Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Western_Veil_ASI294_bin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Suport achizitie binoclu astronomic


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 06 Dec 2018 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Suport achizitie binoclu astronomic
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

De ceva timp ma uit sa achizitionez un telescop. De ceva mai mult timp ce-i drept insa mi-au cam stat in fata alte cheltuieli. Citind insa pe forum am ajuns la concluzia ca pana la telescop as putea sa incep cu un binoclu din urmatoarele motive.
- portabilitate - usor de carat in rucsac, il pot lua lejer cu mine intr-o tura pe munte
- portabilitate - avand ceva probleme cu spatele, imi este mai usor pentru inceput sa lucrez cu un binoclu decat cu un telescop
- lipsa de informatii - din ce am vazut la cei de aici, ai totusi nevoie de ceva informatii sa folosesti un telescop. Zic mai intai sa le adun si dupa sa le pun si in practica.
- achizitia rapida - imi este mai usor sa fac acum o cheltuiala de 400 - 500 lei decat una de 2500 - 3000 cat imi propusesem minim pentru un telescop.
Astfel incat, ca sa nu o mai lungesc mult, am citit despre binocluri insa nu reusesc sa ma decid care model imi ofera cel mai bun raport calitate pret din cele de mai jos.
In finala la mine s-au calificat Lacerta pe care domnul Dbird l-a recenzat foarte frumos si Nikon care in afara de faptul ca este o marca cunoscuta nu stiu daca la acest aspect, binocluri, este de luat in seama.
Despre Meade, TS Optics si Orion nu am reusit sa gasesc foarte multe. Pare interesand un 10 x 60 dar o fi buna firma?
Prin urmare, va rog in masura in care puteti si va doriti, sa ma ajutati cu sfatul domniilor voastre.
De mentionat este ca port si ochelari deci conteaza si acest aspect. Ca buget ma gandesc undeva pana in 800 lei daca merita cu adevarat.

Lacerta Explorer 10x50 410 lei
https://astromagazin.ro/index.php?controll..._list=1768

Meade 15x70 610 lei
https://www.astroshop.ro/instrumente/meade...ro/p,59550

TS Optics 10x50 650 lei
https://www.astroshop.ro/instrumente/ts-op...r_1_select

TS Optics 10x60 415 lei
https://www.astroshop.ro/instrumente/ts-op...x60/p,4588

Nikon 10x50 610 lei
https://www.astroshop.ro/instrumente/nikon...50/p,33179

Orion 15x70 510 lei
https://www.astroshop.ro/instrumente/orion...r_1_select
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Dec 2018 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum vreo ceva ani am vrut sa-mi achizitionez un binoclu..habar nu aveam ce inseamna X si numerele inscriptionate..asa am intrat aici pe acest forum.am inceput sa pun intrebari..si trebuie sa-i multumesc D.Dbird pentru indrumare.stie despre ce vorbeste.si in ziua de azi am binoclu meu 10x50.un pont.ia in considerare parerea Dl.Dbird.si eu zic ca incepi cu un 10x50 datorita campului vizual 6,8 grade.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Dec 2018 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Binoclurile 15x vor necesita trepied. Daca vreti fara trepied 10x este puterea maxima care poate fi stabilizata din mana. Daca purtati ochelari trebuie sa va uitati dupa specificatia denumita "eye relief" care este distanta de privit la oculare. Eye relief-ul trebuie sa fie cel putin 15-16mm. Daca este mai mic de atat se poate sa nu vedeti tot campul vizual. De exemplu Nikonul Aculon 10x50 are eye relieful 11.8mm, deci se taie de pe lista pentru ca nu se poate folosi de purtatorii de ochelari permanenti.
In legatura cu alegerea unui model, o varianta foarte buna ar fi si noul Lacerta Smart 10x50 pe care Dbird il recomanda chiar peste Lacerta Explorer 10x50.
aici este prezentarea lui Dbird a binoclului
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=182149#182149
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2018 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am probleme cu spatele, si asta in mod ciudat la binocluri se poate traduce cam asa:
Pozitia normala de utilizare a binoclului ... solicita foarte mult spatele Sad
Asa cad toate binoclurile mari 10x60 sau toate care care nu au 50 mm diametrul. Acestea produc consola si mai mare la utilizare si sint grele.
Parerea mea este ca tudor ti-a dat cea mai buna solutie care se incadreaza in banii preconizati. Din toate punctele de vedere.
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 07 Dec 2018 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru recomandari si informatii. Se pare ca tocmai recenzia la acest Lacerta Smart mi-a scapat. Smile Dupa ce am citit, sunt in cautari sa vad de unde il pot achizitiona.
In ceea ce priveste problemele de spate, da, prin ridicarea binoclului la ochi de fapt efortul asupra zonei lombare se inmulteste cu 3, tocmai de aceea in urma achizitiei acestuia, vreau sa ma orientez si la un trepied/monopied bun. De altfel, cred ca cel care isi doreste cu adevarat, gaseste solutii Very Happy .
Daca aveti recomadari de site-uri de incredere de unde pot face achizitia le astept cu placere. Voi cauta si eu cat mai mult si sper sa comand de unde sunt riscurile cele mai mici.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Dec 2018 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Romania vad ca il gasesti pe telescop-expert https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-10x50_105857
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 07 Dec 2018 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Stille pentru recomandare.

Astazi am dat un tur al magazinelor de vanatoare din oras, singurele care au potential in a detine binocluri.
Am pus mana pe acest instrument https://www.arw.ro/binocluri/minox/vm-62065/ care trebuie sa recunosc ca mi-a facut o impresie foarte buna. Vanzatoarea spunea ca ar fi o ramura din Zeiss.
Comparand cele doua instrumente Minox-ul si cu Lacerta, experientele voastre unde v-ar atrage mai mult ?
Sunt constient ca as pierde de la 50 mm la 42 mm, nu stiu cat. Avantajul mare este ca il vad si ii simt calitatea, insa sunt dispus sa risc si sa merg pe recomandarea anterioara tocmai pentru ca am vazut ca dl Dbird le detine pe amandoua.


Si inca o intrebare va rog. Are asa ceva https://www.arw.ro/alte-sisteme-optice/minox/vm-62071/ capacitati astronomice ?

LE: Sa nu uitati de faptul ca sunt ochelarist, in urma recomadarii d-lui Tudor am renuntat la Nikon Smile
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2018 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice vanzator vrea sa vanda. E firesc dar de aici si pana la ramura lui Zeis e cale lunga. Poate ceea ce dorea sa iti spune vanzatoarea era ca toate binoclurile fiind facute in china in ziua de azi, inclusiv Zeiss .... sunt din aceeasi ramura Very Happy ... ceea ce devine corect ca si rudenie/explrimare.
Din punctrul meu de vedere:
Lacerta este mai luminos decat Minox, firesc din moment ce este aceesasi sticla dar primul are diametre mai mari.
Lacerta este la greutatea optima pentru tinut in mana per tremur, in timp ce Minox tremura putin mai mult fiind mai usor.
Lacerta va foi mai usor utilizabil cu ochelari, desi sincer vorbind eu recomand sa utilizati binoclul fara ochelari (daca e posibil). Si eu port ochelari e adevarat de citit si lucru, dar mai mult ca sigur imi scot ochelarii de sute de ori si privesc prin binoclu la o reglare/reparare de astfel de echipament.
Minoxul are coloritul cel mai natural iar Lacerta o tenta de galben infima aproape nesesizabila (daca nu o compari cu un Minox) ceea ce insa mie imi place iviorand culoril exact atat cat sa nu le denatureze.
Lacerta este un binoclu lung ceea ce favorizeaza cel putin teoretic vizualizarile astro, in timp ce Minox este scurt.
Si in final din toate aceste scurte comparatii ... esential este primul punct. Si anume ca Lacerta este putin mai luminos. Si in astro orice "putin" in plus ne putem financiar permite, conteaza.
Daca ai o locatie care iti permite, poti face ca mine. Plasez in curte un sezlong de plastic de tipul celor de pe plajele romanesti (se gasesc la marile magazine de scule si accesorii pt casa) peste care plasez o mica slateluta (se vinde tot acolo special pentru sezlong) si peste toate astea ma intind eu cu un binoclu de mana Smile


Ultima modificare efectuata de catre Dbird la 08 Dec 2018 09:50, modificat de 1 data in total
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 07 Dec 2018 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristal clear Smile. Multumesc, ma pun pe achizitii.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 08 Dec 2018 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te vei hotarî vreodata sa iti cumperi un binoclu 15x70, evita acel Meade. Este un binoclu foarte slab atat optic cat si mecanic.
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 09 Dec 2018 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Daniel. Multumesc pentru info, chiar eram curios unde se situeaza Meade in topul marcilor, daca este de luat in seama.
Astept Lacerta Smart sa ajunga, am facut comanda, sper sa ma descurc sa vad daca este colimat sau nu, voi folosi sper cu succes, tutorialele gasite aici.
Daca este cineva din Piatra Neamt care poate sa ma ajute in acest sens, cu mare drag accept ajutorul.
Nu am primit raspuns daca lunetele ca cea gasita de mine se preteaza la observatii astronimice, mai studiez Smile

LE acest model poate prezenta interes ? Ma uit ca este redus si poate fi o viitoare achizitie https://www.arw.ro/binocluri/bushnell/vb-15-1050/
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Dec 2018 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexander Ive a scris:

Nu am primit raspuns daca lunetele ca cea gasita de mine se preteaza la observatii astronimice, mai studiez Smile


Nu stiu cum se comporta la astronomie aceasta luneta terestra Minox, dar deobicei in sectorul asta de pret au campul foarte ingust si eye relieful mic. Eu am o luneta TS 20x60x60 cu un camp vizual mic si un eye relief la limita (a trebuit sa-i scot aparatoarea de cauciuc a ocularului sa pot vedea cu ochelari la 60x tot campul vizual).
Poti vedea aici niste teste facute de mine cu aceast spottingscope TS 20x60x60
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=159641#159641

Acel Bushnell POWERVIEW 10X50, judecand doar dupa pret cred ca este sub modelul lor Bushnell Trophy xlt 10x42 care este mai scump decat Powerview (cam 1000ron). Dar acest Bushnell Trophy xlt l-am testat si nu m-a impresionat prea mult. Poti vedea parerea mea detaliata despre modelul Trophy aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=60
Bushnell Elite 10x43 cred ca este binoclul lor de top dar si pretul e pe masura


Ultima modificare efectuata tudor la 09 Dec 2018 20:58, modificat de 2 ori in total
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 09 Dec 2018 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... chiar eram curios unde se situeaza Meade in topul marcilor, daca este de luat in seama.


Meade nu este o firma slaba din ce stiu, dar binoclul ala este foarte slab si prost calitativ. M-am uitat prin doua bucati si ambele erau foarte decolimate, astigmatism foarte pronuntat si o puternica tenta de verde.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2018 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la micile erori ale vanzatorilor!!!
https://www.bushnell.com/Products/Binocula...sku=141042
Bushnell Powerview 10x50 nu exista invarianta roof, ci doar porro!!!

Meade si Bresser au fost cumparate de chinezi. Ele continua sa vanda in SUA respectv in EU echipamente in general cu preturi mici dar au si emisii foarte bune si foarte scumpe(e adevarst putine). Cat timp au fost europene , china a produs si clone masive cu denumirea Meade si Bresser, desi doar titlul era de ele. Fiind ieftine, ele au umplut piata noastra. Sunt curios acum daca chinezii se vor copia pe ei insusi in continuare.... Shocked Very Happy
Multe firme mari sunt clonate aiurea, astfel incat firme ca Tasco, Bushnell, Celestron, Meade, Bresser, Canon, etc isi strica nejustificat calitatea lor in ochii nostri. Dar din nefericire nu prea avem ce face...mai mult decat sa fim foarte, foarte atenti la ce cumparam.
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 11 Dec 2018 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare din nou.
Multumesc celor care au mai venit cu sfaturi si clarificari la intrebarile mele.

Vestea buna: A sosit !!! Astazi am primit una bucata Lacerta Smart 10 x 50.
Acum incerc sa ma lamuresc cum sa il folosesc, daca este colimat sau nu samd. Fiind seara si cer complet acoperit cu apa sub forma de vapori, am luat in vizor, vizorul de la usa Smile care pot sa spun ca se vede bine.

La prima degustare, am remarcat ca fiind reglat pentru distanta mea pupilara, aspect ce a necesitat apropierea tuburilor binoclului, cand i-am pus inapoi protectia ocularelor aceasta a facut sa iasa in afara unul din capacele de cauciuc de la oculare, in sensul in care il trage in afara, ceea ce ma face sa cred ca nu este tocmai ferm. Punctul pozitiv este ca am vazut cum culiseaza capacele respective ca nu mi-am dat seama de aceasta optiune anterior.
Intrebari de la un proaspat utilizator:
- cum este recomandat sa il pastrez ? Culcat ? In picioare ?
- pot sa sterg lentilele cu solutie de ochelari de la Zeiss ? Aceeasi folosita si la ochelarii mei. De retinut este ca vine intr-o sticluta cu difuzor, iar efectul este ca stropeste ca jetul la stergaoare, din abundenta.

Inca odata va multumesc tuturor care v-ati facut timp sa ma ajutati cu recomandari si sfaturi.
Revin de indata ce ii fac "tesili". Di tat felu'.

Iata si poza ca m-am prins cum sa fac.



DSC_0470 (2)-360x480.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  21.28 kb
 Vizualizat:  de 8759 ori

DSC_0470 (2)-360x480.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact