Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2175kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Atentie la vanzari dubioase


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iun 2016 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Atentie la vanzari dubioase
Raspunde cu citat (quote)

In ultima vreme au aparut niste anunturi, care nu sunt insotite de fotografii nici cand potentialii cumparatori cer acest lucru. Mai mult, desi oricine a avut nelamuriri in legatura cu postarea, resize-ul si formatul pozelor a primit indicatii clare cum sa faca, un utilizator pretinde ca tot nu poate face acest lucru.

De aceea, aveti grija. E de preferat sa nu cumparati cu plata in avans, decat in cazul in care sunteti sigur de corectitudinea vanzatorului. Preferabil sa cumparati cu livrare cu verificare, serviciu oferit atat de fancurier cat si de cargus-urgent curier. Astfel, veti putea deschide coletul, inspecta obiectul primit timp de 2-3 minute, si daca nu corespunde puteti refuza primirea si plata coletului.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iun 2016 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva. Daca cineva va roaga sa postati o poza pe anuntul lui, ca din diverse motive el nu o poate face, nu o faceti. Nu se stie in ce problema puteti intra.
_________________
Dragos N
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Iun 2016 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sa stii ca si eu m-am abtinut de la cumparare cand am trimis PM la cineva cerand niste informatii, dar tot ce am primit in raspuns a fost numarul de telefon, si Suna-ma! Poate ca era ceva inocent si chiar vroia sa imi dea informatii live. Dar nu imi vine sa schimb numere de telefoane, mi se pare prea privat, niciodata nu stii in ziua asta. Deci m-am abtinut.

Cel mai corect mi se pare cu poze, dupa aceea PM, colet, plata cand ajunge coletul. Tu nu poti sa nu platesti daca vrei sa iei coletul, deci e safe pentru cine trimite, si tu nu trebuie sa te increzi in altii si sa platesti in avans.

Acum asta e parerea mea, obiceiurile mele, nu e singura modalitate, fiecare face cum i se pare ok, nu doresc sa jignesc pe nimeni.

_________________
Engage! Wink
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2016 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezolvarea problemei este doar utilizarea functiei "verificare colet" cum spune Dragos.
Acest lucru este generalizabil la mai toate achizitiile pe care le faceti si de pe alte siteuri de vanzari "pe persoana fizica" cum ar fi olx, lajumate, okazii, etc! In foarte multe cazuri vanzatorii de proasta calitate posteaza poze care sunt luate de pe net si nu reprezinta efectiv obiectul scos la vanzare!!! Alte cazuri constau in poze foarte slabe calitativ sau cu conditii le iluminare foarte proaste (lipsa totala detalii). Functia verificare colet desi uneori imp[lica o suma modica platita de cumparator NU poate fi refuzata de vanzator (pe nici un motiv) deoarece nu il implica finanaciar absolut de loc!
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iun 2016 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aditional se mai poate verifica si "istoricul" persoanei ce vinde un anumit produs, daca acesta exista..

Sunt destul de multi membrii noi pe forum, ce isi fac cont doar pentru a vinde un echipament, luat in graba "sa vada eclipsa", si apoi il scot la vanzare.

Nu generalizez, dar si asta poate fi un semn ce ne poate pune in garda: un user pe forum cu 10 interventii, cu data de inscriere de 2 saptamani in urma... etc..


Cer senin.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Virgil Zet
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2016
Mesaje: 26



Localitate: Comarnic

MesajTrimis: 24 Iun 2016 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Aveti dreptate
Raspunde cu citat (quote)

Vanzarile de ecest tip sunt supuse unui important factor de risc: vazut, placut cumparat, verificat sumar, persoane necunoscute... Dar, situatia nu e specifica forumului nostru.
Eu am mai putin de 10 postari insa ma consider foarte serios! (am fost sters pentru lipsa de activitate si din cauza asta, sunt nou pe forum!)
Avertismentul este binevenit!
Sanatate!
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 25 Iun 2016 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Cine fura se teme de hoti(adica sa nu fie furat)..
Eu nu cred ca noi pe forum tranzactionam asa sume mari...sa ne temem si de umbra noastra..
Scurt,fara vorba prea multa: cu desfacere la primire...Ca poze pot teimita 1000...daca piesa are un defect si daca te pricepi sa faci poze nu observa nimeni nimic..
Cu desfacere la primire..eu am cumparat cateva de pe forum si au fost foarte bune si fara pbl toate piesele.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2016 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Adica vrei sa spui ca cei care isi iau masuri de precautie sunt hoti? Cei care au intervenit pe aceasta discutie, sunt hoti?
_________________
Dragos N
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 25 Iun 2016 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Adica,prea multa vorba,la valori mai mari asa procedez si eu: colet cu deschidere la destinatie...simplu...
As vrea sa vad mai multe topicuri cu ceea ce a vizualizat fiecare...detalii la obiecte etc..masurile de siguranta sa si le ia fiecare..
Sincer,eu nu ma tem ca cineva mi'ar da teapa...pt ca nici eu nu am dat vreodata...bine pt bine si rau pt rau...

Dle Dragos ..eu zic sa fiti linistit si sa incercati sa intelegeti bine mesajele mele.. sa vedeti partea buna a lor..
Stima
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Iun 2016 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Katran pe linga ca nu a jignit personal , si-a mai cerut si scuze tuturor . Cred ca poti incerca . Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2016 02:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

vali.serban a scris:
Dle Dragos ..eu zic sa fiti linistit si sa incercati sa intelegeti bine mesajele mele.. sa vedeti partea buna a lor..
Stima


Incerc. Stau foarte linistit, si sa vad cum tu ma jignesti si pe mine si pe alti membri ai forumului. Progresezi. De la o persoana jignita, la mai multe deodata. De la ''figurist'' la ''hoti''.

Cat priveste intelegerea, tu intelegi ce scrii? Eu oricum, vad si partea buna a mesajelor tale. Spre exemplu, vad ca unele nu contin greseli de ortografie.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Iun 2016 03:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

V. Serban le si cauta , sau are ghinion?
Citat:
Dl.Stanescu...Am pretentii de la dvs...Asteptam o foto cu Marte mai de Dne ajuta...
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 25 Iun 2016 05:50 Download mesaj
Titlul subiectului: buna
Raspunde cu citat (quote)

Stiti de ce?? Pt ca scriu la volan...sofand...doar la volan am timp sa va raspund pretentiilor dvs si senzibilitatii dvs.
Chiar exagerati...nu poate omul vorbi ca dvs ii ziceti ca a deschis gura..de acu in colo nu va mai raspund eu...chiae nu mai pierd vremea...

O zi buna...

Si chiar daca ma credeti "prost" pt ca fac greseli ,sa stiti ca,am minim studiile dvs... incercati dvs sa scrieti la volan...sofand...sa vedeti cum e...si apoi veti "plange" ce si cum ati scris...

La revedere...pierdere de vreme...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2016 06:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai grijă cu texting-ul la volan, e periculos rău! Mai rău ca vorbitul la telefon fără hands-free.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 25 Iun 2016 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

stiu..dar ma provoaca dl .Dragos.. in loc sa fie "moderator",dlui pune paie pe foc..

stima,vali

o zi buna
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat) Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact