Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC188_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224523
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Freza


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum se conecteaza la PC? Pare ca nu sunt pe USB.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Driverele motoarelor se conectează la un controller cu 3-4 axe (X,Y,Z) și un releu pentru bohrmașina Proxxon sau un controler de turație dedicat dacă e vorba de un motor de freză mai puternic. Controllerul poate fi comandat fie din calculator prin interfața USB fie de un calculator dedicat (hand controller, display, tastatură etc). Mai trebuie n canale pentru senzori de capăt de cursă, senzor pentru calibrare (o placă izolată pusă pe masă pe care o atingi cu scula ca să faci zero-ul pe Z).

Mie mi-ar plăcea o sculă cum e cea montată în cușcă de protecție (se vede în celelalte poze din link). Dar cum spuneam, nu am loc de atelier și nici banii necesari pentru a investi în așa ceva. Oricum, dacă vreodată mă voi apuca de așa ceva, voi ști la cine să apelez! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Cum se conecteaza la PC? Pare ca nu sunt pe USB.


Conectarea se face prin intermediul BOB care are terminal pentru cablu paralel . Se poate si
prin USB ( smoothstepper ) dar eu n-am folosit , si n-as putea sa-ti spun cum se face .

Ai nevoie de un computer stabil , de preferinta mai vechi ( Dell , IBM ) , pentium 3 sau 4 , 2 giga
de ram , vreo 150 giga hard disk , placa video normala , nu balarii din alea scumpe . Un comp
din asta gasesti la maxim 3-400RON .

O cutie in care sa inghesui driverele , bob-ul , alimentarea , niste mufe cu 4 pini pentru conectarea
motoarelor stepper , o sursa de 5V pentru BOB si drivere , niste cablu multifilar de 0.75mm ...cam
asta ar fi .
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:


Mie mi-ar plăcea o sculă cum e cea montată în cușcă de protecție (se vede în celelalte poze din link). Dar cum spuneam, nu am loc de atelier și nici banii necesari pentru a investi în așa ceva. Oricum, dacă vreodată mă voi apuca de așa ceva, voi ști la cine să apelez! Smile



Man ...chestia aia e scumpa ... doar suruburile cu bile de acolo m-au costat vreo 1200EUR ( la mana
a doua , ca noi sunt peste 1000 bucata ) . Motorul de frezare e custom made pentru aluminiu , are
rulmenti ABEC 7 la ambele capete ( radiali axiali ) , suporta incarcare axiala mare inafara de
incarcarea radiala standard ... putere 3Kw , 30.000rpm , echilibrat dinamic la 25.000rpm sa nu bata
radial mai mult de 0.003mm ... vreo 1000EUR si ala , fara convertizorul de frecventa ...

Daca nu ai la ce s-o folosesti , nu merita investitia ... masina e facuta sa produca matrite pentru
injectie plastica , unde eroarea nu trebuie sa depaseasca 0.01mm ... Eu am facut-o pentru ca-mi
place si am avut componentele ... si este rezerva mea in caz ca routerul mare crapa ...

Cusca am facut-o pentru ca mie sila de mizerie , si nu mai vreau span pe podea , ca ma enerveaza.
Nu este absolut necesara , mai si vibreaza intr-o anume armonica a motorului de frezare ... dar e
utila si practica .


cheers.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc la urmatoarea schema:
- motoarele au 8 fire
- daca folosesc 2 driveri conectati fiecare la o pereche de 4 fire ar merge?

Erwin a scris:

Mie mi-ar plăcea o sculă cum e cea montată în cușcă de protecție (se vede în celelalte poze din link). Dar cum spuneam, nu am loc de atelier și nici banii necesari pentru a investi în așa ceva. Oricum, dacă vreodată mă voi apuca de așa ceva, voi ști la cine să apelez! Smile
Asa ceva, e mic, cred ca e si silentioasa, merge la bloc: http://www.proxxon.com.ro/proxxon-27110-mi...mf-70.aspx

Ultima modificare efectuata de catre valy la 27 Aug 2016 22:13, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motoarele cu 5, 6, 8 fire sunt unipolare și se pot lega fie la drivere unipolare fie bipolare conform cu schema de mai jos. Invers nu merge, motoare bipolare nu pot fi legate la drivere unipolare.


5,6,8,wires-Identification.gif
 Descriere:
Unipolare la driver bipolar
 Marime fisier:  5.88 kb
 Vizualizat:  de 6215 ori

5,6,8,wires-Identification.gif



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ma gandesc la urmatoarea schema:
- motoarele au 8 fire
- daca folosesc 2 driveri conectati fiecare la o pereche de 4 fire ar merge?



Man ... tu stii cum functioneaza un stepper ? NU poti conecta 2 motoare la un driver !!! Poti doar
sa pacalesti BOB-ul si sa conectezi step si dir de la doua motoare la aceeasi pereche de pini ...
BOB-ul nu stie cate motoare ai tu acolo , o sa dea aceleasi instructiuni pe pini ...

Motoarele cu 4 fire sunt clare ... bipolare , paralele , 2 infasurari . Deci ai A+ si A- pe o infasurare ,
iar B+ si B- pe cealalta ... La motoarele cu 8 fire ai 4 infasurari , dar functioneaza tot in doua faze ...
adica ai cate o preche de fire pe A+ A- B+ B- ...

Da' nu mai bine ma lasi pe mine sa-ti crosetez chestia ? Si dupa aia inveti ce si cum ... Eu cred ca
ar fi mai OK asa , am experienta suficienta cu tipul asta de controller ... pot sa-l fac si in somn .
Plus ca il pot seta corect in functie de masina , computer , motoare , etc ...scapi de multe batai de
cap , si nici nu arunci cu banii pe fereastra ... Crede-ma , stiu despre ce e vorba , construiesc
masini din astea de vreo 8 ani , cred ca am peste 100 la activ ... N-ai vrea mai bine sa iei o masina
testata la modul serios , macar stii cu certitudine pe ce dai banii ... Eu asa vad lucrurile ... Si nici
nu mi-ar placea sa dau masina fara sa stiu eu exact de ce in stare ... Intelege , pentru mine nu
banii sunt problema , ci oamenii cu care stau de vorba ... restul sunt fleacuri ...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

katran a scris:
NU poti conecta 2 motoare la un driver .
Ziceam 2 driveri la un motor, unul la AB, celalalt la celalalt AB. Cred ca am unul cu 8 fire, testez teoria pe el, ar trebui sa mearga. In ideea ca driverii de-i am stiu max 2A pe faza. Vorbesc de bipolar.

Dar e ok si oferta ta cu partea de electrica pe masina Smile

Citat:
Man ... tu stii cum functioneaza un stepper ?
Nu am avut rabdarea sa analizez detaliat, stiu ca am cumparat motorul, am legat driverul incercand combinatiile pana s-a invartit, si la celalalt capat arduino dadea semnal de STEP, a functionat, deci teoria ca teoria, practica sa mearga Rolling Eyes (do not try this at home!)
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

arduino nu functioneaza la fel cu microcipul TB6560 ... e diferenta mare , si nu folosesc aceiasi
algoritmi ... plus ca arduino nu poate sa manipuleze curenti mari , crapa ... cel mult nema 17 ,
de maxim 1-1,2A . Daca vrei sa nu ai probleme cu pasi pierduti sau alte belele , ori pui
ecodere pe motoare ( se poate si la stepper , dar trebui drivere care sa stie sa interpreteze
datele de la bucla inchisa ) , ori pui niste drivere serioase , de preferinta DSP .
Controller-ul , adica BOB-ul , trebuie sa aiba optocuploare , si sa fie bine protejat , altfel
prajesti driverele imediat ...

O sa fac eu si controller-ul ... gasesc si un comp sa instalez ce trebuie pe el si setez masina ...
Sper sa mai gasesc seller-ul meu pe bay care-mi da niste reduceri la kit complet .

Da ... cred ca pana la urma asta am sa fac ... o sa fac setup-ul complet ( masina , controller ,
computer ) , macar pot sa vad exact ce precizii se pot obtine si ce viteze ... Sa vad si ce pot
face in legatura cu motorul de frezare ... trebuie sa sap nitel ... vorbim .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Aug 2016 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arduino este controller (inteligent), iar TB6560 este driver (de putere).
Pot lucra impreuna: http://www.instructables.com/id/ARDUINO-UN...or-driver/

Exista drivere mai inteligente care pot detecta intrarea in rezonanta, pasi pierduti / motor blocat, curent dinamic in functie de cuplu etc., fara encoder, doar din comportamentul curentilor din infasurari.

La un motor cu 8 fire ii legi infasurarile in serie sau in paralel si-l faci cu 4 fire ce le legi la UN driver bipolar. Infasurarile lucreaza sincron.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2016 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:


La un motor cu 8 fire ii legi infasurarile in serie sau in paralel si-l faci cu 4 fire ce le legi la UN driver bipolar. Infasurarile lucreaza sincron.
Stiu asta, dar driverul trebuie sa poata gestiona curentul supt de motor, daca nu se cam incinge.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2016 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata , am comandat kitul complet :

1.CNC 5056 Stepper Motor Driver Controller 5.6A Support Nema 4pcs.
2.Brand New Stepper Motor Driver Power Supply, 36V/9.7A
3.6 Axis DB25 Breakout Board, MACH3

pret de achizitie 245USD , la care se adauga transport si taxe ( probabil inca vreo 25-30USD )



driver.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  25.93 kb
 Vizualizat:  de 6115 ori

driver.jpg



BOB.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.76 kb
 Vizualizat:  de 6115 ori

BOB.jpg



power.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.77 kb
 Vizualizat:  de 6115 ori

power.jpg



schema conectare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.25 kb
 Vizualizat:  de 6115 ori

schema conectare.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2016 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar nu dorm la noapte, imi vin numai idei de dispozitive, parca vad ca ajung ca...:
http://www.gorjeanul.ro/investigatii/dupa-...8M4fFt95GF (preluat de aici)

LE: m-am lamurit si ce inseamna BOB, un fel de controler, implementeaza logica de control a motoarelor. Oare interpretarea GCode-ului tot in BOB este?
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2016 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nope ... aia o face softul ( Mach3 / ArtSoft USA ) . Sau alt soft interfata ... sunt unele free parca ...

BOB-ul primeste semnale ( trenuri de impulsuri ) de la comp ( Mach3 ) prin intermediul portului
paralel , si trimite date step/dir catre drivere , iar astea comanda motoarele ( in ce directie sa se
invarta , cu ce viteza , si cati pasi ) .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2016 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci BOB e mai mult o piesa pasiva: transmite mai departe semnalele pt. motoare, optocuplaj, limitatoare.

Studiez acum sa iau un PC mai vechi cu port paralel. Pun pe el un XP 32 bit. M-am uitat nitel la Mach3 dar nu mi-e clar ce face: mai am nevoie de un soft intermediar care genereaza gcode sau Mach3 prea desenul, genereaza el gcode-ul si da mai departe semnale pt. BOB? Adica schema logica este: design 3d (piesa) -> mach3 (gcode, semnale de control) -> bob -> driveri -> motoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact