Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1constellations.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Coma free - sau cum facem ca sa se vada stelele punctiform


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2020 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Coma free - sau cum facem ca sa se vada stelele punctiform
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Cred ca multi dintre voi ati observat atat in refractoare acromate cat si in binocluri mai ieftine, faptul ca este greu sa obtii un focus satisfacator pe stea, oricum ai face focusul, mereu ramane in versiunea cea mai buna ca o cometa, apare acel astigmatism, nu e niciodata punctiform asa cum e in binoclurile sau lunetele ed-apo, sau in binoclurile non-apo dar bine aliniate.

Precizez ca aceasta coma apare fix in centrul imaginii, ca pe margine clar apare.

Intrebarea este:
A reusit cineva de aici sa alinieze bine tubul unui binoclu care avea asemenea probleme (coma) astfel incat sa corecteze aceasta problema? Si daca da, care este procedeul concret? banuesc ca simpla ajustare din suruburile de colimare de langa ocular nu rezolva mare lucru, deoarece asta mai degraba aliniaza cele 2 tuburi, insa eu ma refer strict la imaginea cu probleme a unui singur tub. Ma gandeasc ca e posibil sa se rezolve din inelele excentrice din obiectiv, sau poate si din ajustarea suruburuilor de colimare auxiiare, cele care sunt sub oclar.

Voi ce credeti/stiti din exerienta?

Multumesc anticipat,
Iulian

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Apr 2020 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am remarcat la obiectivele triplet de refractoare apocromate, coma apare ca urmare a descentrarii (fie prin translatie, fie prin inclinatie, fie printr-o combinatie de cele doua procedee) a elementelor componente ale tripletului. La dubletele lipite ale obiectivelor de binoclu acromat, cele simple, pe care le poti gasi in orice magazin de profil, nu ai cum sa reglezi centrarea elementelor si nici nu poti avea vreun indiciu despre controlul calitatii alinierii in timpul fabricatiei. Sau mai pot fi si suprafetele lentilelor usor inclinate sau dezaliniate.. Deci, numai prin simpla reorientare a ocularelor, nu stiu cat de bine se poate corecta coma, mai ales daca zici ca e vizibila pe centrul campului.
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Apr 2020 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La binocluri , coma centrală are legătură cu înclinarea prismelor , ca urmare a colimarii din șuruburi . Asta e o consecință a devierii majore a axelor obiectivelor , deviere datorată lipsei de paralelism la bordurile tubulaturii , la alinierea filetarilor tuburilor port obiective , si în ultimă instanță la paralelismul tuburilor oculare .
E foarte greu să obții un binoclu cu obiectivele perfect centrate in tuburi și să mai și păstreze colimarea independent de ecartul pupilar .
Toate aceste abateri se rezolvă in final din prisme , cu sacrificarea perpendicularitatii conului luminos .
De multe ori , la colimarea vreunui binoclu , am obținut rezultate mai bune prin introducerea de pene sub obiective , decât prin jonglarea centrarii lentilelor in montura .
Se pot face compromisuri între înclinațiile prismelor și înclinațiile obiectivelor , dar e foarte obositor să obții rezultate bune fără un banc de lucru , prevăzut eventual și cu un laser , cu raza trecută chiar prin tubul balamalei , acolo unde e posibil .

Și mai e și astigmatismul ochilor care complică treaba . Înainte de a ne înhăma la o atare operație , recomand vignetarea obiectivelor pentru a reduce pupila de ieșire la un diametru la care astigmatismul personal să nu mai influențeze . După aia , se poate aprecia cât de cât corect cum e cu astigmatismul sau coma specifică binoclului respectiv .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2020 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspunsurile pertinente si la obiect. Deci ar exista in Bucuresti cineva personal sau vreo firma (IOR, etc) care sa repare problema asta in mod prefesional?
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2020 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coma este prin definitie o aberatie extra-axiala ,este impropriu sa vorbim despre ''coma axiala''.
Cum spunea Catalin,putem vorbi despre astigmatism.
Sau alte aberatii optice ,mai sunt destule.

Dar poate ca pana la urma e vorba doar despre decolimare.
Cauta-l pe Andrei aka ''Kepler'' de la Astro-Vest.

https://astrovest.ro/site/index.php/servicii

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2020 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super, va mulțumesc frumos, dl. Mircea! da, despre astigmatism voiam să spun. O sa-l contactez, bine ca este cineva de la noi care se ocupa.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2020 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Coma este prin definitie o aberatie extra-axiala ,este impropriu sa vorbim despre ''coma axiala''.


In principiu afirmatia de mai sus este adevarata insa in practica intalnim uneori si situatii mai deosebite sau de-a dreptul anormale ..
Ce facem atunci cand axa optica a obiectivului nu este identica cu axa optica a ansamblului obiectiv- prisma-ocular? Ce facem atunci cand o suprafata optica activa este decentrata de la axa optica? Ce facem atunci cand o suprafata optica pasiva este inclinata fata de axa optica?
Evident in toate cazurile judecam rezultatele in functie de axa optica a ansamblului obiectiv-prisma-ocular pentru ca aceasta ne va da rezultatul pe care il vedem.
Si ca sa nu facem presupuneri pe vorbe goale am facut cateva simulari pe care le-am intalnit in practica si s-au confirmat de fiecare data.
Cazurile analizate sunt:

- decentrare lentila negativa (L2) cu 1mm fata de axa optica
- inclinare lentila negativa (L2) cu 1 grad fata de axa optica
- inclinare obiectiv cu 1 grad fata de axa optica
- inclinare prisma cu 1 grad fata de axa optica

Fiecare caz pus in imagini mai jos cuprinde pe coloana stanga raspunsul si spotul axial normal iar pe coloana dreapta raspunsul si spotul axial al cazului analizat. Reprezentarile sunt la scara identica pentru a putea evalua mai usor magnitudinea aberatiilor care apar.

Dupa cum veti observa, in cazurile de decentrare si inclinare a suprafetelor active (cu putere optica), spotul axial este grav afectat de coma!

Nota: am omis din analiza decentrarea lentilei pozitive (L1) si inclinarea lentilei pozitive (L1) deoarece raspunsurile sunt similare cu decentrarea si respectiv inclinarea lentilei negative (L2).



decentrare L2 1mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.31 kb
 Vizualizat:  de 6222 ori

decentrare L2 1mm.jpg



inclinare L2 1grd.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.94 kb
 Vizualizat:  de 6222 ori

inclinare L2 1grd.jpg



inclinare obiectiv 1grd.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  108.07 kb
 Vizualizat:  de 6222 ori

inclinare obiectiv 1grd.jpg



inclinare prisma 1grd.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  132.67 kb
 Vizualizat:  de 6222 ori

inclinare prisma 1grd.jpg



_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Apr 2020 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este, vorbeam doar despre aberatiile de prim ordin.
Ce raspuns exista la intrebarea pusa de tine ''Ce ne facem daca ...'' ?
Ma duce gandul ca ar trebui sa existe mecanisme de compensare , reglare, colimare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2020 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu exista o solutie standard, fiecare intrebare isi are propriul raspuns.

Daca de pilda o suprafata optica a unei lentile din obiectiv este decentrata (situatie aratata de Mihai Saiph si intalnita si de mine in practica), raspunsul este insotit de coma axiala de pozitie, cromatism transversal exagerat si distorsii geometrice crescute. Avem de a face in acest caz cu un defect de fabricatie. Situatia poate fi remediata doar prin schimbarea lentilei cu pricina sau a intregului obiectiv.
In lipsa pieselor de schimb, binoclul este compromis.

Daca lentilele sunt fabricate corect dar lipite decentrat, situatie iarasi des intalnita si insotita deasemenea de coma axiala de pozitie, cromatism transversal exagerat si distorsii geometrice, avem de a face cu un defect de asamblare. Solutia consta in dezlipirea lentilelor si relipirea lor in pozitie corecta, operatie destul de migaloasa si riscanta.

Daca o lentila este pozitionata oblic fata de axa optica, situatie insotita de coma axiala de pozitie, cromatism transversal mare si astigmatism important, este posibil sa fie vorba de un defect de asamblare sau de niste spacere de grosimi variabile. In principiu se poate remedia relativ usor dar trebuie multa atentie.

Daca tot obiectivul este montat inclinat fata de axa optica este posibil sa ne confruntam cu un defect de ordin mecanic destul de grav sau cu un defect de asamblare prostesc in care celula obiectivului a fost infiletata prost pe tub. Functie de situatie se poate remedia usor sau foarte greu.

Am uitat sa precizez din start ca toate aceste nereguli ce se pot intalni genereaza ca efecte colaterale si decolimari ale binoclului (unele mai usoare, altele mai severe). Daca diagnosticul pus binoclului nu este corect, incercarea de a realinia axele optice din alte grade de libertate existente, poate face mai mult rau decat bine.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2020 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere din nefericire ... raspunsul este simplu ... alt binoclu. Este aproape imposibil sa detemini care sau cate din lentile este prost plasata in monturile aferente, sau care element/elemente este/sunt excentric/excetrice sau non-liniar/non-liniare din prelucrare. Cu atat mai mult cu cat, in general, astigmatismul apare la modele de binocluri mai nereusite ... sa zicem. Nu spun ca este imposibil, dar este extrem de greu sa rezolvi problema ... si mai ar fi o chestie ca doar discutam de modele mai slabe de binocluri .. ce te faci daca pe langa problemele mecanice de aliniere mai sunt si lentile mai slab prelucrate ?
Personal as recomanda ca binoclul cu astigmatism sa fie dat/vandut cuiva care il foloseste doar terestru si nu astro si ulterior cumpararea unui binoclu mai bun. Astfel se pierde mai putin timp, nervi si efort.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2020 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, l-am dat in retur, astept inlocuirea cu un model superior, sa vedem acum... Very Happy
mereu emotiile sunt cat casa.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2020 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, mi-a venit zilele trecute direct din Polonia modelul Delta Optical Extreme 10,5x70, si intr-adevar e altceva. Ziua imaginile sunt de o claritate deosebita, iar binoclul este perfect colimat, incat dupa un timp de privit prin el ai senzatia ca nu mai ai binoclu la ochi Smile)

Bun, toate bune si frumoase (mai putin campul aparent ceva mai mic) pana a venit seara si am facut testul pe stea. Colimarea ramane perfecta in continuare, mai putin punctiformitatea ei. Acum, ochiul meu stang e perfect, cel drept nu prea, in afara de -0.50 mai am si cilindru, insa nu am nevoie de ochelari.
Dar nu prea am sanse sa obtin steaua punct in conditiile astea. Cu toate astea, am observat ca impresia de "stea punct" exista in oricare alt binoclu si instrument pe care-l am (binoviewer pe luneta ed si pe cea non-ed, nikon monarch 5 12x45, pentax 20x60 wp, chiar si in amaratul de celestron 15x70). Deci in toate astea senzatia de puctiformitatea e mai mare decat in binoclul 10.5x70.

Acum vin si intreb, e posibil ca treaba asta sa fie cauzata de un factor de lumina exagerat, 7 in cazul de fata?

O alta intrebare pt cei carora le place sa dezmembreze binocluri: eu am mai scos ocularele destul de usor la un triplet ED de duzina de la TS (in jur de 350E), insa la delta 10.5x80, dupa ce-i dai cauciucurile jos de pe oculare (care se indepateaza fara dificultate), nu vezi nicaieri suruburile care tin corpul de plastic al ocularului, pt a fi scos. Mai pe scurt, aveti idee cum se scot de tot ocularele? (nu ma intrebati de ce Very Happy)

Multumes frumos,
Iulian

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Apr 2020 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai astigmatism, cum am si eu, trebuie folositi ochelarii. Raspunsul cred ca este legat de diametrul pupilei de iesire foarte mare a binoclului 10,5x70 (aproape 7mm). La pupile de iesire mici astigmatismul nu este asa de suparator pentru ca se foloseste mai mult partea din mijloc a retinei ochiului, unde astigmatismul intervine mai putin! Tocmai de asta prin telescop la mariri foarte mari, deci pupile mai mici de 0,4mm sau 0,2mm, cei care sufera de astigmatism pot vedea uneori bine si fara ochelari. Dar cum se mareste pupila de iesire a instrumentului atunci purtarea ochelarilor devine o necesitate pentru a vedea clar. Deci bineinteles pastrand proportile, putem concluziona ca binoclurile cu pupila de iesire mai mica sunt mai putin pretentioase cu ochii astigmatici decat binoclurile cu pupila de iesire mai mare!

Iar in legatura cu scoaterea ocularelor... Ba te intrebam: de ce? Smile Raspunsul este foarte important!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2020 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai in legatura cu scoaterea ocularelor: mi-a trasnit o idee, daca as pune la binoclul 10.5x70 ocularele de la 10x50 si invers, probabil as obtine un 15x70 si un 7x50, corect? din alt punct mai realistic de vedere, invelisul de plastic care inconjoara ocularul din dreapta are un mic joc daca-l misc putin si ma gandesc ca asta se datoreaza nestrangerii corespunzatoare a unuia dintre cele 3 suruburi care-l fixeaza pe ocular. Doar ca nu-mi dau seama cum sa ajung la ele.

La celalalt binoclu ts20x80 triplet ( https://www.teleskop-express.de/shop/Bilde...enkbar.jpg ), se desurubau cele 3 suruburi de sub cauciuc, apoi se scotea partea de plastic care imbraca ocularul, apoi se putea desuruba ocularul de corpul de prisma. Super simplu! aici pare mai complicat si nu as vrea sa fac nimic dupa ureche pana nu aud ca a mai facut cineva asa ceva cu binocurile din modelul astora de la Delta Extreme.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Apr 2020 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi dupa mine, cred ca mai bine ar ramane asa cum au venit din fabrica, decat sa incerci sa le inversezi intre ele. E ispititor sa iti transformi 10,5 in 15x la cel de 70mm, dar zic si eu ca poate sunt gandite sa functioneze ca un asamblu optic mai bine corectat cu parametrii respectivi
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact