Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 10 Oct 2020 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am mai adaugat 12 obiecte la lista H400, astfel scorul este 160/400.
Cerul a fost bunicel,departe perfect, dar macar a fost senin, pe la ora 20 deja era intuneric, asa ca am trecut la observatii. Meniul principal au fost obiectele Herschell, in special roiurile deschise, si stele duble subarc, dar nu am iertat nimic ce mi-a iesit in cale Smile
Instrumentul folosit a fost dobsonianul mare Orion 305/1500 cu ocularul Orion q70 de 32mm 70grade camp vizual si ocularul Baader Zoom 8-24 Mark IV. Ocazional am folosit si ocularele ortoscopice BGO 6mm si Kasai de 4mm, iar la Jupiter si Marte am folosit refractorul mic de 102, cu ocularul zoom standard, avand vedere la cele doua planete doar de pe tarasa.

In cursul serii am observat:

JUPITER-planeta-In telescopul Celestron 102/500 la marire de 125X a aratat bine detaliile, desi incepe sa apara aberatiile cromatice
SATURN-planeta-se vad detalii pe disc, in refractorul mic 105/500, diviziunea cassini, si Titan.
M57-nebuloasa-Se vede foarte frumos
Epsilon Lyra-dubla-splitat foarte usor in 4 la toate maririle ocularului Zoom Mark IV
NGC7209-roi deschis -Roi deschis mare.
NGC7243-roi deschis-Incape in ocularul Q70 32mm. Roi mare si bogat in stele
NGC7296-roi deschis -Roi deschis mai mic, dar usor vizibil si la grosismente mai mici. La marire mai mare apare ca un patratel cu o zona alungita. E frumos
NGC7790-roi deschis- Window`s web cluster. Un roi mic, dar foarte frumos. Cu vedere indirecta arata foarte multe stelute. G: 187X
NGC136-roi deschis-roi foarte slab luminos. Mag. roiului este de 11mv si e destul de greu de vazut. A mers cu vedere indirecta la marire mare
STF2 -dubla subarc-0.9separatie, mag. Ambele 6.5. Dubla foarte frumoasa, rezolvata cu spatiu negru, doua stelute foarte frumoase
STF13-dubla subarc-1” separate. Ambele componente au aprox. 7mag. Rezolvata si separata cu spatiu negru
STT28AB-dubla subarc-0.9”. delta mag este 1. A fost destul de dificil de separat, totusi pentru cateva secunde a aparut dubla cu componeta A luminoasa si componenta B foarte palida pe langa
AC14-dubla subarc-0.7” Rezolvat cu spatiu negru. Observarea stelei este foarte dificila, diferenta de magnitudne e maricica. Am vazut-o doar cu ocularul BGO de 6mm. Atmosgera nu este ideala pentru duble stranse.
NGC7662-nebuloasa planetara-Blue Snowball nebula. foarte frumos se vede. Are culoare albastruie. La marire mica apare ca o stea defocalizata, la marire mare parca se vad ceva detalii. Grosisment folosit: 378X cu ocularul ortoscopic Kasai de 4mm
Gamma And-dubla-dubla foarte frumoasa
M31- galaxie-Galaxia Andromeda
M32- galaxie-Galaxie satelit lui M31
NGC404-galaxie-galaxie ce se vede foarte bine in acelasi camp cu Mirach. Intr-adevar apoare ca o reflexie a lui Mirach
NGC1023-galaxie-Galaxie foarte usoara. Nu ma asteptam sa o pot vedea asa usor
NGC869/884-roi deschis-Roiul dublu din perseu
Marte-planeta-Sa vazut bine “mare sirrenum” Cu filtru albastru sa vazut celmai bine. Se vede calota polara. A permis G:375, obtinut cu ocularul Kasai 4mm
NGC1342-roi deschis-Roi deschis mare.
NGC1444-roi deschis- Roi deschis mic si sarac in stele. In jurui stelei duble HD23675 am numarat aprox 7-8 stelute
NGC1513-roi deschis-Roi mic si slab luminos. Formeaza un cerc de stele
NGC1545-roi deschis-running man cluster. Roi deschis cu mai multe stele duble. Roiul chiar seamana cu un omulet care fuge. Se mai numeste double m&m cluster
NGC1027-roi deschis-roi deschis maricel si bogat in stele

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Oct 2020 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii Armand, Dob-ul cel mare are go to? Oricum la duble si la obiectele de cer adanc isi arata capabilitatile!
_________________
mihai
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 10 Oct 2020 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@theogon: multumesc frumos!
Nu , dobul mare nu are nici goto nici push to. Are ceva sistem de push-to dar nu l-am folosit niciodata. Mie imi place sa caut singur obiectele cu harta sau mai nou cu Sky Safari.
Da, la stele duble subarc, dso dar si la planete isi arata calitatile. Ador instrumentul asta. Singurul lucru de care imi pare rau, e ca nu am o dubita sa il pot cara si la cer negru. In logan nu incape Smile Smile

L-am scos si azi la lucru un pic in curtea casei din centrul Aradului...

Am inceput cu Epsilon Lyr. L-am rezolvat foarte usor cu ocularul Zoom Baader Mark IV la 24mm, cu spatiu negru dubla dubla
M11 - Un roi foarte frumos, la care azi cerul a permis mariri mari. Am exagerat folosind ocularul ortoscopic Kasai de 4mm. Acest roi ramane una din preferatele mele
M57 - Tot revin la Ring nebula. Nu ma pot satura
ALBireo - Si la dubla asta tot revin.
A1181- E cea mai "fioroasa dubla" pe care am vazut-o pana acuma. Separatia e de 0.7”,dar delta magnitudine 1.5 Sa rezolvat fara probleme, cerul a fost foarte bun, rezolvat cu spatiu negru. Steaua principala se vede frumos, iar pe discul de difractie se vede companionul! Nu ma asteptam sa o vad, aici dobul mare a marcat!
COU240/HD216879-Separatie de 0.8” dubla foarte frumoasa cu delta mag 1.09 Rezolvat cu spatiu negru
HO180/hd211405-Separatie de 0.8” rezolvat cu spatiu negru, cu ocularul Kasai 4mm. Delta mag este de 0.81
M15 - Rezolvat in stele la deja la mariri mici. La fel de bine se vede si in ocularul Kasai orto de 4mm la G: 375x. E incredibil de frumos la mariri mari.
NGC7006-Obiect pe care l-am cautat de multa vreme. Cumva nu am reusit sa il observ. De data asta l-am gasit usor cu ajutorul aplicatiei sky-safari. Se vede slab, ca un puf de nor formand un triungi echilateral cu alte 2 stelute
STF96-separatie de 0.9” , delta mag 1, rezolvat cu spatiu negru
MARTE-Cu filtru albastru 80A, par cel mai bine vizibile detaliile planetei. “Mare Sirenum” se vede ca o zona de culoare inchisa ce traverseaza discul, avand unele detalii, oricum pe la sfarsitul sesiuni de observatii seeingul sa cam stricat.

Observand unele roiuri la mariri mari, am realizat ca incetisor o sa am nevoie de o platforma ecvatoriala pentru montura dobson. As vrea ca unele obiecte, sa stea mai mult in campul vizual mic al ortoscopicului de 4mm

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 11 Oct 2020 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit in padurea de langa oras. Cerul e departe de a fi perfect dar totusi e un cer suburban, mult mai bun decat am eu acasa, undeva in centrul orasului.
Acasa folosesc telescopul dobsonian de 305, dar la iesiri, cum acela nu incape in masina, folosesc dobsonianul mic Omegon 203/1000

Au fost unele obiecte pe care le tot vanam acasa in dobul mare, iar la padure, cu dobul mic le-am vazut imediat si foarte usor... Cred ca cerul bun e mai important decat orice instrument

Am mai adaugat 6 obiecte la lista Herschel 400, astfel momentan am 167/400, pe cand din lista Caldwell am observat 36 de obiecte. Catalogul Messier l-am vazut deja, dar mi-am propus in primavara un maraton Messier.

Obiectele de azi sunt:
SATURN-Diviziunea Cassini s-au vazut bine, am numarat 3 sateliti, dar era inca crepuscul
JUPITER-GSO a fost foarte bine vizibil in partea “stanga-sus” a discului vazut in ocular pe telescop dobson.
MARTE-Calota polara se vede bine. Am remarcat cat a scazut “gheata” fata de luna iunie. Formatiunea dominanta a fost din nou “Mare Sirrenum”
M22-Desi spre orizont deja, am rezolvat roiul. La mariri mari e un roi splendid
M11-Wild duck cluster. Una din roiurile mele preferat
M13- Marele roi sferic din Hercule.
M57- Ring Nebula
M2-Roi sferic rezolvat
M56- Roi sferic rezolvat.
M27- Nu imi aduc aminte sa o fi vazut chiar asa frumoasa. Imaginea sa apropriat de cele vazute in poze.
M31- Galaxia Andromeda
M32- Galaxie satelit lui M31
M110-Din oras nu o prea vad, la cer suburban se vede bine

Obiectele din H400:
NGC6664-Roi deschis frumos, nu exagerat de bogat
NGC6781-Din oras nu am reusit sa o vad nici cu dobsonianul mare de 305. De la un cer suburban sa vazut usor. Seamana ca experienta vizuala cu Owl Nebula din Uma
NGC278-Foarte usor de vazut. E langa stea luminoasa.
NGC6229-roi sferic mic dar luminos. E obiect usor
NGC7217-galaxie mica dar destul de luminoasa. Pe cer suburban e usor de gasit
NGC7448-Se vede destul de greu cu vedere directa, as zice pentru mine e la limita

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2020 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am făcut observații planetare din balcon, folosind newtonianul/dobson CFF #002. Jupiter se ducea primul după bloc, era deja la meridian când am început observațiile.

Am putut vedea, împreună cu soția, Marea Pată Roșie, benzile extinse cu detalii până aproape la margine, așadar seeing-ul a fost destul de bun. Nu era încă întuneric de tot și erau nori de la avioane. Erau vizibili 3 sateliți, probabil unul ascuns după discul lui Jupiter. Am repetat observațiile mai târziu și seeing-ul a fost variabil, cu pauze de turbulență scurte, din când în când. Am putut vedea o dâră albă în dreptul MPR, mai subțire spre est și mai lată spre vest. În banda ecuatorială nordică am văzut o zonă întunecată destul de lungă și ceva franje. Sub MPR se vedea zona gri până la pol. Detaliile le-am observat cel mai bine folosind ocularul TS UWA de 7mm-171X dar am folosit și un PrimaLuce de 6mm - 200X (nu mai țin minte designul, parcă este un Erfle îmbunătățit). La precedenta sesiune nu am putut merge atât de mult.

Apoi am observat Saturn care a prezentat un inel bine conturat, nu numai cu diviziunea Cassini ci și cu diferențe de luminozitate în benzi. Discul planetei avea și zone mai întunecate și mai luminoase, cu o bandă ecuatorială. Umbra planetei pe inele era clar definită. După ce s-au dispersat norii am putut observa doar 4 sateliți. Titan, Rhea, Tethis și Dione. Semn că cerul a fost mai cețos, la precedenta sesiune am putut număra 6, cei de magnitudine peste 11 fiind vizibili din când în când cu vederea periferică.

Am așteptat ca Marte, care răsărise la începutul sesiunii, să urce destul peste balustrada balconului (telescopul este foarte jos, motivul principal pentru care a ajuns la mine: i-am modificat poziția focuserului de la 90 la 45 grade). Din păcate la ora respectivă seeing-ul s-a mai deteriorat un pic și nu am putut observa prea bine detaliile. Totuși m-am bucurat pentru că am putut vedea clar și constant calota polară. Zonele întunecate păreau a fi 2 sprâncene groase și Marte părea că trage cu ochiul. Nu m-am uitat încă pe o hartă marțiană și nu le-am identificat. Data trecută nu am putut vedea calota, fie din cauza seeing-ului prost fie pentru că era pe partea cealaltă, nefiind așezată exact la pol.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 16 Oct 2020 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat un ocular TMB (clona) Planetary II de 2.5mm, camp de 58grade. Am achizitionat acest ocular in dorinta de a forta limitele telescoapelor, si de a il putea folosi atunci cand conditiile sunt foarte bune.

Am ramas totusi surprins cat de bine a functionat ocularul in conditii destul de proaste de observatii.
Nu ma pot pronunta inca despre acest ocular, neapucand sa fac observatii indelungate cu el. De cand il am, e tot innorat, iar eu ma tot agitam sa il incerc printre crapaturile in nori...Azi a fost senin pentru aproximativ o ora, asa ca am scos dobsonianul de 203 si am trecut la observatii de duble si planete, practic am reobservat duble si duble subarc, ca sa imi pot forma o idee despre performantele ocularului...


Epsilon Lyra-dupa ce telescopul sa aclimatizat, s-au vazut toate cele 4 componente, usor, cu mult spatiu negru. Dubla dubla a intrat fix in camp la marirea de 400X

52Cyg Rezolvat foarte usor la 400X

STF2-0.9” Rezovat cu spatiu negru in ocularul TMB. A fost foarte usor de separat si la marirea de 400X a ocularulu TMB

STF2872-0.8” rezolvat cu spatiu negru dupa mai multe incercari esuate. Au fost momrente cand a aparut companionul si dubla subarc a fost bine vizibila.. Steaua este stea tripla, comonentele AB vand o separatie de 22.4” iar BC 0.8”. Rezolvat si separat cu ocularul TMB 2.5mm
Sigma Cas -se vede bine companionul la 400X
Gamma And-se vede bine companionul la 400X
MARTE-la marirea mare de 400X , a prezentat detalii pe disc. Calota polara sudica se vede bine, mult mai usor decat la mariri mici. Am intrat sa aduc filtrele colorate, dar pe cand am iesit au venit norii....

Dupa prima incercare, ocularul pare bun. Am sa il duc zilele astea si lui dl Mircea Pteancu pentru o a doua parere.

Toate obiectele observate in seara asta cu ocularul TMB, au fost dublate si de observarea obiectelor cu ocularul ortoscopic BGO de 6mm impreuna cu o lentila barlow simpla de 2X, iar ocularele sau comportat aproape identic. Voi reveni cu amanunte legate de acest ocular..

Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Oct 2020 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Excelenta achizitie noul tau ocular ,sa-l folosesti sanatos !
Si-l astept la teste bucuros !

Dupa ce am vorbit noi doi pe o tema ATM si am aflat de la Armand ca este senin ... m-am mobilizat.
Timpul prea scurt nu mi-a permis folosirea dobsonianului de 200mm din cauza (ne)aclimatizarii.
Reflectoarele mici de 125mm sunt inca in curs de modificare in ''Da Hauz O' Pain'',asa ca am iesit la observatii cu luneta ''zoth'' 90x600mm.

Am sa o spun de la bun inceput ca iar m-a impresionat calitatea excelenta a imaginii acestei lunete.
(Eu va rog sa nu-i spuneti dar sunt convins ca zoth ar primi salariul si daca n-ar lucra nimic deoarece banuiesc ca firmele de optica il platesc gras pe patronul lui ,numai sa-l tina cat mai departe de proiectarea lunetelor...)

Am observat :

*Jupiter cu un satelit galilean la Vest si trei la Est.S-au vazut cele doua benzi ecuatoriale- cea sudica parea festonata in jumatatea vestica; si banda temperata nordica,neobisnuit de intensa

*Saturn: disc , inel,anse bine conturate,Titan la Vest si uneori, fantomatic , se zarea diviziunea Cassini in anse

*Pi Aql : 6.4mv/6.8mv, separatie = 1.4 '' ,rezolvata la G=150x/Lacerta UWA 4mm, nu separata.
Rezolutia teoretica a lunetei este de 1.33'' deci rezolvarea acestei duble este foarte imbucuratoare si imi da sperante sa avansam pana la limita teoretica.
Aceasta in conditiile in care luneta este deschisa la F/6.67 si are un foarte slab spectru secundar mov la obiecte foarte luminoase.Dar aberatia sferica si coma ...nu stim ce sunt acelea !

*In M11 ,luneta a prezentat ''nenumarate'' stele,mai ales cu vederea periferica.Nenumarate au si ramas, ca erau prea multe ...

Alte duble rezolvate , asa , pe sarite ,pe un cer care si incepuse sa se innoreze :

*Rasalgethi / Alfa Her -sep. 4.64'' : un contrast de culoare,intre primara aramie si companionul albastru marin,de-a dreptul ravisant !
Am revizitat roiul deschis IC 4665 la care m-am rasfatat cautand cu ocularul zoom Mark III acel grosisment la care acest obiect este cel mai estetic : 50x.

*Alya/ Theta Ser - sep. 22.5'' : prea iiiizi , foarte deschisa ,doar e dubla binoculara.
Am cautat totusi aceasta stea dubla deoarece este farul care duce la roiurile deschise NGC 6633 si IC 4756: doar atat ...''superbe'' !

*Epsilon 1-2 Lyr: sep 2.31''+ sep. 2.4''. Ce sa spun!? Imaginea dublelor, cu discurile lor Airy imbratisate in opturile inlantuite ale inelelor de difractie , este atat de frumoasa incat te inteapa la inima un dor fara nume,o nostalgie mai veche decat lumea , de parca ai auzi :

''... Stelele nasc umezi pe bolta senina...''

https://www.youtube.com/watch?v=qOJ10bAVKWA

*Am zarit companionul lui Vega dar norii invadasera cerul vestic

*Ultimele obiecte ale serii au fost dublele STF 3062/sep 1.55'' + STF 3057/ sep. 3.9'' pe cerul estic,in Cassiopeia.
Cand ambele stele erau in camp, doar STF 3062 se vedea rezolvata (dar nu separata) la 150x.
Pentru a vedea companionul slab luminos / 9.3mv al lui STF 3067 , a trebuit sa aduc dubla in centrul campului.
Apoi norii au invadat intregul cer , doar uneori se mai vedeau, cu ochiul liber, Capella la N-E si Marte la S-E.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 19 Oct 2020 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dat fiind perioada de toamna a anului vremea a incepiut sa fie tot mai capricioasa dar am reusit in noaptea de 17-18 octombrie sa o suprindem. Asadar alarma de la telefon a sunat pe la ora 2 dimineata , cafeau era pregatita de seara si telescopul deja in portbagaj . In jurul orei 3 am ajuns impreuna cu alti 3 amici la locul de observatii / foto ( 2 avem telescop, 2 camere foto ) si am inceput sa ne facem de cap.

Pentru observatii am folosit telescopul SW 150/1200 . ocular 20mm ES 70 grade un SW super de 10mm

De incalzire si efect wow am inceput cu M42 si M43 - nebuloasele din Orion - s-au vazut excelent in ocularul de 20mm.

Apoi au urmat:

M1 - crab nebula - foarte palida dar se putea distinge forma ,
M78 - Casper Nebula - mai palida decat crab , abia mi-am dat seama ca se vede ceva
Pleiadele - toate stralucitoare si la locul lor ( mai mult imi place sa ma uit la ele prin cautator decat prin ocular ).
M33 - Triangulum Galaxy - destul de fada dar am observat forma si oarece urme ale bratelor spiralate
M31 - Andromeda - centrul bine conturat, discul imi cam iesea din ocular dar mai mult nu aveam ce face ( ocularul de 25 a ramas pe undeva in un sertar ) , vecina M32 era prezenta la datorie si vecinul M110 era in zona.
Am urcat spre Cassiopeia C14 - s-a vazut foarte bine ambele clustere erau bine incadrate in camp
C13 - nicioadata nu il ratez s-a vazut excelent.
M81 - 82 - Au aparut clar in ocular , initial am mers pe acularul de 20 mm ca se le prind pe ambele si apoi am schimbat pe 10 mm pentru studiu individual . Ambele si-au aratat bine forma dar mai multe detalii nu am prea vazut.
M51 - s-a vazut foarte prost , dar deja era in jur de 5:30 si coborase sub 20 grade

Am incercat fara succes c4 Iris Nebula si Wizzard Nebula.

Spre orele 6 am mai facut o vizita rapid catre ORION - care inca se vedea relativ bine, dar nu innainte de a-l saluta pe Marte si Venus.

Cam pe la acea ora s-a prins toamna ca nu am stat cuminti acasa si a bagat un vant rece si undeva in jur de 4 grade.

Asa ca ne-am adunat instrumentele si am incheiat sesiunea.

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 21 Oct 2020 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inceput sesiunea de observatii pe lumina zilei, unde cu luneta Celestron 102/500 am observat pata solara pata solara nr 2776. Langa pata solara principala sa vazut si o pata solara mai mica

Dupa lasarea intunericului am pregatit dobsonianul mare de 305/1500 si am trecut la observatii

Epsilon Lyra splitata cu usurinta cu ocularul Lacerta Uwan 4mm la G: 375X
M57 Ring Nebula
M13 Roiul sferic din Hercule. Era deja prea jos. L-am rezolvat usor
13VUL rezolvata dar neseparata
16VUL 0.8" rezolvata si separata cu spatiu negru. Si in ocularul Lacerta 4mm si in ocularul ortoscopic Kasai 4mm
M27 Se vede foarte frumos
NGC6830 poodle cluster - un roi mic si putin luminos
NGC6823 nebulozitate asociata cu roi. Roiul se vede bine, si parca arata si nebulozitate
NGC404 Galaxia fantoma lui Mirach, in acelasi camp al ocularului baader zoom la 8mm
M31 Nu incape in camul de 70grade al ocularului Orion Q70 de 32mm
NGC752 Cel mai bine arata in ocularul q70. Este roi foarte frumos mare s bogat
NGC457 ET Cluster, Owl cluster sau dragonfly cluster. Mie cel mai potrivit mi se pare numele de ET Cluster, roiul chiar seamana cu legendarul extraterestru
NGC869/884 Roiul dublu din Perseu, cel mai frumos in ocularul Q70
M103 Roi mic din casiopeia
NGC663 Lawnmower cluster. I se mai spune si letter S cluster, stele mai luminoase formand litera S
Eta Cas dubla frumoasa
Sigma Cas dubla frumoasa
NGC7789 Caroline`s rose cluster . se vede forma de floare de trandafir, mai ales in ocularul Q70
HO482 0.6" rezolvat dar neseparat. Se vede clar ca steaua este dubla, dar nu apare spatiul negru. Un puc daca atmosfera ar fi mai linistita as separa cu siguranta steaua asta
NGC1502 roi frumos, cu 2 stele luminoase in mijloc, asemanator unei duble frumoase
NGC1501 Se vede destul de bine cu vedere directa, seamana cu owl nebula. E un norisor foarte slab luminos.
MARTE "Valles Marin-Terra Sirenum" si zona respectiva se vad foarte bine. Cel mai bine in zoom la 8mm, la mariri mai mari imaginea devine cetoasa dar si asa se pot distinge formele de relief.
URANUS se vede culoarea albastru deschis si forma de disc
M32 galaxie satelit a lui M31
M110 galaxie satelit a lui M31
M39 roi deschis
NGC2126 roi maricel si usor
NGC1931 roi deschis in forma de patrat, unde steaua din dreapta jos (in ocular) arata nebulozitate
M36 roi deschis
M37 roi deschis
M38 roi deschis

In cursul serii am reusit sa adaug 4 obiecte la lista H400,NGC 1931, NGC 2126,NGC 1501 si NGC 1502
astfel in prezent scorul este de 171/400



122430741_1872780779537390_3100384239363733727_n (1).jpg
 Descriere:
ocularele folosite. Ortoscopicul Kasai de 4mm a ramas in telescop. Ocularul Lacerta este a lui dl. Mircea Pteancu si este la mine pentru teste
 Marime fisier:  164.88 kb
 Vizualizat:  de 4098 ori

122430741_1872780779537390_3100384239363733727_n (1).jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Oct 2020 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat ca ati facut schimb de oculare intre voi pentru teste, ca in alt topic Mircea Pteancu tocmai a scris si el ca a imprumutat de la tine un TMB Planetary 2.5mm! Deci asta era secretul vostru pentru observatii bune Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Oct 2020 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt incredintat ca dl Pteancu si Armand mai au si alte secrete, printre ele pasiunea si perseverenta.
_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Oct 2020 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dragilor nostri colegi de pasiune astronomica Tudor si Conu Mihai pentru comentariile extrem de binevoitoare !

Luni seara ,pe 20 Octombrie, am observat ''o gramada'' de stele duble,majoritatea stele ''normale'', cu bun-simt.
Mai putin STT 500 din Andromeda pe care nu am rezolvat-o, ce sa mai vorbim de separare.
Daaaar ... am vazut-o cu ocularul TMB 2.5mm la 492x ca o aluna alungita pe directia NE- SV.
Acesta a devenit insa un esec mai incantator decat un succes dupa ce am vazut pe StelleDoppie ca STT 500 are parametrii 6.1mv/ 7.4mv/ 0.4'' !!!

Cer senin si spor la observatii , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 23 Oct 2020 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Mircea, felicitari pentru STT500, il voi ataca si eu cu dobsonianul mare si cu TMB-ul. Condtiile sa fie bune Smile Asteptam un review al ocularului TMB de 2.5mm Very Happy

Azi seara, vazand ca e senin, am decis ad-hoc sa ies in afara orasului la cer negru sa mai completez ceva din listele H400 si Caldwell. Am vrut sa merg in loc mai bun decat ce se gasestea in imediata apropiere de oras, asa ca pe baza a lightpollution map am ajuns undeva intre localitatile Tarnova-Agrisu Mare- Maderat, la aproximativ 35km de oras.
Cu Luna inca pe cer, dar spre apus pe la ora 22:00 am trecut la observatii, timpul meu fiind limitat, neputand ramane mai mult de ora 12-1

Cerul negru ramane cel mai important factor in astronomie. Nu ocularele, telescoapele, accesoriile, colimarile si asa mai departe. Cerul! Un cer negru e mai important decat orice!
Am avut o lista pregatita cu obiecte ce nu le-am vazut din oras cu telescopul mare de 305mm nici cand erau spre zenit. Azi seara , cu Luna inca sus, s-au vazut lejer in donsonianul de 203mm

Am folosit telescopul Newtonian Omegon cu apertura de 203mm si distanta focala de 1000mm , pe montura dobson.
Ocularul principal al serii a fost ocularul Baader Zoom Hyperion 8-24mm Mark IV. Mai rar am folosit si ocularul Orion Q70 32mm pe 2". Ocularul Lacerta a lui dl. Mircea nu am apucat sa il testez, cerul nefiind neaparat bun pentru duble stranse, pe Marte a aratat un halou destul de mare in jurul planetei oricum prea luminoase, a dat imagine foarte buna pe cateva duble pe care l-am incercat (Albireo, Gamma And), si am omis sa il incerc pe obiecte DSO, fiind preocupat sa gasesc galaxii Smile

Obiectele serii:

Obiecte din catalogul H400

NGC891 Chiar si pe cer bun se vede greu. Se vede cu vedere directa, ca o pata alungita. Din oras u am reusit sa vad galaxia asta nici cu dobsonianul de 305
NGC7606 e slab luminos dar se gaseste usor
NGC7723 vazut relativ usor
NGC7727 obiect usor, se vede bine intre 2 stelute
NGC772 usor sub 2 stelute
NGC1961 greu de gasit. E la limita intre vedere directa si indirecta
NGC2655 foarte greu l-am gasit, stelel din constelatia girafa (Cam) nu se vad decat foarte slab, astfel e greu de nimerit locul unde este. Se vede usor, galaxia fiind destul de luminoasa
NGC185 Se vede bine. Seamana cu un norisor luminos
NGC7479 Foarte bine sa vazut
NGC488 Obiect usor. E sub 3 stelute
NGC524 Galaxia este inrtre mai multe stele. Se vede bine
NGC6217 luminos, se vede bine

In continuare am mai observat:

NGC7331 L-am gasit usor. Este galaxia "geamana a Caii Lactee"
M31 In ocularul Orion Q70, arata incredibil de frumos. Asa bine si cu atatea detalii nu l-am vazut inca. Era chiar in aproprierea zenitului si se vedea si cu ochiul liber
M32 se vede bine,galaxie satelit a lui M31
M110 se vede bine,galaxie satelit a lui M31
M33 Asa luminos inca nu l-am vazut, en in aproprierea zenitului, am folosit ocularul Q70 de 32mm
M45 in ocularul Q70, tot nu incape in camp. Arata cel mai bine in cautator
M42 Prima observatie de cand a reaparut pe cerul noptii constelatia Orion. Era inca la orizont dar sa vazut bine cu 4 stele in trapezium
MARTE Se vede bine relieful

Imi pare un pic rau ca trebuit sa strang pe la ora 0:30 dar Iarna abia incepe, haine groase am, echipament am, cer negru avem in zona!

Momentan scorul la Herschell 400 este de 183/400, iar din catalogul Caldwell am vazut 41 de obiecte

Armand



122507249_909280602934893_2794108474983753220_n.jpg
 Descriere:
Locul de observatii. Nu e negru negru, Bortle 3, dar pentru mine a fost dark dark de tot :)
 Marime fisier:  44.41 kb
 Vizualizat:  de 3961 ori

122507249_909280602934893_2794108474983753220_n.jpg



122466595_2764462840491866_889480435667585392_n.jpg
 Descriere:
am gasit un drum laturalnic, am mers aprox 1 km pe drum ca pe Luna, dar am gasit un loc bun
 Marime fisier:  65.88 kb
 Vizualizat:  de 3961 ori

122466595_2764462840491866_889480435667585392_n.jpg



122664450_999185393901330_3144459075513880910_n.jpg
 Descriere:
Am gasit o ex- cutie de ciocolata , cutie rosie transparenta, pe care am pipit 2 magneti, cu ajutorul carora il pot prinde peste becul de la portbagaj. Astfel am lumina rosie la accesorii!
 Marime fisier:  78.97 kb
 Vizualizat:  de 3961 ori

122664450_999185393901330_3144459075513880910_n.jpg



122304213_817813732379349_7077335413649240650_n.jpg
 Descriere:
Asa arata marea mea cutie luminata in rosu (portbagajul loganului) :)
 Marime fisier:  37.17 kb
 Vizualizat:  de 3961 ori

122304213_817813732379349_7077335413649240650_n.jpg



122243791_1426283374228385_4905669263779138211_n.jpg
 Descriere:
Telescopul, masa pentru observatii, scaunul Lybar, caietul pt notite. Harta nu se vede, ea fiind Skysafari pe Ipad. Combinatia functioneaza nesperat de bine
 Marime fisier:  99.95 kb
 Vizualizat:  de 3961 ori

122243791_1426283374228385_4905669263779138211_n.jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 28 Oct 2020 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit in curte cu dobsonianul mare de 305. Pentru ca seeingul parea bun, am incercat ocularul TMB de 2.5mm. Cum telescopul are o lungime focala de 1500mm, am facut observatii la 600X Smile

Concluzia serii: Ocularul TMB a meritat fiecare cent/leu/banut platit pe el.

Am inceput cu STF2872 din cep. E o dubla subarc de 0.8" rezolvata de mai multe ori cu mai multe telescoape, dar niciodata nu am vazut-o asa bine. In ocularul TMB sa vazut clar pana la marginea campului, ba mai mult, au iesit din campul vizual clar si pe rand. Am mai vazut asta la Epsilon Lyra cu separatia ei de aprox 2", dar la fel sa vazut si la 0.8", ceea ce confirma calitatea ocularului.

Stt500 din and. Este o dubla "fioroasa" de care mi-a atras atentie dl Mircea. In ocularul tmb de 2.5 apare ca un 8 alungit, deci clar e stea dubla, si cu asta am si atins limita de separare telescopului , steaua avand 0.4"

Marte. Nu cred ca voi putea vedea mai bine de atat planeta rosie. In ocularul TMB la marire de 600X sa vazut apropriat de ceea ce vad in poze. Calota polara se vede perfect, detalii fine in relief. In partea inferioara (in ocular) se vad zone mai inchise mai deschise si combinate. Imagine incredibil de frumoasa! Am incercat si cu filtre, filtru rosu- se vad detaliile reliefului cu ceva mai bine dar cele mai bune rezultate le-am obtinut cu filtrul albastru inchis si fara filtru.

77Psc dubla larga de 32,9" ce se vede in acelasi camp cu Marte

Luna ocular TMB 600X. In cratere se vad detalii, umbre, pur si simplu am ramas gura casca Smile

Din pacate s-au inmultit norii de mare altitudine si au inceut sa apara si tulburente in atmosfera, asa ca am incheiat sesiunea de observatii, pe care o consider una din cele mai spectaculoase din ultimul timp. Nu stiu cand imi va mai permite atmosfera sa folosesc ocularul de 2.5 dar abia astept the next time!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Oct 2020 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii Armand. Am incercat si eu aseara (28 oct) o geana catre stele, dar in 20 de minute mi s-a murat un refractor (recent achizitionat), iar cerul s-a umplut de o ceata groasa, asa ca am strans calabalacul...
Baban ocularul de la TMB, ma refer la imagini, poate ca vei reusi sa deslusesi privind Luna niste provocari superbe : rima centrala din Vallis Alpes, sau cate cratere maruntele vezi in caldarea lui Ptolemeu.
Spor la observatii si complectarea listelor \.

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 16 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact