Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Calea_Lactee.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mars InSight Mission


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Noi 2018 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Mars InSight Mission
Raspunde cu citat (quote)

Misiunea NASA InSight urmeaza sa ajunga pe Marte in citeva zile si sa intre in atmosfera acesteia , pe 26 Noiembrie 2018 . Scopul misiunii este compozitia , structura , si activitatea geologica a planetei . In spatele InSight , zboara doua mini nave independente de misiune , acestea vor ramine pe orbita si vor testa un nou echipament miniaturizat de comunicatie .
https://mars.nasa.gov/insight/
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 22 Noi 2018 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca va fi prima amartizare transmisa live, incepand cu ora 21 a zilei de luni 26 noiembrie (NASA TV), dupa 47 de ani de la primul obiect realizat de om ce a atins suprafata lui Marte si 43 de la prima misiune indeplinita cu succes. Totodata, ar fi prima sonda ce va explora interiorul planetei, chiar daca se va ajunge doar la 5 m adancime, din motive lesne de inteles.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Noi 2018 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta m-am uitat si eu la transmisiunea live a amartizarii sondei InSight, este prima oara cand asist in direct la un asemenea eveniment. Smile
Amartizarea sondei InSight a decurs cu succes, fara probleme, din ce am vazut in transmisiunea live a evenimentului, lumea de acolo aplauda, era fericita, semn ca misiunea reusise.
Pe la sfarsitul orei 21 au aparut si primele imagini transmise de pe Marte de sonda InSight, ce-i drept camerele erau prafuite (cred ca s-au gandit cei de la NASA si la problema asta) dar important este ca misiunea InSight a reusit. Very Happy Sper ca in continuare sa nu intampine alte probleme. Le urez mult succes in continuare. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Noi 2018 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O harta interesanta . Oare care o fi precizia amartizari de punctul stabilit ? Sau numai conteaza .


snapshot.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  89.44 kb
 Vizualizat:  de 9619 ori

snapshot.jpg


Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2018 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

99% probabilitate de a asoliza in elipsa de aici https://www.livescience.com/64158-mars-ins...nding.html (130km lungime, 27km latime). Nu am aflat inca unde exact a ajuns, dar probabil nu mai ia mult
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 27 Noi 2018 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zona de amartizare este Elysium Planitia aflata la nord de Ecuator la aproximativ 600 de Km de
craterul Gale unde a amartizat sonda Curiosity in anul 2012.

_________________
The truth is out there
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Noi 2018 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi iar nu ai inteles , e vorba de precizia amartizarii si nu de ce ai scris tu in 21nov , sau ai fost la conferinta la poarta si ai prins ideea cu Elysium Planitia . Nu vorbim de zona , e vorba de faptul ca se comporta ca un meteor si conteaza unghiul de intrare pentru o incetinire sigura , dar locul precis al touchdown , aceasta nu poate fi prezis cu acuratete si apare astfel sub forma de elipsa . Si totusi dupa atitea intrari in atmosfera si pe Terra , inca nu au mare precizie .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2018 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
.. Si totusi dupa atitea intrari in atmosfera si pe Terra , inca nu au mare precizie .
Pai nici lumina nu intra perfect drept, are mici devieri, ce pretentii sa ai de la niste bieti pamanteni?
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 28 Noi 2018 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
CAdi iar nu ai inteles , e vorba de precizia amartizarii si nu de ce ai scris tu in 21nov , sau ai fost la conferinta la poarta si ai prins ideea cu Elysium Planitia . Nu vorbim de zona , e vorba de faptul ca se comporta ca un meteor si conteaza unghiul de intrare pentru o incetinire sigura , dar locul precis al touchdown , aceasta nu poate fi prezis cu acuratete si apare astfel sub forma de elipsa . Si totusi dupa atitea intrari in atmosfera si pe Terra , inca nu au mare precizie .


Pai tocmai ca nu poate fi precizat exact. Sau tu esti mai tare decat NASA ? (baietii de la NASA ti-au spus zona,si aproximativ locul :
600km de locul unde a amartizat Curiosity, la Nord de Ecuator in Elysium Planitia )

_________________
The truth is out there
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Noi 2018 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un spectacol ciudat.

Am urmarit si eu acest eveniment. Ce am remarcat. Pana in momentul amartizarii nu am vazut pe multi care sa urmareasca pe ecranele din fata, datele de la sonda. Ca banuiesc ca de asta se aflau acolo, sa urmareasca datele venite de la sonda. Dupa ce a amartizat, nimeni nu s-a mai uitat pe ele, sa vada daca sonda nu a cazut ca un pietroi, nu s-a rostogolit cumva, daca functioneaza, daca senzorii z, y, z, functioneaza, nimic. Doar o doamna mai in spate astepta sa vada marea imagine de pe camera cu capacul pus (cel putin asta am inteles din relatarea NASA). Ulterior, cativa domni au venit in spatele ei, sa nu fie singura.

Era ca si cum misiunea s-ar fi incheiat, nu se afla de abia la inceputul partii celei mai importante. Sau poate aceasta sonda nu are senzori, nu transmite date telemetrice, ci are doar o singura imagine de la o singura camera.

In trecut am mai vazut ceva evenimente de gen. Oamenii de acolo chiar aveau o treaba de facut si o faceau. Acum se pare ca nu.

Cred ca am fluierat in biserica. Embarassed

_________________
Dragos N
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 29 Noi 2018 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucrurile au mai evoluat, sonda se conduce singura si nu are nevoie de interventie umana. Daca ceva ar fi mers rau, cu siguranta ar fi aparut o avertizare pe monitoare. Probabil daca NASA ar fi mai economa, in sala respectiva ar fi putut sta fara probleme un sfert din cati erau.
_________________
0770403936
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2018 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fapt cu 8 minute lumina distanta + lag-ul electronic aceasta aterizare pe marte e cu putin mai mult decat un show .Oamenii nu fac nimic doar isi primesc notele de la examen si se bucura ca sunt ok . Cat despre imagini insight nu o sa fie cunoscuta pentru ele ci pentru date seismologice si de temperatura - daca misiunea o sa aiba succes . Asadar treaba chiar nu avea nimeni acolo , cel putin nu cu sonda Smile
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Noi 2018 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu aveau ce rapoarte de functionare corecta de la senzorii X, Y si Z sa primeasca imediat dupa asolizare. Deoarece nu aveam nici un satelit de comunicatii deasupra orizontului InSight la momentul asolizarii, comunicarea a fost asigurata prin cei doi sateliti CubeSat MarCO 1 si 2, care, neintrand in orbita lui Marte, au putut comunica cu InSight mai putin de o ora. Asta a fost timp destul pentru a trimite telemetria asolizarii (si poza luata cu capacul pus Smile ) dar nu timp suficient pentru a trimite date despre instrumente, pentru ca, inainte ca instrumentele sa fie puse in functiune, InSight trebuie sa-si incarce cum trebuie bateriile, ceea ce implica desfacut panourile solare etc, ceea ce lua mai mult decat fereastra de o ora disponibila prin cubesats. La urmatoarea trecere a unui satelit deasupra InSight, acesta a raportat deschiderea panourilor solare, deci toate bune si frumoase, pe moment.

Primul instrument care va incepe sa transmita observatii, radarul Doppler, va face aceasta in cateva zile, dupa ce trec cu bine toate verificarile. Celelalte doua instrumente (seismometrul si sonda cu termometru) trebuie amplasate pe suprafata planetei, ceea ce va mai lua cateva saptamani, pana gasim un loc bun etc. Foarte probabil, or sa anunte tot ce fac pe contul de Twitter al misiunii, accesibil aici https://twitter.com/NASAInSight

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 29 Noi 2018 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:


Un spectacol ciudat.

Am urmarit si eu acest eveniment. Ce am remarcat. Pana in momentul amartizarii nu am vazut pe multi care sa urmareasca pe ecranele din fata, datele de la sonda. Ca banuiesc ca de asta se aflau acolo, sa urmareasca datele venite de la sonda. Dupa ce a amartizat, nimeni nu s-a mai uitat pe ele,....
Era ca si cum misiunea s-ar fi incheiat, nu se afla de abia la inceputul partii celei mai importante. Sau poate aceasta sonda nu are senzori, nu transmite date telemetrice, ci are doar o singura imagine de la o singura camera.

In trecut am mai vazut ceva evenimente de gen. Oamenii de acolo chiar aveau o treaba de facut si o faceau. Acum se pare ca nu.



Cred ca adevarata misiune era urmarita dintr-o sala adiacenta...Sala unde s-a filmat era pentru publicul
larg si pentru presa.In plus trebuia cumva sa se justifice pentru contribuabilii americani miliardul de
dolari cheltuiti.

Insa daca urmariti cu atentie filmul postat de mine pe topicul Mars Project- asa cum spune si Mitu
Catalin cu 8 minute inainte de intrarea in atmosfera lui Marte (8 min cat dureaza ca semnalul sa
ajunga de la JPL la sonda) s-a reajustat traiectoria in functie de datele transmise de aceasta dar
nu s-a observat ca cineva sa se fi agitat pe langa monitoare...
Eu nu sunt convins ca poza aparuta in film pe monitoare la 1:33:00h si la 1:36:06 h a camerei
acoperita cu lentila de protectie, este cea dupa amartizare, daca va uitati cu atentie se vede curbura
suprafetei lui Marte, ceea ce denota ca ea a fost luata inainte de asolizare.

Bine ca Stille a citit ca totul este in regula...(am sa urmaresc si eu anunturile NASA)

_________________
The truth is out there
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Noi 2018 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg la ce te referi, sincer.

Normal ca sonda si-a ajustat traiectoria fix inainte sa intre in atmosfera. Cat timp frecarea e zero, iti permiti sa faci ajustari automate chiar si pe un procesor suficient de lent ca sa supravietuiasca calatoriei (daca imi amintesc bine, chestiile radiation-shielded care zboara in misiunile astea sunt pe undeva la nivelul procesoarelor de la 1990 toamna). Nu are nici un sens sa faci ajustarile astea de pe Pamant de la 8 minute-lumina distanta si cu 16 minute intarziere cand pot fi facute local cu 0.5 minute intarziere.

Cat despre prima poza, pare facuta printr-un fish-eye clasic. Perspectiva larga, barrel distortion in draci, fix ce as pune pe o camera foto daca as vrea sa stiu unde e mai bine sa plasez un instrument dintr-un numar minim de poze. Am vazut fotografii facute de la nivelul solului cu din astea unde orizontul devine un cerc. Fara sa stii caracteristicile lentilei, nu prea poti spune ca poza a fost facuta de la inaltimea X sau Y.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Aeronautica / Misiuni spatiale Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact