Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn0002_10-03-19_st1900_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224542
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prisma Hershel si Catadioptru


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2019 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Got it, defocalizat.

Comparand cele doua, SC si Cass, energia pe unitatea de suprafata la nivel de secundara ar fi de 3 ori mai mare la SC.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 29 Oct 2019 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Yehey! Very Happy welcome back! we missed you Very Happy
De fapt de (108/27)^2 - de 16 ori - dar ai prins spielul.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2019 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
..
De fapt de (108/27)^2 - de 16 ori - dar ai prins spielul.

Nu trebuie luat in calcul si raportul ariilor celor doua primare, care e de 4x mai mare la Cass? Adica:
(203^2 / 27^2) / (400^2 / 108^2) ~ 4 -> 3 ca SC are obstructie mai mare si corectorul mai taie niste energie.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 29 Oct 2019 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg unde bati Smile si inclin sa zic ca ai dreptate. Dupa ce am editat mi-am dat seama ca mai e ceva de luat in calcul, dar m-am luat cu treaba la birou.
Totusi, nu inteleg de ce zici ca corectorul scade energia incidenta. In regiunea de spectru care ne arde pe noi (la propriu) nu prea induce modificari substantiale. Sau n-am retinut eu bine?

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2019 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Inteleg unde bati Smile si inclin sa zic ca ai dreptate. Dupa ce am editat mi-am dat seama ca mai e ceva de luat in calcul, dar m-am luat cu treaba la birou...
Formula ta lua in calcul doar focala in dimensionarea petei solare la nivel de secundara, dar mai e si apertura care nu poate fi neglijata cand vorbim de energie.

Corectorul mai absoarbe/reflecta ceva, nu stiu cat de semnificativ, e drept ca nici nu lasa sa se aeriseasca iar energia se acumuleaza...deci cred ca defapt conduce la acumulare de energie in tub.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 29 Oct 2019 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pâna la urmă sunt două sisteme diferite: unul închis(SC) și unul deschis(cassegrain clasic)
Fără calcule (că e seară), dar gândiți-vă puțin la un efect de seră într-un autoturism, în timpul verii. Când intri în habitaclu nu mai poți ține mâinile pe volan și asta fără oglinzi care să concentreze fascicolul de lumină. Și chiar dacă parbrizul este curbat nici volanul, nici bordul mașinii nu se afla în centrul de curbură.
Foliile acelea aluminizate pentru protecția bordului nu s-au inventat degeaba.
Acum dacă avem un SC și facem niște observații fără filtru de apertură Soarele bate pe dinafară în suportul negru al secundarei, secundara se încălzește pe dinăuntru de la principală și de la bariletul ei, Razele solare of axis lovesc de asemenea fusta neagră a secundarei și tubul negru de perforație ca și pereții negri ai tubului. Și toată această căldură nu se poate disipa din cauza sistemului închis. Mă îndoiesc că în aceste condiții vor fi pe secundară doar 70* . Exemplul de pe CN este edificator.
De aceea dealerii de SC nu recomandă efectuarea observațiilor solare fără filtru de apertură.

În sistemele deschise cum e cassegrain există curenți care circulă prin tub și preiau căldura acumulată în elementele acumulate enumerate mai sus, iar eu cred că din această cauză temperatura secundarei nu a trecut e 70* cum zice amicul nostru posesor de cass de 400 mm.

Deci la SC NU m-aș încumeta să fac astfel de obervații, pentru celălalt sistem eu personal n-aș încerca

_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Oct 2019 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amicul respectiv cu Cass-ul de 400mm spune ca are si-un filtru de polarizare inainte de prisma. Ma mira faptul ca filtrul are vreun rol de protectie din moment ce prisma are temp. de 90 grade C, mai mare cu 20 de grade decat la secundara ! Poate ca telescopul fiind in loc deschis beneficiaza de racire suplimentara dar si eu cred ca per ansamblu riscurile sunt mult prea mari.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Oct 2019 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

baieti, apreciez discutia...am aflat lucruri noi, puncte de vedere la care nu m-as fi gandit.... super.
Am avut o experienta accidentala cand C8-ul era aproape indreptat spre Soare (era undeva in marginea campului, l-am mutat de mana) si m-am intors sa iau filtrul Baader sa-l pun in fata, deci treaba de cateva secunde pana am luat filtrul din cutie si l-am montat in fata OTA-ului.... in acele cateva secunde, hai 1 minut maxim, fusta de plastic din jurul secundarei s-a topit/deformat....
Avand experienta de mai sus, de aia am fost foarte mirat cand am vazut post-area neamtului cu prisma Hershel montata pe un OTA full aperture de 400mm ... Dar m-am edificat cam ce si cum. Nu o sa incerc combinatia Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Oct 2019 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma mai intreb daca prisma Herschel e la fel de impusa numai pentru refractoare chiar daca acestea au diametru relativ mare, sa zicem peste 80mm. E clar ca energia focalizata de lentila in focuser se poate apropia de valoarea celei concentrate pe secundara de o oglinda primara de 150mm daca e sa eliminam obstructia secundarei si lumina reflectata de intensitate mai mica decat cea refractata. Eu oricum n-as incerca nici asa ceva. Pentru claritate si contrast maxim la aperturi mari un filtru ERF full aperture e obligatoriu in combinatie cu o prisma Herschel. Chiar daca prisma Herschel si un filtru ND3 incorporat acesta nu poate oferi protectie nici secundarei in cazul unui design newtonian sau derivat si nici in cazul unui refractor mare unde mare parte din energia focalizata provine nu din componenta luminoasa ci din componentele IR si UV ale luminii solare. Asta e, Soarele nu a fost niciodata ieftin iar cand este abordat asa atunci au loc pierderile aferente, de calitate sau de bunuri Smile ...

Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 30 Oct 2019 11:13, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Oct 2019 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Amicul respectiv cu Cass-ul de 400mm spune ca are si-un filtru de polarizare inainte de prisma. (...)


Ma asteptam sa-l puna dupa prisma Shocked in fata prismei e macel curat Laughing
Am folosit polarizor la prisma mea Herschel, pe ED80, dar inainte de ocular, pt a reduce luminozitatea in functie de unghiul de rotatie. Intr-adevar, e utila; dar in fata... niciodata. E, practic, ca si cum ar sta in gura cuptorului Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Oct 2019 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ironia este ca prisma Herschel in sine este protejata avand prin definitie un filtru ERF prin orientarea prismei dedicate in acest scop. In schimb tot ce e plasat inainte de prisma e intr-adevar pus la cuptor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2019 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SC-ul are componente negre care nu reflecta energia si mai sunt si din plastic, iar tubul este inchis.
O sa incerc in timpul liber un experiment* cu cass-ul, dar nu am termometru sa verific temperaturile, deci empiric pot sa pun niste polistiren sa vedem daca se topeste pozitionat in locul secundarei (deci nu in focarul primarei) sau in locul unui posibil filtru in focuser dar in fata punctului de focus.

(*) nu incercati asa ceva acasa!!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Oct 2019 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil sa obtii rezultate care nu reflecta (sic! Very Happy) realitatea. Sunt importante cateva caracteristici intrinseci ale materialului folosit pt proba asta: densitatea, rugozitatea (textura), culoarea, caldura latenta, conductibilitatea termica etc. Polistirenul nu stiu cat de bine mimeaza sticla aluminizata. E posibil sa se-ncinga pozitionat in locul secundarei, dar nu la fel de tare. Mai aproape de focarul secundarei e posibil chiar sa ia foc sau sa se topeasca pur si simplu.
Mai bine incearca cu o placuta metalica, daca tot.. poate chiar din aluminiu. Daca mai poti tine mana pe ea dupa proba (expusa nu stiu, 2-3-5-10.. minute), inseamna ca n-a trecut de 70C - e usor de tinut minte, de la procesoarele de PC Very Happy cine a incercat, stie la ce ma refer. Sau incalzesti apa in ibric pana sa inceapa sa fiarba, apare miscarea browniana, apoi stingi focul si-l lasi cateva minute, apoi compari cum se simte la mana (desi se simte un pic altfel imersat fata de contact pe o singura fata, chiar daca mecanismul de transfer e acelasi - conductia termica).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2019 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc cu polistiren la inceput, dupa care am o sticla aluminizata, similar cu secundara, asta ar trebui sa replice destul de fidel stressul secundarei, cu o oarecare aproximatie ca nu stiu daca are coating si este foarte subtire (2-3mm). Iar in focuser o sa pun un geam transparent ca sa simuleze un filtru, vedem daca crapa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2019 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Temperatura se poate măsura cu un termometru fără contact, PIR. Se gâsesc la târg cu 30 lei. Eu am luat mai demult de la Lidl cu 75 lei parcă. Are un laser cu care țintești obiectul a cărei temperatură este afișată pe un ecran LCD. Distanța poate fi destul de mare, sigură, iar domeniul de temperatură e suficient de larg.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact