatele testului.

Important cred, este sa cautam instrumentul care ne multumeste si care raspunde cerintelor noastre. In rest nu cred ca se supara nimeni nici de faptul ca SW 100ED este un instrument care ti se potriveste tie si nu se supara nici de faptul ca TS 102SD este unul care mi se potriveste mie Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2023 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se supara nimeni in nicio situație, mai ales ca nici eu nu mai am 100ed, ca mi s-a parut prea lunga Very Happy
Silviu, eu nu vorbeam de luneta ta, doar spuneam experienta avuta cu un alt exemplar similar, refractorul tau e dintr-o serie mai veche si e foarte posibil ca ca aiba o corecție vizibil mai buna, sau pur si simplu sa fie diferite, ca mai tine si de noroc.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2023 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca nu te-ai referit la a mea dar am scris mai sus ca la ceilalti producatori/distribuitori in afara de SW se vede clar o imprastiere mult mai mare a parametrilor, mai mare decat m-as fi asteptat, adica o adevarata loterie!
Eu insumi am avut si/sau mi-au trecut prin mana lunete cu astigmatism, cu supracorectie, cu subcorectie, cu probleme de aliniere sau mecanice diverse ...
Chiar si actuala luneta cand mi-a venit avea obiectivul "in balarii" ... dar nu am intrat in panica, am scos parasolarul si am gasit celula obiectivului montata stramb pe filet. Am extras cu grija celula si am reinfiletat-o corect. Dupa verificare alinierea era perfecta.

Ideea e ca am cumparat lunete nu pana cand am gasit una perfecta ci pana am dat de una care sa corespunda cerintelor mele, pentru ca in afara de optica la mine mai conteaza si mecanica si gabaritul si masa. Sunt restrictionat de locatia mea destul de sever si trebuie sa indeplinesc toate conditiile simultan.

In concluzie, asta avem, cu asta defilam Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Ian 2023 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Criteriile de luat in seama cind se compara refractoare:

1.Cromatism(CA):vezi poza de mai jos;cit este considerat acceptabil in functie de focala/diametru.
2.Factor de culoare(S2N):corectia de culoare in functie de D,f si materialul din care sunt facute lentilele(in germana):
http://rohr.aiax.de/@pud3.jpg

Aici gasiti un site(rusesc) unde se gasesc rezultatele testarii interferometrice a aproape tuturor tipurilor de instrumente comerciale:
https://www-fidgor-narod-ru.translate.goog...r_sch=http



Capture.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  134.74 kb
 Vizualizat:  de 1825 ori

Capture.JPG



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact