Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Asteroidul_805_Picka.gif
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Capacele de binoclu, un rau necesar


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2018 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Capacele de binoclu, un rau necesar
Raspunde cu citat (quote)

Capacele de binoclu, un rau necesar

Marea majoritate a celor ce cumpara un binoclu, dupa testarea si catalogarea echipamentului, ataca frontal problema accesoriilor. Si pe primul loc par a fi capacele de protectie ale ocularelor si ale obiectivelor. Nimic de zis, rolul lor este destul de important in viata unui binoclu, caci apara optica exterioara de o multime de evenimente nedorite. Astfel imediat ce terminam o sesiune de observatii trebuie sa acoperim optica, deci toate cee 4 capacele trebuie sa fie ferm legate de binoclul nostru, pentru pentru a nu le pierde si pentru a le avea mereu la indemana (lucru in general prevazut de fabricant). Pe de alta parte “placerea de privi” este ampllificata atat de o greutate redusa a echipamentului cat si de lipsa diverselor capace si capacele ce se balangane de jur imprejurul nasului, urechilor etc, ale observatorului. Personal acest aspect ma deranjeaza in mod special, motiv pentru care inaintea unei sesiuni de observatie, scot toate capacele si capacelele si/sau alte accesorii cu exceptia curelei de prindere. Si nu de putine ori le uit prin diversele locatii de observatie.
Plecand de la o idee a colegului nostru tudor, am gasit o modalitate rapida, simpla si la indemana tuturor care pare a rezolva aceasta problema. Am cumparat ceva metraj de banda cu arici (banda mama si banda tata) si am taiat cate o bucata de circa 10 cm din fiecare. Deoarece era destul de lata, am taiat fiecare parte in doua de-a lungul ei, obtinand astfel 2 perechi mai subtiri. Din ea am facut un ochi in care am prins capacele de la ocular (acestea au de obicei ureche speciala de prindere). Astfel acestea sunt prinse ferm de cureaua de prindere a binoclului dar pot fi desfacute sau repuse la loc foarte repede. Mai mult dupa scoaterea lor, si a capacelor de obiective, toate se pot insira pe legatura ochi si pune undeva unde sa nu deranjeze la privit, dar sa nu le pierdeti, de exemplu in poza, legata de gaica pentru curea, etc. Mai jos cateva poze , probabil mai reprezentative decat vorbaraia de mai sus.
Ideea in sine conteaza, de aici o veti putea adapta usor si la capacele voastre.



3.jpg
 Descriere:
Ochiul pliat pentru introducere in geanta.
 Marime fisier:  870.79 kb
 Vizualizat:  de 2625 ori

3.jpg



2.jpg
 Descriere:
Ochiul prins ferm pe curea
 Marime fisier:  950.68 kb
 Vizualizat:  de 2625 ori

2.jpg



1.jpg
 Descriere:
Deataliu - ochi desfacut
 Marime fisier:  350.68 kb
 Vizualizat:  de 2625 ori

1.jpg



4.jpg
 Descriere:
Capacele sunt rapid asigurate
 Marime fisier:  963.55 kb
 Vizualizat:  de 2625 ori

4.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Dec 2018 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Departe de a fi un rau necesar, capacele unui binoclu reprezinta cea mai buna modlitate de a proteja suprafetele exterioare ale lentilelor de praf. Mai mult, pentru preveni aparitia condensului pe lentile dupa o sesiune de observatii, ese recomandat sa intram in casa cu binoclul avand capacele puse.

Nu este deci de mirare sa vedem capacele binoclului ca fiind primele accesorii luate in colimator intr-un review. Sunt depunctate capacele care sunt prea largi, nu stau fix, si care sunt usor de pierdut - nu pot fi asigurate cumva de binoclu.

Cu exceptia Phantom-ului (pe care nu il mai am) si a Tent-ului 10x50, nici unul din celelalte binocluri nu a avut capace. Asa ca a trebuit sa imrovizez niste capace si sisteme de prindere.

Pentru obiective am folosit capace de mustar "La minut", rosii, la care am razuit filetul, pentru a le aduce la diametrul necesar. Stau fix, nici o sansa sa le pierd accidental.

Pentru oculare, am folosit de la capace negre de apa minerala, pana la capace de ulei (2l). Astea le-am vrut sa le am asigurate, dupa cum se vede in poza.

Greenkat 12x50 foloseste capace negre, de apa minerala. Am fixat, de fiecare capac, cate o bucata de chinga neagra, de 10mm, La celalalt capat al chingii am fixat capse, una 'mama' si una 'tata'. In modul asta, pot asigura ambele capace de sarniera (ca in poza), sau fiecare capac de curelusa binoclului.

Jenoptem 10x50 are capace de la bidoane de ulei, la care am razuit filetul. Le-am dat si o gaurica, sa iasa aerul cand pun capacul pe boneta. Chinga care le tine este dintr-o bucata, si are doar un set de capse, care tine capacele legate de sarniera.

In ultimul panou am pus o poza cu 'rainguard-ul' de la Tento.



capace.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  229.88 kb
 Vizualizat:  de 2559 ori

capace.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Dec 2018 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un exemplu interesant cand capacele largi (dar numai de pe oculare nu si de pe obiective) nu sunt in totdeauna depunctate ci dinpotriva. Astfel Nikonul Monarch 5 ED, atat de blamat pentru aparatorile prea largi ale ocularelor, are niste capace atat de largi incat iti vine sa crezi ca cei de la Nikon au facut o greseala si ti-au dat capacele de la alt binoclu mai mare. Dar in realitate este o inginerie foarte desteapta din partea celor de la Nikon, numai daca se urmaresc in tocmai instructiunile de prindere a capacelor pe cureaua binoclului si daca folosesc doar capacele proiectate de ei. Astfel dupa ce lasi binoclul sa atarne la piept aceste aparatori sunt gandite sa se puna "singure" pe oculare. Da, este adevarat!!! si asa foloseam acest Nikon Monarch si eu. Trebuie sa prinzi capacele de curea si in partea stanga si dreapta astfel, cand cureau binoclului se tensioneaza sub greutatea binoclului, capacele cad pe bride si se aseaza "singure"pe oculare; Dar din nou mentionez ca trebuie sa montezi dupa specificatiile lor si sa folosesti capacele lor care sunt gandite in cel mai mic detaliu pentru a functiona astfel. Acelasi sistem cu capace largi il are si Monarch HG un binoclu de peste 1000euro, iar internetul e plin de nemultumiti pentru ca nu citesc instructiunile din manual. Acest sistem este util in natura cand trebuie sa te concentrezi doar la animalele studiate fara sa faci miscari in plus, miscari care pot echivala uneori cu sperierea animalului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact