Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_persp.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224015
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Bine v-am gasit !


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
namasi
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2019
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Sep 2019 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Bine v-am gasit !
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua


Ma numesc Vintila Andrei, am 42 ani, am doi baieti gemeni diferiti, au 11 ani, iar cel "mic" este atras de astronomie, chimie si matematica. Am hotarat sa construim un telescop si am nevoie de ajutor.
Baiatul cel mare are QI 125 iar cel mic QI 135 (diferenta intre ei este de 4 minute). La varta de trei ani am descoperit ca au AUTISM, acum cel "mare" Robert este recuperat total si cel "mic" Bogdan
recuperat 90 %.
Va multumesc mult pentru acceptul dumneavoatra.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Sep 2019 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine aiți venit.Telescopul pe care vreți să-l construiți ce fel de schemă optica are -refractor sau reflector? Cu ce anume vă putem ajuta? . Avem o secțiune ATM referitoare la construcția instrumentelor. Înainte de a vă apuca de lucru, poate reușiți să studiați puțin toate aspectele legate de construirea unor aparate optice.
Vă așteptăm cu noi vești.

_________________
mihai
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Sep 2019 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si bine ati venit!
Sunt sigur ca veti gasi indrumari foarte bune pe acest site pentru construirea telescopului.
Am inteles ca cei cu diferite grade de autism au dezvoltata o atentie aparte asupra structurilor in general. Cum astronomia este intr-un fel o structura organizata de stele va fi un domeniu foarte atractiv, unde atentia la detaliu conteaza enorm!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Sep 2019 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , inseamna ca te asteapta o investitie serioasa , deoarece trebuie sa nu dezamagesti copii , si teoria trebuie sustinuta de practica . In general un telescop reflector de calitate fiind mai ieftin , este de preferat unei lunete . Am avut caz cind cel matur nu a luat in serios hobbyul si a lasat la voia intimplarii , energia cu tot cu intentii, iar cei mici au uitat repede de cer , stele ..etc . Se recomanda o apertura de minim 8" sau 200mm . Eu am luat in conditii similare acelasi instrument , acum 2 ani la 900 lei de pe OLX . Bafta
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...highlight=

In general nu prea renteaza constructia unei oglinzi in zilele noastre , doar mecanizat , care include aparate de test , cunostiinte , materiale , timp , mizerie , adica banii grei . De aia zic .. aratale cerul , ambitioneazai , sa gaseasca singuri tintele si vezi reactia .
Sus
namasi
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2019
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2019 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru ca raspund asa greu,dar eu insotesc copii in fiecare zi, dimineata mergem la scoala, terminam scoala pe la ora 12.00 venim acasa, mancam si schimbam hainele si plecam la terapie.Ne intoarcem acasa pe la ora 17.00 mancam si rezolvam temele pentru scoala si ceva suplimentar.La ora 21.00 ii bag la somnic si cobor in atelier sa.mi termin si eu treaba. Momentan atelierul este in reorganizare deorece vreau incep sa instruiesc copii in lucruri practice, am inceput cu ei constructia a doua arcuri cu sageti.
In primul rand vreau sa va multumesc pentru promtitudinea dumneavoastra si pentru sfaturi.
Am inceput sa recitesc subiectele forumului, mai am de citit si voi citi, in princiupiu nu incep sa fac un lucru fara sa fiu sigur ca il voi termina si va fi functional,( toti apropiatii imi reproseaza ca sunt prea perfectionist) am inceput sa lucrez la macheta telescopului, fiind un domeniu necunoscut pentru mineincerc sa vizualizez ce probleme voi avea cand il construiesc.
Neavand experienta, m.am gandit sa construiesc un telescop reflector asemanator cu cu poza de la avatar a domnului Mircea Pteancu, oglinda 500mm apertura, lungimea dist. focala 2000 mm, inca nu stiu ce ocular voi folosi si nu am calculat oglinda care reflecta in ocular.
Multumesc pentru sfat domnule 2SKY pentru inceput voi cumpara un telescop, unde urmeaza
sa cer sfaturi pentru a incepe cat mai curand obervatiilecu copii si in parallel o sa lucrez la teescopul mentionat.
Am comandat table de aluminiupentru constructia tubului, electrozi pentru sudura aluminiu, o sa fac o unealta de slefuit grosier electrica (am comandat piese), am comandat sticla float pentru a ma familiariza cu slefuitul, nu am gasit sa cumpar in RO abrazivi de calitate si cantitati mai mici, am gasit pe forum o firma din Germania (http://www.stathis-firstlight.de/spiegelschleifen/materialeng.htm) cred ca o sa cumpar din Germania. In peralel ma documentez despre automatizare, urmeaza si documentarea sectiunii foto. In parallel cu copii urmam un curs de robotica, care sigur va ajuta.

Scuze pentru greselile de scriere.
Sus
namasi
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2019
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2019 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua

M.am hotarat sa achizitionez acest telescop: https://telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2031200-pyrex_100102 , credeti ca este bun pentru copii de 12 ani ? Ma refer la calitatea observatiei, deoarece
locuiesc in Bucuresti iar poluarea este foarte mare. Am posibilitatea sa il amplasez pentru observatii pe terasa blocului la etajul 10. As putea face ceva inmpotriva poluarii luminoase ?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Oct 2019 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

namasi

Iti urez spor la constructii si succes la observatii.
Montura pe care am ales-o se numeste ''circus cannon'' ,m-am inspirat dupa dobsonianul lui Seronik.
Sfatul meu este sa nu cumperi si sa nu construiesti nimic ,absolut nimic din partea mecanica a viitorului telescop pana cand oglinda principala nu va fi gata.
Dupa cum vei vedea ,deja procurarea unui disc de sticla suficient de mare in diametru si suficient de gros este o aventura in sine.
Acesti doi parametri vor dicta fara mila toti ceilalti parametri realizabili ai telescopului.
Iar diametrul si ,mai ales,focala va dicta parametrii tubului optic.
La lunete o diferenta de 10-15mm intre distanta focala estimata si cea realizata nu prea conteaza.
La un reflector,daca mecanica este deja construita ,o asemenea diferenta va fi o mini (chiar midi) catastrofa.

Proiectul tau nu este irealizabil dar este foarte ambitios.
Ai de traversat Manhattan Park pe sarma ,la 100 metri inaltime ,cu o canapea in spinare.
Nu-ti complica viata , nu lua si fotoliile cu tine.

Succes deplin orice vei decide ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2019 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

O oglindă de 500mm diametru este _extrem_ de mare. Nu cred că ai idee ce înseamnă acest lucru dpdv constructiv și logistic. Subscriu d-lui Mircea! Smile

Dacă dorești să șlefuiești, un kit de la Stathis este o alegere bună, dar pentru un începător diametrul maxim recomandat este de maxim 150 mm dacă găsești sticlă float de 16mm grosime sau de 114 mm dacă găsești de 12mm (sticlă de vitrină, mai ușor de găsit). Sper că ai înțeles din ceea ce ai citit că precizia de prelucrare a suprafeței se află la ordinul zecilor de nanometri. Înseamnă multe luni de muncă având în vedere programul încărcat. Apoi mai trebuie avut în vedere că nu oricine poate face aluminizarea oglinzilor de telescop cu strat de protecție corespunzător și că obținerea unei oglinzi secundare plane este chiar mai dificilă decât oglinda primară parabolică. Deși pare ușor de făcut după ce-ai citit cartea lui Nadolschi, nu este deloc așa. Pot să-ți spună câțiva dintre membri forumului care au încercat. Cred că se pot număra pe degete câți sunt în toată țara care au reușit să producă oglinzi la calitatea necesară. Nu spun asta ca să te descurajez, ci că trebuie să știi bine la ce te înhami.

Dobsonul de 203mm este suficient pentru a vedea din oraș planetele, Luna, și Soarele (numai cu filtru special!), câteva obiecte DSO mai strălucitoare, cu condiția ca pe terasă să nu ai becuri care să îți bată în ochi și nici împrejur. Desigur, turbulența inerentă unui acoperiș de beton cu izolația respectivă va împiedica utilizarea măririlor mari necesare la planete. Locul potrivit pentru observații NU este orașul și nici terasa de bloc. Eventual un parc din apropiere, ascuns printre copaci, însă mai nou și parcurile sunt luminate feeric cu becuri cu LED imposibil de filtrat.

Sfatul meu este să iei dobsonul și vreo 2-3 oculare mai bunicele și să ieși cu copiii de câte ori se poate în afara orașului, la 30-40Km măcar. Pentru vârsta lor este suficient asta, să învețe cerul, obiectele, mânuirea telescopului, utilizarea diferitelor oculare și hărți stelare. Eventual ia din târg sau OLX orice lentile găsești ieftin, binocluri stricate, obiective foto vechi, oculare de microscop, dezmembrați-le și vă jucați cu ele construind lunete și oculare pentru ele. Lasă șlefuirea pentru mai târziu, când vor fi la liceu.

Spor la studiu și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Oct 2019 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

In legatura cu planurile de constructie, iti recomand cartea "The Dobsonian Telescope" a lui David Kriege si Richard Berry. Kriege este fondatorul Obsession Telescopes, o firma varf de lance in dobsoniene gigant cum iti doresti tu, si probabil or sa-ti foloseasca mult sugestiile lui. Trimite-mi un mesaj privat daca nu reusesti sa o gasesti.

In legatura cu telescopul, e ideal pentru conditiile alese. E suficient de mic ca sa il poti cara relativ usor pe terasa respectiva (sau cobori pana la masina Smile ), si suficient de mare ca sa vezi lucruri interesante cu el, plus ca e si suficient de scurt ca niste copii de 11 ani sa poata observa fara sa se urce pe scarite, taburete etc. Pentru poluare luminoasa, daca becurile din zona unde locuiesti sunt mai mult pe sodiu, un filtru antipoluare luminoasa o sa-ti fie folositor, doar sa te uiti la spectrul blocat sa vezi ca acopera cum trebuie linia de emisie a sodiului (ca am vazut niste prastii pe alocuri...). Daca-s LED, mai nasol, ca alea stralucesc in banda larga, dar tot poti sa mai tragi putin de cer cu ajutorul unui "parasolar" ca la obiectivele foto, a unei glugi puse in cap cand observi, sau poate chiar un paravan daca lumina serioasa vine dintr-o singura directie. Alta carte pe care o recomand cu tarie ar fi The Urban Astronomer's Guide, de Rod Mollisse.

Mult succes si observatii cat mai dese!

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact