Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14august_0103.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224039
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum faci diferenta intre meteoriti


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Oct 2017 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Solicit de urgenta stergerea oricarei interventii pe acest topic al acestui [...] treaba ma priveste si nu am nevoie de interventiile acestui [...], "CIPNDALE " . In ideea de a mai posta eu ceva pe acest topic . Sau solicit stergerea intregului topic !!! Ai reusit sa-mi strici duminica [...]
Exclamation Daca , NU , DECLAR TOPIC INCHIS . Mersi si scuze .

Mesaj moderat,
Moderator MariusP
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Oct 2017 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul meu eu zic sa te calmezi și sa-ți controlezi tonul și vocabularul. Într-un forum trebuie sa te aștepți și la contre mai ales când expui asemenea inepții astfel încât informația dintr-un astfel de forum sa fie cât de cât de încredere (în sensul de a elimina enormitățile, nu neapărat a fi o sursă de informații).
De asemenea ai opțiunea de a face un site propriu unde sa descrii aceste "descoperiri" fără a fi deranjat, dar atâta timp cât iți exprimi opinia public trebuie sa fii pregătit a suporta un anumit nivel de critică la care să răspunzi la obiect (deși e cam greu în acest moment, prea multe ciudățenii au fost adăugate) și nu a ataca persoana care te critică cu invective.
Întradevăr dacă s-ar șterge întreg topicul v-ar face un mare serviciu.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Oct 2017 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY:
Incearca sa te calmezi si sa-ti controlezi vocabularul!

@cipndale:
Orice "contra" e binevenita pentru a lamuri unele "ineptii", dar trebuie sa remarci ca nu toata lumea are simtul umorului si e bine sa-ti spui parerile mai simplu, concret si mai putin colorat...

In concluzie, continuati!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Oct 2017 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Întradevăr dacă s-ar șterge întreg topicul , v-ar face un mare serviciu " . Iti dai seama cu cine vorbesc ! solicit stergerea intregului topic !!! DECLAR TOPIC INCHIS . (e vina pacientului)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2017 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
.. si e bine sa-ti spui parerile mai ...concret...
Expresia folosita este una uzitata: https://en.m.wiktionary.org/wiki/holy_guacamole

Eu totusi nu as renunta la calculul probabilistic, macar pt a mai domoli spiritele si entuziasmul.
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Oct 2017 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:


Eu totuși nu as renunța la calculul probabilistic, măcar pt a mai domoli spiritele si entuziasmul.


Suntem calmi cu toții. La cum s-a deraiat pana acum cu privire la frecventa căderii de "macro" meteoriți ar trebui sa auzim o data la luna la știri câte un avion lovit de vreun meteorit...
Oricum trecând la subiectul inițial, adică legat de identificarea efectiva a meteoriților (asta pana când autorul nu se hotărăște sa șteargă totul Wink ), adaug una din cele mai bune pagini pe care am găsit-o cu descrierea unui eventual meteorit. După cum se observă microscopul petrografic e unealta de baza pentru identificare, atât în transmisie cât și în reflexie (pentru alții epi-illumination). Autorii au scanat fiecare secțiune în parte la amorul artei. Aveți aici link-ul https://www.virtualmicroscope.org/content/...meteorites .
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Dec 2017 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au aparut ultimele numere din 2017 ale: "Meteorite Times Magazine"
https://www.meteorite-times.com/download-m...ne-as-pdf/
Pentru a nu da motiv de conflict , pe viitor nu am sa mentionez prea multe amanunte legate de propria colectie , sau ceva care ar lua in seama pareri opuse . Cine are de comentat si este interesat de ”Un zambet pe 16 mm” va ride singur .
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Feb 2018 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meteorite Men , un serial foarte popular si bun , difuzat pe Discovery Science acum ceva ani . Arata locuri , harti , tehnici , rezultate si este cu auto finantare , unde nu prea poti trisa . Totul de la descoperire la vinzare . Doi celebri Meteorite Hunter , care au descoperiri de milioane de dolari .

https://www.youtube.com/watch?v=357GmOHOz7...dfccoJfl12
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Mar 2018 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa identificat pe luna in mai multe zone muntoase , grafit , care se pare este transformat la impactul cu asteroizii , intr-o forma de cristal hexagonal , oarecum noua . Identificat prima oara in meteoritii in 1967 , acesta este denumit Lonsdaleite , este de mai multe culori si duritate mai mare ca si cristalul /diamantul . https://en.wikipedia.org/wiki/Lonsdaleite desi se cunosc dimensiuni , culori , duritate , formarea , nu apar imagini clare a acestuia (pe net). Am identificat in cel de 600gr , acest cristal hexagonal , mai mult ca sigur fiind vorba de Lonsdaleite . Este clar inca un mod de a identifica meteoritii , care nu sint magnetici (achondritii ). Astfel crusta de fuziune , trecind de faptul ca e oarecum spectaculoasa , trece pe planul 2-3 chiar , in cazul analizei gazelor din meteorit .
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 24 Noi 2018 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O parte din colectie , multi sint gasiti in ultiumul an , iar unii au aparut din senin de pe o zi pe alta , astfel sint sigur meteoritii si se stie si ziua cind au cazut . (Doi sint mai vechi pusi in alta "lumina" , .... este putin mai bine cum apar acum ) . Concluzie : Daca vrei se poate si nici pe departe nu am apelat la inregistrari video (acestea urmeaza ) sau cautarii in teren ..nu mai zic de detectoare de metale . Anul acesta 2018 a fost poate la jumatatea celui anterior , ca si frecventa a meteoriilor , dar sint multumit Neutral si ma gindeam la aceasta situatie de prin mai , iunie . Astept comentarii , critici .
https://www.youtube.com/watch?v=cGhxTJb3F1Y&feature=youtu.be
Sus
Ardeteo
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2018
Mesaje: 6



Localitate: Zalau

MesajTrimis: 31 Dec 2018 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare. Am găsit aceasta piatra mai deosebita cam la 40 cm în pământ, săpând o groapa pentru un copac. Are 124 de grame și este atras de magnet. Alte detalii, când și unde l-am găsit nu pot da. Dacă o sa reușesc sa îl testez undeva o sa anunț și aici dacă e sau nu meteorit. Mulțumesc de înțelegere. Se poate vedea mărimea lui în poze, comparat cu o bancnota de un RON. Toate cele bune și un an nou fericit.

Edit: găsit în livada de pruni.



2_1152x864.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  202.89 kb
 Vizualizat:  de 6907 ori

2_1152x864.jpg



3_1152x864.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  240.32 kb
 Vizualizat:  de 6907 ori

3_1152x864.jpg



12_1152x864.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  238.71 kb
 Vizualizat:  de 6907 ori

12_1152x864.jpg



14_864x1152.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  155.25 kb
 Vizualizat:  de 6907 ori

14_864x1152.jpg




Ultima modificare efectuata Ardeteo la 01 Ian 2019 14:04, modificat de 2 ori in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Dec 2018 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Ardeteo:
Pana inveti facilitatile forumului ti-am adaugat fotografiile in primul mesaj.
Poti edita un mesaj scris de tine in primele 24 de ore de la postare si, de asemenea, poti atasa mai multe fisiere (imagini) intr-un acelasi mesaj.
Sus
Ardeteo
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2018
Mesaje: 6



Localitate: Zalau

MesajTrimis: 31 Dec 2018 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc frumos.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Dec 2018 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zgura nu e , roca vulcanica nu e , chondrita nu pare , si daca are atita metal e posibil sa fie Pallasite Meteorit , aia au crusta similara , iar forma il da de gol .
Ar fi interesant daca este teren deschis , notezi locul unde l-ai gasit si cauti cu un detector pe o suprafata cit mai mare . De obicei acest tip de meteorit se gasesc in bucati f mari si se ingroapa datorita vitezei si greutatii .



Pallasite-Meteorite-450-backside.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  205.31 kb
 Vizualizat:  de 6892 ori

Pallasite-Meteorite-450-backside.jpg


Sus
tinnotinno
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2019
Mesaje: 9



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Feb 2019 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Sunt nou pe forum dar am vazut ca subiectele variaza foarte mult
Ma intereseaza si pe mine parerea unora cu mai mutlta experienta ca mine si anume despre subiectul " meteoriti"
Mi-a cazut in maini lunile trecute o bucatica de ceva ce cred eu ca este un meteorit sper Laughing Laughing Laughing
Atasez mai jos ceva fotografii , cei interesati pot da cu parerea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact