Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224735
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 14 Feb 2024 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa comparatia cu Zeiss Victory HT si dupa faptul este singurul binoclu de pe acel site care are oustanding la image brightness.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 14 Feb 2024 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e! Atunci poti spune si marca+ modelul iar daca te pricepi si la caracteristicile constructive atunci ar fi de interes cate ceva despre oculare, a fost o discutie despre asta pe acest topic.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 14 Feb 2024 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este vorba despre binoclul Steiner Nighthunter 8x56, modelul din 2016 sau ShadowQuest, cum este numit in SUA.

Din pacate nu cunosc detalii despre constructia ocularelor. Sad
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 14 Feb 2024 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

El e! Mi l-ai mai recomandat o data impreuna cu Tudor.
Nu-i problema daca nu ai informatii despre constructia lui, important e ca zici de bine despre acest model.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Feb 2024 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat un Nighthunter luna trecuta 8x56, atasez poza cu binoclul testat de mine (exact cel din poza). Acest model mi se pare slabut, rezolutie slabuta, nu mai stiu ce camp avea dar iti dadea senzatie de camp ingust....nimic placut nu am observat la el. Avea oculare mari dar....chiar nu am gasit nimic la acest model. Versiunea noua nu stiu cum este dar ce am testat eu pot sa spun fara retinere ca este slabut.


steiner.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  160.48 kb
 Vizualizat:  de 659 ori

steiner.jpg



steiner1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  87.98 kb
 Vizualizat:  de 653 ori

steiner1.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 15 Feb 2024 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta este varianta noua! 🙂
Am 30 de zile pentru retur.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Feb 2024 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am crezut ca e mai vechi Smile))
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 15 Feb 2024 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Am testat un Nighthunter luna trecuta 8x56, atasez poza cu binoclul testat de mine (exact cel din poza). Acest model mi se pare slabut, rezolutie slabuta, nu mai stiu ce camp avea dar iti dadea senzatie de camp ingust....nimic placut nu am observat la el. Avea oculare mari dar....chiar nu am gasit nimic la acest model. Versiunea noua nu stiu cum este dar ce am testat eu pot sa spun fara retinere ca este slabut.


Modelul pe care l-ai testat este modelul mai vechi și într-adevăr este un model slab. Cel din 2016 este cel despre care vorbim noi și care este foarte bun.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Feb 2024 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=210877#210877
Asta este varianta nouă despre care vorbește Daniel și pe care am testat-o și eu când încă o avea. Am fost foarte încântat de această variantă, după cum citiți în reviewul din linkul de mai sus

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 15 Feb 2024 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Am crezut ca e mai vechi Smile))


Se pare ca intr-adevar e modelul vechi. Ce m-a derutat pe mine a fost lipsa cuvantului ,,Xtreme" ce se gasea pe cel vechi sub numele modelului: Nighthunter.
Cristian cred ca cel probat de tine a avut un utilizator atat de infocat incat l-a slefuit pur si simplu.
Asa arata inscriptionarea pe cel vechi.



Screenshot_20240215-072226.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 599 ori

Screenshot_20240215-072226.png


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Feb 2024 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, era slefuit bine corpul. Imi pare bine ca e totusi modelul vechi pt ca altfel nu puteam intelege recomandarea colegilor, am impresia ca modelul nou pastreaza doar denumirea in rest e total altceva.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 15 Feb 2024 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim Tudor pentru lamuriri. Oricum chiar si asa sunt controverse mari printre astroamatori cand vine vorba de acest binoclu. Unii il ridica in slavi altii nici nu vor sa auda de el. Am incercat sa vad unde e hiba si am gasit ca pe toate forumurile de specialitate batalia cea mai mare se dadea in jurul unei caracteristici de baza a binoclului: autofocusul. Unii spuneau ca e super aceasta caracteristica si motivau acest lucru cu faptul ca odata corect reglat poti privi oriune peste distanta de 20 m fara sa-i mai faci nimic. Se mergea chiar si mai departe: iarna poti privi fara stres cat vrei avand manusi groase pe maini si netrebuind sa atingi vreo rotita de reglaj.
Altii din contra spuneau ca acest autofocus e o suprasolicitare a ochilor pentru ca de fapt adaptarea rapida a lor duce si la succesul acestui autofocus. Altul a spus ca din cauza autofocusului are dureri de cap. Din fericire era doar un caz singular. Un alt dezavantaj prezentat era faptul ca adaptarea ochilor la personale mai in varsta e mai greoaie, asa ca acest binoclu e doar pentru tineri. Apoi a intervenit un vanator si a spus ca el are 55 de ani si nu gaseste nici o problema in a folosi zu de zi Nighthunter-ul. 🙂
Am gasit si o parere de mijloc care afirma ca da, la autofocus e necesara si adaptarea ochilor pentru o imagine cat mai buna, dar ca in realitate exact acelasi lucru e necesar si la binoclurile cu mecanism central de focusare.

Deci am ajuns la concluzia ca atunci cand vine vorba de caracteristicile binoclurilor e la fel ca in cazul femeilor, nu ne place neaparat ceea ce altora le place, si nu ni se potriveste tot ceea ce altora li se potriveste!
De exemplu unora le plac ocularele mari. Tradus cand e vorba de femei: Draga mea ce ochi frumosi ai!
Altul prefera obiectivele mari - Draga mea nu am indraznit sa-mi spun de la inceput dar sanii tai sunt superbi!
Unul vrea o carcasa bine lucrata- Ai un corp de zeita!
Altul vrea o acoperire de calitate pe carcasa - Inimioara mea o piele asa fina nu am atins niciodata!
Unii sa uita si la ce se afla dupa oculare, e important ce grup de lentile contine - Jur ca nu am mai intalnit o fata atat de inteligenta ca tine! Ti se citeste in priviri acest lucru!
Altii din contra pun accent pe reglarea centrala din interior. - Am stiut de cand te-am vazut ca o sa fii mama copiilor mei.
Si o mare parte pe focala - Afrodita e nimic pe langa tine cand iti vad picioarele astea interminabile!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Feb 2024 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ii durea capul de la "auto focus" Smile)), autofocus e doar o exprimare de marketing, se vede ca are reglaje pe oculare dar tipul respectiv am impresia ca nu s-a atins de ele altfel nu se explica, sau era decolimat si nu stia el.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 16 Feb 2024 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai nou am descoperit ca un binoclu poate avea si caracteristici medicale. Daca ai hipotensiune om te-a facut.
Tocmai m-au anuntat cei de la Amazon ca ,,se bucura ca am primit binoclul ".
Bineinteles ca nu e nimeni acasa iar baietii de la posta lasa coletele pe cutiile postale din interiorul scarii, loc unde teoretic are acces neingradit toata populatia globului terestru.
Pana diseara am tema de gandire! Ca o paralela cu partea feminina, pana cand ajung acasa mintea mea cunoaste numai o mantra: ma iubeste, nu ma iubeste, ma...
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 16 Feb 2024 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e naspa; exact acest lucru ma deranja in Belgia; nu sunau curierii aia nici daca ii bateai. Ziceau ca nu ai fost la adresa. Noroc ca am descoperit ca la UPS puteam sa schimb adresa de livrare cu diverse puncte de colectare locale. Mai dura o zi, dar aveam pachetul.
Din fericire, in Romania, e altfel. Te suna si chiar poti sa le spui sa vina a doua zi (de obicei incearca de 3 ori livrarea) sau la unele firme de curierat sa schimbi punctul de livrare la box-uri locale.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact