Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter0002_10-10-12_23-39-58_st3300.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

achizitie telescop solar


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie telescop solar
Raspunde cu citat (quote)

o sa intru direct in subiect. caut sa achizitionez un telescop solar. din ce-am mai citit pana acum - cel putin pentru americani - exista urmatoarele optiuni: coronado, lunt si daystar. am inteles ca lunt a fost achizitionat de meade, ca meade si-a mutat fabrica in mexic samd. nu cred ca e foarte relevant. inca fac lucruri bune, din ce inteleg.
optiunile ar fi urmatoarele: coronado solarmax II 90, lunt 80 PT si daystar quark. in review-uri si pe forumurile de-afara parerile sunt impartite, lumea insa pare a inclina catre lunt. si coronado si lunt insa trec binisor de 3k $ - ce sa mai vorbim de double stack. in atare conditii am aruncat un ochi si la daystar, care in 2014 au venit cu quark. pe site la ei insa mai apare si combo quark, care - zice producatorul - este conceput pentru SC-uri (eu am un celestron SCT de 8 inch). combinatia dintre un daystar quark si un refractor de 120mm sa zicem, la care adaugi si un filtru IR/UV (ei zic ca sub 150mm nu e nevoie de ERP) este mult ca pret sub primele doua. nu sare de 2k $. nu prea am citit review-uri proaste despre jucaria celor de la daystar. intrebarea este - de unde vine diferenta? pentru ca mi-e greu sa cred ca doar ergonomicitatea inseamna 50% in plus la pretul final. ok, pierzi timp montand si calibrand telescopul, dar totusi....la banii astia nu e nici un secret ca toata lumea ar alege daystar, iei doua filtre in aceeasi suma, la .7 si la .5. undeva imi scapa ceva.
cam toate sunt entry level (pentru americani cel putin), cam toate au review-uri bune. ma gandesc ca in final n-o sa gresesc cu nici unul. momentan imi face cu ochiul daystar-ul, dar sigur are un neajuns care mie-mi scapa.

multumesc in avans pentru raspunsuri.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce buget ai?

Vezi si aici: http://solarchat.natca.net/index.php

Citat:
dar sigur are un neajuns care mie-mi scapa.
De exemplu are un barlow 4x in el, poate fi o problema. Cred ca ii trebuie si alimentare. ERF, ca altfel fierbe in interior.

Ultima modificare efectuata valy la 05 Apr 2016 19:20, modificat de 2 ori in total
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am citit si p-acolo. n-am un buget anume. 3k+ mi se pare mult totusi. ideal ar fi sa mergi pana in punctul maxim in care pretul si calitatea merg in paralel. momentan as fi interesat de dezavantajele lui daystar quark. as prefera sa bag restul de bani in echipamente pentru astrofotografie de exemplu.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce pretentii ai dar oricum ai da-o cred ca sub 3k nu scapi Smile.
Quark nu prea are dezavantaje propriuzis, unii sunt totusi impotriva, probabil subiectiv, probabil obiectiv, trebuie citit, au fost si loturi busite. Daca ar fi sa aleg as merge pe quark, eventual cu un acromat f/5 umblat putin la el sa fie optimizat pt. 650nm.
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

un quark e 995$ actualmente. pana la 3k mai e mult de tot Smile
am scris celor de la daystar, insa vad ca nu mi-au raspuns pana acum. desi dau 5 anio garantie la produse si lumea zice ca sunt foarte buni la partea de service si suport (spre deosebire de meade).
evident, o sa mai studiez. inclin si eu tot spre quark, o sa vad in ce combinatie. orice idei sunt binevenite, nu exclud la momentul de fata nici o optiune.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa ai grija la temperatura (chiar si cand nu-l folosesti):

Attention at low temperatures:
A Fabry-Perot filter may never freeze. Being made for working at a very specific temperature, a complex filter should not be exposed to temperatures below 5 C (40 F). The immersion oil which connects the optical elements can solidify. Then, it presses them apart and the coatings of the to 1/200 lambda plane-parallel polished etalon plate suffer damage. Also, the adhesion of the dielectric coating is extremely stressed, resulting in an accelerated intercalation of water into this layer. This is regarded as mistreatment and forced ageing of the filter, voiding warranty.
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...phere.html

Temperature: Ambient temperature range 40-100 F
http://www.sunfield.ne.jp/~oshima/data/Day...Manual.pdf
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

995$ la ei, daca pui vama, transport, tva, etc iese mai mult, magazinele din EU parca il au pe la 1200E. Mai adaugi un refractor, poate fi 200 sau 1500E. ERF daca se aduna caldura, alte cateva sute. Se cam fac 3K?

Ca observatie generala, filtrele astea au o viata relativ scurta, in functie de conditiile de pastrare 5-7 ani.
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile nu, nu se fac, pentru ca am posibilitatea sa iau de la ei fara transport si vama.
din cce scrie la daystar pe pagina, ERF doar de la 150mm in sus.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci ai scapat ieftin.
Apropos, ia mai multe quarkuri Wink.
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am aflat intre timp care-i neajunsul la quark. are un barlow integrat si prin urmare campul vizual este ingustat. nu poti vedea tot discul solar, doar partial. acum inteleg de ce amercanii au si lunt si quark.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis si eu mai devreme, are un ~4x. Poti vedea daca ai focala mica si/sau ocular cu focala lunga, poti calcula focala minima a telescopului pt. care nu mai incape.
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mea culpa. mi-a scapat prima data. trebuie sa ma gandesc un pic, sa pun lucrurile in balanta. dar am - zic eu - suficienta informatie acum.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Apr 2016 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cu filtrele, citeste mai atent manualele:
http://www.daystarfilters.com/downloads/QuarkManual.pdf
http://www.daystarfilters.com/downloads/ComboQuarkManual-new.pdf

REFRACTORS:
For brief observing sessions using refractors with less than 80mm of aperture when not using a tracking mount, it can be OK to use no energy rejection at all. Be alert for any rise in temperature of your telescope, diagonal, or Quark.

For telescopes under approximately 150mm of aperture, a screw in UV/IR cut filter can be employed in front of the telescope diagonal. The UV/IR cut filter reflects UV and IR light back out the front of the telescope, reducing temperatures inside. Do not use a UV/IR cut filter with a telescope with an integrated rear field flattener or Petzval lens. The UV/IR cut filter must be the first optical element to encounter concentrated light.

For highest safety, a red or yellow glass front mount Energy Rejection Filter should be used. This prevents almost all heat from entering the telescope.

To prevent damage, we recommend using an Energy Rejection Filter on telescopes of 80mm aperture or more, or when tracking the Sun for long periods. This can be a UV/IR cut filter mounted before the diagonal, or a full aperture red or yellow glass ERF mounted in front of the telescope.
Sus
deathripple
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2016
Mesaje: 9



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2016 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai cam asta am zis si eu. mai criptic, ce-i drept Smile
la un moment dat un angajat daystar a scris pe un forum ceva asemanator. intre 80 si 150 nu ai nevoie decat de filtru IV/UV (asta e undeva la 80$); peste 150 obligatoriu erp (200$). sub nu e obligatoriu ci doar recomandat. contemplam oricum daca sa iau sau nu si un erp.
inca acumulez date Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ERF, nu erp Smile.
Iar la unul de 150 nici tva-ul nu e 200$ Sad.

Eu nu as baga wati de caldura in tub, fie si sub apertura de 150, se prajesc toate pe acolo, in plus caldura=turbulente in tub, iar turbulentele nu fac bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact