Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v2_0_CD_cad.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M33_first light ASI294MC Pro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Noi 2018 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului: M33_first light ASI294MC Pro
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Captura facuta pe 31 octombrie. Vremea nu a fost ideala- nu am putut folosi decat primele 18 cadre din 40 capturate (semnalul util s-a pierdut in ceata).
Am folosit la captura SharpCap3.1. Histograma a fost sub 10%, chiar daca expunerea a fost destul de mare (5 minute) si castigul (200) peste valoarea "unity gain" de 120. Cu Canon-ul cred ca as fi avut histograma asta la ISO400, dar imaginea ar fi aratat mai luminoasa. Probabil au alta scala de masura.
Setup: newtonul SW 150/750, corector coma GPU, ASI294MC Pro la -15 grade; filtru IDAS LPS-D1.
Image scale: 1,27"/px (imaginea este la 50%).



M33_18x300s_ASI294MCpro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  564.99 kb
 Vizualizat:  de 6893 ori

M33_18x300s_ASI294MCpro.jpg



_________________
Marius
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 03 Noi 2018 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

frumoasa captura.
Cum iti pare intoarcerea la o camera RGB?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 03 Noi 2018 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. M-am gandit mult pana am ales-o pe asta. Cu camera OSC este mai simplu: nu mai trebuie sa schimbi atatea filtre; chiar daca nu reusesc sa trag numarul de cadre pe care mi l-am propus din cauza vremii, tot pot sa scot poza cu ce am (cu filtrele pot sa raman neterminat pana in anul urmator sau mai rau).
Senzorul este mare (23.2mm diametru), putin mai mic decat APS-C, QE estimata la peste 75%, mult peste Canon-ul meu, "full well" imens -63700e, este racita cu pana la 35 grade, pixelii de 4,63 microni imi dau o rezolutie buna si cu newtonul (1,27"/px) si cu refractorul (2"/px la 480mm). Tragand linie este ca un DSLR imbunatatit. Desigur tintele care cer banda ingusta merg cu camere monocrom, dar am vazut si incercari cu Ha 12nm cu aceasta camera. Iar o camera CCD monocrom cu senzor asa mare are pretul astronomic. A doua optiune a fost ASI183 mono, cu senzor putin mai mic, dar pixelii mici de 2,4 microni o facea buna numai pentru focale mici.
Ca minus ar fi ampglow-ul, destul de mic totusi, care se corecteaza cu dark-uri.

_________________
Marius
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2018 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata foarte bine, imi place Smile
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 720



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 06 Noi 2018 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginea este super frumoasa mai ales pentru nivelul de expuneri pe care ai.

Insa o intrebare: de ce este toata lumea obsedata cu senzor mare? Eu cand spun ca vreau sa-mi cumpar un ASI183MM-Pro de obicei lumea reactioneaza ca vai senzor mic. Insa eu sunt atras de acel senzor mic pentru ca cu pixelii de 2.4nm are 20 megapixeli iar obiectele sunt okay ca compozitie. Deci care e treaba cu frica de senzorii mici?

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Noi 2018 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
-Nu sunt obsedat de senzori mari. Chiar am multe camere (planetare, fara racire) cu senzori mici (1/3"), iar multe tinte se incadreaza bine in campul lor. Dar sunt si tinte mari pentru care este necesar un senzor mare ( M31, M33, Rosette, M42, Horse Head, Veil complex, s.a.). Ca sa fac mozaic la M42 cu newtonul la focala de 750mm si senzor de 1/3", mi-a trebuit noua stive, fiecare facuta cu alte trei pentru HDR. Si tot nu am cuprins intreaga nebuloasa. Cu camera asta cred ca imi intra si Running Man in FOV.
Deci pot spune ca imi completeaza arsenalul: camere planetare pentru tinte foarte mici (galaxii si nebuloase planetare), Atik 314L+ (imbatabila la capturi in banda ingusta, dar tinte nu prea mari) si ASI294MC care va inlocui DSLR-ul, pentru tinte mari.

_________________
Marius
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 720



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 06 Noi 2018 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am in acest moment un DSLR Canon 1100D, si imi vie camera ASI290MC pentru chestii mici, planete/galaxii
Si intentionez sa mai cumpar un ASI183MM pana la sfarsitul anului.
Iar la telescoape o sa-mi cumpar inca un APO de 400mm, si o sa am si eu 150/750 si apo 400mm cu ASI183 in 750 si DSLR in 400.
Scuze ca ti-am facut hijack la topic, insa eram curios Smile Mersi pentru raspuns si la cat mai multe galaxii Smile

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2018 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde de ce vrei sa pozezi, eu am ales calea cu telescoape diferite pentru diverse lucruri, altii aleg camere diferite.
Si eu tot senzor 4/3 am si mi se pare o cale de mijloc buna.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Noi 2018 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu merge mai bine ASI183 cu apo 400 si DSLR la 750mm? Cu ASI ai o rezolutie de 0,66"/px la 750mm, peste puterea de separatie a telescopului (0,8"/px), ca nu pomenim cat de rarisim este un asa seeing. La planete si Luna merge asa rezolutie datorita expunerii foarte scurte, dar la DSO...alta mancare de peste. Eu incercam cu planeterele la 0,8"/px, si de multe ori nu mi-a placut cum se vedeau stelele si detaliile tintei.
_________________
Marius
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 720



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 07 Noi 2018 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu stiu. Ideea mea era ca oricum la expuneri lungi acest lucru nu reprezinta o problema in teorie pentru ca pur si simplu detaliile vor umple in loc de 1 pixel 2 sau 4. Insa nu va fi atat de vizibil acest lucru. Insa clar ca o sa fac si schimb si o sa le folosesc si invers Smile
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact