Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
12.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare camera astrofoto planete + luna buget 1000 ron


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iun 2020 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai e un aspect legat de calitatea produselor ieftine "chinezesti"... Uneori cand un produs ieftin nou si bun iese pe piata scos de o firma mica, la inceput (un an doi) are controlul calitatii si chiar materiale de calitate. Apoi dupa ce a "pacalit" putin piata si li s-a dus vestea, vor schimba complet produsul. Acelasi produs, cu acelasi nume, identic doar pe dinafara pentru ca inauntru de data asta va fi "leopardul". Asta pentru ca a capatat faima si incredere din partea consumatorilor (ca noi). Dar apoi o lasa mai moale cu calitatea poate chiar maresc un pic pretul ca vorba aia "ati vazut ce bun e produsul nostru !" Wink Se observa asta la unele binocluri chinezesti pe care e foarte bine si merita sa le cumperi din primele emisii cand tocmai au iesit pe piata, atunci trebuie sa fie foarte bune ca sa rupa gura targului, tocmai ca sa le bage cineva in seama. Dar, cum au ajuns renumite, pe buna dreptate, pe forumurile de specialitate ca sunt ieftine si bune, pac au scazut calitatea! Pentru ca totul este afacere, chiar daca vorbim de preturi mici, tot banul "dicteaza". Firmele mici ieftine isi "cladesc" de multe ori un renume pe smecheria asta, si apoi scad calitatea! La firmele mari aceasta "gainarie" nu se intampla! Sau daca sunt cazuri si acolo, in orice caz la un nivel mult mai scazut si acceptabil si practic insesizabil de consumator pentru ca e in joc renumele cladit pe sute de ani de experienta nu pe o "gainarie" de 2-3 ani. Din pacate la unele firme mici uneori prosteala e pe fata! Totusi avantajul este ca, din cand in cand, ai acces cu un pret bun la o calitate decenta dar doar pentru scurt timp!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 13 Iun 2020 08:28, modificat de 1 data in total
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 13 Iun 2020 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat mai demult o camera de bord (Conbrov DC6000) in ideea de a incerca alte cai de captura meteori, dar daca nu ai parte de un nou meteor ca la Celiabinsk, nu ai ce face cu ea (doar lentila o mai folosesc acum). Pentru capturi planetare ai nevoie de cadre necomprimate (avi) si de un control precis al expunerii si castigului, pe care nu cred ca ti-l ofrera nici un gadget automatizat.
_________________
Marius
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dom'le n-ati inteles. Eu am dat exemplu un dashcam de amorul discutiei, nici vorba sa compar mere cu pere (ma refer la functii). N-am zis ca poti folosi dashcamul la meteori/planete sau camera de meteori/planetara ca dashcam. Insa dashcam-ul ala inglobeaza si hardware mai mult (lentile, procesor, LCD, GPS, senzori G, de miscare etc.), si software/firmware. Adica plusvaloare mai multa. Si costa mai putin, rezonabil. Ca pasionat si de dashcam-uri o stiu foarte bine.
O planetara face captura necomprimata cu ajutorul unui device extern, PC/laptop. Iar softurile dezvoltate de producatori sunt, de obicei, inlocuite de posesori cu softuri third-party, mult mai bine dezvoltate. Si sa nu-mi spuneti ca senzorii de pe planetare sunt astronomy grade, ca nu cred... sunt aceiasi senzori de 5$. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci daca sunt aceiasi senzori dar in camera mult mai ieftine dece nu folosesti dashcamul la astro? Ceva nu se leaga, producatorii de dashcam ar trebui sa scoata din camere GPSul, cardul si LCDul si sa le vanda ca si camere astro la 10$, spulberand establishmentul. Si totusi n-o fac, oare dece? Eu zic ca explicatia consta in faptul ca e scump sa faci o camera care sa produca date necomprimate la un framerate mare, 12-16 bit, fara zgomot (ADCurile sunt scumpe, BUSurile rapide sunt scumpe, memorile buffer sunt scumpe), cu ROI si ISO hardware. Sa nu zici ca nu au facut pt ca piata e mica.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 13 Iun 2020 10:11, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lol. Din acelasi motiv pentru care tu nu folosesti planetara ca dashcam.

Discutia a fost pentru a argumenta ca preturile planetarelor (si astro in general) sunt mult supraevaluate. N-am primit niciun contraargument serios. Ideea e ca piata astro e si putin snoaba (mai putin supusa legii cererii si ofertei), iar producatorii stiu bine asta si o speculeaza cu succes. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:

Discutia a fost pentru a argumenta ca preturile planetarelor (si astro in general) sunt mult supraevaluate.
Nu stiu daca este asa, eu zic ca nu e ieftin sa faci camere astro. Singura mea dovada este ca daca era ieftin cel putin un chinez o facea si vindea. Iar piata este uriasa, multi producatori de camere astro devapt vin din zona camerelor industriale, robotica, medicina. Iau hardwareul si ii pun doua trei optiuni in drivere si ii zic astro. Mi-e greu sa cred ca un chinez nu putea sa produca ieftin camere bune intr-o astfel de piata, daca vroia. In fond tu poti sa cumperi camera industrilala si sa o folosesti la astro, nu trebuie sa ieineaparat camera pe care scrie astro si e vanduta la suprapret. Chiar plecand de la exemplul tau cu dashcamul, acel producator scotea de pe placa niste piese, iesea ieftin si ii zicea astro. Ce il impiedica? Iti zic eu ce cred ca il impiedica: in sec doi astronomii vedeau ca defapt semnalul e comprimat, controlul ISO e varza, ampglow si noise maxim. Iar chinezul casa rezolve problema ar fi trebuie sa cumpere ADC-uri bune, sa faca redesign la placa si sa mute sursa de caldura departe de senzor si sa asigure control termic bun, sa schimbe cirscuitul si sa mute ADCul de pe senzor in afara ca sa nu influenteze ISO si noise, sa implementeze ISO hardware ca cel soft nu e bun, sa implementeze ROI hardware ca sa poata avea 9240 fps, sa puna buffer (memorie) multa si rapida ca sa bufferizeze cadrele necomprimate la 16 bit, sa creasca viteza ca sa poata obtine 120fps necomprimat, etc.. Un ADC bun si o memorie rapida poa sa coste cat toate celelalte la un loc. Nu am date dar presupun ca asa stau lucrurile. Inginereste vorbind cele mai scumpe componene nu sunt senzorul, dincontra, e siliciu banal, ci ADC, memoria, reproiectarea placii, busul rapid, controlul temperaturii, controlul ISO, driverii. Camerele ieftine rezolva problema inlocuind toate aceste componente cu un procesor de compresie jpeg (care e standard, ieftin, mass production) si care elimina necesitatea unei memorii, bus rapid, iso hardware, ca compreseaza si transmite cativa biti chiar daca tu ai camera de 5mpx.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 13 Iun 2020 10:24, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai ca abia au inceput sa faca si ei. Chinezii pot sa faca multe...
https://www.aliexpress.com/item/3272295361...web201603_
Si deja le vand la preturi rezonabile. Probabil ca in urmatorii ani, daca n-om mai avea Covizi Mr. Green , vor trage in jos preturile si mai mult.

Cat despre furtul de tehnologie, ca pomenea cineva mai sus... fura toti de rup pamantul, dar altii striga mai tare "prindeti hotul" si se-aud mai bine, vezi scandalul SUA-Huawei.

[quote="valy"]
GunDALF a scris:
Inginereste vorbind cele mai scumpe componene nu sunt senzorul, dincontra, e siliciu banal, ci ADC, memoria, reproiectarea placii, busul rapid, controlul temperaturii, controlul ISO, driverii.

Asa e, senzorul e 5$, celelalte costa vreo 20-25$. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 13 Iun 2020 10:31, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Chinezii pot sa faca multe.....
Nope, nu pot sa incalce legile fizicii si ale electronicii, oricat de chinezi sunt. In momentul cand vrei 16 bit 120fps necomprimat si ISO curat cam trebuie sa pui osul la treaba, si asta nu e ieftin nici macar la chinezi. Aici este diferenta dintre camerele de 10$ si cele de 200$. Desigur daca tie nu iti trebuie toate astea poti poza cu camere de 10$ care sunt pe piata, dar se pare ca nu iti este de ajuns din moment ce vrei camerele de 200$ dar care sa fie tot 10$.
Ce vreau sa zic este ca nu cred ca o camera astro costa asa de putins sa o produci, daca tu ai dovezi sau informatii am putea sa le discutam, sunt curios. Insa daca te bazezi doar pe pretul senzorului din start iti spun ca senzorul este probabil cea mai ieftina dintre componente, si contribuie marginal la pretul total. Poate doar senzorii mai mari au o contribuituie mai mare dar si acolo circuitele trebuie sa fie si mai puternice ca au de prelucrat date si mai multe.
Nu merge nici sa motivezi ca domeniul astro e mic si isi permit sa puna pret prohibitiv ca oricand poti lua o camera industriala sa o folosesti ca astrocamera, iar acel domeniu nu este deloc mic si deci concurenta e mai acerba, dar surpriza e ca si acele camere sunt scumpe si daca te uiti la specificatii au fix aceleasi functii (fps, ROI, 10-12-16bit, etc) doar ca nu scrie astro pe ele, si au cam aceleasi preturi, daca nu cumva chiar mai mari. Eu am un basler care defapt e camera industriala, si nu era mai ieftina ca nu scria astro pe ea. La fel si alti producatori defapt sunt producatori de camere industriale.

Citat:
Asa e, senzorul e 5$, celelalte costa vreo 20-25$. Mr. Green
Suprinzator dar da, uite de ex un procesor, desi pare scump ca e complex, dafapt e mai ieftin decat ramul, sau decat controllerul raid. Un ADC bun poate fi foarte scump, o memorie cache rapida poate fi foarte scumpa, un bus rapid costa mult sa il realizezi, disiparea energiei poate fi foarte scumpa.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, n-am dovezi legate de costuri (decat marginal, cum am comparat cu alte deviceuri relativ asemanatoare sau de la colegii americani care pomeneau de asta), cum nici tu n-ai cat ar putea sa coste implementarile de care pomenesti. Oricum, alea le faci o data si gata. Ma refer la proiectare, design etc. Pana una-alta eu sunt mai mult decat convins ca adaosurile sunt imense. N-ai cum sa ma convingi de contrariu. Wink

valy a scris:
Suprinzator dar da, uite de ex un procesor, desi pare scump ca e complex, dafapt e mai ieftin decat ramul, sau decat controllerul raid.


Nu sunt sigur la ce tip de procesor te gandesti. Ca daca te gandesti la unul de tip PC, cred ca esti intr-o mare eroare. Wink In plus, tehnologiile astea de microchipuri au devenit relativ mature, iar produsele lor nu mai sunt chiar atat de scumpe cum erau odata. Daca ai sa verifici preturile de en-gros ale componentelor astora, ai sa vezi ca sunt foarte mici. Valoarea adaugata mare e la asamblare (la vanzare, nu mai vorbesc!), cum e si la aceste camere...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 13 Iun 2020 10:45, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
.. N-ai cum sa ma convingi de contrariu. Wink
ZWO vinde de la ei din kina cu 170$, la noi in EU comerciantul pune tva si accize si garantie 2 ani si transport, si vinde cu 170E. Nu vad adaosul imens. Sau adaosul il pune ZWO? Pai daca ar fi asa, chinezul care lucreaza in fabrica ZWO ar fura schema si matrita si l-ar produce la el acasa cu 10$ cat defapt zici tu ca costa, si l-ar vinde cu 100E. Si totusi nu o face. Dece nu o face? Daca la un dashcam poate sa o faca dece nu si la o astrocamera sau la o camera industriala care e identica cu o astrocamera?

Citat:
Valoarea adaugata mare e la asamblare
Pai si asamblarea nu e parte din costul de productie? Sau tu vrei sa cumperi camera cu pret de piese la punga?


Citat:
Corect, n-am dovezi legate de costuri
Corect, n-ai dovezi legate de costuri .. Laughing Laughing

Ultima modificare efectuata de catre valy la 13 Iun 2020 10:48, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care e camera aia de 170$ de la ZWO? Ma indoiesc sa aiba IMX2xx...

valy a scris:
Corect, n-ai dovezi legate de costuri .. Laughing Laughing

Nici tu n-ai niciun argument contra a ceea ce am demonstrat prin comparatie cu alte device-uri relativ asemanatoare. Doar pastile placebo... cum ca, vai, ce tehnologie spatiala ascunde o camera planetara si, mama, ce scumpa trebuie sa fie. Laughing Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece nu folosesti dashcam daca e lafel de buna dar mult mai ieftina?
Am postat link catre ZWO de 170 E pe prima pagina.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Iun 2020 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare n-ar fi mai intelept sa ramanem la topicul initial? Poate cineva mai adauga si informatii utile referitoare la subiectul dat.

Sunt doua sectiuni la Diverse: "Off topic" si "Teorii alternative". Se potrivesc mai bine la astfel de discutii.
Mersi
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Iun 2020 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dece nu folosesti dashcam daca e lafel de buna dar mult mai ieftina?

Ti-am explicat mai sus deja.

Camera aia e cu senzor AR0130. Astfel, poate intelegi si tu ponderea senzorului in pret, ca tot spui ca e neglijabila. Wink

Si, inca ceva, si de data asta am plecat... ti se pare normal ca o planetara sa coste cat (sau chiar mai mult) decat un dSLR (body sau chiar kit cu obiectiv) entry level sau chiar midrange? Mie, nu.

Nordas a scris:
Poate cineva mai adauga si informatii utile referitoare la subiectul dat.

Informatiile au fost foarte utile. Wink Personal n-am nimic impotriva sa se mute discutia pe un alt topic. Poate mai vin si altii cu opinii.

E simplu sa alegi o planetara. E ca intr-o schema logica. Intai stabilesti bugetul. Apoi vezi daca poti lua USB2 sau 3. USB3 permite capturi rapide, cu fps mare, la full resolution, foarte util la planete, dar mai ales la Luna/Soare. Daca nu ajunge de USB3, mergi mai departe pe USB2. Te multumesti ca pe ROI poti face fps mai mare. Dar la Luna, nu mai poti filma full resolution decat la 12-15 fps.
Alegi cel mai sensibil senzor si gata. Sony are senzori ceva mai buni, dar camerele ce-i au depasesc bugetul tau. Doar cele chinezesti se incadreaza, ca acel Risingtech cu IMX224 ce l-am dat exemplu mai sus. Din pacate, cu cat bugetul e mai mic, cu atat alegerile sunt mai putine.
Oricum, doar pentru planete sunt buni si alti senzori, de pilda cei de la Aptina.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2020 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
.. De exemplu VIOFO A119S. Are senzor IMX291. Mai are si LCD, lol. Si procesor. Ba chiar se poate folosi standalone. Iar pretul este pe la 500-600 de lei. O planetara cu IMX290 e de 4x mai scumpa... Si, nu, nu cred ca dashcam-ul se face in miliarde de exemplare, paritatea e pe-acolo.
E 40$, nu inteleg dece zici ca sunt scumpe camerele astro cand ai optiunea sa iei IMX291 cu 40$, chiar 30$ daca iei >1000: https://www.alibaba.com/product-detail/IMX...7A&s=p

GunDALF a scris:

Si, inca ceva, si de data asta am plecat... ti se pare normal ca o planetara sa coste cat (sau chiar mai mult) decat un dSLR (body sau chiar kit cu obiectiv) entry level sau chiar midrange? Mie, nu.
.
Eu cred ca producatorii pierd la dslr entry level cu ob. de kit, o pierdere asumata. De asemenea nu prea merge sa compari produse cu functii diferite si scheme diferite. La prima vedere pare sa ai dreptate, dar poti sa imi explici dece un kg de pepene este mult mai ieftin decat un kg de capsuni, ca toate cresc pe pamant si sunt fructe, au zahar si multa apa in compozitie?
Pretul e o chestie complicata, cineva vinde, cineva cumpara ca are o nevoie, iar pretul este cand se intalneste cererea cu oferta. Ca si cumparator as vrea ca nevoile mele sa fie satisfacute la pret cat mai mic, dar daca as fi producator as incerca sa vand cat mai scump posibil speculand nevoia clientului. Daca clientul cumpara la suprapret inseamna ca ala e pretul corect, daca clientul nu cumpara atunci producatorul ramane cu marfa in stoc si da faliment. E simplu.

Discutia nu e offtopic, si eu as vrea o camera planetara ieftina dar sa aibe mai mult de 640x480 cat am acum. Desi am si una de 5MPx de 20$ cum doreste colegul Gudalf, totusi nu sunt multumit, oare dece?
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16445&start=15
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact