Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Gabriel_Corban_-__prominence_jpg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce parere aveti de acest binoclu?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Sep 2007 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-am luat de la Alcor (instrumenteoptice.ro). Initial ma gandisem la un 20x80 Fully Multicoated Triplet(3 lentile care alcatuiesc obiectivul) insa era mai scump, si mai greu si m-am gandit ca saltul de la 50 la 70mm e suficient urmand ca in viitorul indepartat sa pun mana pe un 100mm. Very Happy
Am citit si eu review-urile despre Celestron 15x70 si are intr-adevar aberatie de sfericitate spre extremitate, insa pentru mine nu e deranjant. Acoperirea antireflexiva desi nu e full (fully multicoated) ci multi coated, isi face treaba foarte bine comparativ cu Olympusul 10x50 care are un strat foarte econom Very Happy . Magnificatia de 15 x nu e nici prea mica nici prea mare. Luna se vede foarte bine. Diferenta dintre 50 si 70 mm pe M31 de exemplu, este sesizabila - mai luminoasa si mai detaliata. Avantajul 50-ului e greutatea mica si campul vizual mai mare

PS: colimarea era buna - nu perfecta. L-am testat si avea o usoara discrepanta (o imagine mai jos si una mai sus) insa nu am probleme de acomodare / fortare a ochilor - am facut si testul asta uitandu-ma prin binoclu si apoi imediat privire normala si invers.

PS2: Am uitat de comparatia dintre binocluri facuta pe cluster-ul dublu din Perseu care prin 70 se vedea mult mai luminos si cu mai multe stele
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 20 Sep 2007 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ce producator real a fabricat acel 20X80 de pe Alcor.... Are cineva asa ceva? As cam cumpara si din Romania pana la urma deoarece mi-e cam teama din cauza faptului ca daca primesc un produs cu vreo lentila sparta sau alte defecte grave asa cum se mai intampla, raman cu paguba sigura din cauza costurilor prohibitive de transport pana in SUA si inapoi.....
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 21 Sep 2007 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, am ramas defintiv si irevocabil la unul din urmatoarele doua modele:

1) Pentax XCF 10X50
2) Nikon Action 10x50

Sunt la acelasi pret, pe care sa-l aleg? In weekendul asta fac comanda, care deci? Laughing
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Sep 2007 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt bune binoculrile cu zoom? Am gasit un model Nikon cu zoom de la 10x pana la 22x , la pret decent, ce credeti?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2007 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a spus de mai multe ori pe aici pe forum. In principiu zoom-ul nu e bun Smile Instrumentele cu zoom sunt facute pentru observatii terestre. Optica astronomica e mult mai pretentioasa. E intr-adevar atractiv sa ai pe un instrument zoom. Dar e cvasi-imposibil sa se fabrice asa ceva la o calitate acceptabila.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Sep 2007 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa aiba o finalitate si topicul meu, as vrea sa va multumesc pentru sfaturi. M-am decis sa merg pe o pereche de 20X80 si pe o pereche low-power... Low-power nu stiu precis inca. Ma gandesc ce ar fi mai adecvat intre 10X50, 9X60, 8X56 sau 11X56....
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Sep 2007 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

double post.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact