Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
29aug0232.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reparare, reconditionare binoclu IOR BI 7x40


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raffaelm
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2018
Mesaje: 6



Localitate: MIHAESTI

MesajTrimis: 19 Iun 2019 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baieti, am sters foarte bine, cu bete de urechi inmuiate in acea solutie de sters ecrane, optica etc.Am udat laveta aferenta tip piele caprioara sau ce era, am bagat lentila in ea si am frecat de am innebunit, tot degeaba. Deci e clar, trebuie incercat cu alt lichid, pana la diluant poate ar merge spirtul, e totusi mult mai bland. Cu alcool izopropilic a incercat cineva? Intreb pt ca la masini, zona de parbriz pe unde nu calca stergatoarele este patata asemanator, si zic baietii ca alcoolul izopropilic este singurul leac pt asa ceva.Daca pot incarca o poza puteti vedea petele de care am discutat. Mersi tuturor pentru idei! Nu are rost sa va mai intreb de un set de lentile noi pentru ca e imposibil de gasit/cumparat. Am sunat la IOR si nu mai asigura nici macar o piesa pt binoclul 7x40 contracost. Al meu e fara capace obiectiv si filtrele aferente, daca cineva are in plus, ma anuntati va rog frumos. Numai bine!


IMG_20190619_173239.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  337.92 kb
 Vizualizat:  de 6420 ori

IMG_20190619_173239.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2019 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care sunt petele ?
Punctul negru din stanga sus si pata gri din dreapta ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2019 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate s-a dus antireflexul, nu e mizerie.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iul 2019 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e grasime intarita veche poate e bine sa incerci cu neofalina! Neofalina e cea mai buna pentru degresare si chiar se foloseste la curatarile optice de catre cei ce fac service optic (spirtul nu prea e indicat). Pentru grasime mai "proaspata" este foarte bun si un LensPen pe baza de grafit.
Dar ca regula generala, indiferent cu ce stergi, nu apasa tare pentru ca poti sa afectezi coatingul. Decat de 10x apasat mai bine de 100x incet. Iar ca ai amintit in treacat de pielea de caprioara, acesta am inteles ca este un mit ca ar fi buna. Este daunatoare suprafetelor optice lasand microzgarieturi.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2019 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca te uiti la poza cu atentie antirefelxul este relativ dus , de aia intrebam, ca daca e vorba de acea multitudine de pete colorate sa le zicem ...acela e ce a mai ramas din antireflex Very Happy
Sus
raffaelm
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2018
Mesaje: 6



Localitate: MIHAESTI

MesajTrimis: 02 Aug 2019 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm, Dbird, de acea multitudine de pete vorbeam. Sunt totusi 42 de ani...asta e. Oricum, si in aceste conditii, se vede absolut perfect....Totusi, acele lentile nu se pot achizitiona de la IOR?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2019 07:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O soluție ar fi să găsești un binoclu defect, donator de obiective bune.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2019 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, IOR nu mai asigura piese pentru aceste binocluri, oricum relatia cu ei este dubioasa, desi nu o inteleg. Din nefericire nu vei gasi binoclu cu an de contructie mai mare de 1990 si oricum preturile pentru acest binoclu pe piata roamneasca sunt absolut penibile. Sfatul meu este sa il folosesti asa fara grija, orice ai gasi nu va creste luminozitatea, contrastul sau rezolutia ... Ca sa cresti insa spectaculos luminozitatea ai o singura sansa extrem de mica: sa schimbi grupul lentile triplet din oculare cu unul identic dar fara strat galben sau si mai complicat sa il poti desface, scos mecanic depunerea glabena de pe lentila / lentilele unde este depusa si sa le lipesti la loc... Stiu ca am dat o solutie imposibila ... dar din nefericire as spune ca este singura.
Este un binoclu interesant si placut pe viziune terestra de zi, mai ales cu lumina multa, dar atat. Pe de alta parte se pare ca binoclurile exportate in America de IOR fabricate peste anii 2000 nu au strat galben ... erau interesante de vizionat inclusiv struto-camila porro 10x40 inclusiv 10x50 nou. Dar boierii vand doar in State, deh, noi trebuie doar sa-i laudam Laughing
Cateodata stau asa ca astronom amator, in capul oaselor si ma intreb fluierand a paguba: "De ce polonezii au putut si noi nu?" si spre rusinea mea imi sunt mai dragi ... firmele poloneze.....
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 13 Dec 2020 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Ma poate ajuta cineva, din Bucuresti de preferat, sa scot reticulul unui binoclu IOR 7x40 din 1990? Nu mi se pare o operatiune dificila, am citit postarea domnului Dbird, dar nu am sculele necesare pentru a desface acele inele cu filet si nu vreau sa-l stric.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Dec 2020 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu daca as avea acel binoclu l-as pastra asa cum a fost gandit de cei de la IOR. Este un binoclu militar si valoarea lui nu va scadea daca nu se umbla in el. Este un obiect care are valoare si pentru faptul ca este facut pentru armata! Dar fiecare face cum simte ca e mai bine!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 14 Dec 2020 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Tudor, inteleg perfect ce spui, doar ca, pana la urma, valoarea lui nu este una atat de mare si, din punctul meu de vedere, inlaturarea acestui reticul este o imbunatatire. Acel reticul genereaza niste reflexii foarte enervante noaptea iar in timpul zilei este suparator si abosolut inutil pentru pentru mine. O cheie ca cea din poza ar fi perfecta, dar cred ca voi vorbi cu cei de la IOR, sigur gasesc pe cineva sa ma ajute.


cheie.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.02 kb
 Vizualizat:  de 4785 ori

cheie.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2020 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă lucrezi cu mare atenție nu ai ce să strici. De la IOR... având în vedere ce a zis Dorin, slabe șanse.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 14 Dec 2020 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit astazi cu un domn de la IOR care mi-a dat foarte multe detalii despre aceasta operatiune. In primul rand manopera este 400 de lei si, spune dansul, dupa indepartarea acelui reticul, trebuie montata o diafragma, trebuie schimbata pozitia prismelor, recolimat si deoarece se desface corpul binoclului, trebuie inlocuita si “substanta de imersie din corpul binoclului”. Am intrebat daca face referire la gazul inert din interior si a spus ca nu. Pozitia prismelor trebuie schimbata deoarece traseul luminii prin tubul optic este calculat luandu-se in considerare refractia data de sticla din care este facut acel reticul. Daca doar se scoate acel reticul, spune domnul de la IOR, atunci va aparea un efect similar cu cel al strabismului.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 14 Dec 2020 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reticulul gradat în miimi este pe o lamă de sticlă cu fețele plan paralele mai subțire de 1 mm. Diferența de drum optic, de căteva zecimi de mm poate fi compensat prin mișcarea ocularului, care are filet cu mai multe începuturi. De strabism nici nu poate fi vorba, poate de ceva diafragmă, dar se poate și fără.
Tipul de la I.O.R chiar se pricepea?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 14 Dec 2020 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea sunt in masura sa evaluez cunostiintele domnului de la IOR, dar parea ca stie ce vorbeste. Mi-a spus ca daca vreau sa fac binoclul la ei, trebuie sa-l aduc dupa revelion, deoarece sunt foarte aglomerati cu alte binocluri care vin la reconditionat din alte tari din Europa. M-a intrebat daca vreau sa schimb si piesele din cauciuc sau daca vreau sa imi refaca stratul antireflex, deci pare ca au si piese de schimb. Am intrebat daca este neaparat sa faca atatea operatiuni doar pentru eliminarea acestui reticul si mi-a explicat ca lucreaza la un standard foarte inalt si nu pot doar sa scoata acel reticul si atat, ci vor sa faca totul ca la carte.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact