Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
barnie-complete3_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Set orthoscopice Bader Planetarium Q-Turret (contrafacute??)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 21 Feb 2017 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Set orthoscopice Bader Planetarium Q-Turret (contrafacute??)
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe amazon.de o oferta f buna la acest set.Poate fi vorba de falsuri? Mi se pare un pret f mic pt 4 oculare ortho si un barlow de calitate.Ce parere aveti?Link:
https://www.amazon.de/Baader-Planetarium-Q...s=q-turret
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 22 Feb 2017 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nici o parere?
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 22 Feb 2017 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare Baader Classic
Raspunde cu citat (quote)

Pretul in adevar este foarte atractiv, mai ales ca e inclusa si turela, dar pe de alta parte doar trei din cele patru oculare sunt ortoscopice, cel de 32 e Plosll. Seria e produsa in China si ma indoiesc ca cineva tine neaparat sa falsifice aceste oculare... Cred ca sunt autentice...
Cand e vorba de ortoscopice eu am un principiu. Nu le iei doar ca e la moda sa ai ortoscopice, ci pentru cele mai fine detalii. Mai degraba le achizitionezi pe rand, dar iei pe cele mai bune. Nu ma refer la ZAO, care sunt un vis frumos, dar se poate face un efort financiar pentru Takahashi sau Fujiyama, eventual se mai gaseste la mana a doua Baader Genuine.
Seria Classic de la Baader nu e departe de cele mentionate pe axa, e cam de nota 9, dar la 2/3 din camp cam coboara la 7,5, chiar 7 la marginea campului.
Turela e totusi un moft pentru vizual. E util sa ai turela pentru filtre la fotografierea cu camere monocrom. Iar barlow nu stiu daca vei folosi prea mult, din momentul in care ai toata seria de oculare...
Revin, pretul e foarte tentant in oferta mentionata.
Dar dupa ce le ai acasa tot nu esti super-fericit. Tot cu gandul la cele mai bune ramai...

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2017 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea sa fie un anunt fake. Precum vezi oferta nu este de la Amazon ci de la un comerciant partener
Am mai vazut astfel de anunturi pe Amazon.de

La un moment dat era o oferta de 799E pentru un Triplet APO Explore Scientific de 127mm plus vreo 25E livrarea in Romanica. Oferta era tot de la un comerciant partener, nu de la amazon
M-am riscat si am platit, apoi in maxim 15 minute am primit mesaj de la Amazon cum ca a fost anulata tranzactia iar in alte 15 minute oferta cu pricina a disparut de pe site. Si nu numai acea oferta ci mai toate ofertele de la respectivul comeciant


Edit: Pe de alta parte, comerciantul care ofera setul Baader are vechime si ratinguri bune.
Cel mentionat de mine mai sus parea sa fie nou pe Amazon si nu avea ratinguri...

Deci... s-ar putea sa fie vreo super oferta, desi totusi seturi BCO Baader nu am vazut sub 215Euro pe Amazon.de si acelea mi s-au parut super oferte la momentul respectiv - in acea perioada inclusiv Skywatcher,ro oferea setul la 1000 ron

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 22 Feb 2017 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu le-am comandat..apoi ce-o fi o fi Smile
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 22 Feb 2017 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acest preț sunt în adevăr imbatabile.Felicitari pentru achiziție! Sper sa fie totul OK.
Așteptăm cate un review pentru fiecare dintre ele.

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 23 Feb 2017 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit setul si il voi trimite inapoi.Motivul este ca ocularul de 10mm are chiar pe marginea lentilei o crapatura sau bula de aer.Nu afecteaza la observatii dar daca voi vrea sa-l vand vreodata voi avea probleme.A doua problema este ca turela nu intra in focus pe luneta mea,doar cu ocularele separat.M-am uitat prin toate ocularele si se vede superb (la terestru),inclusiv plossl-ul de 32mm.Ma impresionat si barlow-ul comparand cu cel acromatic care il am eu.Ofera imagini f clare si luminoase. BCO 10mm fata de Vixen 10mm e cu ceva mai luminos si parca ofera cu ceva mai mult detaliu (probabil ca la astro ar trebui testat).Dintre toate piesele ocularul BCO 18mm a oferit cea mai frumoasa priveliste. Comparand BCO 32mm plossl si Vixen 30mm prefer Vixen-ul. Se pare ca plossl-ul BCO are un fov mai mic de 50 si parca nu vine bine pe ochi..Ocularele Vixen dau o tenta galbuie,fata de cele ortho,probabil coating diferit.
Ca si rezumat,din acest set,as alege ocularele 10mm,18mm si barlow-ul 2.25x,care e posibil sa mi le cumpar separat in cazul meu..
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2017 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai piese bune dintr-un set ieftin de ce nu le păstrezi? Probabil ăsta era "secretul" prețului mic. Trimite-i înapoi doar ocularul cu defect.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 23 Feb 2017 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai e si turela care nu am la ce sa o folosesc si oricum amazon imi cere tot setul .Am sa incerc totusi sa vad daca pot trimite doar ocularul cu defect.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2017 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tureta are nevoie cam de 35mm de backfocus.
Poti sa infiletezi elementul optic al barlow-ului in baza turetei, caz in care o sa-ti intre in focus iar tureta in sine se va comporta ca un barlow de 2.25x cu 4 pozitii Smile

DIn pacate la luneta ta cu 1000mm focala nu o sa poti folosi ocularele de 10 si 6mm cu barlow-ul de 2.25

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2017 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara diagonala nu intra in focus?
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 23 Feb 2017 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit o prisma Amici de 45 grade si nu intra in focus.Diagonala originala e din plastic ieftin si nu prea am incredere ca tine tot ansamblul.Fara diagonala nu am incercat ,dar vad logica,s-ar putea ca turretul "infipt" direct in focuser, sa aiba un unghi perfect pentru comoditatea observatiilor.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 24 Feb 2017 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merita sa-l trimit inapoi pt. defectu asta si ca nu-mi intra in focus? Mai am 2 Vixen npl noi de 10mm si 30mm.Ocularul din imagine parca are o bula de aer in el dar nu afecteaza la obs.Ce ati face?


tmp-cam--39483023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  766.05 kb
 Vizualizat:  de 7926 ori

tmp-cam--39483023.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2017 07:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu l-aș păstra. Pata aia nu este în raza vizuală, eventual l-aș diafragma ca să o elimin de tot, nu e lată. Sau l-aș da sau vinde cuiva pasionat de optică la un preț corespunzător, pentru a-l recondiționa.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 25 Feb 2017 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare ortho - agonie si extaz
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand nu cred ca puteti returna doar acest ocular, deoarece el trebuie sa fie cauza pretului neasteptat... In fapt putem constata ca furnizorii acestia au talentul de a ne vinde cam exact ce platim... Corect era sa se precizeze cauza diminuarii de pret...
Eu am fost primul care mi-am exprimat parerea aici si am avut o rezerva fata de seria asta fiind made in China, dar si pentru ca ortoscopicele, cand optam pentru ele o facem pentru cele mai fine detalii, de obicei la planete, si atunci cumparam cea mai buna calitate posibila (Takahashi MC ABBE, Fujiyama, BGO, nemaidiscutand de Zeiss)...
Am fost si primul care v-am felicitat, pentru ca odata comanda facuta trebuia sa priviti oculare cu incredere ca pe o sotie in luna de miere... Altfel nu te poti acomoda cu ele. In plus pretul mic era mai mult decat OK pentru ca ocularele acestea nu sunt chiar asa rele. Nu poti gasi ceva mai bun la acest pret.
Desi spuneti ca ocularul comporta foarte bine chiar daca are acel defect v-ati gandit la faptul ca nu l-ati putea vinde candva...
Eu cred ca de la bun inceput, contient sau substient ati avut in vedere provizoratul si speranta candva la o serie si mai buna...
Si iar revin: trebuie sa cumparam de la bun inceput calitatea maxima si ocularele sunt ceva ce nu trebuie sa vindem decat cand ne lasam de pasiunea asta... Sau pana ce ”moartea ne va desparti”...
Pentru ca nu ati fost chiar asa de indragostit de aceste oculare din moment ce a fost prezenta in minte posibilitatea unui ”divort”, mai bine le trimiteti inapoi sau le vindeti pe rand aici si va luati ortoscopice adevarate. Pentru inceput cel de care aveti cea mai mare nevoie, sa zicem 6-7 mm. Peste cateva luni sau un an, altul de alta focala... Cu incredere si fidelitate, fara gandul ascuns de revinzare... Dar trebuie sa fim si realisti pentru a nu cadea in noi dezamagiri. Niciodata pretul dublu nu inseamna un ocular de doua ori mai bun... Dar de multe ori doar 15 - 20 la suta in plus poate sa insemne pragul de la agonie la extaz...

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact