Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lord_of_the_Rings.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Argumente pentru identitatea dimensionala masa sarcina


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2019 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Argumente pentru identitatea dimensionala masa sarcina
Raspunde cu citat (quote)

Rasfoind paginile cu topicurile postate la sectiunea de -Fizica- am vazut ca lipseste tocmai fisierul care sta la baza teoriilor alcatuite de mine. Acesta trebuia sa fie postat inainte de toate. Intr-u cat nu s-a mai postat nimic interesant pe forum, in ultima vreme, m-am gandit sa indrept situatia si sa postez scrisoarea pentru domnul profesor Tudor Vasile, in care am adunat argumentele pentru identitatea dimensionala masa-sarcina, inpreuna cu diagrama cauzala, in care apar marimile fizice si constantele fizice de legatura. Pana acum nu am primit nici-un raspuns de la domnul profesor. Presupun ca nu-l intereseaza de loc ideea, sau considera ca este o erezie care nu merita nici-un raspuns. Ma asteptam de la domnul profesor la opinii competente, ca de la un profesionist. Din ultima postare a dumnealui am impresia ca este atras mai mult de filozofie decat de fenomenele fizice.


SCRISOARE PENTRU DOMNUL PROFESOR.pdf
 Descriere:
Sunt postate cateva rationamente din care ar rezulta ca o demonstratie logica identitatea dimensionala intre masa gravifica si sarcina electrica. Sunt adaugate si formule luate de pe internet care par sa sustina aceasta identitate.

Descarcare
 Nume fisier:  SCRISOARE PENTRU DOMNUL PROFESOR.pdf
 Marime fisier:  971.25 kb
 Descarcat:  de 211 ori


_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2021 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina.
Raspunde cu citat (quote)

In acest pdf se demonstreaza identitatea dimensionala masa-sarcina, plecand de la permitivitatea electrica a vidului, epsilon,zero. Adimensionalitate cu care se demonstreaza dimensiunea de lungime L a capacitatii electrice si adimensionalitatea factorului (constantei) interactiunilor electrice k. Sper ca aceasta demonstratie sa convinga pe toata lumea de identitatea dimensionala masa-sarcina si ca prin urmare obliga la acceptarea consecintelor pe care le produce aceasta identitate dimensionala, asupra sistemului teoretic al fizicii. Dimensiunile fizice folosit in aceasta demonstratie au fost luate din -Indrumatorul matematic si tehnic-, aparut la -editura tehnica- in anul 1964.


argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina.pdf
 Marime fisier:  323.1 kb
 Descarcat:  de 108 ori


_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Mar 2021 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina.
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Sper ca aceasta demonstratie sa convinga pe toata lumea [...]

Forumul nostru si mai ales categoria "Fizica" ajung sa fie citite de un numar foarte mic de persoane!
Cum ar putea fi convinsa "toata lumea"?
Pentru asta trebuie sa publici descoperirile in alte parti ale internetului, eventual in publicatii de specialitate. Idea Rolling Eyes
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2021 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP

Cand am scris postarea, am avut de fapt in vedere lumea userilor de pe forum. Eu am tot incercat sa public lucrarea cu descoperirile mele, dar am fost refuzat in permanenta, pe motiv ca nu am o bibloigrafie cu reviste si tratate occidentale, in care sa fi fost publicate articolele din lucrare.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Mar 2021 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Cand am scris postarea, am avut de fapt in vedere lumea userilor de pe forum.

OK, multumesc de lamurire.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Mar 2021 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Forumul nostru si mai ales categoria "Fizica" ajung sa fie citite de un numar foarte mic de persoane!

Multumim domnule moderator!!
Misiune indeplinita.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Mar 2021 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Multumim domnule moderator!!
Cu placere, domnule IACOB DUMITRU!!

IACOB DUMITRU a scris:
Misiune indeplinita.
Ce misiune? Misiunea cui?
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 14 Apr 2021 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina.
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
In acest pdf se demonstreaza identitatea dimensionala masa-sarcina, plecand de la permitivitatea electrica a vidului, epsilon,zero. Adimensionalitate cu care se demonstreaza dimensiunea de lungime L a capacitatii electrice si adimensionalitatea factorului (constantei) interactiunilor electrice k. Sper ca aceasta demonstratie sa convinga pe toata lumea de identitatea dimensionala masa-sarcina si ca prin urmare obliga la acceptarea consecintelor pe care le produce aceasta identitate dimensionala, asupra sistemului teoretic al fizicii. Dimensiunile fizice folosit in aceasta demonstratie au fost luate din -Indrumatorul matematic si tehnic-, aparut la -editura tehnica- in anul 1964.


Am verificat.Da perfect adevarat ce scrieti dvs ca si demonstratia.
Nu stiu ce asteptati de la prof Tudor Vasile. Este o alta fizica confirmata.

Daca v-as zice ca exista o legatura intre campul gravitational si campul electric ....Cool

Dar din pdf vad ca stiti deja lucrul acesta. Aplicatiile le vedem la off-topic.

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2021 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cadi

Am avut speranta ca dl Vasile Tudor sa imi confirme, sau sa imi infirme, ca o persoana competenta in domeniu, corectitudinea demonstratiei. Si astfel sa am o baza pentru sustinerea sau respingerea identitatii dimensionale masa-sarcina. Apoi daca dumnealui a venit cu teoria dipolilor vortex, vroiam sa imi spuna ce parere are asupra perechilor de turbioane care ar aparea la nucleunii modelati ca rotoare foarte-multipolare si care ar explica aparitia, nasterea si existenta vortexurilor, vortexuri care ar explica mecanismul atractiei gravifice intre mase. Vroiam apoi sa imi spuna ce stie despre spatiul (universul) hiperbolic, care am vazut undeva, ca se spune ca ar fi la origine acceleratiilor gigantice din campul electric. Eu presupun ca dl profesor, ca oricare savant, este bine fixat in dogmele sistemului teoretic oficial si nu isi permite sa nu respecte aceste dogme. De aceea este obligat la tacere.
Sau poate considera postarile mele, ca argumentari neserioase si la nivel asa de elementar, incat nu trebuiesc luate in considerare si nu merita niciun raspuns.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2021 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Expui aici o viziune proprie despre ce crezi tu ca e lumea -universul si cum functioneaza . totul functioneaza si fara noi din vecie nu conteaza ca unii ar intelege aproape tot sau aproape nimic . pentru semenii tai conteaza daca exista o utilitate practica imediata la toata munca ce depui.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2021 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Stanescu

Eu cred ca utilitatea practica a sistemului bidimensional al marimilor fizice, care rezulta din identitatea dimensionala masa-sarcina este aceea ca simplifica mult calculele cu marimile fizice. Si sunt convins ca la un moment dat va fi utilizat de toata lumea. Dar totodata ar induce in mintea oamenilor ideea universului fizic bidimensional. Numai ca savantii nostri nu pot sa admita asa ceva, decat daca va veni din occident. De aceea ar fi fost foarte bine venite niste observatii critice, asupra argumentarilor, de la persoane foarte competente in domeniu. Tacerea savantilor este dea dreptul derutanta. Fiindca nu stiu ce sa cred. Judecata mea este corecta sau nu?.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Apr 2021 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da bun dar arata clar cu un exemplu de aplicatie practica ce rezultat uluitor ai cu viziunea ta si calculele tale ceva ce nu reusesc savanti cu fizica oficiala .
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Identitatea dimensionala masa-sarcina.
Raspunde cu citat (quote)

Dl Stanescu

Pai nu am aratat ca modelele care rezulta, din consecintele identitatii dimensionale masa-sarcina, explica simplu aspectul ondulator si corpuscular al luminii, explica aparitia fotonilor gama de frecventa mica, din fotonii gama incidenti, de frecventa mare, din teoria lui Compton, explica existenta fluxului eteric de aspiratie, al substantei neutra electric. Flux eteric de aspiratie, care explica atractia gravifica dintre mase, orbitarea corpurilor cosmice, caderea libera a corpurilor, cu aceeasi viteza si fluxul mareic al oceanului planetar, simultan cu aceeasi amplitudine pe ambele fete. Aceste idei nu sunt scoase din burta. Sunt argumentate cu o matematica elementara si pe baza legilor cunoscute al fizicii si sustin ideea interactiunii permanente a maselor, a substantei, cu spatiul fizic, prin care se transmite miscarea intre sisteme. Si deci spatiul fizic nu este un vid gol sec, asa cum sustine relativitatea, ci are o consistenta materiala, care asigura suportul miscarilor in universul fizic. In lipsa acestui suport al miscarii, nu ar putea exista translatia corpurilor cosmice prin spatiu si nu ar exista universul fizic. Fiindca miscarea fizica ar fi inposibila.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 20 Apr 2021 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Cadi

Am avut speranta ca dl Vasile Tudor sa imi confirme, sau sa imi infirme, ca o persoana competenta in domeniu, corectitudinea demonstratiei. Si astfel sa am o baza pentru sustinerea sau respingerea identitatii dimensionale masa-sarcina. Apoi daca dumnealui a venit cu teoria dipolilor vortex, vroiam sa imi spuna ce parere are asupra perechilor de turbioane care ar aparea la nucleunii modelati ca rotoare foarte-multipolare si care ar explica aparitia, nasterea si existenta vortexurilor, vortexuri care ar explica mecanismul atractiei gravifice intre mase. Vroiam apoi sa imi spuna ce stie despre spatiul (universul) hiperbolic, care am vazut undeva, ca se spune ca ar fi la origine acceleratiilor gigantice din campul electric. ....


Nu sunteti singurul care a observat corespondenta.
Stati linistit relatiile scrise de dvs. sunt corecte.
Ca o completare eu cred ca semnul sarcinii este dat de spin:
daca spinul este dextrogir avem sarcini pozitive si daca spinul este levogir sarcini negative.
Un exemplu de incarcare opusa ar fi electronul si pozitronul si posibil o legatura si cu teoria dipolilor
vortex a d-lui Vasile Tudor pentru ca spinul pozitronului este rasturnat fata de electron.
Daca la electron directia vortexului (spinului) este de sus in jos la pozitron este de jos in sus.

_________________
The truth is out there
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Apr 2021 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este inutila toata agitatia voastra bacteriana . pamantul sistemul solar va fi inghitit de focul soarelui si nu ramane nici o urma a creieraselor umane si tot ce au gandit . oricum totul merge exact ca inaintea aparitiei pamantului si a vietii ganditoare ca anomalie extrem de rara .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact