Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31abfinalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225138
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu Alcor?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Aug 2007 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un instrument optic care tremura/vibreaza e o catastrofa. Poate sa fie oricat de bun, toate calitatile lui se duc pe apa sambetei. Mecanica din jurul opticii este la fel de importanta ca si optica.
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 19 Ian 2008 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bakunin99 a scris:
Apropo de ce poti si ce nu poti sa vezi cu un binoclu: eu am avut (acum l-amm vandut, hopefully Smile ), un binoclu Tasco 20x50, fara coating albastru (avea din ala rubiniu Smile ), intr-un cuvant o porcarie pentru astronomie.
L-am luat nestiind nimic despre coatinguri si crezand ca zoom-ul conteaza (bine ca nu mi-am luat un telescop atunci), dar a fost initierea mea in astro.
So, am vazut roiuri deschise foarte frumoase, Andromeda Smile, si altele. Dar pe un cer de mag. 6 probabil ... undeva la tara. Deci poti sa vezi mult mai mult decat Luna cu un binoclu, mai ales daca e decent si nu ce am avut eu.


In primul rand imi cer scuze de offtopic, dar m-am decis sa scriu aici ca sa nu incep un alt topic.
Am facut si eu comanda de un binoclu tasco 20x50, coating rubiniu:)). As vrea sa stiu si eu daca e bun in general pt observatii terestre. O sa il folosesc si pt observatii astro chiar daca nu e atat de potrivit pt asa ceva. La fel as vrea sa stiu si daca are o colimare buna; ce tip de prisme are si daca se pot regla la acest tip de binoclu?...si in general ce inconveniente ofera acest binoclu?

Multumesc anticipat.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 20 Ian 2008 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul Tasco a facut multe victime se pare.. Si inca nu a terminat. In principal din cauza ca se gaseste si la magazine foto sau chiar de alt profil.
Eu am un 20x50 de doi ani si pot spune sincer ca nimic nu m-a multumit la el. Nici redarea culorii, in nici un caz calitatea optica, colimarea este catastrofala, din fericire este un obiect simplu si se poate remedia aceasta problema. Constructia e din plastic exact unde nu trebuie, obiectivele se tin in filete cu 3 spire asimetrice. Alinierea axei optice este o problema de asemenea. Prismele sunt montate cu chingi metalice rezistente care au doua probleme - una este ca in montura de plastic a corpului, ele fiind foarte tensionate, se aliniaza aiurea si trebuie lipite sau cumva priponite, altfel se decaleaza prismele. Coatingul este foarte slab si denatureaza imaginea.. Ce sa mai zic.. este o mizerie, si inca una scumpa.
Pentru astronomie, la 20x este imposibil sa elimini vibratiile si nu cred ca are sens avind in vedere proprietatile lui optice ca cineva sa se chinuie sa-l monteze pe trepied.
Ca sa nu disperi total pt ca inteleg ca l-ai comandat deja, trebuie sa spun totusi ca este destul de util ca s-o vezi pe Maria cum vine de peste deal.. sau alte observatii DIURNE facute de pe pervaz.
Numai bine.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 20 Ian 2008 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt raspuns.
Comanda as putea sa o anulez...banii nu i-am dat inca...
As vrea sa stiu daca binoclul urmator ar fi mai bun decat acel tasco 20x50 avand in vedere ca nu dispun de prea multi bani.

http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP3%2016x50%20FC
Sus
moni
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Oct 2007
Mesaje: 25



Localitate: Cj-N

MesajTrimis: 20 Ian 2008 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liony a scris:
Multumesc pt raspuns.
Comanda as putea sa o anulez...banii nu i-am dat inca...
As vrea sa stiu daca binoclul urmator ar fi mai bun decat acel tasco 20x50 avand in vedere ca nu dispun de prea multi bani.

http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP3%2016x50%20FC


Acelasi Tasco cu o alta denumire (lipsa de nume). Se pare ca iti place "zoom"-ul mare Surprised si esti incepator de-a binelea. Cu cat puterea de marire este mai mare campul vizual scade si imaginea tremura daca il tii in mana. Daca ai fi citit aici pe forum sau altele inainte de a te arunca sa iei ceva ai fi putut face distictia dintre unul cu caracteristici dezirabile si unul cu caracteristici nedezirabile pentru astronomie. Iar din alegerea a doua a ta se vede in continuare ca nu ai citit nimic (iti vei da seama mai tarziu, unde e problema majora la el). Trebuie sa intelegi ca in optica orice instrument valoareaza cat dai. Cel din link e aproximativ la fel de slabut, un pic mai bun ca si tasco-ul acela.

Daca tot vrei un binoclu cu putere de marire mai mare poti lua un 15X70 sau un 12X60 de la Celestron de exemplu (http://www.skywatcher.ro/BinoCel/skymaster.htm). Aceste au caracteristicile dezirabile pentru astronomie: au coating multistrat verzui-rosiatic (cel adecvat pentru astronomie), prisme din Bak4 acoperite cu straturi antireflex, si sunt construite solid. In plus pot fi tinute in mana ambele fara sa tremure imaginea. Noi am luat in decembrie un asemenea binoclu (SkyMaster 15X70) si constructia mecanica si optica sunt excelente, iar colimarea e aproape perfecta. In putinele nopti senine am putut vedea cu el nebuloasa din Orion si niste clusteri de stele si pot spune ca nu ma asteptam sa se vada asa bine intr-un binoclu.
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 21 Ian 2008 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la acele modele dar nu dispun de atatia bani. Asadar as vrea sa imi recomandati daca se poate cel mai bun binoclu 10x50 sau 12x50 pana in 200 ron. Sunt constient ca nu va fi calitativ, si va fi un binoclu slabutz, dar de 200 ron as vrea sa iau ce se poate mai bine.

P.S. Am citit pe forum multe lucruri interesante si am renuntat la o marire mai mare de 12 X.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2251



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2008 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa incerci sa il cumperi pe asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=20857#20857 cu toate ca a zis ca nu il mai vinde eu sunt aproape sigur ca daca ii faci o oferta concreta ti-l va da.
Dupa mine este un binoclu bun.
Numai bine!
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 21 Ian 2008 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa iau un binoclu nou nu la mana a doua...chiar daca lasa de dorit calitatea imaginii oferite. Inca mai astept o recomandare pt un binoclu cu valoare pana in 200 ron, care sa isi merite banii si sa fie 10X50 minim. Multumesc.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 21 Ian 2008 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,arunca o privire si aici,mai mult de 20 € nu cred ca te costa transportul pina in tara.
Eu am privit printr-un 8x30 si era mult peste Norconia 20x50 pe care il aveam eu.E una din cele mai bune alegeri,rusii inca nu fac jucarii.
http://www.shop.zenitoptics.com/catalog/de...83490d77fb
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Ian 2008 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai bine ramai la cele de 200-250 de lei (de pe site-ul Alcor de exemplu/sectia binocluri astro) pentru ca nu sunt acele jucarii care le gasesti la taraba cu un corp din plastic, strat antireflexiv rosu si ciudat si pline de aberatii cromatice/sferice.
Eu am avut ocazia sa ma uit printr-un binoclu de taraba si s-a vazut imediat
diferenta crasa de calitate. Am un 10x50 Olympus DPS-I (binoclu ieftin: doua sute si ceva de lei) si are o imagine foarte clara; nu are in schimb un strat antireflexiv "ca la carte" - se vad reflexii mici cand te uiti la luna de ex.
Jucarii sunt mai ales cele de pe site-uri care vand de toate si care nu vand
Olympus, Canon, Practika, Celestron, ci Sakura, "celebrul" Tasco 20x50.... Laughing

PS : Si apropo, nu tot ce e din China e de calitate proasta; ca dovada majoritatea telescoapelor, accesoriilor, binoclurilor se vand si au o eticheta pe care sunt scrise cele 3 cuvinte hulite Laughing
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 21 Ian 2008 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumec pt sfaturi.
Pe langa varianta pe care am precizat-o mai sus cu acel binoclu de la alcor 16x50, am mai gasit alte 2 variante.

1. Bresser Hunter 10x50
http://astromagazin.ro/catalog/product_inf...7a3585bb95

2. Bresser Travel 16x50
http://astromagazin.ro/catalog/product_inf...7a3585bb95

Va rog sa imi spuneti si mie care binoclul dintre aceste 3 (alcor+cele 2 bresser) este mai bun(colimare mai buna, coating mai bun, etc) si merita comandat. La fel as dori si ceva informatii despre binoclurile bresser... sa nu ma trezesc apoi sa fie exact ca acel tasco 20x50 - "o mizerie...si inca una scumpa".

Zoom-ul de 16x nu cred ca o sa fie o problema daca il folosesc pt observatii terestre, poate doar acel tremurat al imaginii. Orice alegere as face o sa il folosesc si pt observatii astro.
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 24 Ian 2008 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am ramas la varianta 10x50 bresser. L-a folosit cineva? stie cineva ce parti pozitive/negative are acest binoclu?

Atasez mai jos o descriere mai detaliata a acestui produs:

http://www.astroshop.ro/prd199_Binocluri_Hunter-10x50-Bresser.php
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 24 Ian 2008 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liony a scris:
Am ramas la varianta 10x50 bresser. L-a folosit cineva? stie cineva ce parti pozitive/negative are acest binoclu?

Atasez mai jos o descriere mai detaliata a acestui produs:

http://www.astroshop.ro/prd199_Binocluri_Hunter-10x50-Bresser.php


Acest Model aratat este un instrument simplu, dar macar coating este bun uzabil pentru astronomie si colimarea este buna.

Pentru inceput si la pretul asta, este un instrument bun.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Liony
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 12



Localitate: Rm. Valcea

MesajTrimis: 24 Ian 2008 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt raspuns si promtitudine domnule Robert. In suma maxima de 200 ron banuiesc ca am facut alegerea cea mai buna. Daca as fi dispus de mai multi bani pt inceput as fi avut alte alternative.

Toate cele bune...si cer senin.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Ian 2008 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liony a scris:
Multumesc pt raspuns si promtitudine domnule Robert. In suma maxima de 200 ron banuiesc ca am facut alegerea cea mai buna. Daca as fi dispus de mai multi bani pt inceput as fi avut alte alternative.

Toate cele bune...si cer senin.


Mai ramane alternativa a mai strange ceva bani si a achiza dupa asta un instrument mai bun. Asta face sens, vazand ca in drumul vietei instrumentului, pretul mai mare se va rasplati inapoi, prin o calitate majora si cu asta imagini respectabil de mai bune.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact