Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M101.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Din nou o problema


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 18 Iul 2007 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Din nou o problema
Raspunde cu citat (quote)

Mai am si eu o problema de tot din electricitatea de Hristev , editia noua .
Problema 3 4 17. Spune asa.

Intre armaturile unui condensator plan-paralel , cu distanta dintre armaturi d=10mm , curge cu viteza v=1m/s un dielectric lichid bipolar cu constanta dielectrica er = 2.5 Transversal pe viteza si paralel cu armaturile se aplica un camp magnetic B=0.1 T . Aflati tensiunea U care apare intre armaturile condensatorului .
La rezolvare e o afirmatie care nu reusesc sa o demonstrez .
"Dupa cum se stie forta asupra sarcinii libere situata intr-un dielectric omogen si uniform este de "er ori mai mica decat aceeasi forta in absenta dielectricului . In cazul nostru =>
qvxB+qE/qvxB= er
bineinteles cu vectori
"
Imi poate explica cineva cum sta treaba cu dipolii si de unde a scos afirmatia evidenta de mai sus? Singurele locuri in care apare dielectricul de permitivitate(de care stiu) in care este in teormema lui Gauss si in Forta Coulumbiana , la care intradevar este adevarata afirmatia . Dar nu mi se pare asa de usoara generalizarea la problema de mai sus .
Am cautat sa citesc pe undeva pe internet despe acesti dipoli si prin cartile mele de teorie pe care le am dar nu am gasit nimic care sa ma ajute . Imi poate recomanda cineva o carte de teorie inafara de manualul de fizica , care sa existe la librarie online ?
Va multumesc !
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Iul 2007 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În lucrarea



la pagina 63 se află problema 1.260, iar la pagina 185 rezolvarea ei în felul următor:




Spune-ne ce nu ai înțeles de aici.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 18 Iul 2007 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu inteleg de ce E=0. Nu poate exista nici un lichid cu er=1 si care totusi sa polarizeze ? De unde a gasit aceasta legatura intre polarizare si er ???
Am presupus ca atunci cand se refera la absenta dielectricului se refera la inlocuirea acestuia cu un dielectric cu er=1.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 18 Iul 2007 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iarasi necazuri cu teoria. Rolling Eyes
1. Ai invatat la legea lui Coulomb ca permitivitatea reativa este raportul dintre permitivitatea absoluta a unui mediu si permitivitatea vidului. Permitivitate relativa egala cu unitatea inseamna vid.
2. Permitivitatea relativa nu are nici in clin nici in maneca (in problema) cu
faptul ca acolo e un dielectric care polarizeaza. Este, pur si simplu, un mediu caracterizat de er. In absenta lui, se presupune intre armaturi aer, care are permitivitatea foarte aproape de a vidului.
3. Cand intre armaturi e aer, campul e zero .
Cand introduci dielecricul in miscare si campul magnetic, apare orientarea moleculelor dielectricului sub actiunea cuplului de forte Lorentz si, prin asta, incarcarea condensatorului. Campul electric devine diferit de zero, asa incat, luand o sarcina de proba care se misca odata cu dielectricul, asupra ei va o forta electrica (vezi relatiile postate de Abel).
Asupra sarcinii de proba actioneaza insa si campul magnetic (vezi din nou aceleasi relatii), de unde Ftotal = qvB-qE. Asta e de er (epsilon relativ) ori mai mica decat forta care ar actiona asupra sarcinii de proba daca in condensator ar fi numai aer si camp magnetic (adica decat forta Lorentz), de unde Ftotal = qvB/er.
4. De vreme ce ai Ftotal, ai campul, E=Ftotal/q. Ai campul, ai tensiunea.


O lipsa, daca vrei neaparat, problema are totusi. Care? Ia sa vedem, incearca tu sa-ti dai seama Very Happy Very Happy .

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 20 Iul 2007 03:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credema ca acum am invatat mare parte din teorie si stiam majoritatea din ce ai spus . Am o singura problema .
r
Citat:
elatii), de unde Ftotal = qvB-qE. Asta e de er (epsilon relativ) ori mai mica decat forta care ar actiona asupra sarcinii de proba daca in condensator ar fi numai aer si camp magnetic (adica decat forta Lorentz),

Eu nu inteleg de ce " Asta e de er ori mai mica decat ....." . Eu doar vroiam o demonstratie la propozitia asta.
Sa mai pun o intrebare . Daca ai o substanta bipolara (ca cea din enunt ) cu er=1 (cel putin teoretic) . De ce ea nu se polarizeaza . Demonstrat fizic . Poate sunt mai greu de cap dar nu pot sa-mi dau seama si gata . Am mai spus ca am invatat teoria despre forta Lorentz si toate celelalte , dar nu am putut sa gasesc nicaieri un articol decent despre lichide dielectrice bipolare din care sa-mi dau seama de ce propozitia zisa de tine e adevarata . Confused
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2007 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc, savurez problemele astea- nu mai stiu de mult sa le rezolv si teoria mi-a disparut din creier de multi ani.

Dar e o idee excelenta sa fie discutate, si vad ca au luat amploare.

Ce-ar fi sa fie un topic numit chiara asa: Probleme de fizica?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2007 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sau un sub-topic- ideea e de a sublinia faptul ca e vorba de probleme de fizica, si nu de fizica in general.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Iul 2007 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai care e diferenta? Toata fizica e o problema Smile Si cele mai multe probleme sunt ... fizica Very Happy
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 20 Iul 2007 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sugestia mea este sa ramanem in cadrul categoriei de "Fizica".
Fiecare problema sa fie postata ca si topic separat si sa aiba un titlu corespunzator, adica sa includa un indiciu despre tema respectiva. Sa evitam discutii cu titluri de genul "o problema de fizica", "din nou o problema" etc.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Iul 2007 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sugestia mea este sa ramanem in cadrul categoriei de "Fizica".
Fiecare problema sa fie postata ca si topic separat si sa aiba un titlu corespunzator, adica sa includa un indiciu despre tema respectiva. Sa evitam discutii cu titluri de genul "o problema de fizica", "din nou o problema" etc.

De acord. Altfel, risca sa se transforme in ceva gen "physics help" si nu mi-ar surade.

Ovidiu>
Citat:
Sa mai pun o intrebare . Daca ai o substanta bipolara (ca cea din enunt ) cu er=1 (cel putin teoretic) . De ce ea nu se polarizeaza


Ok, ai invatat teoria, mai trebuie s-o intelegi. Laughing
Tocmai asta-i smecheria: nu poti avea, nici teoretic nici altfel, o substanta dielectrica bipolara sau vre-o alta substanta cu er=1 pentru simplul fapt ca er=1 corespunde vidului si numai lui. Nici unei alte substante. Asta decurge din definitia permitivitatii relative.

Citat:
Eu nu inteleg de ce " Asta e de er ori mai mica decat ....." . Eu doar vroiam o demonstratie la propozitia asta


Uita-te din nou la legea lui Coulomb, cu atentie la definirea permitivitatii relative. Incearca sa faci raportul expresiilor fortei electrostatice intr-un mediu oarecare si in vid. vezi ce iese. OK, acolo e vorba de sarcini punctiforme si nu de placi incarcate. Dar apoi uita-te peste teorema lui Gauss. In final, ai sa razi de cat de banal este. Wink


PS. Nu mi-ai raspuns la intrebare.

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 20 Iul 2007 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina problemutza.

Imi aduc aminte cu drag de anii de liceu si de vremea cand rezolvam si eu probleme si ma chinuiam sa inteleg si eu unele probleme... dar acu "ata ete".

De abia acuma incepe adevarata placere pentru fizica ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 21 Iul 2007 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Uita-te din nou la legea lui Coulomb, cu atentie la definirea permitivitatii relative. Incearca sa faci raportul expresiilor fortei electrostatice intr-un mediu oarecare si in vid. vezi ce iese. OK, acolo e vorba de sarcini punctiforme si nu de placi incarcate. Dar apoi uita-te peste teorema lui Gauss. In final, ai sa razi de cat de banal este
.
Dar vezi ca daca doua particule cu sarcina q are o anumita viteza , perpendicular pe un camp magnetic de inductie B in vid .
in dielectric Ft1=qv*B+q^2/(4pi e0er r^2)
in vid Ft2=qv*B+q^2/(4pi e0 r^2)
NU poate fi vorba de Ft1/Ft2=er.
Demonstreaza tu ca eu tot nu-mi dau seama
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Iul 2007 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confused Am spus forță electrostatică și nu Lorentz.
N-am să fac eu ceea ce poți și singur. No pain, no gain. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2007 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiule, sfatul meu sincer este sa-ti cauti un meditator- de nivel de scoala generala - sau mai bine las-o balta. You better be off. Pe romaneste: du-te frate si cauta-ti de lucru intr-o stana, crescatorie de vitei, companie de sapatori de santuri... ceva. Spre deosebire de dl. Prof, eu nu trebuie sa fiu pedagog. Ca atare>
Ma revolta tendinta asta a ta de a vorbi, tu, mic copil, la per tu cu un doctor in Fizica care... culmea, are bunavointa de-a nu te trimite acasa.
Ma revolta imposibilitatea ta de a intelege aspecte fundamentale.
NU TE MAI CHINUI. Du-te si ocupa-te de altceva, sapa si tu oleaca de pamant, culege o rosie... un ardei, ceva...
Ma revolta interesul asta ciudat pentru subiecte care nu tin de astronomie, pe un forum de astronomie. CE CAUTI, FRATE, AICI CU DORINTA TA INUTILA DE A-TI FI CLARIFICATE NOTIUNI ELEMENTARE DE FIZICA? Si mai ai tupeul de-a cere cont!!!!!!! Evil or Very Mad


Stiu c-am promis sa fiu cuminte, dar cand citesc astea... am chef de-o partida de box.

PS. Acum inteleg de ce Proful nu vrea sa auda de meditatii particulare.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 21 Iul 2007 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva pe forumul asta . Nu stiam ca D RaduM e doctor . Obisnuiesc sa vb de la acelasi nivel cu toti cand sunt pe un forum ,de la membru la membru. Am postat pe forumul asta pentru ca am observat ca primesc raspunsuri competente . Nu sunt prea multe forumuri de probleme de fizica daca cauti pe google. Si sectiunea asta se numeste fizica ( E printre primele pe google cand cauti " probleme de fizica " mi se pare) Asa ca intrebarea ta mi se pare inutila.

Lucia lucia , bine ca ai venit tu ca sa indrepti lucrurile si sa-i iei apararea D-l RaduM . Daca cineva se simte jignit are tot dreptul sa se ia de ceilalti , dar sincer nu vad ce legatura ai tu in toata treaba asta. Nu te lua asa de incepatori , doar pentru ca tu esti mai demult pe forum . Esti penala .Nu intelegi multe lucruri . Te deranjeaza prostia doar cand o vezi la altii .Asai romanul . Probabil se stie gluma : In iad Scaraotki intreaba de ce nu pazeste nimeni butoiul in care fierb romanii . Raspunsul : de indata ce cineva incearca sa iasa , altii il trag inapoi.
Nu toti isi permit luxul unui mediator . Se pare ca tot singur trebuie sa ma descurc .
Ma enerveaza cearta pe forum , asa ca asta e ultimul post nelegat de fizica aici . Inca o data mii de scuze .

Radu M . Singurul motiv pentru care am deschis acest subiect a fost ca cineva sa-mi demonstreze propozitia aceea . Daca nu incercam nu postam . Am spus si de forta Lorentz pentru ca si in problema intervine forta Lorentz si nu vad cum altfel s-ar face analogia .

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit


Ultima modificare efectuata C_Ovidiu la 11 Sep 2007 20:53, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Meditatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact