Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dileme binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 25 Ian 2018 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul nu are jocuri, sistemul de focalizare merge chiar destul de greu, ceea ce e un lucru bun, cred eu.
Prin interior nu se misca nimic liber.
Asa am si facut: cu acelasi ochi(dreptul, sa zicem...) am privit pe rand prin oculare. Apoi am repetat, dar cu ochiul stang. De fiecare data am ajustat reglajul.
Pentru ca prima data m-am gandit ca mi-a obosit unul din ochi.

Azi dimineata am vorbit cu dl.de la care am cumparat binoclul. Mi s-a parut foarte amabil, doritor sa rezolvam problema.
I-l trimit, il verifica si d-lui.si daca e cazul mi-l inlocuieste, exemplarul meu urmand sa fie trimis inapoi la producator.
Am vorbit mai mult, am primit si niste sfaturi in legatura cu diverse instrumente, recomandare. Impresia a fost una pozitiva, f.buna.
Deocamdata am incredere ca ma voi lamuri daca binoclul are intr-adevar probleme sau e doar impresia mea.
Dar...sa vedem cum se finalizeaza. Maine expediez binoclul.
Multumesc.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 31 Ian 2018 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca nu e topicul potrivit, dar, pentru ca aici am adus vorba despre "portabilitatea" lunetei, am sa scriu cateva randuri despre solutia gasita.
Solutia se numeste Heritage 130/650p. Azi am facut comanda. Sincer, ma intreb de ce l-am evitat atata timp, intrucat intruneste cel mai bine conditiile pe care le voiam:
- apertura..cat de cat (stiu, 130 mm., dar mai mult insemna mai mare si mai greu, deci ajungeam tot la portabilitate sau mai bine zis lipsa ei);
- dimensiuni, il pot lua lejer intr-o granta de voiaj
- greutate, cam 3 kg.tubul + 3 -4 kg.montura, se pare. Conteaza, mai ales cand te sacaie si o discopatie lombara...
Puteam sa caut unul sh, dar am vrut nou.
Puteam sa-mi iau oglinzi, dar, desi mi-ar fi placut f.mult sa mesteresc singur, vreau sa ies mai repede la cer. Stiu, am binoclu, de bine de rau...
Am citit, am vazut ce probleme pot sa apara si mi le-am asumat (focuser nu prea grozav, apertura f/5 care ar putea cere o colimare mai pretentioasa, asta inca nu stiu, e primul reflector).
Focuser-ul...deja ma gandesc cum sa-mi fac un crayford. Asa, din dorinta de a mesteri ceva si nu neaparat ca o necesitate. Dar daca imi place ce iese, il voi folosi fara retinere.
Deci...cam asta e.
Daca vor fi curiozitati sau intrebari despre prima impresie, probabul ca se va face topic separat.
Multumesc.

Am luat si un cheshire cu cruce, Skywatcher. Initial am zis ca intai sa vad cum e cu colimarea si cu canistra de film, dar apoi am zis sa iau si cheshire-ul: daca va fi nevoie, sa nu mai platesc o data transportul.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Ian 2018 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar te rog sa ne povestesti si noua cum se comporta. Ma intereseaza si pe mine telescopul ala.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 02 Feb 2018 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi mi-a sosit reflectorul.
Am deschis topic aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=175020#175020
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Mar 2018 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa va spun: acum vreo saptamana, doua cel mult, s-a rezolvat problema binoclului.
Mi-au spus ca era usor decolimat; binoclul a fost inlocuit, mi-au trimis unul nou.
Impresii: "rola" pt.focalizarea centrala merge mult mai usor. Poate fi de bine sau poate fi de mai putin bine, cand prinzi binoclul cu degetele prin zona aia, poti sa-l defocusezi destul de usor.
Acum...desi nu cunosc denumirea specifica pieselor care compun binoclurile, sper sa ma fac inteles in continuare. Deci:
Dupa puntea centrala, cu focalizarea centrala, urmeaza o tablita din 2 parti, care uneste bratele/tuburile ocularelor.
Aceasta tablita are un mic joc inainte-inapoi. Mic inseamna 1-2 mm., in functie de focalizare
Ocularele (sau ai bine zis tuburile acestora, cele cu cupele de ochi) au de asemenea un mic joc, dar nu inainte-inapoi, ci sus-jos. Tot asa, 1-2 mm., variaza dupa cum sunt extinse sau retrase cupele ocularelor si de pozitia focalizarii.
Mai precis, ocularele stau intr-un tub scurt care "imbraca" tubul mai lung. Jocul are loc intre cele 2 tuburi si e prezent atat pe ambele canale,stang si drept.
Rotita pentru reglajul dioptriilor se misca de asemenea f.usor si are joc inainte-inapoi.

Poate n-or fi bine infiletate, insa nu am curajul sa desfac surubul central ca sa verific ce e in zona ocularelor. Nu merita, nu sunt sigur ca il mai pun la loc, iar imaginea nu are de suferit, cu toate aceste mici inadvertente mecanice sesizate.

Joc Inainte-inapoi insemna pe directia obiectiv-ocular.

Jocurile sesizate pot fi deranjante doar daca binoclul ar pierde focusul. Nu este cazul, poate doar un pic mai multa atentie la prinderea in maini a binoclului in timpul utilizarii.
De asemenea, lucrul de care m-am temut cel mai mult cand am vazut ca are jocuri, si anume pierderea colimarii in timpul utilizarii, nu s-a intamplat.


Cu toate acestea, sunt multumit, binoclul imi pare in regula, l-am folosit de vreo 2-3 ori mai serios (iesire in parc, mai lunga durata) si de mai multe ori scurt, din casa, de la geam (geamul deschis, nu prin geam).
Roiul din Rac arata f.bine prin binoclu...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2018 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă am înțeles exact, dar pare că cele două brațe portoculare nu sunt strânse bine. Culmea e că acest defect l-am întâlnit tot la un Lacerta Explorer dar 12x50. Înainte de orice poate mai bine faci o poza și desenezi pe ea exact. In mod normal nu trebuie sa existe nici un joc, in nici o parte a echipamentului.
Daca am identificat corect problema, ea se poate rezolva ușor. Totuși până nu ne lămurim , nu interveni încă!
Și încă ceva, la căldură în casă, focusul se mișcă mai ușor, afara la frig mai greu, din cauza vaselinei.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Mar 2018 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La primul binocli, focuserul s-a miscat greoi inca de la inceput. Am avut termen de comparatie, altfel as fi crezut ca toate binoclurile sunt asa.
In poza atasata, dungile rosii si albastre idica zona si piesele cu joc.
Tuburile port-oculare (dungile rosii in poza) se misca inainte-inapoi si imping la randul lor bratele metalice (dungile albastre in poza).
Si nu vorbesc de miscarea de rotire pentru extinderea cupelor!!!
Nici vorba sa intervin asupra binoclului fara sa stiu ce e de facut.
Daca spuneti ca e doar o chestie de infiletat, da, altfel nu ma bag.

Multumesc.



IMG_20180312_213447.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 7596 ori

IMG_20180312_213447.jpg


Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Mar 2018 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma-ntreb daca in zona centrala, acoo ude se intanesc, pe ax, bratele metalice (cu albastru inpoza atasata anterior) nu lipseste vreo saiba sau, daca exista, nu e subdimensionata la grosime?
Tinand cu degetul, pe centru, bratele metalice in pozitie mai fixa, se reduce mult si jocul din oculare, de fapt din tot ansamblul.
Ceea ce ma face sa cred ca jocul este acolo ude se intalnesc bratele, deci intre brate si axul central.
Multumesc.
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Mar 2018 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa inlocuiesti surubul ce tine portocularele cu unul mai lung putin.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 12 Mar 2018 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desfacut surubul ala galben din centru,pus o saiba potrivita si strans bine inapoi surubul.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Mar 2018 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc.
Maine cand ma intorc de la serviciu, asta fac prima data.
Si o sa scriu aici ce s-a rezolvat.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2018 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci cele două portoculare au joc intre ele. Ciudat este că îți lipsește căpăcelul de plastic care este exact peste șurubul care trebuie strâns....cel central din alama. Atenție , mai întâi trebuie să slăbești siguranța acestui șurub! Este un șurub foarte fin in laterala suprafetei șurubului mare. Respectiv pe șurubul mare sunt 2gauri mari simetrice și o gaura mai mica asimetrica. In gaura mica este un șurubul de siguranță. După slăbirea lui strangi mai bine șurubul mare folosindu-te de cele 2 gauri mari simetrice. Strangii binișor , dar nu în disperare, cat sa elimini jocurile. Apoi strangi șurubul de siguranță. Apoi relipesti cu prenadez ornamentul de plastic cu gradații de distanta interpupilara. Montarea unei șaibe suplimentare intre cele două brațe presupune scoaterea a cel putin un portocular, respectiv pierderea instanta a gazului inert.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 13 Mar 2018 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor.
Am rezolvat problema...cel putin partial, dar diferenta e semnificativa.
Doar strangerea surubului nu a ajutat prea mult.
Asa ca am facut o saiba din tabla de doza (suc, bere...eu am avut Pepsi...) si am pus-o langa saiba existenta.
Mda...a trebuit sa scot portocularele.

Dar acum bratele nu mai au nici un pic de joc intre ele.
De ce am zis, insa, ca problema e rezolvata partial: pentru ca a ramas un joc mic, a ansamblului portoculare-brate, pe directia obiectiv-ocular.

L-am indreptat slre un bloc aflat la vreo suta de metri departare si e ok, imaginea pare la fel ca inainte.
Deci nu am stricat nimic. Smile

Multumesc inca o data.

L.E.: capacelul de plastic, cel gradat cu distanta interpupilara, nu a fost lipit bine si a cazut destul de repede.
Il am, dar nu l-am lipit (inca) pt.ca nu l-am considerat important si nici necesar. Dar il voi lipi la loc, sper corect (la gradatia distantei IP ma refer).

L.L.E.: am lipit si capacelul. Nu sta fix, se roteste cu vreo 2-3 grade, bine macar ca nu cade...
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 14 Feb 2020 07:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu problemele de focalizare la binoclu.
Se defocalizeaza foarte usor, cum ating ocularele, gata, s-a dus focalizarea.
M-am uitat mai atent si am vazut ca problema e la axul central de focalizare: daca apas/trag usor de oculare, axul se deplaseaza inainte si inapoi, cu vreo 2 mm., suficient cat stelele sa nu mai fie sharp.
Se misca atat de usor incat sprijinirea ocularelor pe arcade scoate imediat binoclul din focalizare.
Am tot crezut ca ba e optica mai cu probleme la exemplarul meu, ba ca se aburesc usor lentilele, ba ca ochii mei sunt cu probleme.
Cert e ca mai mereu trebuie sa umblu la focuser si asta strica toata placerea privitului pe cer, aproape tot timpul stau si focalizez pt.ca imediat sa se deregleze.
Optica e ok, cand focalizez, stelele sunt punctiforme.
O sa incerc la urmatoarea iesire, probabil diseara, sa nu mai sprijin deloc binoclul pe ochi, sa nu ma mai ating de oculare.
Deocamdata, odata focalizat, ocularele nu "curg" singure in jos, raman pe pozitie daca nu le ating.

Se poate desface si repara mecanismul de focalizare? E vreo saiba lipsa ori subdime sionata pe acolo sau vreun surubel care s-a slabit?
Eu nu-mi dau seama cum sa scot axul sau macar sa ajung sa vad ce e sub bhuoiasul de focalizare centrala.

Multumesc.

L.E.: una din "solutii", gasita pe internet, este sa prind niste elastice pe corpul prismelor si bratele ocularelor,acestea vor elimina deplasarea, dar, fiind elastice, ar permite in continuare focalizarea.
LOL!
Simplu, nu? Ma intreb totusi cat de simplu ar fi si atunci cand elasticele s-ar desprinde si ar ajunge in ochi!!!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2020 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca urmatoarea idee:
Da jos capacelul de plastic din fata axului central (ajungi la locasul unde se prinde in trepied). Desfaci piulita de prindere trepied si te uiti inauntru ... functie de solutia barelului de clar acolo vei vedea o parte ce se misca in sus si in jos dupa cum dai de reglaj. Acolo bagi un arculet nu foarte puternic ... si il presezi cat este nevoie prin prinderea si reinsurubarea piesei cu gaura de trepied. Acum ar trebui sa nu mai cada ocularele.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact