Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclisa_Soare_03_10_2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Outters 4 si SH2-129


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 26 Ian 2019 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Outters 4 si SH2-129
Raspunde cu citat (quote)

Foarte putin vizibile, dar totusi cu o dimensiune aparenta mare pe cerul noptii nebuloasele Calamar catalogata ca Outters4 si SH2-129 cunoscuta si sub numele de nebuloasa Liliacul Zburator sunt protagonistele acestui spectacol cosmic. Descoperita acum doar 7 ani, de astrofotograful francez Nicholas Outters (in anul 2011), forma sa bipolara este vizibila doar in emisile albastre verzui ale Oxigenului ionizat. Distanta pana la aceasta nu este determinata cu exactitate, la fel ca si natura acestei nebuloase. Date mai recente sugereaza ca Outters 4 ar putea fi localizata in interiorul nebuloasei de emisie SH2-129, vizibila si ea in aceasta fotografie pe frecventa Hidrogenului ionizat, la aproximativ 2300 ani lumina. Se banuieste ca aceasta nebuloasa bipolara a luat nastere ca o ejectie a stelelor masive din centrul nebuloasei (un sistem triplu - HR8119). Astfel dimensiunea reala a nebuloasei ar putea fi de aproximativ 50 de ani lumina.

Am mai fotografiat nebuloase putin luminoase: Nebuloasa Cocoon si Capul de Vultur, au fost doua tinte foarte dificile, insa nu am intalnit o nebuloasa al carei contur sa fie complet invizibil in cadrele individuale de 30 de minute. Primele urme vizibile ale nebuloasei Outters 4, le-am observat abia dupa 5 ore !!! de expunere. Nebulozitatea de Hidrogen este putin mai luminoasa, insa nici ea nu este facila. Ce sa zic dupa primele doua nopti am constientizat dificultatea proiectului si mi-am stabilit noi linii de urmat. Astfel am reusit sa adun 29,5 ore de informatie Oxigenul ionizat si 20,5 ore de expunere pentru Hidrogen. In total 50 de ore, aceasta devenind cea mai lunga expunere de pana acum.
Iata si un cadru de oxigen calibrat ce prezinta urme mai mult imaginare ale nebuloasei si un colaj cu pasi importanti ai procesarii.

Vara aceasta a fost foarte prolifica din punctul de vedere al capturilor: in august si septembrie am reusit sa pozez un total de peste 90 de ore de expunere, pentru doua tinte. Am fost surprins sa vad ca vremea mi-a permis sa termin atat de repede proiectul nebuloasei Valul de 46 de ore si in concediul de la inceputul din septembrie in Grecia, am inceput aceasta noua tinta.
Uff ce curat este cerul in tarile din jurul Marii Mediterane... Intr-o singura saptamana peste 40 de ore fara cusur, probabil cele mai bune capturi ale mele de pana acum... Au existat si minusuri: luna era in descrestere insa in primele zile avea peste 80% luminozitate si am fotografiat putin, numai in Ha... De altfel majoritatea cadrelor de Hidrogen au fost facute cu luna sus pe cer, fapt ce a redus SNR-ul pentru acest canal. La polul opus au fost capturile pentru oxigen, facute integral in absenta lunii (capturile de oxigen sunt mult mai poluate luminos de prezenta lunii pe cer), in partea a doua a concediului cand luna scazuse dupa al doilea patrar.

Sistem: DDM 60, FSQ85, Moravian G3 16200, Astrodon Ha si O3, fara ghidaj. Expuneri : 10x30' cumuland un total de 50 ore.


pe astrobin este la o rezolutie buna https://www.astrobin.com/381545



Ou4+SH2-129_pera _2018.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  626.3 kb
 Vizualizat:  de 1315 ori

Ou4+SH2-129_pera _2018.jpg


Sus
iosif
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Oct 2012
Mesaje: 537



Localitate: Sandra Timis

MesajTrimis: 27 Ian 2019 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent.

E prima imagine cu nebuloasa aceasta fotografiata de un astrofotograf din Romania.
O tinta foarte dificila si greu de realizat.
Jos palaria.

Succes in continuare.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 27 Ian 2019 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uau!! Foarte impresionant! Atat durata capturii, cat si procesarea. Felicitari!
_________________
Marius
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 27 Ian 2019 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Domnilor.
Intr-adevar cerul e plin de obiecte minunate ce asteapta a fi explorate. E pacat sa ne concentram in fie are an pe aceleasi obiecte usoare. Poate colaboram la o tinta ultradificila...
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2019 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un rezultat exceptional, pe măsura echipamentului utilizat + experiența astronomului. Felicitări
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact