Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rupes_recta.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Leo I


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2019 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Leo I
Raspunde cu citat (quote)

Pitica Leo I (UGC5470) este o galaxie aflată în direcția constelației Leu, satelit al galaxiei noastre. Asemănătoare norilor lui Magellan, ea este unul dintre cei mai îndepărtați sateliți galactici. A fost descoperită fotografic în 1950 la Palomar cu camera Schmidt de 48 de inci. Ce o face interesantă este că se află la doar 12 minute de arc de cea mai strălucitoare stea din Leu, Regulus. Diferența de strălucire între cele două obiecte este foarte mare.

Tocmai de asta e o țintă preferată a mea și într-o seară, după ce am terminat 3 masurători la transienți, am zis că dau o tură și la Leo I.

Imaginea este cu newtonian de 200mm f4.5 și MPCC v1. Expunerile individuale de 120s, 14 în total pe L. Sunt multiple reflexii între MPCC, filtre și senzor, REgulus fiind la m1.4. Imaginea este procesată pentru scoaterea gradienților, pentru că deja veneau cirușii, se observă toate reflexiile și chiar o umbră a secundarei și două vane întunecate paralele cu acele de difracție. Cu toate astea, știind ce dificil e de tras ținta m-am bucurat foarte tare să văd între ce puzderie de galaxii stă. Când au venit cirușii, pe expunerea 15, am văzut cum pitica s-a șters instant, apoi am oprit mașinăria. Au fost 2 ore de senin cu 3 măsurători și 2 ținte făcute de plăcere.

Pun și aici o mini fotografie doar orientativ, dar e indicat să folosiți direct linkul de full size. În aceeași seară am tras și NGC4565, M51 pentru LBV-ul de mag 17 și le-am pus linked aici. Ceilalți doi transienți nu sunt așa de interesanți. 51 și 4565 sunt DBE și deconvoluționate atent ca să nu distrug background-ul. Acum trebuie niște cer senin pentru a trage ceva ore Very Happy

Leo I 14x120s https://ibb.co/sR1jrd6

M51& AT2019ABN 5x180s https://ibb.co/j32JjYk
NGC4565 9x120s https://ibb.co/dtCBTb9

E frumos că vă puteți plimba pe ele pe la cele mai mărunte galaxioare, bun de văzut înainte de culcare într-o noapte înorată

Cer senin tuturor!



leo1mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  872.62 kb
 Vizualizat:  de 1577 ori

leo1mic.jpg



_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Mar 2019 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase capturi! Bravo!
Eu n-am mai avut cer pentru DSO de trei luni. Cand prindem o fereastra de o ora trebuie sa fim pregatiti sa o exploatam. Nici pomeneala sa ne apucam de tinte ce necesita zeci de ore de expunere, doar daca vrem sa lasam sarcina asta mostenire generatiilor urmatoare.

_________________
Marius
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2019 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Tu stai in Busteni, Leo 1 e foarte sensibila la poluare de exemplu. La cea mai mica urma de ceva se sterge zici cu buretele. Eu ies mai departe de oras si simt ca aia imi e soarta, sa car alea dupa mine si sa le duc se colo colo unde e cerul ok. Avantajul e ca pui so setupul in 10 minute cu antrenamentul dobandit.
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Mar 2019 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mama ce petic e Leo I. Nici nu mi-am imaginat ca poate fi vazut, atat de aproape de Regulus.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2019 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te lupți un pic cu el și iese. Cer bun să fie, și da, e mare, latura mică a pozei este cam 0.8 grade. Mă refer la cea din linkul full size
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact