Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224749
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soft pentru suprapus imagini in timp real pentru webcam.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 13 Sep 2007 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine este atunci cand parintele isi critica odrasla, dar nu trebuie sa exageram cu critica ca piere dorinta de mai bine! Asa ca ai grija sa nu te omoare bugurile pana la urma daca critici “odrasla” prea tare – pe asta sa o iei ca pe o gluma.
Ti-as da o idee, nu e o idee personala ci este luata dintr-un alt program, cel care este oferit de Meade pentru camerele DSI. Programul poate fi folosit atat pentru ghidare cat si pentru stackingul fotografiilor si functioneaza in halul urmator:
in imaginea live de pe monitor poti selecta una sau doua stele pe care programul le foloseste ca puncte de referinta. Apoi face o calibrare pe prima stea alesa pentru a stabili care sunt valorile de deviere a telescopului de la pozitia ideala. Guidedog-ul face sie el calibrare pe stea. Cred ca este necesara si in cazul programului tau o calibrare pentru ca astfel programul poate „stii” care sunt valorile medii ale deviatiilor. Sau eventual sa efectuaze o memorare a ultimilor 5-10 valori ale deviatiilor. Cred ca asta ar ajuta foarte mult la o centrare a imaginilor mergind pe ideea ca programul va fi utilizat in general in scopuri astronomice, ma bazez pe faptul ca erorile periodice ale mecanismelor de ghidare sunt periodice. Poate astfel se poate face un efect de PEC (periodic error correction) pentru monturile care nu au aceasta posibilitate. Dar cred ca de fapt ne indepartam cam mult de la subiect, poate ar fi de luat in calcul ca optiune pentru versiuni ulterioare.
Dupa stabilirea acestori factori se poate trece la efectuarea de fotografii propriu-zise.
De ce doua stele? Telescoapele montate pe o montura alt-azimutala, tip furca, din cauza constructiei monturii nu pot face expuneri lungi fara sa nu apara efectul de rotatie a campului vizual (stelele din centrul imaginii raman unde trebuie insa cele care se gasesc la marginea cadrului incep sa sa roteasca in jurul centrului). Tocmai prin selectarea a doua stele programul face o derotatie a cadrelor.
Am observat pe forum ca sunt destul cei care au o montura tip furca si m-am gandit ca nu ar fi rau de luat in calcul si asa ceva.
Putin off topic
Ca vorbim de stacking si de monturi, in general de soft astronomic pentru cei care au o montura ecuatoriala un program foarte util pentru punerea in pol este WCS-ul WebCamScheinern http://wcs.ruthner.at/ utilizeaza un webcam pentru calcului deviatiei de la pozitia ideala si ajuta la corectarea pozitiei in pol pentru efectuarea de expuneri de lunga durata. Ideal ar fi ca telescopul sa fie motorizat pe ambele axe. Aveti si fieierul de limba romana pe pagina asa ca nu o sa aveti scuze ca nu pricepeti limba!

Numai bine
Emil
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 19 Noi 2007 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Neascule,
ce se mai aude cu programul? Nimic nou, vreo evolutie ceva acolo? Ne-ai dat sperante si ne lasi cu ochii in soare? Pai se poate asa ceva? Very Happy Very Happy Very Happy
Numai bine
Emil
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am gasit de la Imaging Source softul IC Capture care are undeva in menu Noise Reduction (2 frame, 4 frame ..32 frame.)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact