Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter_220810.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Metode optice de masurare a curburii suprafetelor convexe


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2017 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda spatierii cu lichid in vederea corectiei obiectivului este ok insa retinerea uleiului intre lentile in cazul in care R2 este diferit de R3 este dificila pe termen lung. Am incercat-o si eu in cateva randuri insa dupa 2-3 luni gaseam lentilele uscate si uleiul raspandit in celula. Poate tu ai mai mult noroc si ai gasit o solutie mai buna de etansare.
Metoda permite o compensare totala a sfericitatii prin reglarea grosimii meniscului lichid. Pentru detalii poti citi postul din 31 iul. 2012 ora 11.12 de aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=90

Daca in timp o sa ai probleme cu etansarea, mai exista o alternativa la care poti apela:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=43933#43933

In cazul balsamului nu mai exista riscul scurgerii, am obiective corectate prin metoda asta de acum 5 ani si se prezinta si azi ca in prima zi.

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Sep 2017 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Zoth pentru sfaturi si linkuri. Smile Si eu am avut probleme cu etansarea,ieri dimineata am gasit o bula de aer in partea de sus a obiectivului,din cauza ca s-a scurs din uleiul dintre lentile pe la gaura unde am introdus uleiul cu seringa cu ac in spatiul dintre lentilele obiectivului. Am etansat eu bine cu adeziv,din jur imprejur, toata marginea obiectivului,dar in zona acelei gauri nu am reusit sa etansez prea bine din cauza urmelor de ulei din jurul gaurii.
Ieri am mai introdus cu seringa putin ulei ca sa elimin acea bula de aer din inauntru,apoi am sters bine toata marginea obiectivului,si am mai etansat si cu banda de izoler marginea obiectivului. Azi am mai gasit totusi o mica bula de aer ce s-a format peste noapte.
Celula etansa nu am cum sa-i construiesc,nu am nici materialul necesar ,nici sculele/utilajele necesare si nici priceperea necesara.
Cel mai bine trec la varianta a doua; balsamul de Canada,mai ales ca m-am informat de unde sa-l cumpar si cat costa (nu e chiar exagerat de scump si nici nu trebuie mult;un borcanel de 6ml care costa 20 lei este de ajuns pentru acest obiectiv).
In rest,luneta se comporta exemplar la stele,discul Airy se observa clar in focus,cu cateva inele sau arce de difractie in jurul sau. Am rezolvat steaua Epsilon Lyrae destul de bine; componenta Epsilon 2 Lyrae se putea separa la 266x cu ocularul de 9mm si barlow 3x, avand componentele separate printr-u spatiu negru foarte subtire iar componenta Epsilon 1 Lyrae se observa ca un fel de "8",cu componentele lipite intre ele.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact