Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC891.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225251
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 35, 36, 37  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2022 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu intarziere, dar mai bine asa decat deloc.
In seara zilei de 12.11 si eu faceam teste cu noua pereche de oculare Skyguider ED de 12mm, pe B(ino)T(elescopul) TS 70mm. Cum din balconul meu, la acea ora Saturn "apusese" dupa pomi, mai era disponibil doar Jupiter. Am mutat ocularele pe binoviewerul montat pe Mak 150 si ce sa vezi; un punct negru pe discul planetei. Am mai stat un pic si apare si satelitul; Io tocmai iesise din tranzit. Superba imaginea. Am mai observat Jupiter, si la fel ca Tavi, m-au incantat detaliile din benzi. Dar pt ca ocularele le-am luat mai degraba pt BT, dupa ceva timp le-am mutat din nou pe acesta si am observat mai tarziu, Pleiadele, care s-au incadrat perfect in campul de aprox 1,5 grd al BT. Din cauza poluarii din zona nu am multe DSO accesibile, asa ca am mai asteptat un pic Orion / M42. Super rapid si comod de observat cu BT-ul.
Numai bine
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Noi 2022 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Se contureaza tot mai clar ideea ca binoclurile cotite sunt instrumente de amator foarte reusite, felicitari si spor la observatii !

Vineri 25 si Sambata 26 Noiembrie am testat functionalitatea adaptarilor pe care le-am facut pentru telescopul Maksutov Meade ETX 90mm F/13.8.
Vineri seara, intreg cerul era acoperit de nori prin care se vedeau cu ochiul liber numai Jupiter, Vega si Deneb.
Am avut la indemana numai ocularele Plossl 25mm pt. 50x si Plossl 6mm 208x.
La Jupiter am vazut la 50x doua benzi si satelitii galileeni . Marirea de 208x nu a fost acceptata de seeing.
Am mai apucat sa ''prind'' Epsilon 1-2 Lyrae pe care ''piticot'' le-a rezolvat si mi le-a aratat ca atare un timp. Chiar si dupa ce nici Vega nu s-a mai vazut cu ochiul liber.
Vineri inca nu montasem definitiv suportul de cautator in focuserul anulat al lui ETX dar aceste umile observatii de mai sus m-au asigurat ca am ''verde'' pentru gaurire-filetare-montaj final.
Ceea ce am si facut in cursul zilei de Sambata.
Seara, am reluat testele (oare nu am gresit ceva, nu s-au deplasat piesele ?). Cerul nu a aratat mult mai bine decat Vineri . Doar ca se vedeau ceva mai multe stele in Pegas, Andromeda si Perseu
Sambata am avut la indemana si ocularul zoom Seben 8-24mm.
Am gasit pe dibuite si am rezolvat Albireo si Omicron Cyg, Gamma And, Eta Per, Alfa Cas si Eta Cas, Alcyone cu doi companioni - al treilea se vedea numai cu privire periferica; Theta 1-2 din Taurul.
Pleiadele sunt prea extinse, nu incap intr-un camp vizual si nici roiul Alfa Per.
La Polaris nu am reusit sa vad companionul.
La Jupiter se vedeau trei sateliti galileeni si doua benzi pe disc.
Marte a fost surpriza serii: pe un disc neasteptat de mare se zarea calota polara nordica si niste zone intunecate, greu insa de definit din cauza seeingului jalnic.
Aceste observatii mi-au dat sperante ca voi vedea mai multe detalii, chiar si la Marte, pe un cer bun.

O prima concluzie: talpa de prindere de montura Penelopa este solida ca si suportul cautatorului, functioneaza perfect.
Pot sa trec la estetizari/ vopsiri daca (si cand) vremea imi va permite.
Alte concluzii:
- Ocularul zoom este un accesoriu foarte potrivit pentru ETX. Focala de 24mm da o marire de 52x si un camp real pe cer de 46 minute. Focala de 8mm da o marire de 156x intr-un camp real de 23 minute.
- Ocularul Plossl 25mm asigura un camp real prea mic
- Trebuie sa incerc Plossl 32mm. In teorie, acesta ar trebui sa asigure un camp real de 80 minute la 39x. Mult mai potrivit !

Cam aceasta este situatia mea: pentru observatii rapide, sunt bine pregatit sa intru in iarna cu noile mele ''vechituri'' : binoclul Swarovschi Habicht 10x40mm si Maksutov ETX 90mm.
Daca vremea va fi suficient de stabila, voi avea la dispozitie dobsonianul Toleascop 200mm si Skywatcher 250mm.
Iar dobsonianul veteran de 27 ani ''Ratusca cea urata'' 125mm F/6.9 este adaptabil la orice tip de observatie.

Ca divertisment, adaug cate o poza a lui ETX si a lui ''Ratusca cea urata''.

Mircea



ETX90x1250mm.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  845.83 kb
 Vizualizat:  de 2346 ori

ETX90x1250mm.v1.jpg



IMG_20221006_171121.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 2346 ori

IMG_20221006_171121.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Noi 2022 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place montura ca are un aspect de instrument vechi cu patina!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Noi 2022 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumesc pentru comentariu, eu insumi incep sa am patina, sa nu ne miram deci de instrumente !

Azi, Luni 28 Noiembrie a.c. am continuat testarea telescopului Maksutov 90x1250mm.
Am folosit ocularele Plossl Sirius 25mm si Seben zoom 8-24mm.
Primele teste le-am facut cu tubul prins cu o sina Vixen care nu se potrivea perfect iar cautatorul era foarte incomod de folosit.
De aceea, acum ca am adus instrumentul la o stare buna de functionare, incerc sa-l studiez cu adevarat.
Cand am inceput observatiile azi, pe cer se vedea doar Luna si Jupiter.

- Jupiter nu a prezentat cine stie ce detalii. Se vedeau bine NEB si SEB. NTB era mult mai slab vizibila dar se vedea cu privire directa in timp ce STB se vedea doar cu privire periferica.
Satelitii galileeni nu s-au vazut deloc la inceput, apoi s-au vazut toti patru, doi la Est si doi la Est.

- Luna, printr-un telescop Maksutov, este de-a dreptul hipnotica !

- Saturn a fost mult mai darnic.
O banda usor mai inchisa la culoare se vedea pe disc, in emisfera nordica, la latitudinile temperate.
La Est se vedea Titan, la o distanta de cateva diametre de inel.
Uneori, dupa cum fluctua seeingul, se vedea Diviziunea Cassini, la aprox. 100-120x.
Mare incantare mi-a produs observarea unui obiect cu aspect stelar, la limita de vizibilitate si aflat la Vest, taman pe prelungirea axei mari a inelului. La aproximativ 1,5x diametrul inelului.
Am verificat in Stellarium si am aflat ca acel obiect a fost satelitul Rhea, avand o magnitudine vizuala aparenta de 10,5 mv la momentul observatiei.
Deci in aceasta seara, aceasta a fost magnitudinea vizuala limita a lui ETX ... Mr. Green

- Intre timp, cerul s-a mai curatat de nori si pacla. Am indreptat telescopul spre Epsilon 1-2 Lyrae si am avut un alt moment de uimire, devenit apoi de incantare.
Ca sa gasesc usor ''Dubla-dubla'', am reglat zoomul la 24mm , deci telescopul furniza o marire de 52x.
La inceput am crezut ca nu am focalizat bine si am tras din nou de ocular pentru a-l regla la f=24mm dar am simtit mansonul de cauciuc alunecand. Era deja la focala de 24mm ...
Care era baiul ? Dubla Epsilon 1 se vedea dedublata ... la 52x ... privind cu mare atentie am vazut ca si Epsilon 2 era dedublata ...
Am repetat observatia de mai multe ori, acelasi rezultat. Desi nu este un telescop perfect, Makul ETX este primul instrument in care am vazut ''Dubla-dubla'' rezolvata la 52x.
La 156x, ce sa mai vorbim, se putea trece cu trotineta printre componente (ca sa fim in pas cu moda).

- A inceput sa iasa din ceata si Aquila. Am indreptat ETX-ul spre Pi Aql si voila , rezolvata si separata si aceasta, mai dificil insa decat Dubla-dubla. Pi Aql are , conform StelleDoppie, o separatie de 1,4'' in timp ce ETX poate separa stele duble de pana la 1,28''. Vorba lui Lockyer : nu-i rau !

Alte observatii :

- Gamma Del si OR Del, rezolvate in acelasi camp vizual
- M15 ca un obiect cetos circular , cu centrul mai luminos, bine vizibil
- Gamma And si Albireo
- Roiul Steph 1 / Roiul Delta Lyr cu Delta Lyr ca dubla extra-larga si alte trei-patru stele slab luminoase
- Zeta Lyr si Beta Lyr
- M34 cu putine stele vizibile
- La fel si Roiul dublu din Perseu, Stock2 si ET Cluster
- La M103, ETX a prezentat steaua multipla din ''varf'' doar ca dubla
- Sigma Cas cu separatia de 3,1'' a fost rezolvata si separata dar companionul abia se vedea.

Cam de pe la observarea lui M34 corectorul a inceput probabil sa se abureasca. STOP !

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 536



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 02 Dec 2022 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uitam prin jurnalul meu de observatii si am constatat ca in fiecare an, in noiembrie am printre cele mai putine observatii. La fel si anul acesta, nu a fost un noiembrie prietenos astronomului amartor Smile
Totusi am reusit sa ies sub cerul liber si sa observ una alta

Sper in perioade mai senine, mai putin poluate luminos si oculare mai ieftine Smile)))

https://armandpopa.blogspot.com/2022/11/ob...-2022.html

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Dec 2022 01:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

De acord cu tine, si la mine Noiembrie este una din lunile cu cele mai slabe rezultate observationale.

Ultima mea observatie din Noiembrie curent a avut loc Marti noaptea, pe la miezul noptii, deci 29/30 Noiembrie.
Am folosit binoclul Habicht 10x40mm pentru un tur al obiectelor luminoase.

Observatii:

- Theta1-2 Ori
- M42 cu nebulozitate evidenta dar mica in campul mare al binoclului
- NGC 1981, stelele ''de baza'' din scheletul ''aligatorului''
- Cr 70, cu asterismul ''Siragul de perle'' foarte bine vizibil
- Cr 69 cu sase/sapte stele
- Cr 65, foarte extins dar totusi incadrat in campul vizual si cu Ruby Star/ 119 Tau la N-V
- M41, slab luminos si scufundat in poluarea luminoasa produsa de energia electrica cheltuita inutil pe iluminarea din metru in metru al Podului Karoly/ Traian ( gargara guvernamentala zice ca energia este gospodarita cu mare grija ca sa ajutam milioanele de ucrainieni si moldoveni - doar gargara tipica UE)
- M45/ Pleiadele si Cr 50/ Hyadele ... fara comentarii !
- M35, cetos, slab luminos dar usor vizibil din cauza diametrului mare
- M37 si M36, luminoase, bine vizibile iar M38 , slab luminos dar inca vizibil cu privire directa
- M44, cu ''multe'' stele rezolvate
- Alcor-Mizar ca dubla larga
- STF 747, clar rezolvata si separata

Cu ochiul liber:
- asterismul ''Triunghiul de iarna'': Sirius-Betelgeus-Procyon
- asterismul ''Hexagonul de iarna'' : Sirius- Procyon - Pollux+Castor - Capella - Aldebaran- Rigel cu Betelgeus formand un ''centru-dreapta''

Si cu asta, Noiembrie 2022 .... ''job done'' ... un job asa, mai jalnic.

In orice caz, Habicht m-a incantat din nou.
Cand vine vorba de observatii frugale, nimic nu se compara ca maniabilitate si eficienta cu un binoclu bun.

Mircea

-

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Dec 2022 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si la noi prin sud noiembrie a fost slab pt observatii! Felicitari lui Armand si Mircea, ca nu se dau batuti chiar si printre ferestre de nori. Cat despre binocluri gen Swarovski 10x40 sunt deacord ca sunt instrumente care se folosesc mai lejer in orice fel de situatii! Si asta fara pregatiri prealabile, doar le ridici spre cer si esti gata pregatit de "plimbare"
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Dec 2022 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumim pentru incurajare si suntem pe mai departe (si) fani ai observatiilor binoculare !

La acest raport s-ar potrivi mai bine titlul ''ce am observat alaltaseara '' adica Marti 13 Decembrie a.c.
Europa e plina de crize de tot felul asa ca nu-i de mirare ca si pe mine m-a afectat o criza noua, devastatoare ... de RDF-uri. Cele doua RDF-uri, utilizabile pe aproape orice telescop, sunt defecte. Iar la iesirea planetara a Astroclubului Galaxis mi-am ''paradit'' si cautatorul 1x ''Radiant'' - clona de Telrad, parca - ce doteaza dobsonul de 250mm.
A ramas , spre norocul meu, complet operational dobsonianul ''Toleascop'' 200x1232mm. RDF-ul acestuia, venit dimpreuna cu bracketul din USA, este dupa un alt standard decat cele la moda pe la noi. Este mai mare, mai solid si functioneaza de 11 ani fara probleme.
Observatii:

-am reglat fin cautatoarele pe Aldebaran si apoi am observat Alcyone ca stea multipla cu trei companioni

-M37, dimpreuna cu roiurile surate din Auriga, a fost usor de gasit prin metoda combinata RDF+RACI. Se vedeau vreo 50-60 de stele, in mijlocul carora straluceste steaua HD 39183 de 7,2mv, de culoare oranj, de spectru F8.

-M36 s-a vazut mult mai usor dar si mult mai rarefiat, avand in centrul sau steaua dubla STF 737.
In aceasta iarna vreau sa studiez mai atent acest sistem deoarece StelleDoppie indica existenta unui al doilea companion, acesta de 13mv. Deci este vorba de o tripla, ori eu am vazut aceasta stea numai ca dubla. Pana acum.

(... intrerup deocamdata reportajul deoarece au aparut pete de cer senin printre nori ... revin )

- M38, impreuna cu NGC 1907 s-au vazut in acelasi camp

- M35 a prezentat multe stele dar ,in general, s-a vazut slab luminos iar NGC 2158 abia, abia s-a zarit in ocularul X Cel 25mm la 49x.

- In ce priveste stelele duble, mi-am prezentat onorul lui Castor. Au urmat k Gem si Delta Gem, ambele rezolvate si separate la 176x.
La Propus rezultatul a fost negativ desi uneori parca, parca se zarea ''ceva'' in lumina lanoasa a lui Eta Gem. Nimic convingator insa, doar turbulenta ''fara hotare''.

- Hai ''sa-mi fac de cap'' si sa incerc imposibilul mi-am zis eu. Avand in focuser ocularul TS 7mm UWA, ocular pe care deja l-am clasificat drept foarte bun la DSO si ''nu prea'' la stele duble, am indreptat dobsonianul de 200mm spre 7 Tauri.
Spre surprinderea mea, ocularul TS UWA a prezentat foarte bine cele doua discuri Airy in contact la dubla 7 Tau AB.
Schimband marirea la 246x cu ocularul Radian 5mm, steaua 7 Tau s-a vazut ca o superba tripla, cu AB separate prin 0,77'' si cu C la 22'' undeva pe la jumatatea cadranului I.

- Dar si norii si-au soptit ''hai sa ne facem de cap'' si au reaparut dinspre Sud-Vest, de la orizont la orizont, cu o muchie dreapta, cotropind si stingand pentru noi toate luminile cerului.
Contra-cronometru, am admirat rapid Roiul Dublu din Perseu, ''anatomia'' completa a roiului Stock2/ Muscleman (care in Makul de 90mm este cam dezosata), culoarea izbitoare brun-ruginie a companionului lui Eta Cas, steaua centrala si zona centrala ''in doua trepte'' a nebuloasei planetare Eskimo Nebula si am incheiat cu Polaris, rezolvata chiar si la 49x.

Desi am observat (adica am revazut) numai obiecte cunoscute, am savurat ora petrecuta sub cerul paclos de Decembrie cu dragul meu, si bunul meu, dobsonel ''Toleascop''.
Un gand bun si urari de Sarbatori Fericite lui Alin Tolea, cel care mi-a trimis aceasta bijuterie astronomica !

Aseara Joi 15 Decembrie, am iesit bucuros sa observ din nou.
Urma sa fie ultima mea sedinta de observatii cu telescopul TS 100mm F/14.
N-a fost sa fie. Ceea ce am reusit sa vad, dupa multa rabdare si straduinta a fost un disc fara detalii dar cu limbul bine definit al lui Marte.
Am mai reusit sa separ Mintaka/ Delta Ori si pentru cateva secunde, sa vad Sigma Ori ca dubla.
Sirius s-a vazut pentru cateva minute, neintrerupt. Am putut sa vad discul Airy la 175x/ zoom Seben 8mm, fara raze, egrete sau alte artefacte.
Apoi am buchisit etichetele de pe stalpul de curent , aflat la vreo 30-40 metri.
Colimarea era buna, telescopul suporta 175x unde era lumina suficienta, fara ca imaginea sa devina cetoasa, confuza.
Acesta si era scopul ultim, sa ma conving ca telescopul Maksutov este in buna stare de functionare.
Dupa 14 ani petrecuti la mine, a plecat in aceasta seara la noul stapan caruia-i urez sa-l foloseasca sanatos !

Cer senin, Mircea



100x1400mm Mak Cass.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  565.6 kb
 Vizualizat:  de 2035 ori

100x1400mm Mak Cass.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Dec 2022 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am fost plecat putin pe la manastirea Cernica. Aveam la mine doar binoclul Zwarovski 7x42 Habicht. Nu am putut sa vad multe lucruri pentru ca ne grabeam spre casa. Dar tot am reusit asa ca "din mers" sa vad superbele Pleiade, unde parca am observat chiar si o usoara nebulozitate. Galaxia Andromeda a fost si ea tintita. Dar regina noptii a fost frumoasa Luna rosiatica si subtirica!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Dec 2022 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Tudor !

Un pic de lumina de stele si deja-i alta viata !

Despre Nebuloasa Maia adica NGC 1432/ LBN 771: se afirma ca a fost descoperita fotografic de catre francezul Paul Henry in 1885.
Dar Walter Scott Houston il citeaza pe Henry d'Arrest care a afirmat ca in Pleiade se vad ''... nebuloase, invizibile sau abia vizibile in marile telescoape, dar care sunt usor vizibile in cautatoare''. Vezi "Deep Sky Wonders'' pag 263-265. d'Arrest a decedat in 1875 deci n-avea cum sa se inspire din fotografia lui Paul Henry.

Mai mult, tot acolo Scotty afirma ca unii observatori au raportat observarea cu ochiul liber a Nebuloasei Maia, din locuri cu cer foarte bun.

Deci exista doua posibilitati: fie ai zarit LBN 771 fie a fost aburita optica binoclului.
Inteleg ca ai fost presat de timp deci binoclul nu ar fi avut oricum timp sa se abureasca. In plus, Swa 7x42mm este umplut cu gaz inert.
Concluzia mea : BINGO, ai zarit probabil nebuloasa LBN 771, felicitari !
Data viitoare, ca sa fii absolut sigur, nu uita sa compari imaginea Pleiadelor cu cea a Hyadelor, pentru a verifica prezenta cetii in atmosfera, in acea parte a cerului.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2022 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine, nu e numai de aseara, dar dupa atata vreme anti-astronomie, ma bucur pt orice petec de cer (senin).
Ieri dimineata (27 dec), cum rar se intampla sa ma prinda soarele pe acasa si fiind chiar senin, am pus repede filtrul Baader pe telescop si imediat orientat pe soare. De ce ma grabeam? Pai soarele parca tragea dupa el niste norisori si nu voiam sa ratez momentul. Ce am vazut a fost o deosebita incantare; o banda bogata de pete solare de la est la vest, in emisfera nordica. Nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut un asemenea sirag de margele la "gatul" soarelui, dar ii statea f bine! Norii si apoi obligatiile de casa au pus in asteptare observatiile pana spre seara.
Luna nu am mai reusit sa o prind datorita pozitiei balconului, dar am prins Jupiter, cu cate 2 sateliti de fiecare parte, o calota nordica f evidenta si 2 benzi cu cateva detalii. Apoi si Jupiter a "apus" dupa balcon.
A urmat Marte, care initial m-a surprins cu calota nordica si o pata centrala bine evidentiata, dar care in scurt timp s-au diluat / blurat; au aparut norii. Am indreptat repede tubul, avand montat filtrul UHC, spre nebuloasa Orion. Intr-adevar, filtrul ajuta la observarea nebuloasei, dar norii nu au permis multe, nici macar componenta E din trapez. Dar e bine si atat.
In asteptarea altor zile / nopti optime pt astro, va doresc Sarbatori Fericite!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Dec 2022 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Sorini pentru "margelele" Soarelui si celelalte observatii! Chiar daca vremea nu e buna, nu trebuie ratata nici o oportunitate pentru ca "Ce e in mana nu-i minciuna!"

Multumesc Mircea!
Cerul era foarte bun pentru ca, lucru cunoscut de catre impatimitii observarii cerului, dupa o indelungata perioada de inorare prima noapte de senin are transparenta extraordinara. Asa a fost si cazul de atunci de la Cernica si asa se explica zarirea nebulozitatii! Si astfel mi s-a confirmat inca o data adevarul urmatorei "axiome": cel mai bun instrument este acela care il ai la tine!... In cazul meu din noaptea respectiva: Swaro Habicht 7x42

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Ian 2023 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Nu am nici cea mai mica indoiala ca atunci cand vor fi conditii atmosferice decente ( nici nu-i nevoie de exceptionale), telescopul tau Maksutov de 150mm va rezolva cu brio si E si F din Trapezium !
Mai mult, iti va spune: ''tu numai tine-te bine in sa stapane, restul lasa pe mine !"
Cer senin, prietenii tai de observatii asteptam cu mare interes rapoartele tale.

Tudor

Multumesc pentru lamuriri ! Eu eram convins, am comentat doar pentru cazul in care unii ar fi sceptici.
Foarte buna axioma, e bine sa o urmam.

Duminica 1 Ianuarie 2023 am efectuat observatii in doua runde.

Observatii cu dobsonianul ''Toleascop'' 200mm F/ 6.16 :

- conditiile au fost neprielnice, cer incarcat cu pacla si traversat de mase de nori subtiri.
Am facut reglajele pe Gamma And si am si rezolvat-o ca dubla cu ocularul zoom Mark IV la 51x

- Jupiter nu a suportat marire mai mare de 103x/ zoom Mark IV la f=12mm.
Se vedeau patru benzi, in ordinea descrescatoare a intensitatii : NEB, cea mai intensa - SEB, cea mai lata si mult deplasata spre Sud - STB - NTB, abia observabila.
Trei sateliti galileeni se vedeau la Vest, unul la Est de planeta.

- La 205x/ Radian 6mm+ filtru albastru 80A: SEB era dubla. Jumatatea ei sudica era mult mai intensa decat cea nordica, mai deschisa la culoare dar de aceeasi latime.
In mod paradoxal, la folosirea filrului albastru, incep sa se vada culorile benzilor: gri intens-ruginiu pentru NEB si gri deschis-galbui pentru jumatatea nordica a lui STB.

- Amplasarea detaliilor jovine pare ciudata:

=NTB mi se pare ca este prea sus, spre Polul Nord

=SEB este prea departe spre Sud si prea apropiata de STB. (Oare am exagerat cu zaharul in cafea ? Rolling Eyes )

-Uneori seeingul se linistea si, pentru fractiuni de secunda, benzile ecuatoriale aratau turbioane, vortexuri si norisori prea numerosi pentru a fi descrisi in cuvinte si prea complicati si minusculi pentru a-i putea desena

- cu filtrul oranj #23A, la 205x/ Radian 6mm, dedublarea lui SEB se confirma iar NTB devine invizibil

-uneori, in lumina integrala, si NTB parea dubla dar aceasta poate sa fi fost o iluzie optica din cauza marii apropieri de intunecarea de la Polul Nord.
Aceasta, intunecarea de la Polul Nord era foarte bine vizibila, cea de la Polul Sud nu se vedea.

-Luna a fost observata prin filtrele oranj #23A si verde # 56 la :
= 205x/Radian 6mm
= 308x/ SW Planetary 4mm
= 385x/ TS Planetary 3,2mm
= 492x/ TMB Planetary 2,5mm

Pentru conditiile date, combinatia cea mai potrivita a fost 385x+ filtru oranj #23A.

-Am observat astfel Rupes Recta / Zidul Drept din Mare Nubium, de langa craterul Birt si o alta ''rupes/ falie''.
Situata spre Sud de Rupes Recta, undeva pe latitudinea] 30 Sud si longitudini de pe la 18-20 spre Vestul selenar ... incerc sa o identific.
Rupes Hesiodus sa fi fost ? Rima era fina si destul de greu observabila, pe cand Rukl zice ''ca-i floare la ureche''.
Rupes Pitatus ? Nu cred, rima observata de mine era mult mai lunga decat diametrul acelui crater.
Comparand nota mea din jurnal, atasata, cu hartile 53, 54 si 63 din Atlasul Rukl trag concluzia ca am vazut Rima Hesiodus.
Dupa cum am notat sub schita, Rima Hesiodus se vedea cel mai bine cu filtru oranj sau verde.

Observatii cu dobsonian ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/6.9:

- Am testat pentru prima data ocularul XCel 25mm pe acest telescop. La 35x imaginea Lunii este superba de superba, incap trei diametre selenare in campul de 104 minute ( dupa teorie).

- SW Planetary 4mm care ofera 216x este si el o premiera pe acest telescop, ''chimia'' este buna, se iubesc. Rima Hesiodus se vede la limita la 216x in lumina integrala. Nu se mai vede prin filtru verde.

- Am cautat intai si am rezolvat la 144x/ Radian 6mm, dubla STF 742 cu separatia de 4'' de langa Zeta Tau. Apoi am cautat Nebuloasa Crabul/ Messier 1, folosind ocularul XCel 25mm la 35x. Iata-o acolo, pe latura unui asterism triunghiular, foarte, foarte palida. La 144x, nebuloasa era inca slab luminoasa dar bine vizibila cu privire directa.

- Am observat Lista lui Lockyer largita, prima data observata cu acest telescop:

=Mintaka, este o dubla potrivita pentru binoclu
=Lambda Ori si Zeta Ori, rezolvate +separate ca triple
=Sigma Ori s-a vazut ca tripla cu companionii D si E spre Vest; dar privind direct spre companionul D, cel mai apropiat de la Vest, se vede cu privirea periferica, si inca uimitor de bine, companionul C de la Est. Deci ... BINGO!
=Rigel a fost rezolvata si separata la 144x+ filtru gri
=52 Ori, ca de obicei, a pretins ''Blood,Sweat and Tears'': a trebuit sa o mitraliez indelung si repetat cu mariri de la 144x/ Radian 6mm la 216x/ SW Planetary 4mm, la 270x/ TS Planetary 3,2mm pana ce am reusit sa o rezolv foarte clar, cu discurile Airy bine vizibile si distincte. Rar, pentru fractiuni de secunda, se vedea separata.
Si cu aceasta pot raporta din nou parcurgerea ''cu succesuri'' a Listei Lockyer.
Dar am largit Lista Lockyer cu dublele de mai jos :
= 32 Ori cu separatia de 1,37'', o alta dubla foarte frumoasa si atat de apropiata aparent de 52 Ori. Rezolvata si separata.
=Eta Ori/ DA 5, sep. 1,9'', superb rezolvata si separata.
=Iota Ori, rezolvata si separata ca tripla

Alte observatii:
- 31 Ori, negativ, probabil din cauza paclei
-Trapezium Ori cu patru stele
-NGC 1981, un crocodil cam scheletic
-M42 cu nebulozitate restransa, slab luminoasa
- NGC 2169/ Roiul ''37'' cu dubla STF 848 frumos rezolvata
-In Auriga am parcurs sirul de roiuri canonice: NGC 1907 (foarte usor de gasit venind dinspre sirul de stele 16Aur-19 Aur) - M38 - M36 - M37. In toate aceste roiuri se vedeau stele rezolvate, cateva chiar si in primul.
-Am incheiat cu Theta Aur rezolvata-separata ca tripla.

Pun o poza cu draga mea ''ratusca'', telescopul meu vechi de 28 de ani.

Cer senin, Mircea



Rima Hesiodus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  450.05 kb
 Vizualizat:  de 1773 ori

Rima Hesiodus.jpg



1.Ratusca.cea.urata.Ugly.Duckling.D125mm.F6.9.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  865.54 kb
 Vizualizat:  de 1768 ori

1.Ratusca.cea.urata.Ugly.Duckling.D125mm.F6.9.v1.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2023 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A doua seara de observatii din anul acesta s-a intamplat pentru mine in seara de Luni 2 Ianuarie a.c. cand am folosit luneta cu obiectiv ''zoth'' 60x828mm, pe montura ''pipe'' Penelopa.

Observatii:

- Am cautat Zidul Drept/ Rupes Recta de pe Luna, vazut cu o seara inainte in reflectorul de 200mm dar nu s-a vazut nici la 35x, nici la 83x.

- In Pleiade am observat Alcyone cu cei trei companioni asezati intr-un asterism triunghiular dar Hyadele le-am vazut doar pe portiuni, fiind un roi prea mare pentru luneta mea.

- Lambda Ori a fost separata ca dubla la 83x, companionul C de 10,7mv nu s-a vazut

- Sigma Ori a fost rezolvata ca dubla, fiind deci vizibili doar companionii D si E.

- In Trapezium Ori am vazut trei stele la 35x. Cu mare dificultate, s-a zarit si steaua B, cea mai nordica la 83x/ Plossl Sirius 10mm. Vezi schita atasata.

- In M42 se vedea nebulozitate dar mica si fara detalii, afectata fiind de pacla din atmosfera.

- Stelele 42-45 Ori, cu o steluta intre ele, grup cu mare separatie dar inclus in unele liste de stele duble.
Mda, si cazul acesta merita o discutie.
Intradevar, atat 42 Ori cu companion de 7,5mv la 1,2'' separatie cat si 45 Ori cu doi companioni de 14,3mv, la aprox. 20'' separatie, sunt stea dubla,prima respectiv tripla, a doua.
Dar niciuna nu-i de nasul unui amator neexperimentat sau cu telescop mic.
Cazul lui 45 Ori e simplu, iti trebuie telescop zdravan, din cauza magnitudinii 14,3. Orice alt comentariu este de prisos ...
Cazul lui 42 Ori este mai nuantat. Aceasta stea dubla mai poarta indicativul Dawes 4 ... stiti voi care Dawes ... cel cu criteriul de 116/ D de la duble ... aha, adica Dawes poreclit in epoca ''Dawes-ochi-de-vultur''.
Lasand la o parte falsa modestie, Mirciulica ... ochi de ... turturica (adica cel ce va scrie aici) am rezolvat Dawes 4 o singura data in ''tineretea mea observationala''. S-a intamplat pe 30 Decembrie 2014, folosind marirea de 192x obtinuta cu ocular Galilei (plus lentila Barlow, cel mai probabil), pe dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D=125mm.
Am cautat in zadar raportul propriu-zis de pe forum. L-am gasit cu greu deoarece am scris despre aceasta observatie pe un forum ... dar nu pe acesta ci pe cel al amatorilor din Ungaria, din a caror asociatie fac parte inca din 1995. Vezi la acest link, ultima postare de pe pagina:

https://www.csillagvaros.hu/viewtopic.php?...610#p47757

Atasez raportul de pe ''csillagvaros.hu'' unde am incercuit partea referitoare la Dawes 4. Am incercat ulterior, de mai multe ori, atat cu reflectorul de 200mm cat si cu cel de 250mm, sa repet observatia aceasta dar fara succes. (Rezulta ca doar din intamplare ajung turturelele pe unde zboara vulturii ... ? Mr. Green Mr. Green Mr. Green )
Ca sa inchei acest ''rambling'' , folosind maniera romgleza atat de adorata pe acest forum, parerea mea este ca 42-45 Ori nu ar trebui inclusa pe listele de duble pentru telescoape mici.

- Iota Ori rezolvata ca dubla deci STF 752 AB

- Rigel, citez nota din jurnal pentru seara respectiva: ''Rigel, si mai dificil ca la Trapezium, se zarea la 83x un companion la PA= aprox. 200*-210*. Intermitent si foarte slab (ora 7:00).obs. cu diagonala.''

- Jupiter: NEB si SEB (prea spre Sud) + doi sateliti la Vest, un satelit la Est

- Castor, ca tripla, superba

- M35 umple tot campul la 83x

- Eskimo Nebula; se zarea steaua centrala cu privirea periferica cand priveam direct spre companionul STT 9001 B; la 138x/ Plossl 6mm.

- Delta Gem: negativ.

- M37/ aprox. 20-25 stele+ M36/ aprox. 20 stele + M38/ aprox. 11-12 stele; plus ceata luminoasa slaba la fiecare.

- Theta Aur, negativ

- M44 ,umple tot campul la 35x, ba chiar il depaseste

- Zeta Cnc, rezolvata ca dubla dar primara e cu hiba, se vede ca ''are ceva''. Da, are, este la randul ei dubla dar de 1,1''... nu-i pentru turturele...

- Algieba/ Gamma Leo, o dubla aurie, rezolvata si separata la 83x, uimitor de frumoasa

- (Cu observatia de mai jos m-am oprit deoarece m-a incantat atat de mult incat am dormit ca purtat pe aripi de ingeri).
Este vorba de steaua Xi UMa/ Alula Australis, rezolvata la 83x in doua stelute galbene, apropiate ca luminozitate, separate prin 2,25'', conform sitului StelleDoppie.

Cer senin, Mircea



Trapezium-view2_Harry-Roberts.png
 Descriere:
 Marime fisier:  28.97 kb
 Vizualizat:  de 1651 ori

Trapezium-view2_Harry-Roberts.png



Dawes 4.csillag.varos.3.Ian.2015.png
 Descriere:
 Marime fisier:  89.81 kb
 Vizualizat:  de 1646 ori

Dawes 4.csillag.varos.3.Ian.2015.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9054

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Feb 2023 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti 31 Ianuarie a.c. s-a intamplat ultima mea observatie a acestei luni.
Observatiile au fost executate pe un cer noros pe care apareau, ici-colo, cate vreun petic de cer senin.

Am urmarit doua obiective:

-sa testez luneta D=50mm F=910mm cu obiectiv Royal Astro primita recent de la colegul nostru Silviu aka zoth.

- sa testez ocularul TMB Planetary 5mm achizitionat recent de la colegul nostru Dragos.

Observatii cu luneta 50x910mm:

- Luna, splendida la 45x/ Vixen Kellner 20mm si Huygens 20mm si 101x/ CircleT Kellner 9mm.
Dar Luna este un obiect nepotrivit pentru teste.

- Venus a prezentat un disc aproape circular care flutura eroic in seeing, ca un drapel de lupta.
La 101x m-am aventurat si am estimat totusi o faza de 75-80 %. Azi am aflat din Stellarium o faza de 91%.
( Asa sunt eu ... aventuros. Nu-i mai bine sa taci si sa nu faci nimic ? Ai toate sansele ca lumea sa te ia drept intelept... )

- Jupiter a prezentat NEB-SEB si foarte slab si cu privire periferica NTB, foarte aproape de intunecarea polara nordica. Intunecarea polara sudica nu s-a vazut.
Satelitii Io si Europa se vedeau la Vest iar Ganymede la Est. Pe Callisto nu l-am vazut


- Mintaka, foarte larg separata la 101x

- Trapezium Orion: patru stele, inclusiv steaua B, slab luminoasa dar clar vizibila.
M42 se vede binisor la 101x. M43 este mult mai slab luminoasa si mai mica deci mai dificila de vazut.

- La Zeta Ori mica luneta ( Mini-Samuraiu' ? ) m-a luat rapid la desprafuit turul nadragilor.
Zeta Ori are separatia de 2,16'' si, cu toate acestea, companionul B se vedea lipit de discul Airy, undeva inainte de PA =180*. Exclamation Question Shocked Rolling Eyes
Musai trebuie sa revin pe un cer mai bun.

- Iota Ori AB cu separatia de 12,5'' a fost separata dar companionul greu vizibil ,are Delta m= 5mv.
Companionul C de 9,8mv nu s-a vazut.
Privind cu mare atentie la 101x, se vedeau niste stelute slabe langa Iota Ori iar intreaga vecinatate era invaluita intr-o ceata slaba. Sa fie nebuloasa ?
Poate gasesc in ''Revue des constellationes'' a lui Texereau referinte despre observabilitatea nebuloasei cu aperturi mici.

- NGC 1981 si-a prezentat scheletul complet de Kroko, format din sapte sau opt stele.

- Sigma Ori s-a vazut ca tripla deci am vazut AD si AE.
STF 761 din vecinatate s-a vazut ca tripla. Dar companionii B si C, separati prin 8,5'' au fost la limita vizibilitatii desi sunt de 8,4mv si 8,5mv.

- Gamma Ari de 7,4'' a fost splendida, un Castor in miniatura

- Gamma And de 9,8'' a prezentat un contrast de culoare bine vizibil.

- Alpha Cas a fost inca si mai larg separata decat Mintaka si nu-i de mirare, avand separatia de 70''.
De fapt separatia de peste un minut de arc a fost o problema deoarece mi-au trebuit vreo doua minute pana ce am inceput sa zaresc companionul ascuns la mare distanta de primara si foarte palid, cu Delta m= 6,6mv.

- Eta Cas de 13,4'' a fost rezolvata ca dubla STF 60AB.

- Polaris a fost un caz ciudat. La 101x, pur si simplu nu vedeam companionul.
Pana la urma, am rezolvat aceasta dubla la 50x, cu unul din ocularele CircleT Kellner 18mm.
Atasez doua poze, pentru amatorii de antichitati astro. Se vad acolo prisma diagonala, presupusa a fi Unitron, H 20mm, CircleT K 18mm, CircleT K 9mm si Vixen K 20mm.

- Cireasa de pe tort a fost Theta Aur de 4'', rezolvata si separata, cu companionul slab luminos dar vizibil.

Observatii cu TMB Planetary 5mm:

- Cam pe cand am ajuns sa rezolv Theta Aur, cerul s-a inseninat pe o arie mare. Am pus repede in statie dobsonianul SW 250 Classic P ca sa incerc si ocularul TMB Planetary 5mm.
Am parcurs si am rezolvat-separat stelele din Lista lui Lockyer :

Mintaka - Rigel - Zeta Ori - Sigma Ori - Lambda Ori - 52 Ori.

Nota:

La Sigma Ori s-a vazut si companionul C de la Vest de primara, deci se vedea ca stea multipla cu trei companioni.
Companionul lui Rigel a fost foarte bine vizibil.
Lambda Ori s-a vazut ca tripla.
52 Ori a fost bine rezolvata si, cand pulsatiile seeingului permiteau, si separata.

- In Trapezium s-au vazut totusi numai patru stele: lumina Lunii si seeingul disperat de Pickering 4/5 nu permitea mai mult.

- Am rezolvat si separat ''fara drept de apel'' 32 Ori si Eta Ori.

Apoi norii au revenit, la inceput mai timid.
Cand inca mai existau petece de cer senin, am incheiat seara de observatii prin rezolvarea excelenta a lui Castor in luneta Royal Astro 50mm F/18. Multa vreme ( adica vreo zece minute Wink ) dupa ce Castor nu s-a mai vazut cu ochiul liber, se mai vedea ca stea dubla in luneta.
Pana cand s-a rupt filmu' ...

Primele concluzii :

- Luneta 50x910mm este foarte incomoda la utilizare. Vina imi apartine deoarece i-am montat un focuser de 0,96'', care este prea usor, desi este integral metalic.
Diagonala si ocularele sunt de asemenea pe format 0,96'', deci mici si usoare. De aceea, centrul de greutate al lunetei se afla undeva la mijlocul lungimii tubului. Cand indrept luneta spre Zenit, diagonala este prea jos, abia ajung la ea stand in genunchi.
Voi adauga insa un bracket si cautator de 6x30mm si asta va remedia problema.

- Luneta de 50mm nu este potrivita pentru obiecte Deep Sky extinse, de mare diametru, dar nu ( cum ar crede romglezii ca ) din cauza aperturii.
Numeroase observatii de pe forum demonstreaza ca se pot face observatii Deep Sky chiar si cu binocluri, darmite cu cogeamite luneta de 50mm !
Focuserul de 0,96'' si ocularele de 0,96'' limiteaza capacitatea lunetei, inainte de apertura. Ocularele de 0,96'' au, in cel mai bun caz, camp aparent de 45*. Aceasta face ca obiecte precum Pleiadele, Hyadele, Muscleman, Cr 65 si altele asemenea, sa nu poata fi observate cu aceasta luneta.

- Imaginea lunetei este clara, definitia excelenta, rezolutia superba, Daca nu voi gasi o solutie, voi bifa roiurile extinse ca nefiind potrivite pentru aceasta luneta (sau invers ? ) si ... voi observa mai departe.
Nu incape comparatie, din punctul de vedere al esteticii imaginii, intre luneta 50x910mm (sau 60x828mm) - ambele construite de zoth si alte instrumente. In favoarea lunetelor, ca sa fie ... sharp pentru toata lumea.

- Ocularul TMB 5mm necesita la Luna o reglare atenta a pozitiei bonetei filetate pentru a avea o iluminare uniforma a imaginii.
Imaginea este clara, de calitate qvazi-ortoscopica pe aproape intreg campul, rezolutia este excelenta. 52 Ori a defilat rezolvata prin intreg campul vizual de 14 minute de arc al ocularului.
Aberatii cromatice nu am observat nici la Luna.
TMB 5mm mi-a cazut cu tronc de la primul rendez-vous !

Multumesc lui Silviu si lui Dragos !
(Si lui TaviB al carui ocular asferic am si inceput sa-l perfectionez dar acela-i din alt film.)

Cer senin, Mircea



DSCN1670.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  277.37 kb
 Vizualizat:  de 1548 ori

DSCN1670.JPG



DSCN0986.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  103.26 kb
 Vizualizat:  de 1548 ori

DSCN0986.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 35, 36, 37  Urmatoare

Download topic
Pagina 29 din 37
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact