Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pickering_s_Triangle_ASI294_13h40m_bin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reparatii binoclu Miranda 8x40


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Iul 2020 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Reparatii binoclu Miranda 8x40
Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat de la MariusP unul din binoclurile aflate la vanzare, Miranda 8x40; nu imi mai varasem degetele printr-un binoclu de ceva vreme, si Miranda-ul promitea un pic de distractie.

Pe partea de reparatii functionale, am lucrat la bratul port ocular stang si la focalizatorul central.

Bratul port ocular stang era indoit (eu initial am crezut ca e rupt). Mai mult, dupa ce am demontat piesa, am constatat ca ii lipsea si cuisorul, care ar fi trebuit sa intre in crestatura piesei centrale (care are filetul dublu, pe stanga) - a se vedea zonele accentuate din prima poza.
Paradoxal, faptul ca piesa este facuta din plastic cu insertii metalice a facut mai usoara reparatia. Am incalzit usor piesa, apoi, folosind un clestisor, am indreptat-o.
Am folosit apoi un burghiu de 1.25 mm si o bucatica dintr-un nit orb, pentru a adauga cuisorul necesar bratului port ocular. Pentru siguranta am folosit apoi o picatura de super glue si am presarat un pic de bicarbonat de sodiu; excesul de lipici l-am indepartat ulterior cu o pila.

Avand bratul port ocular intr-o stare buna, am indepartat saiba metalica, si am pus inapoi bratele port oculare. Am strans surubul de fixare si surpriza: ele aveau joc pe piesa centrala. Inaltimea ambelor brate port ocular era mai mica decat inaltimea piesei centrale a focalizatorului. Ca rezultat, si cu surubul de fixare strans la maxim, tot mai era un joc intre bratele port oculare, si consecintele de rigoare: focus instabil, oculare care agata si se blocheaza in tuburile in care trebuiau sa alunece. Saiba metalica prelua diferenta de inaltime, dar nu mai permitea bratului stang sa se fixeze cu acel cuisor in taietura din piesa centrala de focalizare.
Am cautat prin tomberonul pentru deseuri din plastic, si am gasit o bucata de ambalaj transparent, suficient de subtire. Am confectionat din el 3 saibe.
Doua saibe sunt intre brate, si permit ca bratul stang sa depaseasca piesa centrala de focalizare. A treia saiba este chiar pe surubul de fixare, si reduce frecarea intre surubul de fixare si bratul stang. Astfel se poate modifica distanta interpupilara fara ca surubul de fixare sa se desfaca. (ar fi trebuit acolo un surubel de blocare, dar nu exista nici un orificiu pentru asa ceva)

La capatul de jos al focalizatorului (in partea catre obiective), am instalat o saiba din carton, care intra fortat in sarniera binoclului. Saiba aduce un plus de fermitate in miscarea longitudinala, cat si in lateral; e un truc pe care l-am vazut intai la Enuro 8x30, si pe care l-am adoptat si aplicat apoi pentru toate binoclurile.

Acum Miranda 8x40 poate sa focalizeze si sa mentina focalizarea.



2_focuser.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.61 kb
 Vizualizat:  de 2687 ori

2_focuser.jpg



1_eyepiece_arm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.11 kb
 Vizualizat:  de 2687 ori

1_eyepiece_arm.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Iul 2020 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucur c-a ajuns pe mâini îndemânatice!
Pare muncă de chinez bătrân, dar cred că optica bună din el merită o mecanică pe măsură. Sigur o să iasă un binoclu fain.
Spor in continuare!
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Iul 2020 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam fain. Optica imi pare decenta, si imi place genul asta de 'tuning'.

Pe partea optica am vrut initial sa acopar prismele din apropierea obiectivului, apoi sa verific distantierul dintre lentilele ocularului, daca este bine inegrit, si de ce nu, marginile lentilelor ocularului.
Ei bine, distantierul era intr-o stare buna, si nu necesita interventii. Asa ca am renuntat sa mai demontez ocularele, si m-am multumit doar sa acopar prismele din fata. Am folosit bucati de carton, inegrite cu un marker.
Cu ocazia asta, am lipit de fiecare capac al corpului de prisme cate un saculet de silicagel.
Tot pe partea optica, am remediat eroarea rotationala prezenta in jumatatea stanga, apoi am redus eroarea de colimare la valori acceptabile in plaja de distante interpupilare in care lucreaza binoclul.

Pe partea cosmetica, m-am concentrat pe lipsa bonetele ocularelor si a inelele decorative ale obiectivelor; pentru scala gradata cu distantele interpupilare am mai avut unele recuperte de la binocluri luate special pentru piese.

Bonetele ocularelor sunt inca provizorii. Am avut dificultati, deoarece zona de fixare a bonetelor are un diametru mare (aproximativ 32 mm). In plus, distanta de ocular mica (maxim 15mm?) respectiv faptul ca ocularele erau destul de 'infundate' in bratul portocular, nu permitea o boneta prea inalta. M-am multumit, pe moment, cu niste garnituri de cauciuc, de la mufe pentru tevi de plastic, de 32 mm. In momentul in care garnitura atinge arcada, vad tot campul vizual, fara probleme. Fiind insa destul de joase, si de diametru mare, lasa cam multa lumina de afara sa intre in ochi.
Cea mai buna solutie aici ar fi un soi de ocluzor de cauciuc, din acela care se lipea pe lentila ochelarilor. Forma un pic alungita in lateral i-ar permite sa se descurce mai bine decat garniturile.

Pe post de inele decorative la obiective am folosit portiuni din mufe de 40mm. Mai precis, e vorba de acea zona un pic mai larga unde sta garnitura de cauciuc. Ele se fixeaza spre obiective infiletandu-le un pic fortat, si nu au dat semn ca pleaca accidental. Inainte de a le fixa am smirgeluit interiorul lor, si le-am dat apoi cu marker negru.

Pentru curelusa de atarnat la gat am folosit 1m de panglica de poliropilena si doua catarame stil slip-lock.



4_baffles.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  76.65 kb
 Vizualizat:  de 2628 ori

4_baffles.jpg



3_decorative.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.41 kb
 Vizualizat:  de 2628 ori

3_decorative.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iul 2020 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien

Foarte instructive informatiile,multumim si felicitari !
Fii bun si detaliaza un pic trucul cu saiba Enuro,mersi anticipat.

Daca facem o comparatie cu situatia de acum zece ani ,de pilda, vom vedea ca membrii forumului au devenit mult mai pragmatici in ce priveste binoclurile, au curaj sa faca reparatii,modificari si optimizari.
S-a format un nucleu de binoclisti in epicentrul caruia este colegul nostru Dbird, zoth vine cu date istorice si tehnice despre binocluri iar amatorii fac colimari,reparatii si optimizari,achizitii deosebite si o adevarata biblioteca de review-uri.
Acum zece ani oricine ar fi spus '' Ce ? Nu pune pariu pe asemenea utopie, asa ceva nu se va intampla, vei pierde''.
Dar uite ca s-a intamplat.
Acum zece ani aveam curajul sa atingem un binoclu numai dupa fumigatii sacrale si recitarea indelungata de mantre ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Iul 2020 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien,
Super resuscitarea binoclului si foarte ingenioase operariuni! De exemplu ideea cu saculetul de silicagel din spatele prismelor! Acum poti spune cu mana pe inima ca binoclul este umplut nu cu nitrogen ci cu Silicagel Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Iul 2020 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam fain; asta e, trebuie sa gestionezi cumva umezeala ...

@Mircea:
Trucul cu saiba plasata in interiorul sarnierei binoclului l-am vazut intai la un Enuro 8x30. Am fost uimit cand de frumos focaliza acel binoclu, cu jocuri aproape insesizabile. Cand am desfacut focalizatorul din sarniera, am inteles de ce: pe surubul care limita cursa focalizatorului era plasata o mica saiba de pasla, de diametru un pic mai mare decat interiorul sarnierei.
Aceasta saiba facea ca arborele care poarta ocularele sa nu aiba aproape nici un joc; bratele oculare nu basculeaza, cand apasam alternativ pe un ocular apoi pe celalalt.
Inspirat de cei de la Eschenbach, am decis sa adaug si eu asemenea saibe, dar din carton.

Procedura e urmatoarea:
1) Scoatem focalizatorul din sarniera.
Asta inseamna ca trebuie intai sa dam jos bratele ocularelor, deci jos scala IPD, jos surubul de fixare din varf, jos bratele port-oculare.
Inainte insa sa desfiletam rotitat de focalizare, luam aminte la cat de infiletata este in sarniera. O sa trebuiasca la asamblare sa o infiletam la fel de mult, pentru a pastra plaja de focalizare neschimbata.
Desfiletam, intr-un sfarsit, focalizatorul din sarniera.
2) Desfiletam surubelul de blocare din capat
3) infigem surubelul intr-o bucata de carton subtire (gen cutie de chibrituri), de vre-o 1-2 cm
4) infiletam surubelul inapoi in capatul focalizatorului, cu tot cu bucata de carton, devenita saiba ad-hoc de 2 cm Smile.
5) rotim de arborele care poarta ocularele, pana cand surubelul (si bucata de carton) limiteaza cursa
6) in aceasta pozitie, decupam cu foarfeca bucatica de carton, in jurul arborelui focalizatorului (vezi poza 2_focuser.jpg din primul post). Deoarece nu putem decupa fix langa arbore (si nici nu vrem asta!), o sa rezulte o saiba de carton un pic mai mare decat diametrul interior al sarnierei.
7) infiletam inapoi focalizatorul in sarniera; la inceput o sa intre un pic fortat, dar cartonul se va indoi un pic, suficient cat sa intre ansamblul inapoi.



plasare saiba.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.88 kb
 Vizualizat:  de 2564 ori

plasare saiba.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2020 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Extraordinar tutorial! Felicitari! Extrem de ingenioase idei si puneri in practica! Foarte utile!
Numeam noi de multe ori "binocluri fara de moarte" unele emisii ... cred ca de fapt "imortalitatea" lor este data tot de oameni, ale caror pasiune sfideaza imposibilul si inevitabilele greutati ca si in acest caz Smile

Pentru a izola coerent acest binoclu poti folosi o ceara (vezi reteta de mai jos) care cu ajutorul unui letcon sa o topesti:
1- in jurul obiectivelor (si inele de prindere si parte de insurubare ..daca exista)
2- de jur imprejurul capacelor de tabla ce apara prismele.
Si este suficient (nu merita sa te chinui cu ocularele ...).

Reteta ceara de etanseizat:

"O solutie eleganta pentru etanseizarea imbinarilor binoclurilor arata astfel:
A= o parte ceara de epilat. Fie se cumpara de la magazin fie se fabrica in casa din o parte ceara de albine si patru parti colofoniu.
+
B= doua parti parafina sau ceara amestec cu parafina. Cel mai simplu se foloseste o lumanare de tipul banut alba, dar care are o consistenta unsuroasa nu uscata.
Se pune A si B intr-un vas metalic (de exemplu o cutie de conserve, care in prealabil a fost bine spalata si uscata) la foc mic, se asteapta ca componentele sa se topeasca, dupa care se amesteca cat mai bine substanta rezultanta pana cand aceasta are o culoare uniforma in toata masa sa.
Se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Substanta racita trebuie sa fie dura dar vag deformabila, daca este prea tare se va adauga inca ceva din B. Apasat cu unghia trebuie sa lasati totusi urma in material.
Se taie cu un cutter cateva felii subtiri, din care se vor taia practic niste fire avand in jur de doi milimetri grosime si lungime cat va permite calupul racit. Daca vreti este exact ca fludorul pe care il folositi la lipiturile electrice, analogia fiind identica inclusiv la aplicare!
Acum cu ajutorul unui letcon, veti topi firul AB exact pe imbinarea dorita a fi izolata. Lipitura se face cu foarte putina substanta incercati sa acoperiti doar rostul de imbinare, ceara patrunzand suficient in interior. Surplusul de ceara se elimina."
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact