Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884725_899867316713332_1595697742_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare binoclu de dimensiuni reduse.


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tedyyy
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2020
Mesaje: 5



Localitate: Dr. Tr. Severin

MesajTrimis: 14 Feb 2020 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare binoclu de dimensiuni reduse.
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu stiu daca postez unde trebuie. Am nevoie de sfatul si parerea voastra. Vreau sa cumpar un binoclu de dimensiuni reduse si am de ales intre Nikon Aculon A30 10x25 si Delta Voyager 10x25. Voi ce ami recomandati? Ori ce sugestie e bine venita. Momentan detin un IOR B7x40 si Alstar 15x80. Va multumesc anticipat.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2020 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul tau iti recomand, un Binoclu Lacerta Smart 10x34:
https://astromagazin.ro/binocluri-natura-s...10x34.html
Linkul este doar informativ, cauta si in ale magazine si alege cel mai mic pret!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Feb 2020 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau, din urmatorea clasa de pret, poate fi si varianta Nikon Prostaff 7s 10x30.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2020 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie precizat că un binoclu cu apertura de 30mm este vizibil mai luminos decât cel de 25mm. De asemenea, există diferențe vizibile între sistemul porro și roof utilizate la binoclurile de buzunar și contează mult calitatea prismelor.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Feb 2020 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai conteaza si daca sunteti purtator de ochelari cu astigmatism sau nu. Daca da atunci trebuie sa optati doar pentru binocluri care au eye relief-ul cel putin 15mm.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tedyyy
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2020
Mesaje: 5



Localitate: Dr. Tr. Severin

MesajTrimis: 28 Feb 2020 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis sa iau pentru inceput ceva ieftin. Am cumparat un Bushnell 12x25 de la un magazin care zice ca are doar obiecte originale. Puterea de marire, e chiar ce-mi trebuie. Nu sunt multumit de claritate, se vede totul in ceata, conturul lentilelor e alb de ceata, zici ca te uiti prin fum de tigare. E o panarama de binoclu. Am un tasco 10x25 de vreo 10 ani si vede mult mai clar, dar a inceput sa crape si sa se ingalbeneasca lipiciu cu care sunt lipite lentilele. Sa facut ca o panza de paianjen si se vede cam intunecat.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2020 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai bine, ai facut un topic la care toti ti-am raspuns cu o sumedenie de idei ...toate recomandarile fiind de calitate ...si tu iei o trompeta ieftina, bazandu-te pe marketingul vanzatorului Laughing
Si mai mult, merg la pariu ca nu este 12x .... ci doar vreo 10x sau chiar 8x ??? Din nefericire ieftin inseamna bani aruncati de pomana ...chiar daca sunt putini.
E pe de alta parte "bine" sa te iei dupa recomandarile vanzatorului "toata marfa e de maxima calitate, originala" "din asta mi-am cumparat si eu (vanzatorul adica) si toata familia ..." sau cum vezi pe Olx "binoclu in stare exceptionala, militar , marin , submarin, marfa direct din Germania, binoclu hitlerist, binoclul lui Stefan cel Mare, etc " ... Laughing
Sa stii ca sfaturile pe care le-ai primit totusi in topicul asta, acum revenim de la gluma la realitate, au fost niste incercari de "optimizare " pret -calitate ar fi trebuit sa tii cont de ele . Acum riscul sa renegi complet acest echipament sunt majore dar nu sunt corecte... binoclurile sunt niste echipamente minunate doar ca trebuie chiar sa cumperi ... un binoclu.
In locul tau as fi dat inapoi acest binoclu "original" pe simplul motiv ca ti-a fost vandut ca original (Bushnell inseamna SUA:" Bushnell Corporation is an American firm specializing in sporting optics and outdoor products. It is based in Overland Park, Kansas and is a subsidiary of Vista Outdoor. Wikipedia") iar pe el (si pe documentatia lui tiparita trebuie ca scrie Made in China, deci o contrafacere ...deci vanzatorul te-a mintit .... motiv de returnare... parerea mea ....
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2020 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand l-ai cumparat nu ai privit prin el inaite de a plati pretul?

tedyyy a scris:
.. Nu sunt multumit de claritate, se vede totul in ceata, conturul lentilelor e alb de ceata, zici ca te uiti prin fum de tigare. E o panarama de binoclu...Am un tasco 10x25 de vreo 10 ani si vede mult mai clar, dar a inceput sa crape si sa se ingalbeneasca lipiciu cu care sunt lipite lentilele. Sa facut ca o panza de paianjen si se vede cam intunecat.

Cand aduni pretul a doua binocluri proaste obtii pretul unui binoclu bun. Dar cand aduni calitatea a doua binocluri proaste nu obtii calitatea unui binoclu bun. Din pacate. Valabil in general si la alte scule.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Feb 2020 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tedyyy,
Imi pare rau ca te-ai grabit fiind entuziasmat doar de puterea 12x. Trebuie sa sti ca 12x este enorm pentru un diametru de 25mm. Chiar daca lentilele ar fi fost de o calitate optica foarte foarte foarte buna, puterea 12x la binocluri super compacte de 25mm tot ti-ar fi dat o pupila de iesire foarte mica ce se traduce printr-o greutate extrem de mare la axarea ochilor la oculare + o luminozitate scazuta + o instabilitate crescuta. Deci numai dezavantaje! Goana dupa puteri mai mari de 8x sau 10x la binocluri de 25mm sau 30mm diametrul nu este justificata, fiind o greseala intalnita des la incepatori. Binoclurile mici in diametru fac pereche buna doar cu puteri mici. Se observa asta si dupa cum marcile mari de binocluri nici nu au astfel de configuratii in ofertele lor, exceptie facand doar binoclurile cu stabilizare de imagine gen Canon 14x32 IS sau noul Fujinon 16x28 TechnoStabi, dar care sunt foarte scumpe si foarte voluminoase.
Dar inca cred ca il poti returna si daca mai strangi niste banuti iti vei lua un binoclu adevarat, dar fara graba!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Feb 2020 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un comentariu care nu se refera strict la userul tedyyy :

Devine plictisitor.
Ca membru pe acest forum,pe cel maghiar si pe cel american ,cu vizite mai rare sau mai dese si pe unul francez si altul englez,am putut sa-mi formez o oarecare idee.
Care nu este deloc favorabila amatorului roman.
Se intampla si in alta parte ca amatorul incepator sa-si sustina si sa-si apere parerile si fanteziile ,de obicei aberante.
Amatorul roman incepator straluceste insa prin incapatanare, isi ia obsesiile in brate si se tine de ele,indiferent cate sfaturi bune a primit.
Pare un lucru minor dar arata din ce plamada suntem facuti.
Fiecare pasare pe limba ei piere.
Nu-i de mirare ca , la ora actuala,Romania este printre putinele natiuni europene - poate singura - care nu are asociatie sau societate astronomica nationala.

In trecut ma abtineam la a da sfaturi si cred ca voi reveni la intelepciunea de odinioara.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2020 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci comerciantii trebuie doar sa cultive obsesiile/prejudecatile si au viitorul (financiar) asigurat?! Ca fapt divers: suntem cei mai bolnavi din europa desi cumparam cele mai multe medicamente.

Cineva zicea ca somnul natiunii naste monstri.
Sus
tedyyy
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2020
Mesaje: 5



Localitate: Dr. Tr. Severin

MesajTrimis: 07 Mar 2020 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti perfecta dreptate. E vina mea. Pe pielea mea am vazut ca nu exista ieftin si bun. Nui bai, teapa cu teapa încherb ariciu Laughing . Acum as vrea un Delta Forest 2. Nu stiu care ar fi mai ok, 10x50 sau 12x50 ??E aiurea ca le comand pe net si nu am posibilitatea sa le testez la fata locului. Oricum va multumesc ca ma suportati...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2020 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as recomanda 10x50. Este configurarea optima. Un 12x va tremura mai mult obosind ochii si vei pierde luminozitate.
10x50 este de fapt binoclul universal din punct de vedere al domeniului in care va fi utilizat ... as spune eu.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 406




MesajTrimis: 07 Mar 2020 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot pe un 10x50 as merge. Am avut eu 12x50 si tremura imaginea mai mult decat in 10x50. Dar dincolo de tremurul imaginii, mi se pare ca 12x50-ul are o imagine mai slab calitativa fata de un 10x50, cel putin la modele care se incadreaza intr-un buget redus. Evident, ma refer la doua binocluri din aceeasi serie, de la acelasi producator si la care difera doar magnificatia. De exemplu, la Pentax SP 12x50 WP imaginea este mult mai slaba fata de 10x50, adica are aberatii cromatice mai mari si luminozitate mai mica. Nu stiu prea multe despre Delta Forest II, dar Lacerta Smart 10x50 este un binoclu bun in contextul celor 600 de lei pe care ii platesti pentru el. Cel din urma are doua puncte slabe care merita mentionate:

1. Aberatiile cromatice - daca il centrezi bine pe axul optic, in centrul imaginii sunt reduse, dar pe margini sunt vizibile
2. Sistemul de focus - merge prea usor
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 11 Mar 2020 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai gasit un model de binoclu:

Lacerta Explorer 10x50

Cum o fi in comparatie cu Smart? Pare a fi si acesta pentru astronomie...cel putin din ce scrie.

Multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact