Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M35.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie binoclu drumetii/concerte


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Siryana
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2023
Mesaje: 3



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 10 Sep 2023 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie binoclu drumetii/concerte
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Sunt Diana si ma bucur sa va cunosc.
Voi fi sincera cu dvs si voi incepe prin a recunoaste ca am intrat pe acest forum in speranta ca voi gasi o indrumare corespunzatoare din partea unor persoane pricepute. Deja simt ca mi-a crescut capul in diametru tot cautand pe internet cea mai buna solutie pt.problema cu care ma confrunt. Pe scurt: sunt obligata (moral) sa fac cadou unei persoane de sex feminin un...binoclu. Toate bune si frumoase doar ca sarbatorita este o fatuca slabuta, mioapa si mare amatoare de excursii si concerte, prin urmare am nevoie de un binoclu care sa ii ofere posibilitatea sa il vada de la distanta pe papa la balcon si eventual plombele solistului de la Rammstein fara sa cada in fund datorita greutatii acestuia si fara sa o deranjeze la ochelari.
Initial, ma oprisem asupra unui Bresser Hunter 10x50 care nu imi facea o gaura in buget prea mare, toate bune si frumoase pana am citit niscai recenzii care m-au bosumflat. Am gasit apoi un Nikon ACULON A211 10x50 dar la fel, parerile sunt impartite si mai mult m-au debusolat decat sa ma lamureasca...
Prin urmare, cu bunavointa moderatorului dvs care mi-a activat contul si pt.care ii multumesc, indraznesc sa va rog politicos sa ma ajutati in gasirea unui binoclu pentru care sa nu trebuiasca sa fac un mic credit dar care sa ofere o surpiza placuta si mai ales utila sarbatoritei.
Va multumesc frumos pentru amabilitate si anticipat pentru sfaturi. Bugetul este in jur de 1000 lei.
Cu stima!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2023 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul respectiv are aprox 1kg, si e cam mare, sigur ai voie cu el la concert?
Sus
Siryana
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2023
Mesaje: 3



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 10 Sep 2023 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

..banuiesc ca nu, aveti dreptate, la concerte te cauta si in..peste tot.. Cade atunci concertul si raman doar excursiile.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 10 Sep 2023 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există binocluri mici și destul de puternice pentru drumeții și spectacole. A avut un coleg, tudor, ceva de genul ăsta: "vand binoclu Leica Trinovid 8x20 BC". Nu știu dacă a închis topicul pentru că și l-a vândut sau pentru că n-a avut colegi interesați, dar cu răbdare sigur poți găsi alternative.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 10 Sep 2023 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"vada de la distanta pe papa la balcon" daca e vb actualul papa...cred ca ar fi mai potrivita o luneta cu reticul gradat montata pe ceva cu amortizor...
In rest, e nevoie de un binoclu roof (ca sa fie usor) cu camp mare pt concerte, putere maritoare probabil 8x distanta fiind mica, nevoie de camp larg, tremur cat mai mic. Nu cred ca o sa fie usor de gasit, a se intelege ca vorbim de binocluri noi, care cred ca o sa iti depaseasca bugetul.

Revin...
Eu am tras concluzia ca vrei ceva ieftin, daca gresesc sa imi spui, m-am gandit la "Binoclu Lacerta Mini 7x20" care e foarte usor, camp larg de 9 grade, marire mica de 7x asigura un tremur redus etc, avand in vedere cele scrise de tine eu cred ca ar fi potrivit...asteapta sa mai vezi si alte pareri.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2023 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te grabesti?

Ar fi ceva ceva optiuni. La 10x ai marire cam maxim cat poti gestiona fara sa tremure imaginea prea mult dar sa iti ofere o marire (magnificatie) buna:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=226764#226764

8x ar fi mai comod de utilizat dar si magnificatia e mai mica. Nu-i bai, plomba solistului de la Rammstein oricum nu se va arata prea curand, iar pe papa il vezi la RAI Uno.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=224501#224501
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=224594#224594

Problema este cu miopia, cu ochelarii. Nu stiu ca n-am dar e posibil sa poata vedea fara ochelari, ceea ce e bine ca nu orice binoclu suporta cu usurinta observarea prin ochelari, dar e incomod sa ii tot dai jos/pui la loc...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2023 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru excursii și concerte ergonomia contează la fel de mult ca optica, așadar cred că este bine să nu faci rabat la calitate. Binoclurile ieftine sunt din plastic, eventual îmbrăcate în cauciuc siliconic, ceea ce nu este neapărat un lucru rău, dar este important să aibă optica din sticlă. Cele ieftine au și optica din plastic. Am văzut la Decathlon vreo 2 modele care se încadrează în cerințe și par să fie bine construite, nu sunt de jucărie. De exemplu Solognac 8x42 cu prisme roof.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 11 Sep 2023 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna! In bugetul tau de 1000 de lei, eu l-as lua pe acesta. Este compact, are optica decenta, mecanica buna, e ce trebuie.

https://www.decathlon.ro/p/binoclu-etans-9...mc=8600097
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 12 Sep 2023 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu scriai tu de buget...eu nu am vazut sa fi scris initial nimic...probabil mi-a scapat, de aceea am si recomandat ceva ieftin, cand am vazut Bresser Hunter ma gandeam la un max de 300lei... La 1000 lei Smile, frumusel cadou.
In cazul acesta eu zic un Lacerta Elite 8x32 pentru ca: optica e foarte buna, e compact, are camp de aproape 8 grade, o combinatie greutate/magnificatie/camp vizual potrivita pentru observatii si de aproape (spectacole) si care asigura un tremur redus datorita greutatii si o perceptie a tremurului foarte redusa datorita campului mare si magnificatiei de 8x. Parerea mea .... Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2023 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, numai sa si mareasca binoclul acela ...
Doar pentru distractie am sa impartasesc cu voi o perla dintr-un review oarecare.
Dumnealui, noul proprietar al binoclului, era nemultumit de binoclu ca ''numai apropie, nu si mareste'' ... Shocked Shocked Shocked
Ca este confectionat din gume si plasticuri si are inscrisa marirea de 78x nu l-a deranjat.

Am scris doar sa ne descretim fruntea binoculara.

Urez bafta Siryanei in gasirea binoclului dorit si ... ''well come to the jungle, baby'' !!!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Sep 2023 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu pe asta l-as lua..."si mareste si apropie" in acelasi timp Laughing
https://www.astroshop.ro/instrumente/nikon...ifications
Seria Prostaff veche mi se pare foarte buna, asa ca as merge pe incredere si pe noua serie Prostaff P7 de la Nikon. Varianta 8x30 cred ca o sa i se potriveasca cel mai bine prietenei tale, fiind micut si performant!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 29 Sep 2023 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca a fost doar un test, sa vada daca functioneaza forumul, in rest.....cred ca a si renuntat la idee.
Sus
Siryana
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2023
Mesaje: 3



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Oct 2023 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Eu pe asta l-as lua..."si mareste si apropie" in acelasi timp Laughing
https://www.astroshop.ro/instrumente/nikon...ifications
Seria Prostaff veche mi se pare foarte buna, asa ca as merge pe incredere si pe noua serie Prostaff P7 de la Nikon. Varianta 8x30 cred ca o sa i se potriveasca cel mai bine prietenei tale, fiind micut si performant!


Buna seara, îmi cer scuze că nu am mai dat niciun semn de viață dar am avut o problema care abia acum o zi a putut fi rezolvată. Va mulțumesc frumos tuturor pentru sfaturi, am comandat chiar acum binoclul recomandat de dvs și sunt sigură că va fi o achiziție grozava. Va voi tine la curent după ce voi primi coletul.
Cu stima!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact