Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1396LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reparare, reconditionare binoclu IOR BI 7x40


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2018 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Reparare, reconditionare binoclu IOR BI 7x40
Raspunde cu citat (quote)

Un material in care veti desface in bucati binoclul IOR BI 7x40, util atunci cand veti fi nevoiti sa faceti asta din orice motive.

"Reconditionarea binoclului IOR BI 7x40

Un binoclu relativ celebru nu numai in tara de origine dar si in tari cu optica mult mai dezvoltata, acest binoclu este unul din cele mai ciudate si pana la urma originale emisii pe aceasta piata. Asa cum se stie el este un binoclu militar in adevaratul sens al cuvantului, fara echivocitate de marketing sau alte minciuni dedicate impresionarii eventualului cumparator. Un binoclu reproiectat la noi, cu sticla germana de cea mai buna calitate. Practic azi ne vom ocupa de un astfel de binoclu, in versiunea sa cea mai complexa respectiv versiunea cu reticol pe ochiul drept si detector rabatabil de IR pe ochiul stang..."

Download link:
ReconditionareIOR7x40
Materialul este scris intr-un fisier pdf numit "ReconditionareIOR7x40.pdf" de circa 4,3M.



13mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  546.11 kb
 Vizualizat:  de 12750 ori

13mic.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2018 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bun "Indrumarul", multumesc Dorin Smile

O alta ciudatenie a acestui binoclu pe care mi-ai confirmat-o si tu ar fi si obiectivele folosite, dublete foarte larg spatiate. De regula in lumea binoclurilor se folosesc dubletele lipite. Sigur sunt si exceptii, am intalnit la Zeiss binocluri cu obiective dublet spatiat dar erau binocluri cu deschideri de la 80mm in sus iar spatierea era "normala" ca sa zic asa (pana in 0,1-0,2mm).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2018 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca ar fi trebuit sa mai fac ceva comentarii, binenteles dar indrumarul este conceput strict pentru a vedea efectiv structurarea binoclului, modul de desfacere conform unui mai vechi principiu al meu "...daca pot sa-l desfac atunci ti-l repar..." aplicabil la mai orice echipament.
1- Trebuia de exemplu sa atrag atentia asupra sistemului inedit al ocularului. Practic port -ocularul este compus din 2 tuburi culisante unul in celalat care sunt "izolate" intre ele cu un alt tub dintr-un fel de teflon elastic. Rolul teflonului este dublu , unul de izolare mizerie si altul de arc de readucere in pozitia initiala a tubului interior care tine in el lentilele. Cursa permisa de izolatia de silicon sus-jos reprezinta cursa reglajului de clar. Pentru ca cele doua tuburi sa nu se miste circular , ci daor longitudinal, pe tubul ectrior exista un un surub care calca intr-un canal longitudinal din tubul interior. Rezultatul final este un sistem de reglare longitudinal fara miscarea clasica circulare de insurubare - desurubare a reglajului de clar. Si indirect posibilitatea mntarii unor eyeshielduri fixe ... lucru rar in binocluri.

Later Edit:
2- Daca luati un tub cu tot cu obiectiv de binoclu 10x50 clasic, fie el CZ fie el Japonez, este suficient sa faceti un inel adaptor de grosime 2cm intre filetul tubului si filetul interior al corpului IOR 7x40, veti obtine un IOR 10x40 (calitatea imaginii ramane excelenta dar luminozitatea scade)!


3- Ar trebui sa mentionez ca binoclul IOR, cu cat este mai vechi, cu atat fluajul de vaselina se manifesta mai violent, scazand luminozitatea acestui a. Cel mai luminos binoclu al meu a fost unul fabricat in 1990. Cel mai slab 1976 cel prezentat mai sus. Dupa curatare ambele au aceeasi luminozitate.

4- Functie de vechime densitatea de galben este mai mare. Cel mai probabil este rasina adeziva folosita la lipirea lentilelor (balsam de Canada?) care imbatranind mareste cu circa 2-4% galbenul.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2018 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Link google drive:
IOR7x40
Sus
raffaelm
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2018
Mesaje: 6



Localitate: MIHAESTI

MesajTrimis: 26 Ian 2019 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit cap-coada tot articolul, este de nota 10, felicitari pt initiativa !. La al meu ior BI7x40 md 1977 etanseizarea am facut-o cu Ceraltin, o ceara de altoit la rece, romaneasca, produsa la Cluj. Se gaseste la fitosanitare varianta mica de 50 grame. E aproape identica la culoare si textura cu chitul original. La fel ca acela, ceara respectiva este facuta, printre altele, din colofoniu (sacaz) si ceara de albine. Veti ramane uimiti de calitatea ei, am gasit una uitata prin curte de 3-4 ani si ceara era in stare foarte buna, imaginati-va ca binoclul nu va sta totusi in calduri si ger extrem.


ceraltin-ceara-ecologica-pentru-altoit-si-tratamentul-ranilor-pomilor~6399525.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  41.37 kb
 Vizualizat:  de 12451 ori

ceraltin-ceara-ecologica-pentru-altoit-si-tratamentul-ranilor-pomilor~6399525.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2019 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o cutie, cumparata acum doua luni. Poate ca este alt fabricant. Desi cutia este identica. Este o substanta prea fluida, care nu se intareste, si migreaza. Este si higroscopica din cate vad eu. Mare atentie, este posibil ca in cativa ani apa sa se evapore totusi si ea sa devina ceva mai densa cum zici ca este a ta. Dar daca continutul este identic ca la mine ea va trage apa in mediul umed.
Cineva mi-a dat un fel de ceara roz, nu stiu exact provenienta, care se pote folosi excelent pentru etansare. Aceasta se taie fasii foarte subtiri si se topeste ca fludorul (cu ajutorul letconului) de-a lungul imbinarilor binoclurilor. Prin topire patrunde spre filet, dar se intareste instantaneu. Rezultatul este spectaculos si eficient. Fiind lejer tintuit la pat cu o spondiloza idioata nu am putut face un tutorial inca. Trebuie sa aflu inclusiv de unde se poate procura respectiva ceara roz.



IMG_20190127_105620.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.16 kb
 Vizualizat:  de 12422 ori

IMG_20190127_105620.jpg


Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 27 Ian 2019 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant și instructiv. Am câteva precizări.
La filete, la demontare eu am folosit un pic de WD-40 iar la montare unul care lubrefiază. Nu-mi place să lucrez la filete „pe uscat”.
Cleștele papagal îl țin departe de mecanica opticii ; pentru demontare tuburi port-obiectiv sau port-ocular folosesc o platbandă care îmbracă cilindrul sau conul respectiv și cu care deșurubez (vezi și WD-40).
O atenție deosebită trebuie acordată la înfiletarea port-obiectivelor, deoarece în carcasă filetul este pe trei sferturi.
Izolația la capace se poate face și cu șnur textil.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2019 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi are mare dreptate. Asa cum am scris si in materialul de mai sus, pentru desurubare ideal este sa folositi un jug, de tipul celor care sunt folosite la desfacerea filtrelor de ulei de la autoturisme, bineinteles mult mai mic special conceput pentru asa ceva.
Uleiul folosit pentru ungerea premontaj a oricarui ansamblu optic, esfe totusi de evitat. Uleiul in timp va migra spre optica mai ales sub influenta caldurii. Manipularea asamblarilor cu foarte mare atentie si fara adaos de ulei este de preferat.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 27 Ian 2019 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa este cu uleiul; degripantul se folosește atunci când trebuie, după aceea trebuie șters. Are rol și în curățarea filetelor cu pas submilimetric.
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2019 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O solutie eleganta pentru etanseizarea imbinarilor binoclurilor arata astfel:
A= o parte ceara de epilat. Fie se cumpara de la magazin fie se fabrica in casa din o parte ceara de albine si patru parti colofoniu.
+
B= doua parti parafina sau ceara amestec cu parafina. Cel mai simplu se foloseste o lumanare de tipul banut alba, dar care are o consistenta unsuroasa nu uscata.
Se pune A si B intr-un vas metalic (de exemplu o cutie de conserve, care in prealabil a fost bine spalata si uscata) la foc mic, se asteapta ca componentele sa se topeasca, dupa care se amesteca cat mai bine substanta rezultanta pana cand aceasta are o culoare uniforma in toata masa sa.
Se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Substanta racita trebuie sa fie dura dar vag deformabila, daca este prea tare se va adauga inca ceva din B. Apasat cu unghia trebuie sa lasati totusi urma in material.
Se taie cu un cutter cateva felii subtiri, din care se vor taia practic niste fire avand in jur de doi milimetri grosime si lungime cat va permite calupul racit. Daca vreti este exact ca fludorul pe care il folositi la lipiturile electrice, analogia fiind identica inclusiv la aplicare!
Acum cu ajutorul unui letcon, veti topi firul AB exact pe imbinarea dorita a fi izolata. Lipitura se face cu foarte putina substanta incercati sa acoperiti doar rostul de imbinare, ceara patrunzand suficient in interior. Surplusul de ceara se elimina.
Astfel se poate izola orice binoclu metalic sau plastic (plasticul necesita mai multa atentie, pentru a nu face contact intre varful letconului si plasitc).
Reantorcandu-ne la IOR 7x40, dupa izolarea facuta eu mai fac un mic truc ce ajuta mult la non aburirea obiectivelor. Respectiv, scot mansoanele de cauciuc ale tuburilor ocular si lipesc peste tuburile metalice un strat de piele sintetica de binoclu cu un prenadez de piele. Apoi dupa ce se usuca repun mansoanele de cauciuc. Operatie simpla cu mare efect, pe care o recomand cu caldura....nu numai ca tuburile de cauciuc vor sta mai ferm, dar se va elimina masiv fenomenul de aburire a binoclului in conditii de frig.
Sus
raffaelm
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2018
Mesaje: 6



Localitate: MIHAESTI

MesajTrimis: 07 Iun 2019 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut baieti, salut in special pe Dbird, am o intrebare, cum fac sa scot pt curatare prima lentila de la ocular( sau ultima, in fine, vorbim despre cea mai aproape de ochi). Mai este necesar sa scot port-
ocularul cu totul , sau pur si simplu scot inelul de la eyeshild, rotita de reglaj dioptrii si apoi direct siguranta aceea care tine lentila? multumesc
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2019 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da lentilele se pot scoate daca vei desuruba siguranta care tine ultima lentila (cea "lipita" de ochi). pe acolo se pot scoate toate lentilele, mai putin mira.
Exact ordinea pe care o spui. Mare atentie si multa curatenie in jurul mesei de lucru. Manusi chirugicale fara talc , obiligatoriu.
Sus
raffaelm
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2018
Mesaje: 6



Localitate: MIHAESTI

MesajTrimis: 18 Iun 2019 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat azi sa sterg lentila conform instructiunilor, dar nu s-a sters deloc, am realizat ca de fapt acele mici pete ca niste urme uscate de stropi sunt de fapt pe exterior nu pe interior, si nu se sterg absolut deloc. Sa se fi patat stratul antireflex in cazul in care acesta e la exteriorul acelei prime lentile de la ocular? Solutia de curatare a fost una cu spray si cu laveta gen piele caprioara, sintetica, asa e pachetul...super touch screen cleaner. Daca sunteti siguri ca exista ceva care chiar face minuni si sterge perfect, respectiv curata acele pete, va rog sa-mi recomandati. Alta remarca, zona pe care a stat acel o-ring, deci marginea lentilei, era perfect transparenta, practic in afara acelei zone totul e mai colorat un pic spre galbui, dar si petele, mici stropi uscati, in soare se vad de culori diferite, predominant lila, roz....Ma gandesc ca daca lentila ar fi fost tratata cu ceva, o faceau ca si componenta, doar nu o tratau montata pe ocular, cu o-ringul tasat pe ea, etc. Deci cel mai probabil acel strat exterior al primei lentile de la ocular este de fapt un fel de amprenta a timpului...din 77 pana azi sunt ceva ani...
Precizez ca respectivele pete se vad foarte vag, nu sunt deranjante decat daca privesti de exemplu niste nori, abia atunci se vede imaginea putin blurata pe alocuri din cauza lor
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Iun 2019 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-mi este permisa interventia, am avut lentile in stare similara si la fel am crezut in ultima instanta ca este afectat stratul antireflex, dar dupa ce am epuizat toate solutile "soft" de curatare, crezand ca este doar o mizerie mai incapatanata, am zis "fie ce-o fi" si am aplicat diluant pe laveta. Se pare ca erau pete de vaselina pe sticla, iar aia nu se duce cu una cu doua..
Vreau sa spun ca lucea lentila dupa aceea de zici ca atunci a iesit pe poarta fabricii Smile Mai este un extract pe baza de benzen ce mai poate fi folosit (pe aici se gaseste sub denumirea benzyna ekstrakcyjna, ceva mai light decat diluantul), cu la fel de bune rezultate.
A nu se intelege ca incurajez astfel de practici riscante - am apelat la aceasta solutie ca ultima scapare si neavand prea mari pretentii de la respectivele lentile, insa dupa ce m-am convins ca stratul AR nu a avut de suferit, am repetat figura si cu alta ocazie si acelasi rezultat pozitiv l-am obtinut.
Insa daca stratul AR este depus la rece, s-ar putea sa regreti decizia daca optezi pt diluant Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2019 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este clar vorba de varsta. Straturile AR imbatranesc si ele si la IOR tind sa accentueze tintul galben. Daca nu poti scoate petele inseamna ca e posibil ca ele sa fie de fapt zgarieturi. Ar putea fi si mucegai sub stratul AR ... aici este insa risc ...daca cureti stratul AR, e posibil sa dispara si petele dar si imaginea va fi mult mai slaba in lipsa lui.
Ia o lupa tapana si verifica ce este acolo .... inainte sa dai cu diluant, daca esti sigur ca sunt pete depuneri peste lentila ... incearca mai intai sa le umezesti putin si apoi sa le cureti cu un bat de chibrit al carui capat sa fie umezit la randul lui cu ceva spirt + apa ...apesi usor si chiar mai mult doar in zona unde sunt pete. frecarea sa fie insa umeda.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact