Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45-04-09-09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cele mai frumoase experiente vizuale avute!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Ian 2016 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Priveam linistit Luna, cand brusc a trecut ceva peste ea, mi-am zis "au venit extraterestrii, suntem salvati!". Trecuse doar un avion, dar experienta a fost foarte intensa.


Eu am tresarit puternic cand, urmarind un roi globular a trecut un meteor prin camp.....si la Jupiter mi s a intamplat:)

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Ian 2016 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Frumoase experiente....
David Eco....cum se vede M31 prin 450 mm si pe ce NELM? Ce detalii se vad?


Seeing cel mai bun cand am prins cu 450mm la M31, cu toate ca era putin peste mediu, a fost prin martie parca anul trecut. Am folosit ocular de 30mm 82 de grade ca sa pot cuprinde cat mai mult in camp. Doua brate se distingeau destul de evident insa ce m-a fascinat cel mai tare a fost granulatia stelara care se vedea...era incredibil...ceva ce o fotografie niciodata nu iti poate arata iar companionii M32 si M110 se vedeau spectacular in acelasi camp cu vedere directa, cu discul galactic evident cat si nucleele vizibil mai concentrate. A fost memorabila trairea.
Nu stiu la ce te referi cand zici ”pe ce NELM”.

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Ian 2016 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superb David...superb...NELM este abrevierea de la Naked Eye Limiting Magnitude. Adica eram interesat sa stiu si conditiile de cer in care ai vazut ce ai vazut.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Ian 2016 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Superb David...superb...NELM este abrevierea de la Naked Eye Limiting Magnitude. Adica eram interesat sa stiu si conditiile de cer in care ai vazut ce ai vazut.


Am inteles Smile la capitolul magnitudini ai temele mult mai bine facute decat mine.
Nu am incercat sa fac estimari de nici un fel la vremea aceea, era printre primele sesiuni mai serioase cu instrumentul in cauza, nu eram invatat cu el, in bezna noptii pe a doua treapta a scaritei ma simteam ca pe marginea blocului Laughing nu aveam repere optice pt echilibru decat stelele care jucau pe suprafata primarei. Am nevoie urgent de incalzitoare la el ca sa pot sta mai mult de o ora la observatii.

Revenind la conditiile cerului, era luna noua, din cate-mi amintesc sa fi fost transparenta cam 6 din 10...am avut nopti si mai bune dar nu cu ”asta mic”

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Ian 2016 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa sti ca nici astrofotografii nu sunt insensibili la frumusetile cerului vazut cu ochiul liber (sau la ocular). Am sa reiau aici o relatare pe care am mai facut-o pe forum, mai demult.
Era in august 2014 un an capricios si cu putin timp bun pentru astronomie (a fost o vara cu multa ploaie si noptile erau cu un cer capricios).
Desi erau nori la apus si prognoza nu era deloc buna pentru observatii, am stat la observator si am urmarit un film, acoperisul fiind deschis pentru orice eventualitate. La un moment dat, uitandu-ma pe cer catre Est, am vazut un spectacol magnific: niste nori foarte bine conturati, erau luminati din spate de Luna care tocmai rasarise de vreo ora, astfel incat marginile superioare ale norilor erau perfect conturate de lumina Lunii (care nu se vedea), iar razele Lunii ascunse dupa nori se rasfirau ca un evantai pe cerul plin de stele de deasupra norilor. Era o imagine de basm – unul din putinele momente cand as fi dorit cu adevarat sa am un DSLR ca sa surprind ceea ce vedeam, si sa pot impartasii imaginea asta magnifica si cu altii.
Pe cand admiram privelistea ce se desfasura catre Est, in Nord-Est, cam la inaltimea Capellei care tocmai se ridica dinspre orizont (era cam 11:30-12:00 PM) un „fulger” a luminat cerul in directia respectiva. A fost ca un blitz punctiform, care a luminat cerul in zona respectiva (unde nu erau nori). Numai ca sursa de lumina nu era pozitionata nicidecum la nivelul solului ci s-a vazut distinct, in aer. Singura explicatie logica ce-mi vine in minte este ca ar fi putut sa fie un bolid care avea vectorul vitezei indreptat chiar spre mine.
Faptul ca am la observator un pat unde imi petrec cele mai multe din noptile de vara, adormind cu ochii atintiti la cer, cand telescopul face poze, m-a facut sa surprind o multitudine de evenimente care mai de care mai interesante, despre care cei mai multi dintre oameni nici nu si le imagineaza.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Ian 2016 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos Jimao22....De multe ori norii irizati de lumina solara, in special la apus formeaza fel si fel de contururi si texturi de zici ca sunt faimoasele nebuloase capurate in fotografii astro de exceptie.Intr adevar, pentru asemenea momente merita un setup dslr.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Ian 2016 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie, sa nu se inteleaga gresit. Nu era vorba de norii de la apus. Am spus doar ca erau nori cand apusese soarele si cerul era neprielnic observatiilor sau pozelor astro. Soarele se dusese de mult la culcare. Era noapte deplina si Luna rasarea din partea opusa, asa cum am povestit mai devreme.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Ian 2016 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa fie superb sa ai observator in care sa ai (printre altele) si un pat in care (din cand in cand) realitatea sa se impleteasca cu visele.
_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Ian 2016 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

David Eco....parca ai pus niste poze de unde reiese ca stai la tara cu cer negru si ai tot spatiul la dispozitie. Daca ai sti in ce conditii observ eu, te ai declara cel mai fericit om din lume:) Iar la Jimao22 deja este Nirvana.
In acelasi timp sunt pe deplin multumit ca pot macar sa observ...orice...Smile

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Ian 2016 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
David Eco....parca ai pus niste poze de unde reiese ca stai la tara cu cer negru si ai tot spatiul la dispozitie. Daca ai sti in ce conditii observ eu, te ai declara cel mai fericit om din lume:) Iar la Jimao22 deja este Nirvana.
In acelasi timp sunt pe deplin multumit ca pot macar sa observ...orice...Smile


Te cred pe cuvant Ovidiu, stiu cum e sa locuiesti in oras. Nu ma plang deloc de cerul de aici care intr-adevar este lipsit de poluare luminoasa. Ma supara doar cateva becuri stradale indepartate, cel mai apropiat fiind la 100 de metri. Locuiesc intr-un catun de munte la 3 km de centrul satului si 33km de Deva dar si asa nu pot spune ca am tot spatiul la dispozitie. Terenul este in panta, deci nu pot instala monstruletul oriunde poftesc iar la est, sud-est cerul ramane obturat cca 25 de grade peste orizont. Restul punctelor cardinale sunt si ele lipsite de linia orizontului dar nu in asa masura.
Pe viitor, cand se va ivi prima ocazie, vreau sa construiesc un loc amenajat observatiilor.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Ian 2016 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bafta david_eco in realizarea proiectului.
O sa ne primesti la un star-party ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Ian 2016 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu mare placere Very Happy !!! M-as simti onorat domn Mircea. Doar ca trebuie sa construiesc si spatii pt domniile voastre, nu va pot lasa toata noaptea sub stele. Ceva conditii minime pt un sejur la munte. Inca sunt la inceputul experientei de iobag. Tavi (Erwin) stie cum e pe la mine.
Chiar as vrea sa stau de vorba cu primarul zonei legat de un proiect in domeniu astronomic sa vedem ce mârâie...

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Ian 2016 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

David....zi i primarului ca sub influenta astrelor oamenii devin mai buni si platesc impozitele mai repede:)) Asa l convingi:))
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2016 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

david_eco a scris:

Chiar as vrea sa stau de vorba cu primarul zonei legat de un proiect in domeniu astronomic sa vedem ce mârâie...

David
O sa creasca turismul astronomic.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 25 Ian 2016 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Planuri, idei si vointa nu duc lipsa. Doar materia prima ma cam ocoleste Mr. Green Dar curaj...!
_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact