Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte_11_09_05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 28 Oct 2020 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Mihai! Superbe provocari. Si Vallis Alpes si caldarea lui Ptolemeu se vad cel mai bine cam cu 1 saptamana dupa luna plina. Asa ca saptamana viitoare atac Luna cu TMB-ul!
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Noi 2020 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,Sambata 31 Octombrie a fost Luna Plina si inca una atat de luminoasa de-ti dadeau lacrimile daca te uitai la ea ,chiar si cu ochiul liber.
Dar daca-i senin = observatii !

Am inceput cu luneta ''zoth'' 90x600mm la care am incercat o varianta de utilizare a vizorului binocular ,asezand adaptorul 2''/1.25'' direct in focuser si folosind o diagonala de 1.25'' cu prisma.
Prisma , asa cum stie tot amatoru' arunca imaginea ''mai in spate'' decat oglinda.
Spre regretul meu profund , nu am putut sa ajung in focar nici asa.
Am ajuns, datorita acestor experimente ,sa stau cu spatele la cer si sa admir nervurile frunzelor din iedera luminata de Luna si ochiurile din plasa gardului.
Ocularele folosite sunt o pereche de 25mm focala ,de la Bausch and Lomb, achizitionate aici pe forum, de la Lentilozaur.
Calitatea imaginilor terestre a fost atat de buna incat doar a dublat gustul amar al esecului !

Am pus iar toata parafernalia binoculara la somn obligatoriu , am pus inapoi diagonala de 2'' si am observat cateva obiecte mai luminoase , usor de gasit pe cerul de clestar :

*Luna a fost primul obiect observat, ceea ce a fost o gresala.
Am folosit G=150x/Lacerta 4mm+ filtru oranj 23A dar turbulenta a fost prea intensa ca sa permita observarea de detalii.
Destul de multa vreme am vazut ''stele verzi'' , ba chiar am vazut totul in jur virat in verde.
Desi filtrul este destul de intunecat, n-a facut fata exuberantei lui Lady Luna.

*Aceeasi turbulenta mi-a incurcat planurile la Marte la care la 150x se vedeau neclar mai multe pete gri si ,uneori, calota polara sudica.

*Almach/Gama And cu contrastul ei uimitor de culoare , albastrul azuriu al companionului era superb la 150x/ Lacerta 4mm.

*Rezolvarea dublelor Eta Cas si Alfa Cas nu a pus probleme ocularului zoom Baader la 75x.

*M-a uimit insa capacitatea lui Mark III de a rezolva la 75x/ f=8mm tripla Iota Cas

*M 103 s-a vazut foarte saraca in stele dar steaua multipla din ''varful'' nordic s-a vazut ca dubla.S-a vazut bine si steaua oranj cu indice de culoare CI= 1.99 din centrul roiului.

*Nici NGC 663 si NGC 659 nu m-au facut sa caut hartie sa scriu scrisoare despre ele,dar au fost vizibile.

*Roiul Dublu din Perseu insa a fost impresionant , bogat in stele slabe ,ceea ce m-a facut sa cred ca cerul avea pacla ''in blana de leopard''.

*Stock 2 si-a etalat foarte frumos bicepsii stelari si am zarit si anemicul NGC 957.

*in Auriga am revazut triada M37-M36-M38.
Spre surprinderea mea , M38 s-a vazut mult mai bine decat M37 ,cu M36 cel mai bine vizibil.
In M36 s-a vazut si o stea dubla.

Am incheiat cu revederea urmatoarelor obiecte in dobsonianul de 200mm :

*Am inceput cu STF 2872 cu separatie de 0.8'' dar si tripla , favorita lui Armand.
Este o stea foarte frumoasa , merita sa o cautati !

*Am revazut Theta Aur , o alta tripla ,mult mai larga,dar foarte aspectuoasa si ea.

*La 308x n-a fost greu de rezolvat STF 3056 din Andromeda ,cu separatie de 0.71''.

*Am facut turul de onoare al roiurilor Messier din Auriga si cu dobsonianul ... imagini ''de imagini''.
Trebuie sa am grija , sa nu ma prinda de maneca telescopul ca ma trage inauntru si privind la asa frumoase imagini ,pierd notiunea timpului.

*34 Per /Burnham 1179 insa cred ca ramane doar pentru Boyler, nu reusesc sa o rezolv cu Toleascopul.

*De multa vreme urmez recomandarea lui Rod Mollise si inchei observatiile ''pe nota inalta'' cu cate un obiect deosebit.
Aseara acel obiect a fost dubla 7 Tau cu separatia de 0.76'',o alta tripla aspectuoasa.
Atmosfera incepuse sa se linisteasca fara indoiala deoarece ,pentru prima data ''inmailaif'' am vazut dubla stransa de forma astigmatica , un fel de furnica de lumina , la 154x/zoom Mark III.
Am rezolvat-o apoi ''ca la carte'' la 246x/Radian 5mm.

Frigul devenise insa cam prea reumatic asa ca m-a alungat in casa.
Astfel am incheiat luna observationala a lui Octombrie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Noi 2020 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta recomandarea lui Rod Mollise!...am notat-o Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 06 Noi 2020 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut pe https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity.html, ca au aparut noi pete solare, asa ca le-am observat cu luneta Celestron 102/500 cu filtru solar. Se vad 2 grupe de pete solare. Pata nr 2780 si 2781. In 2781 se vad 5 pete mari bine definite, iar 2780 se vede doar ca o pata mica punctiforma cu detalii abia vizibile

Seara am iesit la cer suburban, si am observat cateva obiecte pe un cer cu nori trecatori, pana pe la ora 20:30 cand sa innorat complet

JUPITER planeta fiind jos, am vazut 2 benzi, satelitii, si un fenomen pe care ica nu l-am vazut asa accentuat, anume planeta efectiv fierbea. Se vedeau curentii din atmosfera cum "curgeau peste planeta" ca un parau de munte suparat.

SATURN Sa vazut diviziunea Cassini, iar azi planeta a aratat mai 3d decat in perioada trecuta

MARTE calota polara sa vazut la limita. Sa putut distinge zona mai intunecata formata din "mare cymerium" si "mare tyrrhenum"

URANUS Se vede discul planetar si culoarea albastra

NEPTUN apare punctiforma, ca o stea. Nu se vede discul planetei , doar culoarea mai spre albastru

M57 Ring Nebula. Imagine foarte buna, chiar si la marire mare

NGC869/884 Roiul dublu din Perseu

Epsilon Lyra rezolvata in ocularul zoom Baader Mark IV

STF2872 Este o tripla defapt, unde componenta BC se afla la 0.8" distanta. rezolvata in ocularul TMB de 2.5mm

M27 Dumbel nebula. Fiind sus e foarte luminos.

M56 rezolvat cu vedere indirecta

M11 Wild duck cluster.

M22 Rezolvat in stele, desi e jos

M26 Roi mic, am numarat cu vedere directa 8-9 stelute, iar daca m-am uitat cu vedere indirecta, am vazut cateva zeci de stelute

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Noi 2020 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Felicitari pentru observatii !
Apreciez foarte mult faptul ca observi obiecte ceresti de toate tipurile accesibile instrumentului.
Presupun corect ca observatiile de noapte le-ai facut cu dobsonianul de 8'' ?

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Noi 2020 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, asa se pare ca am uitat sa precizez, telescopul folosit la observatiile de seara a fost newtonianul de 200
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Noi 2020 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am profitat de weekend si de vremea buna, asa ca am luat harta https://www.lightpollutionmap.info si am cautat un loc bun relativ aproape de oras. Am gasit un loc cu cer bunicel, Bortle 3, dupa localitatea Lipova, in aproprierea satului Sistarovat. Seengul era bunicel, umezeala destul de mare, un pic de ceata, dar nimic grav
Am folosit telescopul dobsonian de 200. Observatiile le-am facut exclusiv cu ocularul Zoom, Baader Hyperion 8-24 Mark IV, exceptie fiind Marte, unde am folosit ocularul TMB de 2.5mm

Am mers pregatit cu o lista de obiecte pe care mi le-am propus sa le vad

HR979 per dubla cu separatie de 3.6" (pentru ca era in cale spre alt obiect Smile )

IC342 cam galaxia se vede ca o nebulozitate intr-un roi de stele. Aparent e mare galaxia dar stralulirea de suprafata este mica. Din oras sau cer suburban nu am reusit sa observ aceasta galaxie. Este obiect Caldwell, C5

NGC147 cas este obiect destul de greu, fiind doar un norisor palid. Se vede cu vedere intre directa si indirecta. Este Caldwell 17

NGC185 cas Este galaxie in vecinatatea lui NGC147. Se vede cu ceva mai bine ca 147 dar tot obiect greu e

MARTE Din nou am prins o seara cu seeing ce accepta observarea planetei cu ocularul TMB 2.5mm, la marire de 400X. Am avut parte de imagine asemanatoare cu ce vad in poze. Calota polara se vede foarte bine, si am putut delimita 5 formatiuni de relief pe disc. Deja e sesizabil mai mic decat a fost in jurul opozitiei, dar e mult mai sus pe cer. Mare Cimmerum si Mare Tyrrhenum se vad frumos delimitate, se vede si Syrtis Major, deasupra Hellas ca o pata de alta culoare, un portocaliu mai deschis, sub calota polara se vede Eridania iar la polul nord se vede o zona alba nedefinita. Se vede si faza planetei

M31 and Galaia Andromeda. La cer negru iti taie rasuflarea. Se vad detalii. E foarte frumos! Este si aproape de zenit!

M32 and Galaxie satelit a lui M31

M110 and Galaxie satelit a lui M31, in seara asta parca am vazut si ceva detalii, sau l-am vazut mai detaliat decat in alte dati

M33 tri Galaxia Triangulum

M74 per se vede direct , dar e foarte palid. Obiectul asta e imposibil din oras

Roiurile din Auriga M36-37-38, pe care le-am vazut si cu binoclu CZ 8x30

NGC246 cet Skull nebula. Nebulozitatea se vede cu filtru UHC, dar fara prea multe detalii

7 obiecte din lista Herschell400, cu care am ajuns la 189/400

NGC157 galaxia se vede bine cu vedere directa
NGC584 Se vede bine intre 2 stelute
NGC596 Se vede usor cu vedere directa
NGC615 Se vede foarte greu, doar vu vedere indirecta
NGC779 Se vede foarte greu, doar vu vedere indirecta
NGC936 Se vede usor
NGC1055 Se vede foarte greu, doar vu vedere indirecta



124284265_275328670546027_932797024888602548_n.jpg
 Descriere:
locul gasit. L-am insemnat pe goggle maps. am sa revin acolo. Bortle 3, nu prea circulat, si cu panorama buna
 Marime fisier:  76.17 kb
 Vizualizat:  de 5614 ori

124284265_275328670546027_932797024888602548_n.jpg



124170921_392743401771116_7728226627459399181_n.jpg
 Descriere:
Dobsonianul Omegon 203/1000, scaunul de observatii si cutia cu oculare si accesorii ci bec rosu :)
 Marime fisier:  53.13 kb
 Vizualizat:  de 5614 ori

124170921_392743401771116_7728226627459399181_n.jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 20 Noi 2020 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact ce forma de pasiune e cand scoti telescopul in curte in orice seara cand cerul e senin.
Conditiile din locatia mea nu sunt deloc prietenoase, dar asta nu ma poate opri sa fac observatii Smile Am o vorba: "asta avem cu asta defilam/observam nu ne vaitam"

Azi seara am scos telescopul Orion 305/1500 pe montura dobson si pe langa une stele duble foarte stranse (am scris de ele in alt topic) am observat si cateva oiecte deep sky

M31 and galaxia Andromeda
M32 and Galaxie satelit lui M31
M110 and in telescopul dobsonian de 300mm se vede ca un puf abia sesizabil, cerul este foarte poluat luminos
Gamma And-se vad bine culorile componentelor
NGC1502 cam "Jolly Roger Cluster" un roi frumos in care curge "cascada kemble1". Roiul are in zona centrala o stea dubla foarte frumoasa
NGC956 and Roi deschis mic. Se vad bine 5 stelute, iar cu vedere indirecta inca aprox 10
M34 per roi deschis mare dar nu prea bogat

NGC1893 aur "Letter Y Cluster", roiul seamana cu litera Y, nebulozitate nu se vede
M36 aur roiul cel mai sarac in stele dintre cele 3 roiuri din auriga
M37 aur cel mai bogat dintre cele 3 roirui din auriga
M38 aur roi ce seamana cu crucea sf Andrei
Castor gem stea dubla foarte frumoasa, revazut prima data in sezonul de iarna
Beta Ori ori Rigel din Orion, cu ocularul Zoom Baader la 8mm, se vede bine companionul
M1 tau pe un cer foarte poluat luminos, se vede ca un norisor abia vizibil. E foarte usor de gasit fiind langa steaua dubla sao7713 una din cele 2 mai luminoase stele vizibile de langa zeta tau.
TRAPEZIUM ori 6 stelute vizibile cu ocularul zoom baader la 8mm
M78 ori 2 stelute in nebulozitatea destul de vizibila
M42 ori in telescopul dobsonian de 300mm, din oras, se vede foarte frumos, cu detalii. Nu am sesizat culori, iar nebulozitatea a umplut tot campul vizual

Realizarea serii a fost cometa C2020 M3/Atlas. Cometa vizibila destul de greu , chiar si in telescopul dobsonian de 12", ea fiind fix deasupra centrului orasului. Cu toate astea se vede cu vedere indirecta. Locatia ei exacta am gasit-o cu aplicatia Skysafari.

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 22 Noi 2020 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e senin, afara. Macar cateva ore, chiar daca conditiile nu sunt ideale, chiar daca...
Am pregatit telescopul dobsonian de 305/1500, ocularul Baader Zoom Hyperion si am inceput observatiile /reobservvatiile

NGC457 cas ET Cluster. Un omlet cu 2 ochi mari care se holbeaza la mine prin ocular Smile
M29 cyg 8 stelute si asterismul in forma de patrat din interiorul roiului au fost vizibile. Fara alte stelute
M39 cyg roi mare dar sarac in stele
NGC7160 cep "swimming alligator clustrer", asta chiar seamana cu un crocodil ce inoata
M52 cas roi bogat in stelute. Seamana mult cu roiul M37. Se si numeste Cassiopeia salt and pepper cluster
NGC752 and roi deschis mare si luminos. Arata bine in telescopul mare dobsonian de 305, dar intra mai bine in campul lunetei Celestron 102/500
M31 and galaxia Andromeda
M32 and Galaxie satelit lui M31
M33 tri Se vede cu vedere indirecta, apoi se vede si cu vedere directa. Aperetura mare ajuta enorm
NGC404 and Ghost of Mirach. Se vede foarte usor, la mariri mari. L-am vazut in ocularul zoom 8-24 Baader Hyperion, la 8mm
URANUS se vede doar ca un disc mic albastrui
M36,37,38 aur roiurile din Auriga

MARTE tot mai mic, conditiile atmosferice nu au permis mariri mari, la 8mm in ocularul zoom Baader sa vazut doar o zona mai intunecata pe disc. Am incercat si cu ocularul Kasai de 4mm (375x) dar in conditiile date e marire prea mare
NGC2169 ori Roiul 37, e una din roiurile mele preferate. In orientarea telescopului newtonian se citeste exact cifra 37
C2020 M3/Atlas cometa se vede doar cu vedere periferica
NGC2175 ori roi deschis sarac in stele, nu se vede nebulozitatea din ngc2174, Monkey Head Nebula
M35 gem roi deschis foarte frumos
NGC2264 mon In telescopul Orion de 305/1500 se vede ca un brad de craciun inpodobit si cu beculete Smile
NGC2244 mon Am avut impresia ca se vede si parte din nebulozitate, cu unele zone mai intunecate ale fundalului cerului
NGC2186 ori obiect H400. E un roi nu prea bogat in stele, la marire mare cu ocularul 8-24 Baader zoom, cu vedere idirecta se zaresc alte stelute mici
NGC2251 mon obiect H400, roi alungit in forma de sageata
NGC2392/Eskimo neb gem foarte bine se vede in telescopul mare.
Eta Mon stea dubla, separatie 12" 4.4/6.6

Pe la 12 si un pic, frigul a devenit insuportabil, dar nu asta ma oprit, ci ceata care sa lasat brusc, asa ca m-am retras

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Mar 2021 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata, 6 Martie 2021, am iesit pe campul din padurea Ceala, in special sa mai observ obiecte din lista Herschell 400, obiecte din constelatii care nu se vad de la mine din curte ori din cauza ca sunt prea slab luminoase ori pentru ca acele sonstelatii in care se gasesc sunt ascunse de cladirile din zona. Am folosit telescopul Omegon 203/1000 pe montura dobson impreuna cu ocularul Baader Zoom Hyperion 8-24mm. Pentru cautare si pe post de harta am folosit aplicatia SkySafari de pe telefonul mobil.

Imediat dupa ce a inceput sa se intunece, a luat in vizor cateva duble si obiecte dso

Beta Ori - Rigel, se vede bine companionul
Castor - gem- ca si stea tripla
Zeta Ori Apare ca stea tripla
Sigma Ori ori dubla larga
M79 , roi sferic din lepus, apare nerezolvat dar destul de luminos
HR1771 stea tripla din lepus, componrtnele mai apropriate au separatie de 3.5"
M1 nebuloasa Crabul din Taurul apare foarte luminos


Din lista pregatita pentru obiectele H400, in afara de 2 galaxii din Balena (care au fost deja prea jos pentru a fi observate), am reusit sa vad tot. Pana in momentul de fata, in total am vazut 48 de obiecte Calwell, iar in lista Herschell 400, scorul actual este 231 obiecte vazute din 400.

NGC2775 gx in cnc H400, este si obiect Caldwell C48 se vede usor
NGC1022 gx in cet H400; se vede cu vedere indirecta
NGC1052 cet H400;galaxie palida dar vizibila cu vedere directa
NGC1084 eri H400;galaxie palida dar vizibila cu vedere directa
NGC1407 gx in eri H400; se vede cu vedere indirecta
NGC2811 gx in hya H400; se vede cu vedere indirecta
NGC1964 gx in Lep H400; galaxie mica dar se vede cu vedere directa
NGC2782 gx in lyn H400; sa vazut la limita, cu vedere indirecta (t-rex)
NGC1788 ori H400; cu filtru UHC, in dreapta unei stelute apare o nebulozitate slaba
NGC1999 ori H400; nebuloasa luminoasa, ce in ocular, seamana foarte mult cu o nebuloasa planetara
NGC2024 ori H400; Flame nebula. Cu filtru UHC, apare in ocular in dreapta-jos fata de steaua zeta Ori. Se pot distinge zone intunecate si mai luminoase a fundalului cerului. Nebuloasa este destul de mare, si se poate distinge forma

NGC2438 pup H400; nebuloasa planetare din M46. apare ca o pata fara forma. Din oras acest obiect nu se vede

NGC2440 pup H400; nebuloasa planetare ce apare ca majoritatea nebuloaselor planetare
NGC2567 pup H400; roi deschis in forme de literele AI
NGC2571 pup H400; roi deschis destul de luminos, dar a fot mai dificil de gasit


In afara de obiectele H400, am mai observat:

NGC 1975, Running man nebula in oriopn. Cu filtru UHC, fundalul cerului dintre stelutele de la marginea nebuloasei apare mai deschis la culoare. Nu apare forma omuletului ce fuge, dar se vede clar nebulozitatea


Marte planete este tot mai departe. Inca se poate vedea faza, si 2 nunate pe discul planetar, in ocularul HR de 3.2mm
M46 pup Roi deschis in care se vede o nebloasa planetara NGC2438
M47 pup roi deschis mare si luminos langa M46. se vede si in cautator

Obiect neidentificat. Obiect cu aspect stelar de magnitudine de aprox 8-9 ce se misca a foarte incet in campul vizual al ocularului Zoom Baader la 7mm in aprox 3-4-5 minute. In campul vizual a fost M78 iar "obiectul" se deplasa intre stelele HD290883 si HD38857 palpaind neregulat la interval de 1, 2 sau 3 secunde. Presupun ca a fost un satelit artificial geostationar aflat in deriva. Pentru lamurire a ce am putut vedea, rog si colegii sa isi dea cu parerea


Inainte sa plec catre casa, am strabatut cerul cu binoclul CZ 8x30 si am vazut urmatoarele obiecte
M78,M41,M45 cu planeta Marte in acelasi camp vizual, M35,M36,M37,M38,M34,Melotte 20,M44,M67,Hyade,M31

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2021 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am explorat și eu zona Orion - Canis Majoris - Puppis - Gemini - Leo, fiind în pozțițe favorabilă de la balcon. Am folosit un telescop reflector de 200mm F/5 care nu este al meu, făcut de Cătălin Fus și care e la mine de vreo 2 ani pentru îmbunătățiri. Am folosit ocularul Lacerta ED de 30mm și Panoptic de 24mm la DSO, roiurile M41, M42, M44, M48, Canis Majoris Cluster - la care se distingea cu privirea laterală și nebulozitatea. Transparența a fost foarte bună, seeing-ul acceptabil. Am constatat și în altă seară când seeing-ul a fost bun nu contează foarte mult turbulența locală. Telescopul era aclimatizat, scos cu o oră jumate înainte. Singura problemă apare când pornește vreo centrală și mă uitam direct prin fum.

Am văzut o dublă foarte frumoasă, bicoloră în Canis Majoris, am mai vizitat Castor și Algieba. În Orion nu le știu foarte bine și a dispărut destul de repede după bloc, așa că nu am insistat. Nebuloasa se vedea mai bine decât data trecută, semn că transparența a fost mai bună M-am delectat în schimb cu roiurile din zonă dar nu le-am explorat pe toate, sunt o mulțime, din cauza frigului.

Am găsit și observat planeta pitică Vesta în Leu. Luminile orașului îngreunează orientarea pe cer chiar și cu căutătorul.

Am mai testat ocularul militar de 40mm pe 2" la care se simte clar lipsa antireflexului. Este mai bun la cer negru, probabil, nu din oraș.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Mar 2021 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

super observatii Erwin. Zona din stanga lui Orion, Monoceros este plin de roiuri incredibil de frumoase si foarte usoare de pe cer suburban. Din oras in schimb unele sunt aproape inposibil de observat.
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2021 07:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie să adaug că ocularul ED de 30mm de la Lacerta este un ocular excelent, cu stele mici pe aproape tot câmpul, chiar dacă acesta este relativ mic față de ocularele UWAN de top dar și prețul lui de nou este unul accesibil chiar și începătorilor. Lucrează binișor la F/5, mult mai bine decât multe alte oculare de pe piață, cot la cot cu Panopticul de 24mm. Recomand!

Din balcon am foarte multă lumină care vine de pe stradă și se reflectă în tavanul balconului, cel mai mult din cauza becurilor cu LED de pe stradă și care deranjează cel mai tare. Mai sunt becurile din zona Metro-Auchan aflata spre sud-sud-vest. Nu mă pot ascunde să nu bată în ochi nici alte becuri puternice din zonă. Principalul avantaj este însă cimitirul, parcarea de mașini ridicate și niște grădini și terenuri virane aflate vis-a-vis de bloc în care luminile sunt rare, cele de la blocurile și străzile aflate la peste 1Km nu deranjează foarte tare. Atunci când e senin și sunt condiții prielnice încă pot face observații. Înainte de a fi luminată strada am putut vedea foarte bine nebuloasele din Calea Lactee vara, anul trecut însă era foarte lăptos cerul și mi-a luat mult timp chiar și să le găsesc.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Mar 2021 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.

Zilele acestea am inceput sa fac observatii vizuale mai des, mai ales de cand s-a mai incalzit afara. Smile

Am avut trei ocazii de cer senin, pe 8 martie, pe 11 martie si aseara. Pe 8 si 11 martie cerul a fost mai bun, insa aseara transparenta s-a mai degradat ,dar tot am iesit la observatii.
Am folosit reflectorul de 150/1400mm, care i-am spalat recent oglinzile si l-am colimat mai bine (insa tot a ramas cu un astimagtism destul de vizibil la grosismente mai mari 150x, care l-am depistat inca de anul trecut), ocularele de 40mm ,20mm, 12mm si chiar cel de 3,6mm, cu care obtin un grosisment de 388x, destul de mare, dar stelele nu se vad deloc rotunde ci sub forma de figuri triunghiulare.
Dar la DSO reflectorul de 150mm depaseste clar reflectorul de 114mm la luminozitate si de aceea il prefer mai mult in zona aceasta de observatii. Smile

Am observat urmatoarele obiecte: M 36,M 37, M 38 ,NGC 1907 (unde am putut discerne cateva stele) din Auriga, M 35, NGC 2158 si NGC 2392 (nebuloasa planetara Eskimo Nebula, unde am putut observa steaua centrala) din Gemini, galaxiile M 105 ,NGC 3371,care se observau usor, M 65 si M 66 (cea din urma mai bine vizibila, langa 4 stele), in Virgo galaxiile M 60 ,M 59 si M 58, dar si un triunghi de trei stele, foarte mic, situat putin mai spre N de steaua 33 Virginis, este frumos si merita observat.
Apoi M 81 si M 82 din Ursa Major , care se vedeau spectaculos, pe cand galaxiile M 51 si NGC 5195 abia se vedeau, sunt slab luminoase in comparatie cu celelalte galaxii observate (dar si de la poluarea luminoasa poate fi) si galaxia M 94 din Canes Venatici, care a suportat si grosismentul de 388x, cu ocularul de 3,6mm. Smile
In afara de acestea am mai observat asteroidul Vesta in constelatia Leul, la N-V de steaua Chertan (Theta Leo), avand o magnitudine de 6, fiind vizibil si in cautator si steaua variabila R Leo care se vedea rosiatica si avea o magnitudine in jur de 9-9,5.

Pe langa acestea , in paralel cu observatiile, am mai facut si fotografii la nebuloasa IC 2159, asociata cu roiul deschis NGC 2175 din Orion, de langa bratul ridicat al acestuia, la est de steaua Chi Orionis. O puteti vedea in topicul Poze Deep Sky din sectiunea Observatii/ Astrofoto Incepatori :

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=204323#204323

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Mar 2021 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a mai fost senin si am iesit cu ambele reflectoare de 114/900mm si 150/1400mm ,la observatii.
Cum cerul nu a fost perfect senin, ci voalat pe partea estica si mai curat pe partea vestica, am observat roiurile deschise din Auriga, Perseus, Gemenii, si Orion.

Am inceput cu Roiul Dublu din Perseus, unde prin reflectorul de 150mm, se observau o multime de stele la grosismentul de 70x cu ocularul de 20mm, printre care si doua stele mai portocalii. Prin reflectorul de 114mm, la 75x, cu ocularul de 12mm, ca sa fie apropiat de grosismentul reflectorului de 150mm,, se vedeau mai slab luminoase stelele roiului, la fel si fundalul cerului, mai intunecat, in schimb stelele se vedeau mai clare, mai punctiforme desct prin reflectorul de 150mm.

Apoi am observat roiurile M 38 si NGC 1907 din Auriga, la care prin reflectorul de 150mm, la NGC 1907 puteam sa discern vreo 8-10 stele slabe, pe cand prin reflectorul de 114mm, doar 5-6, destul de greu.
M 36 se observa bine in ambele reflectoare , usor mai slab luminos in reflectorul de 114mm.
M 37, o frumusete de roi , dezvaluia peste 40 de stele in reflectorul de 150mm, in reflectorul de 114mm se vedea mai intunecos, dar tot asa frumos.

Apoi la roiul NGC 1931, din apropiere de roiul M 36, am observat un fel de pata difuza, cred ca roiul in sine, la care nu pot discerne stelele componente, dar si o parte a nebuloasei asociate cu roiul, foarte slab luminoasa, pe cand in reflectorul de 114mm se vedea doar acea pata, care reprezinta roiul, ca un fel de nebuloasa planetara, nu si nebuloasa asociata.

Am trecut apoi la M 35 din Gemenii, care se vedea spectaculos in ambele reflectorare, iar in cel de 150mm am zarit greu si roiul NGC 2158 din apropiere, care este dificil de observat, doar ca o pata difuza foarte slab luminoasa.
In Orion am observat nebuloasele M 42 si M 43, care erau mai spectaculoase in reflectorul de 150mm, M 43 era mai bine vizibil in reflectorul de 150mm.

Apoi mai tarziu, s-a curatat cerul pe partea estica si am observat cateva galaxii din constelatia Leul.
Intre timp insa,pe la ora 21:54 TLR, am zarit cu ochiul liber un meteor destul de stralucitor traversand constelatia Ursa Minor de la est la vest, stingandu-se in constelatia Draco, si lasand in urma zeci de fragmente ca un fel de dara granaulara, a fost fantastic. Smile

In Leul am observat galaxia NGC 2903 situata mai la sud de steaua Alterf /Lambda Leonis, care se vedea relativ greu prin reflectorul de 150mm, si mai greu prin cel de 114mm, ca o pata eliptica difuza si foarte slab luminoasa.
Apoi am mai observat galaxiile M 65 si M 66, care prin reflectorul de 150mm se vedeau cat de cat, mai ales M 66, dar prin reflectorul de 114mm se vedeau cam greu. Poate ca nici cerul nu era prea curat, ca la scurt timp iar era voalat, cu nori foarte subtiri, dar care stanjeneau observatiile.

La sfarsit am observat cateva stele duble la grosismeate mari, mai intai cu reflectorul de 114mm, la 250x cu ocularul de 3,6mm, la stelele Casor din Gemeni, Algieba din Leo si Tegmine sau Zeta din Racul, care este si cea mai interesanta, cu doua dintre componente foarte apropiate intre ele, pe care reflectorul de 114mm le-a rezolvat fara probleme, insa reflectorul de 150mm, la grosismentul de 388x, nu a reusit deloc din cauza astigmatismului mare care il are, precum coma destul de vizibila.
Apoi transparenta s-a inrautatit si mai tare si am strans totul si am intrat in casa.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 17 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact