Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224468
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SkyWatcher Evostar APO 72ED


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2019 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului: SkyWatcher Evostar APO 72ED
Raspunde cu citat (quote)

Personal imi plac mai mult lunetele (refractoarele) decat reflectoarele. Reflectorele au ceva ca o forta bruta, insa lunetele au pentru mine un rafinament, atat in construcite cat si in imagini. Daca vreti este ca diferenta dintre o dansatoare sportiva si o balerina Smile
Skywhatcher Evostar 72ED este noua mea "balerina" de camp larg care vine si inlocuieste batranul si portabilul Tair 3s. Cine este interesat poate vedea acest Tair 3s prezentat de mine acum trei ani aici, cand i-am comparat performantele cu o luneta terestra TS de 60mm http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=159641#159641

Mecanica, constructie si finisaje
Prima impresie este una pozitiva. Skywhatcher Evostar 72ED vine intr-o cutie de aluminiu foarte utila, impreuna cu inelele de prindere si sina tip vixen. Cutia din aluminiu cu toate accesoriile mele (5 oculare, o prisma diagonala, un barlow, un filtru UHC, cautator laser, adaptor 2" - 1.25", lanterna rosie) si luneta propriu zisa cantaresc impreuna doar 6kg.
Finisajul tubului este negru perlat specific telescoapelor Skywhatcher, care imita cerul instelat (vezi poze). Constructia lunetei este una robusta cu peretii tubului foarte compacti. Focuserul are in componenta rulmenti si se misca foarte lin. Este cursiv si exact avand posibilitatea de micro ajustare. Interiorul tubului este negru mat, dar cred ca putea fi finisat mai ingrijit in unele cotloane. Oricum important este ca interiorul nu are reflexii de lumina. Parasolarul este adanc dar nu este retractabil peste tubul lunetei, cum vedem la alte lunete, ci doar putand fi decuplat complet. Imi place insa capacul frontal ca este metalic si se infileteaza pe parasolar. Insa unde mi-ar fi placut sa se puna accent mai mult pe calitate este la inelul de prindere pentru oculare, care are doar doua suruburi de fixare a ocularelor fara clema inelara, inducandu-mi o mica nesiguranta la prindere.

Optica
Obiectivul este un dublet apocromat cu sticla ED cu focala de 420mm f/5.8. Stratul antireflex de pe obiectiv este verde intens si un placut si discret olive. Mi-ar fi placut ca verdele sa fie mai estompat cum sunt straturile antireflex mai "nobile". Nuanta verdelui este foarte asemanatoare cu ce am vazut la multe binocluri chinezesti (de exemplu Lacerta 10x50 Explorer). Dar chiar si asa depunerile antireflex isi fac treaba foarte bine, dupa cum vom vedea in continuare.

Initial am testat TERESTRU acest instrument, unde m-a impresionat pozitiv. Are o imagine cu o definitie foarte inalta. Am observat si ca aceasta claritate, cu ocularul potrivit, se extinde pana pe margini. Contrastul este si el foarte ridicat asa cum ii sta bine unei lunete ED Smile Abertiile cromatice sunt excelent gestionate pe centru, sticla ED facandu-si treaba cu succes. Doar pe margini isi fac aparitia ceva aberatii cromatice, dar oricum mult mai discrete decat la batranul Tair 3s.
BOTEZUL STELAR m-am gandit ca nu poate fi mai interesant si mai simbolic Smile decat pe Polaris. Am rezolvat usor Polaris B incepand cu grosismentul 48x. Companionul era mai palid dar perfect vizibil. Discurile Airy s-au vazut foarte bine si pot spune ca este primul meu instrument prin care vad conturate asa de frumos aceste discuri de difractie. Prin Skywatcher Newton 130 f/5 nu am vazut niciodata asa de bine discurile Airy Smile
Am incercat si ceva planete cu grosismentul 131x (ocular UWA 3.2mm 58grade). La Jupiter, in ciuda faptului ca coborase destul de jos spre orizont, s-au vazut doua benzi maronii groase si inca una mai estompata in zona polara. Saturnul a avut detalii inca si mai frumoase cu observarea din cand in cand a diviziunii Cassini. In comparatie cu Tairul prin aceasta luneta planetele sunt mai luminoase si mai detaliate.
Stelele din Calea Lactee sunt o minunatie in campul vizual mare de 3.8 grade la 13x. Acesta fiind cel mai larg camp vizual atins cu acest luneta, cu ocularele mele din dotare.

Concluzii

Cred ca aceasta luneta are claritatea cea mai mare dintre toate telescopele mele!!! Are o optica excelenta "impachetata" intr-o mecanica buna. Totusi pe partea de finisare si mecanica am observat insa mici scapari calitative dupa cum am mentionat mai sus, acest fapt indicand unde s-au facut mici concesii pentru a se incadra in acest pret. Pe langa faptul ca m-a uimit performta ei optica, aceasta luneta este si extrem de portabila. O voi purta cu mine cel mai des! Am inteles ca aceasta luneta este foarte buna pentru astrofotografie, dar nu am folosit-o decat vizual unde mi-a castigat toata increderea.

pozele se pot mari!



DSC02513.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.29 MB
 Vizualizat:  de 7953 ori

DSC02513.jpg



DSC02517.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.25 MB
 Vizualizat:  de 7953 ori

DSC02517.jpg



DSC02519.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.34 MB
 Vizualizat:  de 7953 ori

DSC02519.jpg



DSC02518.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.32 MB
 Vizualizat:  de 7953 ori

DSC02518.jpg



DSC02521.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.24 MB
 Vizualizat:  de 7953 ori

DSC02521.jpg




Ultima modificare efectuata de catre tudor la 23 Oct 2019 18:10, modificat de 1 data in total
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 23 Oct 2019 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,am citit pe nerasuflate review-ul tau,pt. ca si eu imi doresc aceeasi luneta.Te felicit pt. noua achizitie,si sa ai parte de cit mai multe nopti sub stele cu ea Very Happy ...din ce oras esti?...mi-ar place sa arunc si eu o privire prin luneta...ce oculare folosesti?...cit de stabil este trepiedul acela?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Oct 2019 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, si eu iti urez cer senin!
Sunt din Bucuresti, cine stie poate ai ocazia s-o probezi! Trepiedul este foarte stabil pt. astfel de instrumente mici, dar capul de trepied necesita putina obisnuinta cu el. Mai am un cap pt filmare Cullmann care este mai robust dar este tot cu "cantec". Acestea doua capete de trepied sunt cand vreau sa calatoresc usor. Dar daca greutatea nu conteaza, folosesc un cap de montura motorizata GoTo SkyWatcher Sinscan foarte compacta, care este cea mai buna pt ca are miscari foarte fine doar din telefon (pe post de telecomanda wi-fi) si pot si urmarii continuu obiectul. Mai am varianta monturii mai mari EQ de la Newtonianul 130 f5, dar daca tot car acea montura e pacat sa nu car si newtonianul de care sta nedespartita!

Ocularele mele sunt:
TeleVue Plossl 32mm 50gr
ExploreScientific 20mm 70gr
ExploreScientific 8.8mm 82gr l-am prezentat aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189370#189370
Kokusai Kohki Fujiyama 6mm 42gr l-am prezentat aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=162423#162423
SkyWatcher UWA 3.2mm 58gr
Barlow 2x Vixen Deluxe telecentric, format din trei lentile.
Barlow 2x o varianta la fel de buna ca Vixen-ul dar mult mai scurt. L-am facut dintr-un grup cred ca de trei lentile de la un obiectiv Tamron stricat si pus intr-o carcasa de barlow Omegon
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Aug 2020 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mno, as vrea sa-i iau micutei si adorabilei Lunny (asa mi-am botezat ED72-ul) Mr. Green un ocular sa corespunda la cca. 130-150x. Asta ar insemna ceva in jur de 3-4 mm focala.
Catre ce design sa ma orientez, avand in vedere ca la cele Super Plossl APO (10, 20, 40mm) pe care le am, am observat sa nu cuprind tot campul vizual al obiectivului? Pe de alta parte, cu un reducator de focala 0,5x montat pe ocular, am observat ca se imbunatateste campul...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

10mm / 2.5x (TV) nu iti da 4mm?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Aug 2020 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, se duce la 105x, dar as vrea sa nu implic si Powermate-ul. Mr. Green Si as vrea aproape de 150x.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci vrei chiar spre focala de 2mm Smile. Nu sunt prea multe optiuni, Vixen parca au ceva sub 3mm.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Aug 2020 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai mult ma intereseaza sa corectez chestia aia cu cuprinderea campului intreg.
PS: Probabil un 3,2 mm ar fi OK (131x). Asta ca sa nu ma-nscriu la scoala la saiph, sa ma-nvete sa fac oculare. Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Mai mult ma intereseaza sa corectez chestia aia cu cuprinderea campului intreg.
Ai incercat si cu ocularul direct in focuser, sa vezi daca mai apare problema?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Aug 2020 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu face focus cu ocularul acolo. Dar ca marime a campului cuprins, e absolut la fel. E chestie de ocular, clar. Cred ca trebuie cu camp mai wide si cred ca si eye relieful joaca un rol aici, caci, de exemplu, cu ocularul de 10 mm daca bag ochiul in el, se vede tot campul. Cu cel de 20 mm, neam, e o portiune ingusta care nu se vede, iar daca bag ochiul in el, se innegresc portiuni din imagine... din cauza pupilei de iesire, probabil, ceea ce ziceam mai sus. Zic si eu, cred ca asta e fenomenul...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Aug 2020 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
... iar daca bag ochiul in el, se innegresc portiuni din imagine... din cauza pupilei de iesire, probabil, ceea ce ziceam mai sus. Zic si eu, cred ca asta e fenomenul...


Se numeste "kidney bean effect". Apare atunci cand privesti sub eyerelief-ul specificat al ocularului, adica mai aproape de lentila ocularului decat este el proectat.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5504

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru un observator vizual as recomanda asta:

https://www.astroshop.ro/oculare/vixen-ocu...5-/p,57584

Pentru un fotograf mai degraba asta:

https://www.astroshop.ro/oculare/televue-o...5-/p,33539

La magnificatii mai mari de 1,7D ochiul incepe sa perceapa pierderea de lumina si imaginea nu mai este una placuta.

Cu campul obiectivului nu te mai chinui, nu ai sa gasesti ocular sa-l acopere in totalitate Very Happy

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Aug 2020 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Cu campul obiectivului nu te mai chinui, nu ai sa gasesti ocular sa-l acopere in totalitate Very Happy


Shocked Oare la Mak e la fel? Dar de ce n-am remarcat? Mr. Green
Multumesc pentru recomandari, care sunt sigur ca sunt competente, zoth, dar mai bine mai cumpar un Powermate/Barlow 3x sau direct 4 sau 5x decat sa cumpar vreunul dintre ocularele alea. Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
dar mai bine mai cumpar un Powermate/Barlow 3x sau direct 4 sau 5x decat ..a.
Pai tu vrei doar magnificatie de dragul magnificatiei sau vrei ocular bun? Ca magnificatie scoti rapid daca stackuiesti 2.5x+2x ca parca ziceai ca ai mai multe barlowuri/powermate.
Daca vrei ieftin si bun incearca asa ceva:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...oated.html
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...elief.html

GunDALF a scris:
..decat sa cumpar vreunul dintre ocularele alea.

Ai intrat in lumea APO, apai obrazul subtire cu cheltuiala se tine Smile. Ceva mai ieftin decat Naglerul de mai sus:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-view.html
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Aug 2020 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am precizat mai sus ca am ceva similar cu una dintre propunerile lui Valy, adica un Skywatcher UWA Planetary 3.2m. Are o distanta de privit foarte confortabila incat poti privi si cu ochelari, are un camp vizual de 59 grade destul de generos pentru focala de 3.2mm si are rezolutie zic eu satisfacatoare comparandu-l cu un ortoscopic de 4mm. Pe lentila mare dinspre ochi straturile antireflex au nuante movuliu inchis de caliate. Review-urile sunt pozitive si pe alte situri. Toate astea "impachetate" intr-un pret mic. Ca minusuri as preciza ca are un volum maricel ca o mica grenada si are niste finisaje nu tocmai de calitate. Dar nu poti avea aceste caracteristicile optice bune la un pret mic fara, zic eu, aceste acceptabile compromisuri de constructie. Totusi daca esti dispus sa platesti mai mult, merita ceva extrem de bun cum ti-a propus Zoth sau Valy: Televue, Vixen. Sau ceva de "nisa" de exemplu un ortoscopic de 4mm pe care il poti gasi chiar acum la bazar. Este un Fujiyama ortoscopic pe care il am si eu in variantele 4mm si 6mm si sunt foarte multumit de calitatile optice ale lor: claritate foarte buna, definitie excelenta pana pe margini, contrast, design compact. Singurul minus este ca, pentru un purtator de ochelari ca mine, nu vezi marginile campului vizual decat daca iti lipesti ochiul mai mult de ocular.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact