Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colectie de meteoriti si tectite


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2020 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un topic fantastic , felicitari Tudor !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Oct 2020 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 29 Oct 2020 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii, excelent topicul!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2020 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu știu cum mi-a scăpat acest topic la vremea când a fost inițiat. Mulțumiri pentru update!

Dacă s-or mai ține AstroFest-uri în viitor te rog să aduci mostrele (măcar alea ieftine...) pentru o prezentare la microscop. Am făcut chestia asta de mai multe ori cu mare succes folosind microscopul de observație din dotare și câteva mostre de meteoriți împrumutate de la Cătălin Păduraru. Ar fi și mai bine să fii prezent și să explici vizitatorilor câte ceva despre meteoriți. Cei de la Astroclub s-au luat imediat după mine și au venit cu un microscop piesă de colecție din alamă și foarte atractiv în sine. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Oct 2020 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, daca ne adunam la vreo observatie aduc ceva pietre ceresti Smile


Mai jos prezint un studiu:

LINIILE WIDMANSTATTEN

Am o bucata de meteorit feros care avea o parte relativ plata, ca o baza, pe care am decis s-o slefuiesc si s-o aduc intr-un singur plan pentru a vedea matricea Widmanstätten. Mi-a luat vreo doua ore sa slefuiesc cu smirghel de granulatie 100, 200 si 2000. La sfarsit i-am dat luciu cu laveta de slefuit bijuteriile. A iesit oglinda. In poza nu am vrut sa se vada vreo imagine oglindita in aceasta suprafata, ci am vrut sa evidentiez doar suprafata in sine, asa ca am facut clarul exact pe toate micro zgarieturile de pe suprafata. Dupa slefuire suprafata am acoperit-o uniform cu clorura ferica pentru a scoate in evidenta liniile Widmanstätten. Clorura ferica este o substanta pe care unii colectionari de meteoriti o considera chiar mai buna decat acidul azotic, fiind mai "prietenosa" decat acesta si dand rezultate cel putin la fel de bune. Plus ca se poate gasi relativ usor, in schimb acidul azotic nici nu se vinde persoanelor fizice. Tehnica de pregatire, preparare, aplicare si de uscare nu este complicata dar necesita multa rabdare si atentie pentru ca meteoritul trebuie expus treptat la aceasta clorura in functie de tipul meteoritului, pentru ca exista riscul ca suprafata sa se inegreasca excesiv de mult si atunci trebuie reluat procesul de slefuire (care e foarte lung)!
In pozele de mai jos se poate observa cum arata sectiunea slefuita si cum arata dupa ce a fost expusa la clorura ferica. Apoi prezint o poza de detaliu cu frumoasa matrice Widmanstätten. Meteoritul are o lungime de 2cm, asa ca liniile Widmanstätten nu sunt pe o suprafata mare si spectaculoasa, dar eu sunt multumit ca am experimentat chiar si pe acest mic esantion! (pozele se pot marii)



sectiune slefuita.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  349.9 kb
 Vizualizat:  de 5107 ori

sectiune slefuita.jpg



sectiune clorura ferica.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  995.92 kb
 Vizualizat:  de 5107 ori

sectiune clorura ferica.jpg



 Descriere:
 Marime fisier:  1.19 MB
 Vizualizat:  de 5107 ori





_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Oct 2020 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos , ai de gind sa iti diversifici colectia cu exponate 100% , din surse sigure doar ? Nu ai cautat si imposibilul ,....adica locuri cunoscute ca fiind impregnate cu meteorii mari ? Eventual 2-3 insi ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2020 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Îmi aduc aminte că la Studiul Metalelor (o materie grea, dar frumoasă, unde am avut un profesor foarte dur, unul din cei care băgau spaima în studenți... ) aveam la laborator microscoape inversate, cu un platan pe care puneam mostra deasupra, putea fi mai mare sau mai mică. Mostrele erau șlefuite oglindă, dar nu am văzut aceste linii ci granulația, diferite tipuri de aliaj Fe-C au culori ușor diferite și se văd clar la microscop. Unde este mai mult carbon este mai negru iar granulele sunt mai mari sau mai mici în funcție de cum sunt distribuite. Bănui că meteoriții au o structură complet diferită din cauza formării lor în condiții de gravitație redusă, dar nu am studiat problema în detaliu, la măriri mari.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Oct 2020 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RobertG,
multumesc!

2Sky,
Nu cunosc astfel de locuri propice la noi in tara tinand foarte mult de hazard si de geografia suprafetelor intinse relativ reduse de la noi. Ca un haz de necaz, la noi gasesti prezervative si peturi incepand din centrul orasului si pana chiar in locurile cele mai retrase din natura Smile Insa serios vorbind, deserturile sunt cele mai bune locuri de pe Terra de gasit meteoriti pentru ca au suprafata intinsa si relativ uniforma, orice piatra cel putin la suprafata nisipului fiind usor de observat. Asta nu inseamna ca la noi in tara nu se pot gasi meteoriti, insa mai greu! Probabilistic sansele cele mai mari sa gasesti meteoriti sunt in zonele cu suprafete pe harta cat mai intinse si fara vegetatie! Este logic ca zona de cautare trebuie sa si fie cu o suprafata cat mai mare! Probabilitatea sa cada din nou, in aceeasi zona un meteorit este minima! Cine a facut razboiul stia ca cel mai sigur loc la un atac aerian era craterul unei bombe vechi, pentru ca probabilitatea sa cada alta bomba acolo, sau chiar in apropiere, era minima. Astfel deserturile sunt cele mai bune zone de gasit pentru ca au o suprafata intinsa enorma (desertul Sahara este cat jumatate de Europa)! Nu degeaba printre beduini este deja o noua meserie: cautatori de meteoriti! Acolo este locul perfect pentru asa ceva, o mare parte din meteoritii gasiti anual sunt gasiti in acea zona, dar si in alte deserturi mai mici din America sau Asia. Acolo in desert m-as duce noaptea cu un telescop si ziua dupa meteoriti Smile
https://www.youtube.com/watch?v=WgW2K5EEW1U

Erwin,
Da, procesul aparte de racire al fierului si nichelului din componenta meteroritului da aceasta matrice Widmanstätten formata din kamacite si taenite. Procesul de racire al unui meteorit a avut loc in milioane de ani se pare intr-un ritm de aproximativ 1 grad la 1000ani!
Kamacitele sunt aliaje ce se gasesc pe Pamant doar in meteoriti. Kamacitele sunt un aliaj fier/nichel in proportie 90/10 sau 90/5.
Taenitele sunt aliaje ce se gasesc pe Pamant mai ales in meteoritii ferosi. In comparatie cu kamacitele, taenitele sunt un aliaj ce au in componenta mai mult nichel, intre 20% si 65% si restul fier. Procentajele sunt luate de pe Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Widmanst%C3%A4tten_pattern
In poza a doua se observa ca o bucata foarte mare din sectiune (cea din dreapta) a oxidat complet diferit, fiind mai putin oxidata fata de restul suprafetei, aratand ca o "plomba". Aceasta indica o concentratie diferita de nichel/fier fata de restul corpului. Ea poate fi chiar o banda Widmanstätten lata pe care am fi putut-o vedea mai lunga si mai bine daca mostra de meteorit ar fi fost mai mare (meteoritul meu are doar 2cm lungime)



slefuita.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  326.64 kb
 Vizualizat:  de 5059 ori

slefuita.jpg



oxidata.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  925.28 kb
 Vizualizat:  de 5059 ori

oxidata.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Oct 2020 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos ti-a iesit. Postez si eu un macro cu Olympus 35mm la un fragment din Campo del Cielo al meu, din pacate acum e tot ruginit.


campo1s3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  523.73 kb
 Vizualizat:  de 4992 ori

campo1s3.jpg



campo4s3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  621.04 kb
 Vizualizat:  de 4992 ori

campo4s3.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Oct 2020 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos exemplu de benzi Widmanstätten! Ce daca a ruginit, poti sa-l slefuiesti si tu si sa-l faci cum l-am facut si eu si iese "ca nou" Smile

Ce dimensiuni are? Cam 5-7cm diametrul general?

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Noi 2020 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o bucata mai maricica (cam 5cm) din meteoritul "Campo del Cielo", pe care am hotarat pana la urma s-o sectionez in doua ca sa am o suprafata de sectiune numai buna de etalat matricea Widmanstätten. Am fost la un prieten sculptor care s-a oferit el sa sectioneze meteoritul pentru mine. I-am cam umplut salopeta de praf de meteorit Smile Pierderile au fost minime, doar doua bucatele subtiri s-au desprins de una dintre parti si pe care normal ca le-am pastrat si pe ele cu mare grija! Cele doua parti rezultate le-am slefuit si pregatit pentru clorura ferica. Iata ce structuri frumoase se aflau ascunse in acest octahedrit vechi de 4.5 miliarde ani! Este de fapt o "scrisoare" de la inceputul sistemului nostru Solar ajunsa la noi prin intermediul acestui "curier" cosmic Smile Pozele se pot marii!


1.jpg
 Descriere:
'Scrisoarea" intreaga inainte de desfacere
 Marime fisier:  976.74 kb
 Vizualizat:  de 4891 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
desfacerea vechii "scrisori"
 Marime fisier:  972.73 kb
 Vizualizat:  de 4891 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
prima "pagina"
 Marime fisier:  948.84 kb
 Vizualizat:  de 4891 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
a doua "pagina"
 Marime fisier:  1005.23 kb
 Vizualizat:  de 4891 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
prima 'pagina" mai in detaliu
 Marime fisier:  1.16 MB
 Vizualizat:  de 4891 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
a doua "pagina" mai in detaliu
 Marime fisier:  1.12 MB
 Vizualizat:  de 4891 ori

6.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Noi 2020 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Foarte frumoase fotografiile,felicitari si multumesc !
Structura acestor meteoriti imi pare a fi foarte ciudata.
Cum se explica , in ce mod s-a format oare o asemenea roca compozita ?


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Noi 2020 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea!

Ce este interesant este iluzia tridimensionala a acestei structuri, sectiunea in realitate fiind o suprafata slefuita plana

Aici este explicatia si se poate citi mai mult si in linkul de pe Wikipedia
tudor a scris:

....procesul aparte de racire al fierului si nichelului din componenta meteroritului da aceasta matrice Widmanstätten formata din kamacite si taenite. Procesul de racire al unui meteorit a avut loc in milioane de ani se pare intr-un ritm de aproximativ 1 grad la 1000ani!
Kamacitele sunt aliaje ce se gasesc pe Pamant doar in meteoriti. Kamacitele sunt un aliaj fier/nichel in proportie 90/10 sau 90/5.
Taenitele sunt aliaje ce se gasesc pe Pamant mai ales in meteoritii ferosi. In comparatie cu kamacitele, taenitele sunt un aliaj ce au in componenta mai mult nichel, intre 20% si 65% si restul fier. Procentajele sunt luate de pe Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Widmanst%C3%A4tten_pattern
In poza a doua se observa ca o bucata foarte mare din sectiune (cea din dreapta) a oxidat complet diferit, fiind mai putin oxidata fata de restul suprafetei, aratand ca o "plomba". Aceasta indica o concentratie diferita de nichel/fier fata de restul corpului. Ea poate fi chiar o banda Widmanstätten lata pe care am fi putut-o vedea mai lunga si mai bine daca mostra de meteorit ar fi fost mai mare (meteoritul meu are doar 2cm lungime)

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 01 Noi 2020 23:20, modificat de 1 data in total
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Noi 2020 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi vine sa pling , un meteorit se taie daca vrei sa il vinzi , sau sa faci teste ! altfel nu ! Discul 0,3 mm si asa e prea gros ! Nu se prinde ca pe un surub cu clestele , ci se lipeste cu silicon ... Acum e tirziu . Cine se ocupa cu asa ceva pe viitor , e bine sa stie , altfel il poti chiar pierde . E ca si cum ai da pe parabolica cu perie de sirma , si il mai si punctezi cu punctatorul . Nu stii te uiti pe YT , ca nu esti primul care face asa ceva . Asta nu e treaba , e , bataie de joc , trebuie invatat cum sa te comporti cu meteoritii . Pacat ....
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Noi 2020 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ai decat sa plangi si atunci cand meteoritul se izbeste de pamant si face "buba"! Cunosc atitudinea ta noninterventionista! Iti aduc la cunostiinta ca acest "Campo del Cielo" este cel mai ieftin tip de meteorit de pe piata, astfel o interventie "in house" se justifica din toate punctele de vedere!

Eu am facut totul in cunostiinta de cauza si nu mi-am "batut joc", informandu-ma temeinic asupra tuturor aspectelor tehnice, fiind constient si cantarind in acelasi timp si toate riscurile, luand toate masurile pentru a fi o reusita! Iti spun, a meritat riscul cu varf si indesat, pentru ca de fapt a fost un risc neinsemnat dar care a dat rezultate extraordinare! Meteoritul s-a taiat foarte bine si nu vreau sa-l vand ci doar sa-mi placa si sa studiez acest domeniu cat mai in detaliu. Dar chiar daca as fi vrut sa-l vand tot asa procedam, pentru ca acum il pot vinde chiar la pret dublu sau chiar triplu, tocmai datorita acestei matrice Widmanstätte care ii da, pe langa frumusete si spectaculozitate, si o garantie de autenticitate reala si imbatabila a acestui meteorit. In schimb, garantia de hartie pe langa ca nu ti-o poti permite apeland la experti sau tehnici mai avansate [b], pentru ca nu se justifica financiar la un meteorit ieftin ca acesta, aceasta garantie pe hartie uneori mai lasa loc si de indoieli . Normal ca intotdeauna vor fi scule, materiale mult mai bune si la care nu voi avea acces sau timp vreodata! Dar si in situatiile acelea vor fi oricum mici pierderi si riscuri la taiere de care trebuie sa fim constienti, si nu sa exageram cu analogii gen "perie de sarma pe oglinzi parabolice"!
Ca o concluzie, atat meteoritul meu cat si eu suntem mult mai castigati acum! Eu ca am experimentat acest lucru, iar meteoritul ca inainte era mai anost si acum e cel putin interesant, "primind" pe deasupra si un certificat real de autenticitate! Toti colectionarii, cand au ocazia, isi taie mostrele pentru a se vedea aceste minunate dungi Widmanstätte care sunt certificatul de garantie "la purtator" al meteoritilor ferosi! Sunt perfect multumit si nu am "chinuit" cu nimic meteoritul, s-a lucrat foarte "curat" cu mare atentie si pricepere, cu exceptia a doua mici bucatele care s-au desprins la sfarsit! Dar ma asteptam sa se intample asa, pentru ca meteoritul nu avea o forma compacta avand o arhitectura cu multe protuberante care inevitabil ar fi cedat la orice fel sau tip de taiere !

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact