Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Helix_5h35m_ASI294_cr.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224534
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Materia intunecata


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 13 Iun 2005 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Materia intunecata
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Presupunand existenta Big Bangului, ce m-am gandit eu ? Pai dupa ce Universul s-a format, si toate au inceput sa se departeze una de cealalta, inseamna ca in "mijlocul" Universului, acum a ramas un mare gol. Oare astronomii nu s-au gandit la asa ceva ? Sau chiar au descoperit acest gol ? Daca stie cineva sa imi spuna. Si acum urmeaza noua imagine a Universului. Daca acest gol nu exista ? Daca din punctul initial, materia se formeaza continuu ?


In urma afirmatiilor lui "Forever Man" din discutia

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=45

deschid un nou fir de discutie despre materia intunecata.
Acestea sunt comentariile mele la afirmatiile de mai sus:

Golul despre care vorbesti tu este cunoscut de astronomi si cosmologi.
Mai mult de 90% din masa Universului este ocupat de acel "gol", care insa nu este chiar asa de gol. Doar lumina este cea care lipseste. Acest "gol" se presupune a fi umplut cu materie intunecata.


Va astept si pe voi cu alte pareri...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Iun 2005 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce este materia intunecata si ce proprietati are ea ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 16 Sep 2005 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De mult s-a banuit existenta materiei intunecate. Un cercetator australian spunea intr-o emisiune de pe Discovery faptul ca a calculat masa aproximativa a Universului cantarind toata materia vazuta care exista (Nu ma intrebati cum) si ca desi numarul este astronomic este mult mai mic decat s-au asteptat initial. El a dedus astfel ca 90 % din materia din Univers nu o putem vedea (asa-zisa materie intunecata). Materia vazuta exercita forta de gravitatie asupra tuturor celorlalte corpuri facand ca toate corpurile din univers sa se atraga. Materia intunecata produce, in teoria lui energia intunecata care este opusa fortei de gravitatie adica face ca toate corpurile sa se respinga. Aceasta energie ar fi in opinia lui direct responsabila pentru expansiunea Universului. pentru ca exista mai multa materie intunecata decat vazuta in Univers, nu exista suficienta gravitatie in Univers pentru a opri expansiunea, deci universul s-ar putea extinde pentru totdeauna.
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 16 Sep 2005 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista un efect al materiei intunecate asupra Universului
Dintotdeauna geografii au incercat sa afle daca Pamantul este sferic sau plat, asa ca au facut inconjurul Pamantului si s-au intors in acelasi loc din care au plecat.Asa au demonstrat ca Pamantul este rotund
Asta incearca si astronomii sa afle astazi, daca universul este sfeeric sau plat. In postul meu anterior am spus ca nu exista suficienta gravitatie in Univers pentru a opri expansiunea. Savantii incearca sa afle daca exista suficienta gravitatie pentru a modela Universul in forma sfeerica. Dar se pare ca nu exista suficienta, rezulta ca universul este plat. Totusi se spune ca nu este perfect plat datorita gaurilor negrae care prin imensa lor gravitatie deformeaza spatiul si timpul, deformand astfel Universul
Voi ce parere aveti despre aceasta teorie? Eu zic ca e adevarata
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 16 Sep 2005 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca o sa ma repet acuma, poate am mai postat undeva pe forum aceasta informatie:

Marele matematician Gauss era preocupat deasemenea de aceasta problema.
Cum putem afla daca spatiul este curbat sau plat? daca este plat.... inseamna ca se supune geometriei euclidiene : ne ramane doar sa desenam un triunghi si sa verificam masura unghiurilor care trebuie sa fie pi. Cam asta este...
Cum ramane insa cu un spatiu curbat?
Aici recurgem la analogie. Sa ne imaginam un plan cu un coeficient de curbura diferit de zero locuit de fiinte 2-dimensionale . Acesta formeaza o sfera, daca il privim din spatiul tridimensional. Ehhh, pe acest plan traiesc fiinte 2d care au savantii lor si care la randul lor s-au ciocnit de aceleasi probleme ca si noi. Cum vor demonstra ei ca planul lor este curbat?

Vor incerca pentru inceput sa verifice suma unghiurilor intr-un triunghi(care trebuie sa fie pi). Vor desena un triunghi si apoi vor masura cu echipament special unghiurile lui, apoi le vor aduna. Daca spatiul este curbat, suma unghiurilor va fi diferita de 180 grade.
Aici apare problema coeficientului de curbura. Daca este prea mare, atunci desenand chiar si un triunghi mic, ei vor observa diferenta de grade. Daca insa coeficientul de curbura este prea mic, atunci pt a observa diferenta, fiintele 2d vor fi nevoite sa deseneze un triunghi foaaaaaaaaaaaaaaaaarte mare.

Gauss a masurat un triunghi format din trei piscuri din Germania. Mica diferenta a pusa pe seama erorilor echipamentului topografic, in final Gauss a ajuns la concluzia ca populam un spatiu euclidian.
Acuma revin la problema de mai sus Arrow oare era triunghiul format de cei trei munti suficient de mare?
Pentru a face un experiment cu adevarat credibil, ar trebui sa masuram triunghiuri sau cercuri sau alte figuri.... in fine - sa efectuam masuratori geometrice formate de galaxii, stele indepartate.
Insa nu avem posibilitatea de a calatori in spatiu haihui cu echipament topografic.... asa ca deocamdata speculam, sau trebuie sa gasim alta solutie.

PS: NU demult am auzit intamplator la BBC ca a fost elaborat un model de univers inchis sub forma de dodecaedru poincare curbat. - minge de fotbal.

Confused
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 16 Sep 2005 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat despre aportul materiei negre la forma galaxiei. Stiam ca savantii o vad, asa cum ai mentiont si tu, ca fiind o posibila explicatie a accelerarii deosebit de mari a obiectelor cosmice.
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 17 Sep 2005 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si asa cum am spus mai sus materia intunecata explica cel mai bine teoria spatiului euclidian
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2006 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului: golul mingii de fotbal
Raspunde cu citat (quote)

despre ce "gol" in Univers vorbiti voi acolo?
1. expansiunea Universului inseamna dilatare a [b]metricii[/b] si nu indepartare a obiectelor (galaxiilor Wink ) unele de altele ca si cum ar fugi prin spatiu (chiar daca termenul utilizat e"fuga" galaxiilor). e o greseala relativ frecventa.
2. folosind modelul expus de Roman, al Universului sferic ca un "balon" care se umfla (vezi A.Einstein "Teoria Relativitatii pe intelesul tuturor", nu mai stiu editia) vom vedea ca orice axa perpendiculara pe suprafata balonului (adica pe ceea ce numim spatiu fizic) este... temporala. Unde este "golul"?
3. daca te referi (Roman) la "golurile" din structura la scala mare, atunci asta tine de teoria formarii structurilor si povestea se schimba: acolo avem un multifractal si intervine modelul universului cantorian (El Naschie) care are legatura cu universul de care spune Roman, "mingea de fotbal".
4. materia intunecata e ok Wink .
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 21 Iul 2006 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
despre ce "gol" in Univers vorbiti voi acolo?
1. expansiunea Universului inseamna dilatare a metricii si nu indepartare a obiectelor (galaxiilor Wink ) unele de altele ca si cum ar fugi prin spatiu (chiar daca termenul utilizat e"fuga" galaxiilor). e o greseala relativ frecventa.
2. folosind modelul expus de Roman, al Universului sferic ca un "balon" care se umfla (vezi A.Einstein "Teoria Relativitatii pe intelesul tuturor", nu mai stiu editia) vom vedea ca orice axa perpendiculara pe suprafata balonului (adica pe ceea ce numim spatiu fizic) este... temporala. Unde este "golul"?
3. daca te referi (Roman) la "golurile" din structura la scala mare, atunci asta tine de teoria formarii structurilor si povestea se schimba: acolo avem un multifractal si intervine modelul universului cantorian (El Naschie) care are legatura cu universul de care spune Roman, "mingea de fotbal".
4. materia intunecata e ok Wink .


1. Am citit asta pe un site. Problema este sa demonstrezi k intr adevar metrica se dilata, iar daca metrica se dilata => nu prea ai sanse sa demonstezi ceva pe cale experimentala.... stiu k mai era si o chestie legata de constantele universale ale fizicii. Nu poti enunta legea hubble ca fiind o cauza a dilatarii metricii....*sau poate nu stiu eu). Legea Hubble are la baza experienta pe cand teoria dilatarii spatiale ramane doar teorie...pana cand. Poate ca te refereai la inflatia universului in "primele secunde". Expansiunea universului se referra insa la indepartarea obiectelor cu o viteza direct proportonara cu distanta dintre ele.
2. Am citit cartea. Nu mi aduc aminte sa fi citit asa ceva. Singura interpretare geometica in teoria rlativitatii restranse(nu am aparatul matematic necesar pt a intelege teoria gravitatiei... inca) ii apartine lui Minkowski si este hiperconul luminos(s a vorbit undeva aici pe site despre asta). Despre "golul respectiv" Arrow citeste primul mesaj, care este o intebare adresata de unul dintre membrii acestui forum.... nici eu nu am inteles care gol anume, dar cred ca e vorba de 3.

bine ai venit pe site.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2006 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru bun venit.
In carte, la sfarsit, are Einstein un exemplu intuitiv de deformare a spatiului (incalzind o masa de tabla).
Intr-adevar, avem doua interpretari ale modelului standard: Friedmann, care mentine fundalul fix si considera miscare a materiei si Robertson-Walker care considera dilatarea metricii. A doua interpretare pare corecta deoarece, daca punem fuga galaxiilor pe seama miscarii lor, ajungem la aberatii de genul deplasarilor relative spre rosu mai mari decat unitatea (viteze de recesie mai mari decat viteza luminii). Repet, e o eroare frecventa (o gasim, de exemplu, chiar si la Feynmann).
Legea lui Hubble. Viteza de recesie proportionala cu distanta (comobila) este un rezultat si nu o cauza.
Povestea incepe cu ecuatiile de camp ale lui Einstein, care duc la un univers instabil (ori in expansiune, ori in colaps). Friedmann a fost cel care a aratat clar. Abia dupa aceea (prin 1929, daca mai tin bine minte) a descoperit Hubble fuga galaxiilor, care a fost interpretata imediat (Gamow e aici reprezentativ) ca o dovada a faptului ca Universul este intr-adevar in expansiune.
Cred ca "golul" la care se referea pleaca de la ideea ca daca galaxiile se indeparteaza unele de altele atunci in "centru" ramane spatiu liber... nu-i chiar asa simplu.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Iul 2006 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incalzirea unei mese de tabla nu e o chestie prea inteligenta (chiar daca cica ar veni de la Einstein). Mai simplu e sa pui o bila pe o fata de masa intinsa (sau cearsaf). Cu cat e mai grea bila cu atat se curbeaza mai tare cearsaful (privit ca o sectiune de spatiu). Potrivit modelului inflationist, obiectele cosmice (galaxiile) pur si simplu se indeparteaza unele de altele. Statistic vorbind, pentruca exista si exceptii notabile ca de exemplu galaxia Andromeda care se apropie de Calea Lactee. Indepartarea este (statistic) uniforma, neexistand un punct privilegiat fata de care se produce si deci neexistand nici un gol ci doar o marire continua a distantelor. Masurate cu aceeasi metrica. Metrica nu se modifica decat in situatii extreme (viteze aproipiate de cea a luminii, gauri negre etc).
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2006 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Exemplul cu masa de tabla este valoros. Citeste-l. N-o sa-ti para rau.
-Si cearsaful e ok atat timp cat il consideri perfect elastic. Si nu o sectiune ci o compactificare.
-Metrica nu "masoara" nimic. Nu e o rigla. Elementul de linie reprezinta expresia patratului distantei dintre doua puncte ale spatiu-timpului. ea precizeaza
- Nu numai modelul cu inflatie (o carpeala, de altfel) prevede expansiune a universului. Modelul clasic cu big bang, modelul ekpyrotic, modelele tip Tolman, modelul toroidal etc. etc. fac acelasi lucru.
- Expansiunea nu este uniforma nici macar statistic, in nici unul dintre modele. Nu numai teoretic: exista argumente bazate pe observatii si anume:
* legea lui Hubble nu este liniara Wink decat pentru deplasari relative spre rosu mici (mai mici de 0.1).
* cam de trei ani se discuta despre o noua accelerare a expansiunii, dedusa din obs. asupra unor supernove de tip IA.
Ideea este:
componentele materiale ale universului sunt: materie obisnuita(particule nerelativiste) in care intra si materia luminoasa si cea intunecata; inflatonul; radiatie (particule relativiste); energie intunecata. In cursul evolutiei Universului, exista perioade de dominanta a uneia sau alteia. Dominanta energiei intunecate se manifesta printr-o presiune negativa (antigravitatie) care duce la accelerarea expansiunii. Ce e energia intunecata? Nu stie inca nimeni. Camp scalar, energie de vid, quintesenta... la scala noastra nu poate fi observata din cauza densitatii f. mici de energie (de ordinul 10 la -30 (?))
- chestia cu metrica care nu se modifica pare o axioma de-a ta. Laughing
- cred ca aveti aici un site dragut.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2006 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

- am impresia ca ne indepartam de la subiect... Shocked adica de la materia intunecata.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2006 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai zircon si mai florin1982, sunteti razbunati. Sunt luat in balon de o eleva de liceu din Roman. Am auzit eu ca astea de la Roman sunt periculoase Smile. D-nilor, Dumitru si Cavasi, din acest moment va rog sa fiti cu mult mai multa bagare de seama ce spuneti ...
Mai obraznicatura mica, asa vorbesti tu cu oamenii batrani. Multifractal, ekpyrotic, quintesenta, toroidal? Asa cuvinte urate va invata pe voi la scoala? Sa nu mai spun de cantorian, Friedmann, Robertson. Ia te rog ... Eu credeam ca voi acolo stati cuminti si beti, fumati si vorbiti despre fotbal si marile noastre vedete Adi Copilul Pitic si Guta Fata de Maimuta Very Happy (Sper ca stii de gluma, nu ca altii ...)
Lasand la o parte gluma (vorba vine) eu sunt absolvent de facultate de matematica (am incercat sa ascund asta cat am putut). E drept c-am chiulit cam mult de la ore dar la lectia despre metrica eram acolo, in spatele salii (flirtam cu o colega). Deci stiu ca nu este tot aia cu metrul de croitorie (chit ca o oarecare legatura exista). Cat despre tabla, prin incalzire devine plastica, nu elastica. Modelul inflationist nu e chiar "o carpeala", ramane totusi cel mai larg acceptat model. Singura intrebare care persista este geometria (sau ca sa fiu si mai exact, topologia) universului. E locul unde intervine discutia despre materia si energia intunecata.
Daca vrei sa asculti sfatul unui om batran, nu mai citi asa de mult. De obicei dau tinerilor sfatul contrar dar in cazul tau, e o exceptie. Mai iesi si tu pe la strand, discoteca, excursii etc. Iti urez si eu bun venit in acest forum si ia-ma mai usor ca am cam ruginit Very Happy
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 23 Iul 2006 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru avertisment, dragonule! Eu am evitat acest subiect pentru că în concepția mea Universul ESTE INFINIT, deci nu avem ce să vorbim despre pompoasa "materie întunecată".
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact