Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O legatura intre fizica clasica si cea relativista?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Ian 2020 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare?
Incearca sa intelegi despre ce vorbesti

SR Terra sau sistemul lor de referinta

"Ca sa intelegi mai bine, in SR Terra , electronii, protonii, neutronii unui anumit element au aceeasi
masa raportat la sistemul lor de referinta."
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 30 Ian 2020 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg ce urmaresti!

Pe pamant masa electronilor , a protonilor si a neutronilor este aceeasi in toate elementele,
ceea ce difera este numarul lor in fiecare element, fapt care determina proprietatile elementului respectiv.

Masa de repaus a electronului me=9,1096 10-31 kg e/m. Masa de repaus a protonului mp=1,6725 10-27 kg.
Masa de repaus a neutronului mn= 1,6748 10-27 kg. aceeasi pt toate elementele.
Eu la masa aceasta ma refer nu la cea relativista care depinde de viteza si pe care tu ai notat-o cu dm.
Interactia acestor particule cu Campul Higgs face posibila aparitia masei, aceasta interactie fiind
intermediata de Bosonul Higgs .

_________________
The truth is out there
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 31 Ian 2020 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mare atentie la detalii, detaliile fac diferenta, diferenta de masa in general si diferenta de masa din nuclee in particular.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 31 Ian 2020 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Defectul de masa!
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 23 Oct 2020 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O corectie (In urma unei observatii a domnului Adrian Gheorghe):

De fapt daca luam sistemul MKFS de unitati:

https://www.scribd.com/doc/126771364/Unitati-de-masura


https://ro.wikipedia.org/wiki/Sistemul_MKfS_de_unitãți (nu functioneaza linkul)

vedem ca :
Kilogrammetru =Lucrul mecanic efectuat de o forțã de un kilogram-forțã, al cãrei punct material de aplicație se deplaseazã cu un metru în direcția și în sensul forței.

Rezulta ca kgm este de fapt kgf* m (1 kgf = 9,80665 N)
Mai simplu rezulta E=mc^2=(Kg)(m/s)(m/s)=(Kg)(m/s^2)(m)
Deci ar trebui sa avem kgf adica masa in Kg inmultita cu acceleratia gravitationala in m/s^2 deci o forta care se manifesta pe distanta de 1 m.
Asa cum a sesizat si Teo B01, in final am avea Lm=F*d adica energia E=mc^2=m*a*d=F*d=Lm

Interpretarea si legatura cu fizica clasica ar fi ca formula lui Einstein ar fi un lucru mecanic in particular.

In orice caz prima interpretare era ca Energia din formula lui Einstein este egala cu P*V care este tot
un lucru mecanic.(si este normal sa fie asa si cercul sa se inchida)

Aceasta este legatura cu Fizica Clasica si de aici pot sa rezulte numeroase interpretari inclusiv in fizica cuantica.

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Oct 2020 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi

Trebuie sa imi cer scuze, fiindca am crezut la prima vedere, ca in formula dumitale, termenul din stanga nu ar fi egal cu termenul din dreapta. Asta s-a intamplat fiindca fiindca este scrisa putin rasucita. In mod obijnuit se scrie E=Kg.(m/s^2).m. In care avem masa inerta in Kg, acceleratia in m/s^2 si deplasarea fortei in m. Si produsul este energie. Dar aceasta idee a fost intarita de ce spui dumneata mai jos.
Citat:
Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie iar m/s^2 = a= acceleratie
. Deci este clar ca in formula nu avem Kg-ul forta, ci avem kg-ul masa inerta. Care este cantitate de substanta si masura ancorarii substantei in spatiu pe nivelul de miscare. Despre formula E=m.c^2 zic ca este de fapt E=m.v^2, care este egala cu E=m.g.h, Care este energie potentiala. De aceea zic ca masa inerta este forma de stocare a energiei potentiale in universul fizic. Asta ar fi o legatura a relativitatii cu fizica clasica.
_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 24 Oct 2020 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu mai conteaza.(Cum zicea si domnul Iacob ,, detaliile fac diferenta'')
E=mc^2=Kg.(m/s^2).m.=ma*d=F*d (forta x deplasarea)
Putem sa avem si Kgfm in formula lui Einstein care este lucrul mecanic:
1kgfm=9.81J este lucrul mecanic (s-a considerat ca valoare acceleratia gravitationala aici pe Terra,
insa in formula lui Einstein acceleratia apare la general)
https://www.scribd.com/doc/126771364/Unitati-de-masura
Fenomenul este si la nivel cuantic pentru ca apare viteza lumini in formula lui Einstein
( o formula scrisa cum am spus la modul general)
Poate fi si energia potentiala daca consideram acceleratia din formula ca fiind acceleratia gravitationala
insa o semnificatie aparte este daca este incorporata in diferite sisteme pentru ca stim ca acceleratia
inclusiv cea gravitationala difera de la un sistem la altul.

De o semnificatie aparte este si faptul ca presiunea x volumul daca consideram v=c este egala cu mc^2.
adica PV=mc^2, asa cum am demonstrat in prima parte.
Eu gasesc ca are legatura cu aparitia cuantelor (in functie si de impuls p=mc) din Campul Higgs (eter)

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2020 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi
Eu am argumentat intrun pdf ca energia este intotdeauna data de produsul presiune x volum. Cu relatia asta am modelat structura dinamica a fotonului in fisierul cu -structura dinamica a fotonului in vid-. Termenii de presiune, din structura fotonului, sunt dati in formula lui Poynting. Si am gasit intrun articol de pe -Wikipedia-, ca acei termeni sunt ptesiuni dinamice. Adica presiuni care apar la mecanica fluidelor. Si faptul acesta ne spune simplu ca fotonul luneca hidrodinamic prin acel fluid perfect si inponderabil, care materializeaza spatiul fizic. Acest fapt vine sa intareasca ideea ca aceleasi legi constatate la nivel macroscopic, functioneaza si la nivel microscopic. Nu sint legi diferite pentru un nivel sau altul.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 25 Oct 2020 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, dar dinamica este diferita, cele din microcosmos opereaza la viteza luminii sau la viteze apropiate de viteza luminii...

gheorghe adrian a scris:
CAdi
Eu am argumentat intrun pdf ca energia este intotdeauna data de produsul presiune x volum. ....


Ok, ma bucur! Cum ati ajuns la aceasta concluzie?

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2020 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi
Citat:
Cum ati ajuns la aceasta concluzie?


Pai am inlocuit in formula energiei cinetice m.v^2. masa m cu produsul volum x densitate si a rezultat ca W=V.ro.v^2. In care produsul ro.v^2 este presiunea dinamica, intalnita la mecanica fluidelor. Aceasta relatie se aplica si in cazul lui m.c^2. Si ne spune clar de existenta fluidului inponderabil, prin care luneca lumina (fotonul), cu viteza maxima c, fiind propulsat de forta electromagnetica. Si am argumentat intrun PDF, ca forta electromagnetica, este un efect hidrodinamic de tip Magnus, in eter. Sunt postate in pagina forumului PDF-urile cu -Energia- si cu interpretarea hidrodinamica a fortei electromagnetice. Acum, daca am demonstrat ca forta electromagnetica este un efect hidrodinamic in eter, putem spune ca toate fortele fizice sunt efecte hidrodinamice in eter. Si este de observat ca toate formulele din electrostatica sunt identice cu formulele de la hidrodinamica fluidelor. Ceece sustine idee ca universul fizic este un sistem hidrodinamic. Chiar si Einstein are o versiune a universului hidrodinamic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 26 Oct 2020 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect!Ati ajuns pe alta cale si ati facut legatura cu presiunea dinamica.
Vedeti? si scriati undeva ca relativitatea lui Einstein nu are legatura cu fizica clasica...
Relativitatea este de fapt e o continuare a fizicii clasice, adaptata la viteza luminii sau la
viteze apropiate de aceasta.

In orice caz drumul parcurs de fotoni in Campul Higgs (eter) prin modificarea de presiune si volum ,
in anumite conditii (doar cei care interactioneaza, cei care nu interactioneaza raman fotoni) dau nastere aparitiei particulelor elementare ...
Campul Higgs este un ocean de energie statica, nemanifestata.

(Vedeti ca pe pag 1 am specificat ce este campul Higgs in fizica cuantica)

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2020 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi

Citat:
Vedeti? si scriati undeva ca relativitatea lui Einstein nu are legatura cu fizica clasica.


Zau daca imi aduc aminte unde am sustinut eu asa ceva. Eu am zis doar ca daca relativitatea sustine propagarea luminii, si a undelor electromagnetice in general, ca si translatia substantei, prin spatiul fizic, fara existenta eterului, care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarilor fizice, inseamna ca sustine miscarea fara suport material. Ceeace ar fi doar ceva metafizic. Fiindca mintea omeneasca nu poate sa admita, sa conceapa miscare fizica fara suport material. Adica cum ar putea sa fie miscare fara ca ceva sa se miste.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 27 Oct 2020 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic nu se poate intampla in absenta evenimentelor. Incercati sa luati in calcul, incercati sa dati importanta evenimentelor. Tic-tac si modificarea sistematica a perioadei sale, tic-tac este vizibil, este eveniment, este "suport material".
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 27 Oct 2020 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:


.... Eu am zis doar ca daca relativitatea sustine propagarea luminii, si a undelor electromagnetice in general, ca si translatia substantei, prin spatiul fizic, fara existenta eterului, care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarilor fizice, inseamna ca sustine miscarea fara suport material...

.


Nu o mai sustine acum. A trecut la Campul Higgs

_________________
The truth is out there


Ultima modificare efectuata de catre CAdi la 28 Oct 2020 20:11, modificat de 1 data in total
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2020 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob Dumitru
Citat:

Nimic nu se poate intampla in absenta evenimentelor. Incercati sa luati in calcul, incercati sa dati importanta evenimentelor. Tic-tac si modificarea sistematica a perioadei sale, tic-tac este vizibil, este eveniment, este "suport material".

Pai nu am spus ca tic-tacul este esenta fizica a timpului? Tic-tacurile ar fi forme de miscari constante, cu care se compara toate celelalte miscari. Si asta face ca esenta fizica a timpului este miscarea. Numararea si adunarea tuturor tictacurilor, adica a evenimentelor elementare constante, ar fi partea (elementul) metafizic al timpului. Dar relativitatea spune ca spre viteza luminii, evenimentele ar fi tot mai lungi, ar dura tot mai mult. Fiindca s-ar produce o dilatare a timpului. Iar la viteza luminii timpul ar ingheta. Ceeace ar insemnma ca timpul ar disparea. Adica dincolo de viteza luminii nu ar mai exista miscare, nu ar mai exista evenimente. Ceeace mi se pare absurd. Si in acelasi timp, spatiul ar suferi o contractie pe directia de miscare, proportionala cu factorul relativist. Dar dupa cum am inteles, fotonul care luneca in spatiu cu viteza luminii c, nu sufera de aceste predictii ale relativitatii. Fiindca se spune ca si la viteza c si la viteze mai mici are aceeasi frecventa. Adica pentru foton timpul se scurge la fel. Si este contractat la viteze mai mici decat c. Acum se pune problema daca factorul relativist, ca raport intre viteza relativa dintre sisteme si viteza absoluta a luminii, ar putea produce efecte fizice, precum contractia spatiului si dilatarea timpului. Dar fanii relativitatii sustin ca aceasta este o lege na naturii, care nu poate fi eludata, cand este vorba de vitezea cvasi luminice.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact