Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_doubleamiciprism.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224485
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Comparatie RASA 8 vs Esprit 120


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Iul 2022 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Comparatie RASA 8 vs Esprit 120
Raspunde cu citat (quote)

https://youtu.be/DSUU5zbDDi4
_________________
Dragos N
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 04 Iul 2022 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant clipul. Comparatia este mai complexa, nu este vorba doar de telescop (RASA 8 este de 8 ori mai "rapid" decat Esprit-ul cu reductie!! ), ci mai ales de camere. Esprit-ul are camera monocrom racita ASI183, iar RASA 8 are o camera OSC neracita (o "planetara" ), din noua generatie, Uranus-C (IMX585) de la Player One, ce a intrat in forta in topul producatorilor de astro-camere.
Rezultatul a iesit chiar asemanator, pierderea de sensibilitate la OSC datorita matricii Bayer a fost compensata de ultrarapiditatea lui RASA 8. Oare cati dintre amatorii din Romania isi permit asa intrument? Nu a intrat in discutie si montura, ca ne apuca plansul. Sad

_________________
Marius
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iul 2022 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi comparatia nu este echilibrata, totusi exista o oarecare compensare. Pe de o parte o apertura de 200mm cu obstructie centrala serioasa fata de una de 120mm fara obstructie, iar pe de alta parte diferenta dintre camera color OSC fata de cealalta care e mono si racita.

Oricum, experimentul mi se pare interesant, chiar daca nu poate da foarte multe informatii utile pentru alegerea unui instrument.

Cat despre pret, asta e. Mai ales ca perioada telescoapelor ieftine chinezesti sau de alta origine s-a cam terminat. Cred ca din ce in ce mai putini astronomi isi vor putea permite telescoape la prima mana. Eu unul sunt impacat cu asta, ca de fiecare data cand am luat un telescop de la magazin nu am fost multumit, si a trebuit sa muncesc la ele sa le aduc la o forma buna.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2022 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RASA 8 e chiar ieftin Wink (200mm f2 corectat nu e de ici de colo)
Cele doua instrumente sunt oarecum complementare, la RASA nu prea merge mono+roara filtre, caldura degajata de racirea activa poate sa influenteze expunerile lungi iar roata introduce obstructie, pe cand refractorul e limitat in apertura si e f5-7 (cu/fara reducer). 400mm vs 800mm focala, f2 vs f7, Esprit e aproape dublu ca pret. La RASA 8 te cam limiteaza distanta pana la senzor, la Esprit ai mult mai multa libertate. Mai ramane de vazut campul real si corectia din fiecare. RASA nu merge vizual, Espritul da Smile
Fotografic le poti aduce la un numitor comun (camp vizual, rezolutie per pixel) daca le imperechezi cu camere de pixelsize/dimensiune senzor diferite.
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 04 Iul 2022 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
iar RASA 8 are o camera OSC neracita (o "planetara" ), din noua generatie, Uranus-C (IMX585) de la Player One, ce a intrat in forta in topul producatorilor de astro-camere.

Vad ca am stirnit interes aici pe forum cu aceasta firma Player one .Inteleg ca subiectul aici este despre comparatia a doua telescoape, dar acesta din video face si un fel de reclama la firma Player one printre altele.
lukomatico colaboreaza cu Player one.
Uranus-C are racire ,pe situl lor este aratat interiorul camerei, este o racire pasiva cu radiator si pasta termica ,Radiatorul este amplasat pe sensor si cu partea cealalta are contact cu corpul camerei. Deci se poate de pus in exterior un peltier,cu radiator si cooler si un circuit termostat,care automat sa mentina temperatura setata .

https://www.joom.com/en/products/619b415c1e9da9015e9d52d9

aceasta idee mi-a venit doua luni in urma cind ma gindeam cum se poate de controlat automat temperatura pe peltier. si am gasit acest dispozitiv, nici pe un forum n-am gasit asa metoda de folosire a acestui mic termostat.asa ca practic inca nu am testat.



5r.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  103.81 kb
 Vizualizat:  de 2225 ori

5r.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 04 Iul 2022 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E mai complicat cu racirea activa. Daca pui peltier extern, trebuie sa racesti toata camera (peltier de putere mare, radiator si ventilator pe masura ca sa disipe caldura pe partea calda a peltierului). Plus ca nu stii daca faci condens in interiorul camerei, care ar putea afecta electronica. Ca sa racesti doar senzorul, implica munca DIY, dar trebuie sa stii ce faci acolo.
_________________
Marius
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 04 Iul 2022 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aceasta si am mentionat mai sus,reglarea temperaturei Peltierului cu un termostat,unde poti seta ce temperatura doresti sa aiba corpul camerei astfel incit sa nu fie prea rece ce va duce la aparitia condensatului in interior,credca regleaza voltajul la fiecare temperatura setata, iar daca fara termostat ,atunci raceste la maximum ,nu ai toata gama de reglaj a voltajului ce iti da un termostat, poate daca pui un circuit cu resistor reglabil,dar circuitul va ocupa mai mult loc pe camera,si estetic nu va arat bine.
_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2022 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt curios daca exista public valori Strehl pt RASA si Esprit.

Am un C11 XLT de o calitate optica mediocra si mi-am promis ca o sa stau departe de produsele Celestron. Mai interesanta era comapratia cu un newton cu oglinda cu certificat.

just my 2 cents
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Iul 2022 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As fi si eu curios sa vad o comparatie intre un Newton bun si un Apo. Si evident ca s-ar putea face usor daca doi sau mai multi membri ai forumului avand astfel de instrumente s-ar aduna intr-o noapte si ar pune instrumentele la lucru in paralel. Evident ca ar trebui ca sa existe o oarecare similitudine intre campul dat de ansamblul telescop-camera.Iar apoi, prelucrarea ar trebui sa fie identica, sau aproape. Dar probabil ca nimeni nu e curios sa afle ca instrumentul celalalt e mai bun. Very Happy
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2022 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost facut un astfel de review, nu mai gasesc dar s-a comparat pe acelasi subiect DSO un APO cu un newton mare, ceva similar cu ce ai postat la inceput. Cred ca sunt cam aceleasi concluzii: aperture rules, f ratio rules, dar daca le aduci la acelasi numitor comun diferentele sunt vizibile doar la o privire mai atenta.

LE: gata, am gasit
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Iul 2022 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa a inceput si razboiul ... ba ca a mea e mai lunga, ba nu ca a mea e mai groasa ... n-ar trebui sa se compare reflectoare cu refractoare ... pentru asta s-au inventat catadioptricele. Razz
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2022 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai si catadioptrice poti compara cu refractoare?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iul 2022 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''De lunga poa' sa fie cat de groasa, numa' de subtire sa nu fie scurta.''

Din intelepciunea popoarelor Very Happy

_________________
Dragos N
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2022 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Asa a inceput si razboiul ... ba ca a mea e mai lunga, ba nu ca a mea e mai groasa ... n-ar trebui sa se compare reflectoare cu refractoare ... pentru asta s-au inventat catadioptricele. Razz


Mai bine s-ar compara firmele, si un catadioptric poate fi bun daca iti permiti Questar.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Iul 2022 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MrSpace a scris:
(...)
Am un C11 XLT de o calitate optica mediocra si mi-am promis ca o sa stau departe de produsele Celestron(...)


Nu vrei sa te mai atingi de produsele marca Celestron din cauza C11-lui tau, sau deoarece acum crezi ca toate C11-le sunt mediocre si implicit orice telescop, montura, binoclu, accesoriu ce poarta emblema aia rosie e de c***t? Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact