Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte_11_09_05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Echelon 10x70


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
codan
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Ian 2018
Mesaje: 30

Motto: Cine pe saraci ajuta, pe Dumnezeu imprumuta!

Localitate: Bacau

MesajTrimis: 18 Aug 2018 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Echelon 10x70
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Urmaresc de ceva timp sa imi achizitionez un 10x70 si m-am orientat catre acesta
https://www.skywatcher.ro/binocluri-echelo...stron.html
Are o reducere semnificativa de pret, si ce imi place la el are Pupila la iesire: 7mm plus Camp vizual aparent: 5.3 grade....pare destul de bine zic eu, laudat cu optica japoneza si asamblat in SUA.
Voi ce spuneti, merita achizitionat...isi merita banii?...multumesc anticipat.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2018 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare a fi un model nou, nu am auzit pe nimeni să-l aibă. Nu te lua după reclamele de pe site-uri ci caută un review serios, de pildă pe cloudynights.com.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Aug 2018 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu am auzit de el.
Dar sa sti ca cele 5.3 grade pentru un binoclu 10x in sectorul asta de pret si mai ales porro, nu sunt deloc un camp vizual mare.
Referitor la pupila de iesire 7mm fiecare ar trebui sa-si masoare aproximativ pupila propie a ochiului pe intuneric folosind lumina rosie. Deci trebuie luat in calcul si faptul ca, odata cu inaintarea in varsta, o pupila de 6 sau 5mm este mai intalnita. Si atunci degeaba are binoclul pupila 7mm daca eu am o pupila mai mica (sa zicem 5mm). Atunci eu voi folosii doar o parte din acea pupila si practic binoclul va functiona pt mine ca un 10x50. Cu alte cuvinte, ca o gluma bineinteles: spune-mi ce binoclu folosesti ca sa iti spun ce varsta ai Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Aug 2018 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Nici eu nu am auzit de el.
Dar sa sti ca cele 5.3 grade pentru un binoclu 10x in sectorul asta de pret si mai ales porro, nu sunt deloc un camp vizual mare.


Fata de celelalte 10x -uri, da, campul poate pare mic. Trebuie insa juecata valoarea asta si din punctul de vedere al obiectivului de 70 mm:
- la o focala de 280mm (F/D=4), 5.3 grade (AFOV 53 grade) inseamna 26mm diametru pentru lentila de camp/diafragma ocularului. Aproape la fel de mare ca a unui ocular de 1.25'' !
- 6.5 grade ar inseamna (la un AFOV de 65 grade) 32 mm diametru pentru lentila de camp a ocularului. Sa mai vorbim si de prisme, care trebuie sa fie suficient de mari (si de grele!) ca sa acomodeze un fascicul asa de larg?

Tot din motivul asta mai toate 15x70-urile au un camp de 4.4 grade (AFOV 66 grade) - iese o lentila de camp de doar 21.5 mm - chiar mai mica decat cei 26mm pe care i-ar avea lentila de camp pentru 10x70.

Un 10x70 la 5.3 grade cere deja oculare si prisme mari Si desi 6.5 grade pare normal pentru un 10x si 50 mm diametru obiectiv (implica 22mm pentru ocular si prisme) la un obiectiv de 70 mm ar cere oculare si prisme sensibil mai mari, si mai grele, si mai scumpe.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Aug 2018 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa dai 3000 lei pt 10x marire e prostie . sa te uiti cu binoclu la astre nu inseamna astronomie ci doar divertisment -copilarie sau incepator la primul an de astroamatorism .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Aug 2018 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
...sa te uiti cu binoclu la astre nu inseamna astronomie ci doar divertisment -copilarie sau incepator la primul an de astroamatorism .

Nu as fi atat de drastic cu binoclurile 10x. Faptul ca unii astronomi amatori dar si profesionisti au telescoape de 400mm nu ii impiedica sa detina si un "amarat" de 10x50. Stiu ei de ce... Eu cred ca si doar pentru cateva obiecte ceresti mai extinse (gen cateva nebuloase mai extinse, Pleiadele etc) merita ca toti cei ce iubesc astronomia observationala sa detina un binoclu de camp larg. Dar aplicatia binoclurilor in astronomie nu se rezuma doar la atata. Pur si simplu este un instrument de camp larg care face altceva decat un telescop. Dar nici faptul ca ma uit printr-un telescop cu diametrul de 300mm la puterea 300x nu inseamna automat ca fac astronomie. Eu de exemplu, pot ramane la nivelul de amatorism/divertisment folosind pana si Hublle-ul. Deci nu puterea sau apertura te face un bun observator al cerului ci experienta si placerea de a studia si privi prin cat mai multe instrumente diferite cu puteri de la 1X pana la 400X. Este o vorba printre fotografii jurnalisti: "cel mai bun aparat este cel pe care il ai la tine cand ai nevoie sa faci repede o poza". Cred ca se poate aplica si in astronomia observationala: "Un bun instrument astronomic este cel pe care il ai la tine mai des". Binoclul este unul dintre aceste instrumente.
http://binocularsky.com/index.php


Ultima modificare efectuata tudor la 19 Aug 2018 15:11, modificat de 6 ori in total
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Aug 2018 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
sa dai 3000 lei pt 10x marire e prostie .

Corect, de banii aia iti iei si un binoclu bun, si un telescop ok (dob de 150m sau 200mm), si poti acoperi comfortabil o gama larga de observatii.

Stanescu Octavian a scris:
sa te uiti cu binoclu la astre nu inseamna astronomie ci doar divertisment -copilarie sau incepator la primul an de astroamatorism .

Sunt destui 'incepatori' care te contrazic prin fapte zilnic, unii de zeci de ani.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2018 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3000 dai pentru placerea de a lua un binoclu de 3000, nu pentru 10x.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Aug 2018 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fapte ce fapte ? sa aud un singur observator astronomic ce lucreaza cu un binoclu 10x 50 sau 70
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Aug 2018 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Observator Astronomic are posibilitatea sa foloseasca instrumente performante si puternice si asta este foarte bine. Dar astronomul amator chiar si profesionist, care poate e angajat la un astfel de observator, nu trebuie neaparat sa egaleze in instrumente o institutie intreaga sau un observator astronomic atunci cand face observatii de acasa. Cum ar veni sa nu mai observam cerul cu binoclul sau newtonianul de 150mm pentru ca oricum la observatorul din Chile este un telescop profesionist foarte performant de 30m diametrul!
Aici vorbim de astronomia observationala de amatori unde totusi un instrument binocular de camp larg isi are utilitatea lui.
Cat despre acest binoclu am zis si eu de la inceput ca in pretul asta binoclul nu ofera nimic spectaculos (decat pretul Smile )!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Aug 2018 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

codan

Daca ai obtinut elixirul tineretii vesnice , atunci e bun binoclul , merita sa-l cumperi deoarece vei avea vesnic o pupila mare de aprox. 7mm.
Daca nu ...nu.
Odata cu varsta , pe langa faptul ca ti se reduce diametrul la care se dilata pupila ochiului, apar si defecte precum astigmatismul care transforma utilizarea campurilor largi intr-un chin nu o placere.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Aug 2018 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Fapte ce fapte ? sa aud un singur observator astronomic ce lucreaza cu un binoclu 10x 50 sau 70


Vorbim de astronomi amatori. John Bortle. Si da, estimarile de stralucire facute de amatori sunt folosite de profesionisti, chiar si in 2016. Sau azi.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Aug 2018 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De banii aia poti lua si un ED 102 ...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2018 07:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tudor: Pe de altă parte cunosc astronomi profesioniști care nu se uită cu ochii lor pe cer niciodată, sunt chiar habarniști în privința observațiilor vizuale, interesul lor este către știința fundamentală ce nu are de-a face cu "ce se vede".

Nu m-am uitat la preț dar și mie mi se pare exagerat să dai 3000 lei pe un binoclu. Un binoclu bun pentru astronomie trebuie să fie: ușor de ținut în mână, să aibă optică bună ca să vezi stele cât mai punctiforme pe tot câmpul, destul de larg ca să cuprinzi obiecte ca Pleiadele, gama de preț este între 100-300 EURO, să nu fie plasticăraie.

Un binoclu mare ce este destinat a fi folosit de pe un trepied ar fi foarte bun dacă poți schimba ocularele și să atingi astfel măriri diferite. Un zoom nu recomand.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2018 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La banii acestia .....as propune alte 2 varainte :
https://deltaoptical.ro/Binocluri/Binoclu%...%2010,5x70
sau
https://deltaoptical.ro/Binocluri/Binoclu%...em%2015x70
daca il vrei pentru astro preponderent , as recomanda 15x70, pentru uz general 10,5x70.
La aceeiasi bani vei gasi optica extrem de buna, incomparabil mai buna decat Celestron.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact