Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo_triplet.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223825
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Apr 2020 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Ce caracteristici optice sau constructive pretuim cel mai mult si care slabiciuni uram cel mai mult la un binoclu?
Binoclul ideal, exista asa ceva?
E simplu sa pretind de la un instrument sa nu aiba nici o slabiciune si in schimb sa aiba tot ce e mai bun. Dar acest lucru nu este posibil in realitate, nici chiar la firmele mari. Un binoclu este o suma de compromisuri mai mici sau mai mari. Calitati si slabiciuni optice, mecanice si ergonomice se ingeamana intre ele uneori cu maestrie, alteori neinspirat. Dar aceste calitati si slabiciuni trebuie sa le judecam in ansamblul lor, in functie de preferintele personale ale fiecaruia exact ca la o mancare: Sare, piper, boia, cimbru etc. Unora le place cu mai mult boia, altora nu vor deloc cimbru etc. Iar proiectantii, sa multumeasca o varietate cat mai mare de oameni, regleaza aceste "condimente" ca la un egalizator de fregvente: Contrast/transmisia luminii, camp vizual/ confort vizual etc ..... gusturile nu se discuta Smile
Iata cateva exemple de "condimentare" care dau diferite "gusturi" :
Exista un binocu 10x50 cu un camp vizual de 9 grade cu claritate 100% pe toata suprafata si cu un eye relief acceptabil de 15.5mm. Este vorba de Nikon WX IF. Dar pentru toate aceste super performante legile opticii au cerut pretul lor: oculare enorme si un numar mai mare de lentile corectoare (suprafete aer sticla mai multe) ce fac sa scada transmisia luminii in comparatie cu alte binocluri.
Un alt exemplu interesant este Swarovision 8.5x42 de la Swarovski prin care practic poti sa "scanezi" tot FOV-UL si sa privesti cu amandoi ochii deodata spre o margine a campului vizual larg, doar dintr-o miscarea simpla a pupilelor ochilor fara sa misti binoclul sau capul. La alte binocluri cu un camp vizual mare similar, acest lucru nu este posibil, decat daca iti misti putin cu totul pozitia capului in fata ocularelor. Bineinteles ca vei vedea tot FOV-ul dar doar cu vederea periferica. Dar cand vrei sa iti indrepti amandoi ochii, de exemplu, spre marginea campului din dreapta nu vei mai vedea marginea din stanga cu amandoi ochii deodata, decat daca iti repozitionezi iarasi putin binoclul la ochi. Dar pentru aceasta libertate si usurinta unica de a vedea marginea FOV-ului fara sa misti binoclul, Swarovision plateste printr-o constructie optica speciala a ocularelor ce introduce in anumite conditii niste reflexii parazite.
Un alt exemplu de "gust" este Zeiss Victory HT 8x42 care este un binoclu cu o transmisie a luminii foarte mare (un maxim de 95%). Prin el pot fi vazute mai usor detaliile din zonele umbrite. Insa pretul platit este o imagine generala pe timp de zi putin mai necontrastanta, mai "cuminte", cu culori nu asa de intense. Acelasi efect al bogatiei tonurilor din umbra datorat transmisiei mari de lumina in detrimentul contrastului general il observam si la Zeiss Conquest HD 10x42 sau Nikon HG L 8x32. Dar la acestea doua din urma obervam acest "gust" intr-o masura mai mica decat la Victory HT unde este mult mai evident acest lucru fiind "specialitatea" lui.
Alte exemple de "gusturi" le observam la Leica Ultravid 8x42, Leica Trinovid BCA 10x25 si Nikon EDG 8x42 care datorita unei diafragmari mai puternice au un contrast extraordinar de ridicat, culorile fiind foarte saturate si spectaculos de intense. Dar si aici pretul platit este transmisia a luminii un pic mai scazuta decat la alte modele.
Deci nu exista binoclul perfect pentru ca n-o sa le poti sa le ai pe toate la maxim. Dar in schimb avem pe piata o gama foarte variata de binocluri care vin sa satisfaca o gama cat mai diversificata de "gusturi" personale.

Dar ce "gusturi" avem noi in privinta binoclurilor?
Aceste "gusturi" difera in functie de asteptarile si experienta fiecarei persoane in parte. Ca sa-mi fac putina ordine in acest sens si sa aflu ce asteptari si "gusturi" am eu personal de la un binoclu, mi-am impus un EXERCITIU subiectiv pe care-l poate face oricine! El consta in incercarea de a caracteriza binoclurile pe care le detin printr-o singura calitate definitorie si printr-o singura slabiciune definitorie. Una singura care mi se pare mie cea mai importanta si definitorie, nu mai multe! Asta este regula jocului Smile Este cumva opus fata de ce am spus mai sus ca binoclul este o suma de calitati si defecte care trebuiesc cantarite unitar. Acest exercitiu este util pentru ca ne face sa ne formam propria noastra scara de valori si prioritati legate de calitatile unui binoclu. Acest exercitiu ne ajuta sa ne descoperim preferintele personale, care altfel chiar noi insine nu ni le banuiam. Astfel ne face sa privim mai cu bagare de seama in lista cu calitati si slabiciuni ale instrumentelor noastre. Asa vom sti mai bine ce cautam si ce asteptam de la performantele unui binoclu si vom fi putin mai obiectivi si atenti in aprecierea performantelor instrumentelor noastre, putand achizitiona in cunostiinta de cauza si alte instrumente.

Mai jos arat doar o singura bila alba si doar o singura bila neagra pentru binoclurile din acest grup. Dar apoi totusi nu m-am abtinut sa nu fac si cateva "completari" la fiecare binoclu in parte, ca sa arat din ce alte calitati si defecte am ales pe cele definitorii si importante pentru mine.

1 Celestron SkymasterPRO 15X70
Luminozitate
Am observat la acest binoclu o luminozitate buna pe timp de noapte, exceland prin forta bruta a diametrului de 70mm, aceasta fiind principalul lui atu. Este un binoclu cu care pot repera mai usor obiectele ceresti slab luminoase.
Pozitionarea dificila in axul optic
Este un binoclu care are cateva puncte negative dar nu foarte "ostentative". Totusi unul dintre acestea mi se pare ca e o slabiciune foarte mare, e vorba de pozitionarea dificila la oculare. Daca nu e facuta corect apar aberatii cromatice, reflexii nedorite de pe marginea cadrului, sau neclarul pe margini. Practic aceasta pretentioasa pozitionare la oculare, daca nu se face cu grija, iti induce foarte multe alte probleme optice. Este un binoclu ce necesita mai mult timp de obisnuinta cu el ca sa-l "intelegi"

completari: Binoclul are o claritate buna pe centru, iar ultimele teste aratand chiar o extindere a claritatii surprinzator de buna peste 85% din FOV. Redarea culorii alb este corecta avand o transmisie a luminii uniforma. Are un placut efect 3D foarte pronuntat. Chiar daca are o magnificatie de 15x, are un camp aparent foarte generos de 66grade si niste oculare foarte mari cu un eye relief bun. Mecanica si constructia este foarte buna si ferma. Dar un neajuns mecanic este rotita de focus care nu prea are consistenta avand o miscare "elastica" de revenire. Este putin sensibil la reflexii parazite in anumite conditii de luminozitate si mai ales pe margini. Are si ceva aberatii cromatice!

2 Zeiss Conquest HD 10X42
Rezolutie impresionanta
Acest binoclu are o rezolutie exceptionala, aici fiind campion printre binoclurile testate de mine. Punct
Aberatii cromatice
Daca nu ar fi fost acele cateva aberatii cromatice ar fi fost un binoclu perfect! Sunt prezente moderat mai ales spre margini

completari: Rezolutia si contrastul se extind chiar pana aproape de margini (95% din FOV !!!) asta in masura in care are un camp vizual mare de 6.6gr. Acest binoclu l-am comparat de multe ori cu binocluri mai mari in apertura decat el si a dat rezultate aproape similare si uneori chiar mai bune la luminozitate. Asta indica o transmisie a luminii excelenta. Fapt confirmat si de consultarea mai multor teste de pe net care indica toate o transmisie a luminii pe lungimea de unda verde de 92%-93%. Ocularele sunt foarte mari si fac folosirea acestui binoclu o placere. Mecanica si constructia este ca de tanc! Coloristica este inclinata un pic spre partea rece a spectrului, dar acest lucru este observabil doar prin comparatie cu binocluri ce au o tonalitate impecabila!

3 Nikon HG L 8X32
Usurinta de privit
Cand il pui la ochi este ca o prelungire a vederii avand o transparenta aparte a imaginii si o usurinta de privit prin el neintalnita de mine la un alt binoclu. Practic ai impresia ca nu se interpune intre tine si natura!
Prea greu pentru un 8x32
HGL este binoclul caruia cu foarte mare greuate i-am gasit un cusur. Astfel fiind vorba de un binoclu cu diametrul mic de 32mm, ce face parte dintr-o clasa in care atuul principal ar trebui sa fie tocmai greutatea scazuta pentru o portabilitate crescuta. Nu e cazul aici, pentru ca sunt binocluri chiar 10x42 mai mari mult mai usoare decat acest Nikon HG L 8x32 (695gr)

completari: Mecanica e impecabila cu o constructie extrem de robusta. Daca scap o piatra din mana se crapa, dar acest binoclu ba Smile Optica are toate calitatile dorite la un binoclu: camp vizual enorm 7.8grade, transmisie a luminii excelenta 93%, o cromatica naturala! Rezolutia si contrastul sunt bune chiar daca nu "rup" gura targului, insa compenseaza prin faptul ca sunt excelente pana pe margini (peste 95% din campul vizual !!!)

4 Eschembach Ww 8X30
Camp vizual enorm
Acest binoclu are un camp vizual spectaculos de 9grade si cu un camp aparent de 72grade.
Zona de rezolutie maxima este doar in centrul imaginii
Este binoclul la care m-am hotarat cel mai greu sa aleg doar unul dintre multele puncte slabe. Astfel am ales claritatea slaba de pe margini. Fiind un binoclu batran acesta straluceste doar in zona de mijloc a campului vizual, doar 40% din FOV.

completari: Are o optica cu rezolutie surprinzator de buna pe centru dar cu un contrast mai scazut. Designul clasic porro il face sa aiba o imagine 3d placuta. Are o ergonomie foarte confortabila specifica unui porro, mainile "mulandu-se" intr-un mod placut pe suprafata de contact. Mecanic este foarte bun, exceptia fiind faptul ca reglarea de dioptrie se misca foarte usor la orice atingere, trebuind s-o ajustez foarte des. O slabiciune importanta sunt reflexiile sau oglindirile parazite puternice in FOV, avand din cauza asta si o prezentare mai stearsa fara contrast. Imaginea este usor galbuie. Distanta de privit la oculare este atat de mica incat si fara ochelari trebuie sa-ti lipesti ochii de oculare ca sa cuprinzi campul mare de 9 grade. Este binoclul meu de "decor" fiind foarte frumos Smile


5 Leica Trinovid BCA 10X25
Claritate inalta
Claritatea (rezolutia si contrastul) imaginii este uimitoare. Nu te astepti sa vezi o asemenea claritate print-un binoclu atat de mic.
Camp vizual mic
Campul vizual de 5.3 grade este singura bila neagra serioasa gasita la acest binoclu

completari: Culorile sunt vibrante cu tonalitatea corecta. Toate acestea intr-un "pachet" mic cu o constructie si mecanica de inalta calitate. In anumite conditii este un pic sensibil la reflexiile ce vin din spatele observatorului. As fi vrut sa poata focaliza macar la 2m distanta nu la 4.8m

6 Leica Trinovid BC 8X20
Design compact
Cand vorbesc despre acest binoclu super compact ma gandesc la design-ul retro. Aici e vorba mai ales despre stil si portabilitate. Este binoclul meu de "costum" avand un design compact cu multa clasa Smile
Luminozitate scazuta
La acest binoclu punctul forte induce si slabiciunea acestui binoclu, pentru ca dimensiunile extrem de mici nu ajuta cu nimic cand vine vorba de luminozitate.

completari: Aberatiile cromatice sunt foate bine gestionate de acest binoclu. Un aspect surprinzator este usurinta de privit la oculare pentru un binoclu atat de mic de doar 20mm diametrul si cu niste prisme de doar 1cm cub. Poate datorita ocularelor de 15mm diametru, mari pentru asemenea instrument. Balansul de alb este cam verzui/galbui avand o tonalitate generala a culorilor calda.



BINOCLURI.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1021.33 kb
 Vizualizat:  de 3179 ori

BINOCLURI.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Dec 2020 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

7 APM APO ED 16X70
Rezolutie extraordinara
Este binoclul cu cea mai mare rezolutie pe centru cat si pe margini probat de mine. Claritatea se extinde 100% din campul vizual.

Transmisia luminii putea fi un pic mai buna
Deabia i-am gasit un nod in papura, asa ca, chiar daca este cel mai luminos binoclu al meu, transmisia putea fi chiar mai buna.
Completari:
Are un camp aparent de 65.5 grade ce se poate considera ultra wide, este foarte bine corectat optic din toate punctele de vedere si are o distanta de privit la oculare foarte generoasa 20mm. Terestru are un efect 3d izbitor care, coroborat cu contrastul si claritatea excelenta, provoaca dependenta! Faptul ca este mare si nu are focus central nu il descalifica fata de alte binocluri mult mai compacte si cu focus central, pentru ca APM 16x70 ED APO este un binoclu specializat, deci trebuie judecat ca atare, el "simtindu-se" cel mai bine in preajma astrelor!



apm 16x70.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  963.76 kb
 Vizualizat:  de 2625 ori

apm 16x70.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Mai 2021 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

8 NIKON E 7x35

Mecanica, ergonomia si finisajul elegant
Este un binoclu prin care privesc cu placere si comoditate datorita formei clasice, aspectului elegant si mecanicii foarte bune!

Campul vizual de 7.3 grade este cam prea mic pentru un 7x
As fi vrut sa detina 8 grade, sau macar 7.8 grade. Exista si varianta de Nikon E din aceeasi perioada cu un camp mai mare dar este mai prost corectata pe margini si in general.

Completari:
Are o foarte usoara nuanta galbuie pe care o sesizezi doar daca il compari cu binocluri cu balans de alb impecabil. Aceasta impreuna cu campul vizual mic sunt singurele slabiciuni ale acestui binoclu pe care m-am chinuit sa le gasesc! Poate si faptul ca nu e umplut cu gaz inert (un moft sau necesitate in functie de conditiile climatice in care il folosesti) In rest numai de bine:
Are o transmisie a luminii de aprox 85% destul de buna pentru un binoclu de acum 40 de ani ! Are un efect stereoscopic si un camp de profunzime impresionant! Rezolutia este una excelenta pe centru, iar pe margine scade undeva la 80% dar cu scadere foarte lina nesuparatoare. Rezistenta contra lumina este uimitor de buna ce ii confera un contrast foarte bun in orice fel de conditii de iluminare dificila (Soare in cadru, Luna, felinar stradal etc). Aberatiile cromatice sunt absente aproape complet (doar foarte pe margini si foarte greu sesizabile). Se vede ca este vorba despre un clasic pur sange ce a apartinut clasei de top de la Nikon.



1 Nikon 7x35 E.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  990.64 kb
 Vizualizat:  de 2134 ori

1 Nikon 7x35 E.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 12 Feb 2024 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca acest binoclu de la Nikon are caracteristici ,,nepretuite''. Dedicat in special pentru astro,
are un design SF iar pretul e cam tot in aceeasi categorie. Si chiar daca e un 10x50 greutatea e impresionanta: 2,5 kg.

https://www.optics-pro.com/instruments/nik...5138?_gl=1*1cnl3y2*_ga*MTk2MzA4NzY0Ny4xNzA3NzU1MzI2*_ga_CG05FXP3L8*MTcwNzc1NTMyNS4xLjEuMTcwNzc1NTQxMy4wLjAuMA..



Nikon-Binoculars-WX-10x50-IF.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  65.87 kb
 Vizualizat:  de 619 ori

Nikon-Binoculars-WX-10x50-IF.jpg




Ultima modificare efectuata cristib la 12 Feb 2024 22:38, modificat de 3 ori in total
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 12 Feb 2024 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Swarovski vine si el cu caracteristici noi, binocluri ce recunosc aproximativ 9000 de specii de pasari, fluturi si alte animalute, probabil primele binocluri civile ce folosesc inteligenta artificiala.

https://www.optics-pro.com/instruments/swa...0922?_gl=1*11d3mnu*_ga*MTk2MzA4NzY0Ny4xNzA3NzU1MzI2*_ga_CG05FXP3L8*MTcwNzc1NTMyNS4xLjEuMTcwNzc1NjYyNC4wLjAuMA..



Swarovski-Binoculars-AX-Visio-10x32.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.32 kb
 Vizualizat:  de 602 ori

Swarovski-Binoculars-AX-Visio-10x32.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Feb 2024 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasă prezentare , Tudor și Cristi . Mai băgați "marfă" , că nu mă plictisește , dimpotrivă !!
Ca să nu o lungesc , cred că binoclul ideal ți-l faci singur . Nu de la zero , ci înlocuind cu componente de la alte binocluri și nu numai . Asta îmi amintește de Eli Wallach ("cel urât") când își asamblează un revolver pe plac , în celebrul spagetti western din 1966 , parcă...

Așa că eu aș fi tentat să plantez două panoptice de 19 mm (ușor vignetate ) în ceva corp de binoclu de 50 mm , cu prisme babane .
Cred că peste 65 grade afov la un binoclu, e mai mult bătaie de cap.

Și totuși , cine naiba dă aprox. 6800 euroi pe Nikon-ul ăla ?!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Feb 2024 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nikonul cu 6800 e pentru dezaxati fara pasiune astro doar oameni lucratori bugetari cu job aranjat de taticu de la partid sau copii traficantilor toti cei din lumea jegoasa pot da acei bani e aberant - imoral sa si produci asa nimic optic far eficienta folositoare doar ca s a storci bani de la criminali infractori si corupti
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2024 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Și totuși , cine naiba dă aprox. 6800 euroi pe Nikon-ul ăla ?!


N-am nici cea mai mica idee. Un pret ca asta pentru un 10x50 pe care il mai tii si greu in mana mi se pare de-a dreptul halucinant Shocked
Dupa ce mi-am pus aceeasi intrebare ca si tine, mi-a venit in minte inca una, poate mai parsiva decat prima, oare cu cat s-ar vinde un asa binoclu pe piata SH de la noi? Banuiesc ca un pret care ar trece de 400-500 lei ar fi considerat total inacceptabil Laughing Laughing

Si totusi uitandu-ma la conformatia interna am avut cateva bucurii marunte, am descoperit un obiectiv simplu dublet spatiat in locul acelui modern dublet cu lentila suplimentara mobila de focus care induce vrand nevrand culoare laterala chiar si in sistemele ED, un sistem de prisme Abbe Konig (nu Abbe King cum este numit in link) cu doar 4 reflexii interne in loc de 6 ca la sistemele Schmidt Pecan si posibil doar 2 treceri aer sticla daca prismele sunt lipite, ceea ce ar surclasa la transmisie chiar un sistem Porro.
Am mai descoperit dupa sistemul prismatic acel field flattener, intalnit si la Meade Masterclass ED si la Fujinon FMTR sx unde face o treaba excelenta, precum si un ocular nu foarte complex dar bine elaborat si cu lentila de ochi concava, foarte prietenoasa cu ochiul.
Sunt convins ca toate aceste maruntisuri formeaza un sistem optic foarte bun, as zice imbatabil.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2024 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Preturile de lansare sunt tot timpul mari, nu recomand sa cedati impulsului de a-l cumpara. Daca mai astepti insa un timp, lucrurile vor intra pe un fagas rezonabil. Asteptam poate intra in oferta de la Lidl...si cine stie, intr-un final o sa-l vedem aici la SH la 400-500.

Acu nici dolarul numai e ce era odata, inflatie, crize etc.

Desiii eu am o vaga banuiala, ca cei de la nikon citesc "Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu
", si pe principiul ai grija ce iti doresti ca se poate intampla, iata, s-a intamplat: Nikon WX.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 13 Feb 2024 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Preturile de lansare sunt tot timpul mari, nu recomand sa cedati impulsului de a-l cumpara. Daca mai astepti insa un timp, lucrurile vor intra pe un fagas rezonabil. Asteptam poate intra in oferta de la Lidl...si cine stie, intr-un final o sa-l vedem aici la SH la 400.....


Slabe sanse valy, binoclul asta a fost scos pe piata in 2017.

Aici explica si de ce e asa de greu, pe langa alte informatii.
http://www.holgermerlitz.de/nikon_wx/nikon_wx.html
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 13 Feb 2024 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim Catalin! Chiar astazi am comandat un binoclu cu caracteristici apropiate de cele dorite de tine, AFOV 58,5 si oculare de 17 mm. Ce tip de oculare sunt inca nu stiu, dar aici ne poate ajuta Silviu, el stie ce marca si model e. Insa fara sa divulge deocamdata numele. 🙂
O comparatie a caracteristicelor acestui binoclu cu caracteristicile unui Zeiss Victory HT a dus la stabilirea rezultatelor de mai jos.



Screenshot_20240213-160607~2.png
 Descriere:
 Marime fisier:  348.76 kb
 Vizualizat:  de 457 ori

Screenshot_20240213-160607~2.png


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 13 Feb 2024 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucrurile sunt trecătoare....tot asa sunt si parerile despre un binoclu sau altul. Pana nu de mult am fost încântat (foarte) de Conquest 10x42 HD, pana am intrat in posesia unui Carl Zeiss 7x50b (marine), din acel moment nu mai imi place deloc Conquest si nu pot sa imi explic ce mi-a placut inainte, are aberatii cromatice cum zicea si Tudor dar ce ma dispera este acea tenta albastruie ca un blur similara binoclurilor cu bk7 foarte urata si enervanta.....si uite asa am ajuns sa ma contrazic pe mine însumi, ce am lăudat ieri, azi critic. Carl Zeiss 7x50b are o claritate deosebita, culori naturale fara nici o alterare, zona de clar cred ca depășește si pe Conquest, nici cea mai mica urma de aberatii cromatice, profunzime de camp excelentă (tipic binoclurilor cu reglaj individual), reflexii zero (tubul ocularelor intra pana in prisma, la fel si conul de la obiective), singurul binoclu pe care l-am testat in contralumină si a facut fata perfect, Tudor a avut dreptate cand a zis ca e un "monstru". O sa sune imediat ca review sau propaganda asa ca ma opresc. Daca asa avea un 10x cu performantele lui 7x50b cred ca as spune ca am gasit binoclul perfect...dar stiu ca ar fi valabil doar pentru un timp, imi aduc aminte de o vorba a lui Tudor "sa nu te uiți prin Victory pentru ca nu o sa iti mai placa Conquest", m-am"ferit" de Victory dar...degeaba Smile)). Am testat ieri un Leica Geovid 8x56 cu telemetru, ideea e ca nu mi-a placut, ma asteptam la o zona de clar mai buna spre margini dar nici vorba, acum stiu ca o sa ziceti ca ori sunt batut in cap ori am fițe, nu ma supar, asa am zis si eu despre altii Smile, problema este ca ajungem sa avem pretenții mari de tot. Eu as imparti in doua categorii utilizatorii de binocluri: cei care il folosesc pt a face o observație, care au un scop clar si vad in binoclu doar un instrument, iar a doua categorie cei care folosesc binoclul pentru relaxare, pasiunea pentru "binoclat". Daca ajungi in a doua categorie....totul este subiectiv, nu mai merge pe ideea "merita sau nu merita atâția bani", ci pe "daca iti place si poti sa il cumperi....il cumperi". Si ca sa raspund si la intrebarea din topic, eu vreu asa: oculare mari cu eyerelief mare, culori naturale sau mai calde dar sub nici o forma mai reci, claritate pana in marginea campului (cred ca e cea mai mare cerinta), camp cat mai larg, sa faca fata bine in contralumină, fara aberatii comatice, fara vignetare, centru de greutate sa nu fie prea in fata (cum este de multe ori la cele cu obiective de 56mm), nu vreau o luminozitate exagera pt ca doar deranjeaza (parerea mea) pe timp de zi....ma opresc aici deocamdata cu pretențiile:), cand o sa am un binoclu de acest fel o sa va spun si voua Smile)).
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2024 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
valy a scris:
Preturile de lansare sunt tot timpul mari, nu recomand sa cedati impulsului de a-l cumpara. Daca mai astepti insa un timp, lucrurile vor intra pe un fagas rezonabil. Asteptam poate intra in oferta de la Lidl...si cine stie, intr-un final o sa-l vedem aici la SH la 400.....


Slabe sanse valy, binoclul asta a fost scos pe piata in 2017.
Rabdare! Ciclul de viata al binoclurilor e ceva mai mare, 50-100 de ani...
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 406




MesajTrimis: 14 Feb 2024 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Multumim Catalin! Chiar astazi am comandat un binoclu cu caracteristici apropiate de cele dorite de tine, AFOV 58,5 si oculare de 17 mm. Ce tip de oculare sunt inca nu stiu, dar aici ne poate ajuta Silviu, el stie ce marca si model e. Insa fara sa divulge deocamdata numele. 🙂
O comparatie a caracteristicelor acestui binoclu cu caracteristicile unui Zeiss Victory HT a dus la stabilirea rezultatelor de mai jos.


Am avut si eu acel binoclu si este foarte bun, cred ca cel mai bun pe care l-am avut si prin care m-am uitat. Imi pare putin rau ca l-am vandut, dar nu eram sigur daca nu cumva este o risipa, avand pupila de 7mm.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 14 Feb 2024 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

🙂 Cine stie cunoaste! Dupa ce ti-ai dat seama?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact