Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
010.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Metode optice de masurare a curburii suprafetelor convexe


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 20 Feb 2017 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și-atunci, pentru început, propun verificarea fiecărei lentile în parte.
Ar fi suficient testul Ronchi?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Feb 2017 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

la suprafete concave merge ronchii cu toate ca la raze scurte nu e foarte sensibil arata doar deformari grave . Am experimentat un test interferometric pe lentila pusa in sistem cu oglinda sferica dar trebuie experienta si Zemax pt a face simularea prima data. Obiectivul asta nu merita atata osteneala decat daca proprietarul doareste sa aprofundeze optica teoretica si chiar prelucrari ale sticlei . Sau ca scoala pt alti eventuali interesati de optica .
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Feb 2017 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mai usor si mai ieftin faci rost de un obiectiv identic de Bresser, deoarece lunetica asta este foarte raspandita. Reslefuirea obiectivului tau? Hai sa fim seriosi! Eu cand am dorit reslefuirea unui obiectiv candva, am avut in fata o sticla folosita de Zeiss... Nicidecum made in China.


Ar fi si asta o optiune ,mai ales ca nu stiu cat m-ar costa operatia de imbunatatire a acestui obiectiv,lentila corectoare banuiesc ca trebuie facuta la comanda.
Dar nu cred ca ar fi nevoie de exact acelasi obiectiv de la Bresser,ar putea merge si cu un obiectiv cu aceleasi caracteristici ca originalul (diametru si focala) dar de la alte lunete,de alta marca ,mai bun decat cel de la Bresser.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2017 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diafragneaza-l poate scoti ceva multumitor, macar e ieftin si simplu.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 20 Feb 2017 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
la suprafete concave merge ronchii cu toate ca la raze scurte nu e foarte sensibil arata doar deformari grave . Am experimentat un test interferometric pe lentila pusa in sistem cu oglinda sferica dar trebuie experienta si Zemax pt a face simularea prima data. Obiectivul asta nu merita atata osteneala decat daca proprietarul doareste sa aprofundeze optica teoretica si chiar prelucrari ale sticlei . Sau ca scoala pt alti eventuali interesati de optica .


Deocamdată nu știm cu precizie „boala” ca să punem „diagnosticul”. Wink
Ultima propoziție a pus punctul pe i.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 20 Feb 2017 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectiv 60 mm
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa fie asa usor si ieftin de facut lentile la comanda nici nu ar fi nevoie de una de corectie. Ce rost ar avea sa ai o sticla in plus?! Ai face la comanda o lentila asa cum ar fi trebuit sa fie cea care e cu probleme. Adica fara defectul de fabricatie. Ai reface dubletul Fraunhofer.

(( Nu stiu daca mai are importanta, dar cunosc luneta si nu cred ca obiectivul acestei lunete e Baker (in fapt, diferentele la curburi sunt mici intre Baker si Fraunhofer si nu-ti poti da seama grosier decat prin distanta dintre lentile). Distantierul care il ai, daca il masori corect e sub 1 mm, caci mi-a trecut prin mana. Asta daca e cel original. Initial ai vorbit de 2mm si de aceea toata lumea a crezut ca e Baker))

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2017 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optik, mie imi pare ca ai denaturat substantial problema discutata aici in topic. Este ilogic cred pentru oricine sa creada ca poate corija un defect de fabricatie cu ajutorul unei lentile aditionale. Problema care era in discutie era subcorectia obiectivului prezenta pe testul pe stea si care se poate rezolva elegant cu ajutorul lentilei aditionale.

Macar din punct de vedere teoretic exista o diferenta esentiala intre Baker si Fraunhofer. Primul are razele interne de curbura egale iar al doilea diferite. In practica egalitatea celor doua raze se obtine greu si diferentele intre cele doua tipuri se estompeaza.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Feb 2017 05:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei care au denaturat substantial problema (cu mai mult de juma' de lambda) sunt chinezii. Testul pe stea efectuat in acest caz nu este suficient pentru a evalua precis aberatiile existente, nici calitativ, nici cantitiv si nici pentru a da o solutie (cel putin teoretica) pentru a le corecta. Mai sunt si alte necunoscute, iar in acest context simularea s-ar putea sa nu aiba legatura cu realitatea.

Cat despre Baker:
The inner two radii of a Fraunhofer can be equalized, without significant change in the correction level, on or off axis (in order to minimize ensuing spherical aberration, R4 is slightly weakened, and lens spacing slightly widened). Such modification is known as Baker doublet.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 21 Feb 2017 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectiv 60mm
Raspunde cu citat (quote)

Departe de mine gandul de a intra in vreo disputa sau concurenta teoretica cu cineva. Mie mi s-a parut interesant titlul acestui topic si l-am urmarit de la bun inceput. Consider ca a fost si este un prilej de discutii pe o tema de interes general.
1. In privinta subcorectiei obiectivului, nerezolvabila din distantier, dl Zoth a gasit o solutie eleganta, lentila de corectie, solutie pe care si altii o stiam, dar dansul, cu amabilitatea caracteristica a si calculat-o, dand datele rezultate din calcul.
2. In privinta dilemei daca obiectivul e Fraunhofer sau Baker, eu cred ca s-a dorit a fi un Fraunhofer, dar in procesul de fabricatie a iesit un obiectiv... chinezesc... In plus (si asta spune multe, despre asa-zisul "producator german") Bresser sustine pe site-ul sau, dar si in manualul lunetei ca ajunge la o magnificatie de 525X! Se adreseaza noua, astronomilor amatori sau celor care sunt zero absolut in optica?
3. Mie testul, realizat pe obiectivul in cauza, pentru evidentierea inelelor lui Newton, mi-a aratat ca obiectivul are probleme mai grave chiar decat subcorectia. Una din suprafete nu e calota sferica perfecta pe intreaga suprafata. In acest caz nu se mai poate rezolva situatia printr-o cuantificare de date care se pot introduce intr-o formula de calcul sau intru-un soft specialiazat. Diafragmare? Adica sa transformam luneta in 40/700, de exemplu? Omul a cumparat 60/700, nu un 40/700!!! Pai unde a fost controlul de calitate? Cum a ajuns luneta asta in magazin?
4. Hai sa admitem ca ignoram defectul "de tesire" si aberatia mare de sfericitate, inexplicabila pentru un F/12 si corectam doar subcorectia, desi nu facem bine sa ignoram. Ce facem? S-a gasit solutia lentilei de corectie, prin soft (care a lucrat cu un obiectiv virtual, trebuie spus si asta, nu cel real, care mai are si alte probleme).
Acum Iulian sa treaca la pasul doi. Sa comande lentila cu datele specificate!
O va face? Ma indoiesc...
De ce nu o va face? Pentru ca lentila de corectie, strict in acest caz, e o solutie pur teoretica, fara finalitate practica. Nu o are in cutia cu lentile, si nici daca cauta si la prieteni, chiar la noi toti, nu o va gasi. Iar de comandat nu e nici simplu, nici ieftin. Dar exercitiul teoretic a fost admirabil si trebuie sa multumim dlui Zoth pentru contributie.
5. Eu am sugerat, tot teoretic, intr-un post anterior, ca daca tot ar comanda o lentila, sa camande una corect realizata, in locul celei cu probleme, decat sa adauge o sticla in plus unui obiectiv deja cam compromis... Sau si mai simplu, sa caute acest obiectiv, caci luneta asta e foarte raspandita si nu demult cineva a vandut tubul optic cu obiectiv cu tot cu 100 lei... Poate nimereste unul bun, caci cumpararea de obiective chinezesti e chestiune si de noroc (elegant se spune "dispersie a parametrilor". Facand o paralela, trebuia sa cumperi 100 de tranzistori IPRS 2N3055, ca sa poti face o pereche...)
In concluzie, eu spun ca nimeni de aici nu a denaturat discutia, caci a fost o experienta pentru noi toti, si toti au invatat cate ceva din aceste contributii.
Cat despre obiectivul care a creat topicul nu stiu ce mai bine: sa ne suparam pe chinezi ca au gresit reteta sau sa le multumim ca ne-au facut sa ne adunam aici ca sa avem o discutie interesanta si instructiva?

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Feb 2017 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ,intr-adevar,obiectivul mai are si alte defecte (printre care si rabaterea marginala pe 2-3 mm,de trebuie ,totusi diafgramat din pricina asta),in afara subcorectiei, cel mai bine ar fi sa-l inlocuiesc cu un alt obiectiv,nu neaparat tot de la Bresser ,mai bun ,cu corectie mai buna a sfericitatii si a cromatismului.

La observarea de planete,asa cum este acum luneta,oricum, o diafgramez la 50 mm,atasand un capac ,confectionat din carton A4 negru,cu diafgrama de 50 mm,la parasolarul lunetei,in locul capacului original. Nici atunci subcorectia nu dispare ci doar se mai diminueaza,marind cat de cat contrastul imaginii. Luneta de 45/550mm (DIY),care am construit-o anul trecut ofera imagini mult mai curate si mai clare decat luneta Bresser de 60/800,dar cu cel mai puternic ocular,de 8mm,ajunge la un grosisment de 68,75x ,fata de 100x ,la cat se ajunge,in cazul lunetei Bresser 60/800,iar cu barlow-ul 3x ,care il am de la luneta Bresser,imaginea este mai degradata,deoarece barlow-ul nu are o lentila acromata ci doua lentile simplet ,puse una dupa cealalta in tubul barlow-ului.

La observatii DSO,subcorectia lunetei nu deranjeaza atat de mult ca la planete sau stele duble asimetrice (la care companionul este mai slab decat steaua principala).

Iar grosismentul de 525x ,mentionat de cei de la Bresser e mai mult de marketing,ca sa atraga clienti ,mai ales pe cei care nu au prea multe cunostinte de optica.
La acest grosisment de 525x si la deschiderea de 60 mm a lunetei,imaginea este,in primul rand,foarte intunecata,apoi este si foarte neclara. La asemenea grosisment se poate ajunge abia cu telescoape de la 8 inch in sus,de calitate si numai atunci cand permite turbulenta atmosferica (seeing-ul).

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Feb 2017 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul trecut se mai vindeau pe aici pe forum obiective Carton japoneze de 60mm la 100 lei bucata. Dupa o asemenea experienta nu m-as mai atinge de Bresser nici platit.

Instalatia cu doua lentile simplet este o tentativa de lentila redresoare, nu barlow. "3x" poate fi interpretat ca fiind codul de reciclare al PVC-ulu, daca intelegi ce vreau za zic. Wink



100px-Plastic-recyc-03.svg.png
 Descriere:
 Marime fisier:  2.49 kb
 Vizualizat:  de 7486 ori

100px-Plastic-recyc-03.svg.png


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Sep 2017 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele acestea, m-am ocupat de obiectivul lunetei Bresser de 60mm f=800mm.
Mi-a venit ideea sa umplu cu lichid spatiul dintre lentilele dubletului lunetei.
Am lipit si etansat inelul distantier dintre cele doua lentile ale obiectivului cu adeziv poliadez (adera bine de sticla lentilelor) de lentila divergenta (cea din spate) apoi am lipit si lentila frontala convergenta de restul,apoi am etansat bine marginea laterala a dubletului cu adeziv.
Inainte de a toate am facut un mic sant in inelul despartitor prin care sa introduc lichidul in spatiul dintre lentile cu o seringa cu ac la sfarsitul lucrarii.
Ca lichid am folosit ce-am avut mai la indemana; ulei de floarea-soarelui Laughing care este destul de transparent,aproape ca apa. Apa nu este prea indicata deoarece,pe langa faptul ca iarna la frig ingheata, are si un indice de refractie cam mic; numai 1,331. Cel mai bun ar fi fost balsamul de Canada care este mai vascos si are un indice de refractie mai mare, de 1,527 ,dar nu am idee de unde se poate procura si nici cat costa.
La testul diurn pe obiecte indepartate,utilizand ocularul de 9mm, desi nu ma asteptam la cine stie ce schimbare, am ramas surprins de contrastul mare al imaginii Shocked Very Happy ,de conturul foarte clar al obiectelor intunecate din departari ,pe fondul luminos al cerului din timpul zilei si asta la apertura intreaga de 60mm, fara sa mai trebuiasca sa pun diafragma cu deschiderea de 45mm in fata obiectivului,cum era inainte de aceasta modificare la obiectiv.
Apoi am facut si testul pe stea artificiala,cu ocularul de 9mm,luneta fiind plasata la 26m de steaua artificiala si am facut si poze la figurile de difractie ,atat in intrafocal cat si in extrafocal.
Din cate am vazut la testul pe stea si din cate stiu eu ca novice in domeniul opticii, este ca subcorectia la aberatia de sfericitate nu s-a anulat in totalitate,dar s-a diminuat totusi,in extrafocal ,la figura de difractie incepe sa se zareasca inelele de difractie,ceea ce inainte aproape ca nu se observau deloc. Cromatismul a ramas cam la fel ,dar nu deranjeaza deloc,principala problema a acestei lunete era aberatia de sfericitate.
Deci cu aceasta metoda de a introduce lichid spatiul dintre cele doua lentile ale obiectivului,am reusit sa aduc luneta de 60mm cel putin pe linia de plutire , fara cheltuieli mari si fara prea mari batai de cap.
Din ce am vazut la testul pe stea ,dar mai ales la testul diurn pe obiecte indepartate,luneta se comporta mai bine decat inainte si sunt multumit acum de ea. Smile Voi incepe sa folosesc mai des luneta de 60mm,mai ales la sesiuni de scurta durata,in timpul iernii mai ales,in acele zile mai proaste,cand nu se merita sa scot telescopul de 114mm.
Azi e innorat ,dar cum se insenineaza ,abia astept sa testez luneta de 60mm la stele simple apoi si la stele duble si la planeta Saturn,sa vad cum se comporta. Smile



intrafocal.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  18.13 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

intrafocal.JPG



extrafocal.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  19.15 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

extrafocal.JPG



intrafocal2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  19.09 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

intrafocal2.JPG



extrafocal2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  19.11 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

extrafocal2.JPG



050920171201.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  97.67 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

050920171201.jpg



050920171199.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  245.79 kb
 Vizualizat:  de 6953 ori

050920171199.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 554



Localitate: Roman

MesajTrimis: 05 Sep 2017 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari.Vezi ca sursa de lumina a stelei artificiale ar fi trebuit sa fie verde,corectia optima a unui obiectiv dublet alegandu-se tipic pentru lungimea de unda de sensibilitate maxima a ochiului.Pentru radiatii cu lungime de unda mai mare(spre rosu) obiectivul prezinta subcorectie,si respectiv supracorectie spre lungimi mai mici(albastru),chiar daca pe verde corectia ar fi perfecta.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Sep 2017 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare , felicitari pentru initiativa.
Sunt foarte curios de testele pe cer , succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 06 Sep 2017 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, ideie geniala spor la observat, is curios ce va iesi Wink
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact