Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu aditional, pe langa un Zeiss 8x30 Deltrintem


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Ian 2014 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu aditional, pe langa un Zeiss 8x30 Deltrintem
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

As vrea sa va cer un sfat, nu pentru inlocuirea binoclului actual, ci pentru a-i achizitiona un fratior mai "mare"..

In prezent detin un Carl-Zeiss 8x30 Deltrintem, ce ofera un contrast fantastic, si niste imagini pe masura.. "merge Zeiss" Smile

As dori sa achizitionez inca un binoclu, in proportie de 60% pentru astro, dar si pentru natura/munte..

Eu ma gandeam sa ma orientez pe dezign-ul "in linie", pentru a elimina orice elemente prismatice, cu alte cuvinte un minim de elemente optice, pentru o transmisie de lumina maxima... plus ca imi place si design-ul..mai simplist...

Fara prea multe cuvinte, m-am oprit la: http://starmax.ro/images/Imagini%20telesco...arge_1.jpg

Sunt sigur ca sunt si alte variante, de aceea apelez la sfatul vostru profesionist.

As dori sa va intreb daca ar merita banii, si daca mi-ati putea spune, cam cum s-ar compara cu Zeiss-ul pe care il detin ?.. o oarecare aproximare..

Bugetul ar fi de 400 Lei...

Va multumesc, si cer senin,
Bogdan.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Ian 2014 01:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze, am uitat sa precizez ca e vorba de un Celestron OutlandX 10x42, cauciuca, umplut cu azot..
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Ian 2014 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu aditional, pe langa un Zeiss 8x30 Deltrintem
Raspunde cu citat (quote)

bogdanbacila a scris:
Eu ma gandeam sa ma orientez pe dezign-ul "in linie", pentru a elimina orice elemente prismatice, cu alte cuvinte un minim de elemente optice, pentru o transmisie de lumina maxima... plus ca imi place si design-ul..mai simplist...

Fara prea multe cuvinte, m-am oprit la: http://starmax.ro/images/Imagini%20telesco...arge_1.jpg

Bogdan.


... pai si ala are prisme, da' de tip roof in loc de porro. Un roof e un pic mai scump (la aceeasi calitate a imaginii) fata de un binolu porro cu aceiasi parametri.

De outland 10x42 nu pot sa zic nimic, nu l-am avut in mana.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2014 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu ceva variante pe care le-am considerat posibile achizitii

- Zenith 16 x 50 (zice ca e made in Japan.. nu sunt 100% sigur..) http://mercador.ro/oferta/vand-binoclu-zen...cbb7a8915b

- Nikon action 12x50 http://mercador.ro/oferta/binoclu-nikon-ac...ac52448d5b

- Lacerta 12x50 http://mercador.ro/oferta/binoclu-lacerta-...e6231c757a


Va rog sa imi spuneti, daca stiti ceva de aceste binocluri... si eventual catre ce model m-ati indemna voi ...

Multumesc anticipat,
Bogdan.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Ian 2014 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un 16x50 - e adevarat, nu e Zenith. E mai "intunecos" decat un 10x50. Pentru 12x50-uri ai rabdare sa mai scrie persoane care au avut un asemenea binoclu.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2014 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1-evita mercador, ockazii etc orice sursa ce nu iti permite verifcarea eventual garantia binoclului! Foarte rar vei gasi ceva functional la second hand. Nu uita ca nueste suficient sa testezi ziua un binoclu , cel putin pentru partea de colimare , testul final si edificativ se face noaptea pe stele.
Exceptie face faptul ca te pricepi sa repari , reglezi binocluri si mai ai si piese de rezerva acasa.

2-ia cu tine binoclul tau zeiss, mergi cu el la un magazin de optice si testeaza ce model vrei in paralel cu zeiss...este ceam mai buna modalitate care o ai la dipozitie, deoarece ai un etalon.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Feb 2014 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dbird: Multumesc de sfaturi.

Pana la urma m-am lamurit si eu cu site-uri gen okazii, mercador, tocmai, si altele.. singura sursa de unde mai am incredere sa cumpar produse second este chiar aici pe forum, si cam de la personaje vechi pe forum, sau de la cine am mai cumparat...

Ideea cu comparatia este foarte buna, si de sigur ca voi avea si Zeiss-ul la mine.

Problema este daca as cumpara de la starmax.ro .. in sensul ca imi va ajunge coletul prin curier... si nu il pot refuza daca nu sunt multumit...

In principiu oscilez intre 2 modele

- Celestron Outland X 10X42 (cel initial la care m-am gandit) - http://starmax.ro/BinoCel/outlandx.htm
- Celestron SkyMaster 15X70 sau SkyMaster 25X70 - http://starmax.ro/BinoCel/skymaster.htm

Stiu ca este vorba de doua modele total diferite, cu scopuri diferite..

Decizia grea de ales: primul, fiind dust/water proof, umplut cu azot, mai solid, dar cu o apertura/ putere de marire mica; sau al doilea tip, strict pentru astro, cu o apertura generoase de 70mm, unde pot opta fie pentru 15x sau 25x...


Totusi as inclina spre cele astro (SkyMaster), pentru apertura si puterea de marire... pentru ca 90% din timp vor fi folosite la astro... dar si aici e o decizie grea: 15x cu camp normal/mare sau 25x cu camp ingust ?...

Inca nu stiu ce sa fac, si cum nu ma dau banii afara din casa, prefer sa ma gandesc bine, inainte de a cheltui..

Multumesc,
Bogdan.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2014 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Bogdan.

Eu detin un celestron 15x70 si sunt multumit de el atat terestru cat si astro. Daca spui ca il vei folosi 90 la suta astronomic atunci trebuie sa alegi in mod ideal pe cel de 15x, avand campul generos ( 4,4 grade ) si tremurul mult mai mic decat cel de 25x. La binocluri campul e cel putin la fel de important ca si apertura cand vorbim de astro. Terestru merge foarte bine si cel de 25, dar un binoclu de la 70mm in sus ( mai ales cele de 20x sau 25x ) trebuie puse pe un trepied sau montura ca sa elimini tremurul si greutatea lor destul de mare (pentru sesiuni prelungite de observatii).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2014 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Bogdan,

Eu in locul tau (mizez mult pe faptul ca ai deja 8x30 Zeiss) as achizitiona un Bresser 20x80 (as spune ca este putin mai reusit decat omologul 20x80 de la TS) chiar daca e putin mai scump decat 25x70 sau 15x70. Consider ca este cea mai buna combinatie calitate, magnificatie, lumina si pret. Iar batranul 8x30 va fi un inlocuitor perfect pentru Outland 10X42 (echipament usor, maniabil si rapid pentru localizari si utilizari din mana). Sfat dat in contextul in care va trebui si un trepied pentru binoclul mare.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2014 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

M-am lamurit in privinta specificatiilor pe viitorul binoclu: 20x80.

Precizez ca sunt constient in mare atat de avantajele cat si dezavantajele care insotesc genul acesta de binocluri. (ma gandesc si confectionarea unei monturi paralelogram)

Va rog frumos sa ma ajutati cu un ultim "efort", in ceea ce priveste parerea voastra despre urmatoarele modele:

- Bresser Binoclu Spezial-Astro 20x80 - http://www.astroshop.ro/bresser-binoclu-sp...80/p,43836 - 482 Lei

- Orion Binoclu Astro 20x80 - http://www.astroshop.ro/orion-binoclu-astro-20x80/p,33618 - 676 Lei

- Teleskop-Service Binoclu 20x80 E - http://www.astroshop.ro/teleskop-service-binoclu-20x80-e/p,4198 - 581 Lei

- Omegon Binoclu Nightstar 20x80 - http://www.astroshop.ro/omegon-binoclu-nightstar-20x80/p,12461 - 581 Lei

- Teleskop-Service Binoclu 20x80 Triplet - http://www.astroshop.ro/teleskop-service-b...let/p,4587 - 897 Lei


Strict din punct de vedere al opticii, si senzatiei pe care o ofera (atat cat ati avut ocazia sa incercati), care din modelele de mai sus le-ati alege ? de ce ?

Va multumesc anticipat,
Bogdan.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 23 Feb 2014 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

evident ca tripletul de la Ts, are aberatii mai scazute decat restul
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2014 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e evident nimic, tripletul sunt mari sanse sa aiba mai multe aberatii decat dubletele clasice pentru ca cele 3 lentile au mari sanse sa fie putin descentrate in montura lor de plastic si nu le poti face nimic. Cele cateva 20X80 triplete de diferite branduri ce le-am vazut (unele le banuiesc ca nici nu erau triplet) nici unul nu era mai bun decat SkyMasterul de 20X80. In gama asta de calitate si pret nu prea ai ce alege, toate sunt cam la fel, si de aceea recomand sa se mearga dupa renumele brandului, diferentele in plus de specificatii si garantie rapida. Ce e ieftin, e ieftin pentru motive serioase (0 control al calitatii, antireflex doar la exterior, nivelul cel mai jos de calitate cerut de branduitor etc.). Nu se mai fac binoclurile mari ca in trecut, iar cele bune sunt mai scumpe oricum.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2014 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din modelele mentionate mai sus am avut ocazia sa testez doar Bresser 20x80 si TS 20x30 dublet. Bresserul mi-a placut mai mult, ca si claitate a imaginii culoare si contrast (pe terestru de vede clar diferenta, pe astro sunt relativ la fel doar ca pe Ts toate stelele sunt de aceeasi culoare respectiv verzui).
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 24 Feb 2014 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu credeam ca cele trei lentile ale obiectivului sunt cimentate(lipite) intre ele.Sunt separate(cu aer) si prinse in plastic?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De obicei obiectivul este un tot unitar nedemontabil indiferent daca intre lentile exista aer (sau gaze secrete speciale) sau nu. Nu am desfacut efectiv obiectivele la nici unul din cele 2 binocluri mentionate. Si apropos, mai sus am scris ca am comparat cu un TS 20x30 , e o greseala de scriere era vorba binenteles de un TS 20x80 dublet. Scuze abia acum am sesizat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact